οι βαλιτσες...short story.

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αφορμη μια αγγελια ζητησης απο γειτονικο φορουμ..
ρε δεν τις δινεις λεω,απο το 2011 ''φυλανε'' την ντουλαπα.
σιγα μην ξανακανεις πολυημερο μοτοταξιδι κ μαλιστα με την Αννουλα...
ο μικρος ειναι 5 ετων κ σε καμια περιπτωση δεν θα τον αφηναμε τοσες μερες σε γιαγιαδες κτλ..(ακομα).
μιλαω με τον υποψηφιο αγοραστη,ολα καλα,ζεστος εστειλα φωτο,καλη τιμη τις ηθελε...

αντε λεω ν τις κατεβασω να τις καθαρισω να τις δωσω στον ανθρωπο...
εκει σκαλωσα...
τις ξανακοιταξα κ χιλιαδες χιλιομετρα περασαν σαν διαφημιση απο τα ματια μου...
Βαυαρια,Σαβο'ι'α,Γενευη,Δολομιτες,Τοσκανη,Τιρολο, βουνα, πεδιαδες, αμπελωνες, στριμωγμενα ρουχα,κανταρια βροχης κ κεινο το ''καλα κρυμενο δαχτυλιδι'' που κουβαλουσαν μερες μεσα τους μεχρι να το δωσω στην Αννα ως προταση γαμου ψηλα στο Grossglockner..για θυμησου...

συνεχιζα να τις καθαριζω ωσπου ενα sms στο κινητο εγραφε πως ο αγοραστης τελικα δεν τις θελει..
λυτρωση?..ισως...
μπα.. ηξερα οτι τελευταια στιγμη δεν θα τις εδινα κ ας εμεναν αλλα 200χρονια στην ντουλαπα...

αψυχα κουτια σου λεει ο αλλος...που να καταλαβει...

 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Να μην τις δωσεις φιλε...

Να αφησεις το μικρο στη γιαγια και τον παππου (5 χρονων ειναι, σ'εχει γραμμενο) να παρεις ξανα την Αννουλα και να ξαναφας βροχες , λασπες και χιλιομετρα.

"...αψυχα κουτια σου λεει ο αλλος...που να καταλαβει..." (πολυ μου αρεσε αυτο)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να μην τις δωσεις φιλε...

Να αφησεις το μικρο στη γιαγια και τον παππου (5 χρονων ειναι, σ'εχει γραμμενο) να παρεις ξανα την Αννουλα και να ξαναφας βροχες , λασπες και χιλιομετρα.

"...αψυχα κουτια σου λεει ο αλλος...που να καταλαβει..." (πολυ μου αρεσε αυτο)
Το αυτο......που λεει ο Γιωργης
Μην σταματατε να ζειτε σαν ζευγαρι, αφου υπαρχει η βοηθεια των γιαγιαδων και θα με θυμηθεις!!
Ασε που ο μικρος περναει καλυτερα στην γιαγια:D
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Γιώργη να μην τις δώσεις φίλε...
Στα άλλα σε καταλαβαίνω , ο δικός μου είναι πεντέμιση... Είχαμε να πάμε κάπου δυο μας , εγώ και η γυναίκα , από το τελευταίο μας ταξίδι το 2010 . Τα καταφέραμε πριν 2 εβδομάδες και ανεβήκαμε ξανά μαζί στη μηχανή με βαλίτσες έστω για ένα Σ/Κ...
Τώρα θα αρχίσω να την ψήνω σιγά-σιγά για καμιά βδομάδα όξω από Ελλάδα για του χρόνου...Θα της πω πως το παιδί μας έγινε άντρας πια κτλ ;)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Συμφωνώ με όλους από παν! Μην τις δώσεις άλλωστε η αξία τους σε σχέση με τις αναμνήσεις είναι μηδαμινη! Ξαναπαρε το κορίτσι κάποια στιγμή και βγες τα σύνορα κι ας είναι μέχρι Βουλγαρία Ρουμανία, έστω για 5-7 ημέρες!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Φίλε η ιστορία μας δεν πουλιέται θα έρθει η στιγμή και κάπου θα πας !!
Και εμένα τα παιδιά μικρά είναι 2 χρόνια ο μικρός και 10 χρόνια η Κόρη και ψάχνω καμιά Κυριακή να πάρω της ανάσες μου !!
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Κι εγώ θα έλεγα να τις κρατήσεις φίλε μου γιατί απο αυτά που έγραψες οι βαλίτσες αυτές δεν θα πω έβγαλαν τα λεφτά τους αλλά σημάδεψαν την ζωή σου! Εγώ περιμένω σε δυο μήνες το πρώτο μου παιδάκι και η κοριτσάρα μου ανυπομονεί να ξανακαβαλήσει και να πάμε κάπου μόλις δοθεί η πρώτη ευκαιρία! Δεν λέω τπτ, δεν το σχολιάζω ακόμη γιατί μου συμβαίνει πρώτη φορά οπότε, ''Είδωμεν''!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ξερω (μαλλον ηξερα οτι θα με ''νιωσετε'') κ εξου ο λογος που το μοιραστηκα μαζι σας.φουμαρουμε τον ιδιο καπνο..:friendship:
σαφως κ δεν θα πουληθουν κ θα μεινουν εδω!
ναι εχετε δικιο!
θα ''ξανα''ρθει η στιγμη να φορτωθουν παλι.το πιστευω κ γω μεσα μου.:)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
κι εγώ συμφωνώ... μη τις δώσεις!!! για να δείχνω στη γυναίκα μου τι κάνουν και οι άλλοι που έχουν μικρά παιδιά, μπας και τη πείσω για ταξίδι εκτός ΕΛλάδας (και εντός δε με χαλάει) ;)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
διαβασε προσεκτικα τα κατωθι.....
τις αγοραζω εγω....
τις φυλαω στην δικη μου ντουλαπα...
εννοειται οτι δεν θα τις χρησιμοποιησω...
οταν το μετανιωσεις τις ξαναπαιρνεις πισω....























ρεεεεε !!!! εχεις χαζεψει ?????
μην τολμησεις και τις δωσεις !!!!!
ειναι κομματι της ζωης σου και της ζωης σας...
ειναι ''φορτωμενες'' με αναμνησεις....ευχαριστα γεγονοτα κλπ. κλπ. κλπ...

ξαναφορτωσε τες...
με ενα ''καλα κρυμμενο δαχτυλιδι''...
και πηγαινε οπου θες να το δωσεις στην αννουλα σου...

:2ob::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το συναίσθημα Γιώργη δεν πληρώνεται με τίποτα.
Να τις κρατήσεις και φρόντισε να σου ξαναχρειαστούνε...;):yew:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πόσες ιστορίες - εμπειρίες μπορούν να χωρέσουν αυτές οι βαλίτσες? Ρητορική ερώτηση.

Με ένα τέτοιο ζευγάρι βαλίτσες είχα κάνει το πρώτο μου διασυνοριακό το '13.
Προσφέρομαι πάντως να τις ξεσκονίσω σε μια μεγάλη βόλτα ξανά Βαυαρία ώστε να συμπληρώσουν εμπειρίες. :pointu:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
-ΠΟΥΛΑ ΤΕΣ αν δεν τις χρειαζεσαι σε καποιον που τις χρειαζεται ή ...χαρισε τες!!
Πεταχτηκε ο σπασικλας o konkost απο την γαλαρια :rolleyes:

(ο οποιος παντως θεωρει οτι δεν πρεπει να δενομαστε με αψυχα πραγματα Παρ' ολο που ετσι συμβαινει συνηθως Και οτι αυτα τα πραγματα θα πρεπει να τα εχουμε μονο αν εξυπηρετουν καποια αναγκη μας Και επισης θεωρει οτι αν γουσταρουμε ή αδιαφορουμε αν τα τρωει αυτα η σκονη ή αν τα χρησιμοποιουμε αυτο δεν εχει καμια σχεση με της αναμνησεις μας)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Να μη τις δώσεις, θα ρθει η ώρα που θα τις ξαναχρησιμοποιήσεις.

Εγώ είμαι κομματάκι ρομαντικός, δένομαι με τα "μέταλλα" που καβαλάμε πιο πολύ κι από ότι με άνθρωπο. Άσε τες σε μία άκρη, θα ναι το καλύτερο δώρο για τον γιο οι ιστορίες που θα του λες στο μέλλον και οι βαλίτσες θα ξαναζωντανέψουν ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιηθούν ποτέ ξανά.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γιωργη..........................................ΓΙΩΡΓΗ!!!Μ@λακα.........:inlove:και στο λεω γιατι μου το επιτρεπει η πολυχρονη γνωριμια και ΦΙΛΙΑ ΜΑΣ....δεν δινεις κομματι της ψυχης σου...δεν αγοραζεται με τιποτα...Δεν ειναι για σενα 2 παλιοβαλιτσες πλαστικες...ειναι κομματι της ζωης σας...:friendship:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Με καλυψαν οι προηγουμενοι,τα πραγματα ειναι οντως αψυχα ,καποια λιγα ομως μεταλλασονται σε κομματι μας .
Μεσα σε αυτες τις βαλιτσες εχεις πακεταρει αγαπη και ονειρα,θα τις κρατησεις να στα κρατανε ζεστα και στεγνα,να χαιρεσαι την οικογενεια σου φιλε μου(επιτρεψε μου να σε πω φιλο ,κι ασ δεν σε ξερω)
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Λίγο πολύ όλοι δενόμαστε με αντικείμενα που τα έχουμε συνδυάσει με όμορφες στιγμές. Μιλώντας για την πάρτι μου όμως, προσπαθώ να μην το κάνω συνειδητά γιατί έχω την αίσθηση ότι με αυτόν τον τρόπο στερούμαι ένα κομμάτι της ελευθερίας μου (προσκόλληση στο παρελθόν).

Λέω προσπαθώ γιατί δεν τα καταφέρνω πάντα. Δεν βλέπω για παράδειγμα την μοτοσυκλέτα απλά σαν ένα κομμάτι μέταλλο. Είναι ένα μέσο που σε ταξιδεύει και αγγίζει την ψυχή σου. Μια ιδιότυπη μορφή ανεξαρτησίας, ψυχικής έκφρασης και λήτρωσης μαζί. Ως ο καλύτερος ψυχαναλυτής του κόσμου σε ακούει με προσοχή όταν της μιλάς και απομακρύνει κάθε αρνητική σου σκέψη. Εχχχμμμ θα μπορούσα να μιλάω ώρες.... πάθος είναι αυτό.

Εσυ βέβαια Γιωργο το πέρασες σε άλλο επίπεδο. Έπιασες και τα περιφερειακά. Συμβουλή μου κράτα το περιεχόμενο και άσε το περιτύλιγμα. Δες το και σαν μια ευκαιρία να ξεκινήσεις μια νέα φάση και να γεμίσεις με νέο περιεχόμενο κάποιο άλλο σετ από βαλίτσες / κάποιο οικογενειακό μπαούλο / ένα φωτογραφικό άλμπουμ.... εσύ επιλέγεις ΤΙ και ΠΩΣ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ρε φίλε, δεν τις δίνεις πλέον.... στανταράκι!
Αλλά δε μπορώ να μη γράψω.



Κράτησέ τις και κάντες δώρο στο μικρό, μαζί με την ιστορία σας...., το δαχτυλίδι της μανούλας του κλπ!
Αξία ανεκτίμητη!!!!

Και κάνε ότι λέει ο Μάνιακ ;) Ο μικρός δε χαλιέται στη γιαγιά, όσο κι αν λέει το αντίθετο. Εσείς να μη χάσετε τη δική σας μαγεία μόνο!!!
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Κράτα τες μόνο στην περίπτωση που είναι να τις χρησιμοποιήσεις....

Αν δε θυμάσαι την ιστορία με το δαχτυλίδι από μόνος σου και χρειάζεσαι τις βαλίτσες να τη θυμηθείς, τότε υπάρχει θέμα σοβαρό....
είτε στο γάμο σου είτε στην υγεία σου...
 
Top Bottom