οι βαλιτσες...short story.

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23



Δωστες, ούτε οι βαλίτσες ούτε οι φωτογραφίες δεν αποτυπώνουν καλύτερα τις αναμνήσεις που έχουνε στο νου μας
Ενσταση.
Οι αναμνησεις ειναι στο νου μας αλλα μερικα υλικα ειναι το ερεθισμα για να ταξιδεψουμε στο παρελθον ,σιγουρα οι αναμνησεις του γιου μου(σπουδαζει στο εξωτερικο) μωρο ειναι μεσα στο νου αλλα θαμενες κατω κατω απ την καθημερινοτητα ,ειχα χρονια να ασχοληθω με αυτες αλλα ψαχνοντας κατι αλλο σε μια ντουλαπα βρηκα μπροστα μου τα πρωτα του παπουτσακια(μικροτερα απ τον αντιχειρα),εκανα τα παντα περα ,καθησα κατω με τα παπουτσακια στα χερια και ολα ξαναπερνουσαν απο μπροστα μου σαν μια ταινια με εμενα να να χαζογελαω μονος εκει,σαν τρελος.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Το θεμα δεν ειναι οτι θα τις δωσει και θα παρει άλλες, το θεμα είναι οτι αν τις δωσει δεν θα εχει!! Οποτε αν κάπου βρει τις μερες και την ορεξη να κανει το ταξιδάκι με το κοριτσι δεν θα έχει και ισως κάνει αρνητικες σκεψη στο να μην παει... περα κι απ τις οποιες αναμνησεις. Να σου δωσουν αυτες οι βαλιτσες 200 ευρω?? Κι αν τις χρειαστεις? ;)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
η πωληση ''αν'' θα γινοταν θα ηταν καθαρα για λογους 'μη χρησης'' κ οχι οικονομικους,
δεν μας τρεχουν, αλλα ουτε θα σωθουμε με 2 κατοσαρικα..
παντως εχει ενδιαφερον το θεμα για το πως ''βλεπει'' κανεις το παρελθον χωρις να ξεχωριζουμε αποψεις!
ευχαριστω κ παλι ολους για τις απαντησεις κ την συμμετοχη σας!:friendship:
 

spyrakos35

japanese axle power
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
fjr 1300
Ενσταση.
Οι αναμνησεις ειναι στο νου μας αλλα μερικα υλικα ειναι το ερεθισμα για να ταξιδεψουμε στο παρελθον ,σιγουρα οι αναμνησεις του γιου μου(σπουδαζει στο εξωτερικο) μωρο ειναι μεσα στο νου αλλα θαμενες κατω κατω απ την καθημερινοτητα ,ειχα χρονια να ασχοληθω με αυτες αλλα ψαχνοντας κατι αλλο σε μια ντουλαπα βρηκα μπροστα μου τα πρωτα του παπουτσακια(μικροτερα απ τον αντιχειρα),εκανα τα παντα περα ,καθησα κατω με τα παπουτσακια στα χερια και ολα ξαναπερνουσαν απο μπροστα μου σαν μια ταινια με εμενα να να χαζογελαω μονος εκει,σαν τρελος.
έχω μία κόρη έξι χρονών....
μεγαλώνει τόσο γρήγορα, οι εικόνες είναι τόσες πολλές που μοιραία (επειδή και μεις όσο μεγαλώνουμε, ε, το χάνουμε λιγάκι) κάποια πράγματα τα ξεχνάς....
εκεί δουλεύουν τα "υλικά" που λες....

μία πρόταση γάμου (εκτός και αν είσαι άραβας και έχεις 30-40 γυναίκες) δεν την ξεχνάς καθώς "δεν καπακώνεται" απο ανάλογη εικόνα....

τώρα βέβαια ξεφύγαμε από το θέμα με τις βαλίτσες αλλά ωραία τροπή παίρνει, δεν πειράζει....

υγ.... πες αλήθεια, δάκρυσες με τα παπουτσάκια έτσι???
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
έχω μία κόρη έξι χρονών....
μεγαλώνει τόσο γρήγορα, οι εικόνες είναι τόσες πολλές που μοιραία (επειδή και μεις όσο μεγαλώνουμε, ε, το χάνουμε λιγάκι) κάποια πράγματα τα ξεχνάς....
εκεί δουλεύουν τα "υλικά" που λες....

μία πρόταση γάμου (εκτός και αν είσαι άραβας και έχεις 30-40 γυναίκες) δεν την ξεχνάς καθώς "δεν καπακώνεται" απο ανάλογη εικόνα....

τώρα βέβαια ξεφύγαμε από το θέμα με τις βαλίτσες αλλά ωραία τροπή παίρνει, δεν πειράζει....

υγ.... πες αλήθεια, δάκρυσες με τα παπουτσάκια έτσι???
γελαγα και εκλαιγα,ειλικρινα
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Άποψή μου είναι πως να δεν τις χρειάζεσαι να τις δώσεις με χρήματα ή χωρίς ,εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου .Είναι υλικά και όσα όμορφα να έχεις ζήσει μαζί τους ,ΟΛΑ ΑΥΤΑ έχουν ημερομηνία λήξεως (έτσι είναι και τα σώματά μας ,μεγάλο παράδειγμα)...Είναι όμως καθαρά θέμα ΟΠΤΙΚΗΣ για όλους ,γιατί εσύ μπορεί να τις χαζεύεις και να σου έρχονται όμορφες αναμνήσεις ,αλλά κάποιος άλλος που θα τις έβλεπε θα του έβγαζαν μια μελαγχολία γιατί ήξερε ότι δεν θα μπορούσε να το ξαναζήσει .Φυσικά θα πώ ότι δεν ξαναζούμε τίποτε απλά επαναλαμβανόμαστε και αυτό ΔΕΝ είναι καλό .Το καλύτερο είναι να κάνουμε καινούργια πράγματα και ότι δεν χρειαζόμαστε να το δίνουμε ,να θυμάσαι δε:όταν ένας κύκλος κλείνει ένας νέος ξεκινάει .....Αυτό και μόνο δεν σου αφήνει περιθώρια για στεναχώριες ...Είχα παλιά μια μηχανή και μετά οικογένεια ,υποχρεώσεις και άλλες επιλογές μου επέτρεψαν να την δώσω .Εδώ και 2 χρόνια πήρα ένα varaderάκι και το έχω λιώσει στα ταξίδια ,με μεράκι και αγάπη το έχω φτιάξει όπως θέλω και πλέον με την γυναίκα που με συντροφεύει δεν σταματάμε να κάνουμε μικρές και μεγάλες εξορμήσεις .Φυσικά τα παιδιά μεγάλωσαν και ούτε που σκέφτονται να ακολουθούν ..χαχαχα ,ότι καλύτερο ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ να ζήσεις όσα επιθυμείς και αν δώσεις τις βαλίτσες θα κάνεις χώρο για καινούργιες που θα χωρέσουν ''μέσα'' νέες πανέμορφες εμπειρίες ...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εφόσον οι λόγοι δεν είναι οικονομικοί, να κρατήσεις τις παλιές και να πάρεις και καινούργιες. Ανοίγεις κουμπαρά από τώρα και όταν είναι να κάνεις ταξείδι, όποτε το κάνεις, σπας τον κουμπαρά και παίρνεις ένα ωραίο ζευγάρι βαλιτσούλες.
Τις παλιές, μπορείς να τις περιποιηθείς και να τις κρεμάσεις στον τοίχο σε κάποιο γκαράζ που ίσως έχεις κτλ.

;):)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
χμμ...αν μιλησουμε ρεαλιστικα επιβαιβεωνεται μια αποψη που εχω απο καιρο,τοτε που πλεον καταλαβα οτι για ενα -Χ- χρονικο διαστημα
δεν θα χει μεγαλα,πολυημερα ταξιδια.
η αποψη αυτη ελεγε κ λεει..

κρατας οτι εχεις καθως ειναι αγορασμενο καινουργιο,εξοφλημενο,αριστα συντηρημενο κ ξερεις το πως κ που θα το χρησιμοποιησεις.
οτι υπαρχει αφορα την συγκεκριμενη μοτοσυκλετα κ τους αναβατες της.
δοκιμαμενο πολλες φορες ενω προσαρμοζεται αμμεσα κ με ασφαλεια σε αυτην και πρακτικα μπορει να εγγυηθει ενα ανετο ταξιδι.

ετσι ΔΕΝ θα ξοδεψεις χρηματα με τα οποια μπορεις να κανεις:
α)μερικα κοντινα ταξιδακια εσωτερικου 2-3 ημερων
β)εξασφαλιζεις παντοτε αρτιο κ φρεσκο εξοπλισμο
 
Top Bottom