πρόβλημα με adv 950

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Χαιρετώ την παρέα λίγο στενάχωρημενος σήμερα.
Πήρα το 950 σήμερα το πρωί να πάω κάπου και παρατήρησα ότι το ρελαντί έπεφτε με τάση να σβήσει η μηχανή.
(Αν δεν έδινα λίγο γκάζι έσβηνε στο φαναρι)
Παρατήρησα επίσης ότι έσταζε κάτι από τα αριστερά, απτό σωληνάκι το χοντρό δίπλα απτήν τρομπα συμπλεκτη κάτω. (Αρκετά Μάλιστα και σταματούσε όταν το εσβηνα)
Νερα ήταν ? Βενζίνη? Δεν κατάλαβα.
Τι μπορεί να είναι βρε παιδιά?
Τρομπα βενζινης?

Κρίμα και σήμερα έλεγα να πάρω και καινούριο κράνος..

56.000 χλμ έχει με σέρβις πριν 800 χλμ.

Και απ όσο ξέρω (Επειδή όλα τα σέρβις του ήταν σε εξουσιοδοτημενα) δεν έχει αλλαχτεί κάτι ως τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
..."τό σωληνάκι το χοντρό δίπλα απτήν τρομπα συμπλεκτη κάτω" >>> είναι η αποχέτευση του φιλτροκουτιού.
Μέσα στο φιλτροκύτι φωλιάζουν τα καρμπς μαζί με όλα τα σωληνάκια τους.
Αφού τρέχει "κάτι" εν λειτουργία κ σταματαέι όταν σβήνεις ,πιθανότατα υπάρχει διαρροή βενζίνης.
(είτε λόγω φθοράς ,είτε λόγω κακής συναρμογής)
Ετσι εξηγείται κ η δυσλειτουργία στο ρελαντί

Βάλε το μηχ.σου στο 2πλό στάντ.
Ανοιξε SwitchON & RunON (χωρίς να βάλεις μπρός το μοτέρ)
Ακου την τρόμπα βενζ. να δουλεύει
Σκύψε κ δες αν στάζει το σωληνάκι
Βάλε δάχτυλο να επιβεβαιώσεις οτι είναι βενζίνη
Πήγαινε στον μάστορά σου να στο ανοίξει κ να σφίξει ή αλλάξει τον σωλήνα καυσίμου που χάνει.

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ >>> Διαρροή βενζίνης κ αναθυμιάσεις πάνω απο τους κυλίνδρους και υπο τις θερμοκρασίες που επικρατούν εκεί ,είναι ένα πολύ επικίνδυνο μίγμα !!!
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Γάτε, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχεις ένα 950/990! Το ξέρεις απ' έξω και ανακατωτά το μηχανάκι... Πρέπει να ξαναπάρεις πιστεύω! ;-)
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Ειχα παθει ακριβώς το ιδιο,ήθελε καθάρισμα το καρμπ και κατι ο ρινγκ άλλαγμα και μετα ολα οκ.
Μάζεψε φραγκακια.....
Και ημουν στα ιδια κμ με σενα,και ειναι βενζίνη αυτο που τρεχει
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ειχα παθει ακριβώς το ιδιο,ήθελε καθάρισμα το καρμπ και κατι ο ρινγκ άλλαγμα και μετα ολα οκ.
Μάζεψε φραγκακια.....
Και ημουν στα ιδια κμ με σενα,και ειναι βενζίνη αυτο που τρεχει
Αυτή είναι άλλη μιά περίπτωση ,που μπορεί να έχει παρόμοια συμπτώματα.
Αλλα προϋποθέτει ταυτόχρονα να ισχύουν (όλα μαζί) τα εξής:
Βρώμικα κ παρατημένα καρμπς +
Κολλημένο φλοτέρ στάθμης ή φθαρμένα "πυραυλάκια" (ή κ τα 2 μαζί) +
Χαλασμένη ή άσφιχτη ή με φθαρμένο o-ring βίδα υπερχείλισης (ή κ τα 3 μαζί) +
Μή τοποθετημένο ή κομμένο σωληνάκι υπερχείλισης
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
..."τό σωληνάκι το χοντρό δίπλα απτήν τρομπα συμπλεκτη κάτω" >>> είναι η αποχέτευση του φιλτροκουτιού.
Μέσα στο φιλτροκύτι φωλιάζουν τα καρμπς μαζί με όλα τα σωληνάκια τους.
Αφού τρέχει "κάτι" εν λειτουργία κ σταματαέι όταν σβήνεις ,πιθανότατα υπάρχει διαρροή βενζίνης.
(είτε λόγω φθοράς ,είτε λόγω κακής συναρμογής)
Ετσι εξηγείται κ η δυσλειτουργία στο ρελαντί

Βάλε το μηχ.σου στο 2πλό στάντ.
Ανοιξε SwitchON & RunON (χωρίς να βάλεις μπρός το μοτέρ)
Ακου την τρόμπα βενζ. να δουλεύει
Σκύψε κ δες αν στάζει το σωληνάκι
Βάλε δάχτυλο να επιβεβαιώσεις οτι είναι βενζίνη
Πήγαινε στον μάστορά σου να στο ανοίξει κ να σφίξει ή αλλάξει τον σωλήνα καυσίμου που χάνει.

ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΡΟΣΟΧΗ >>> Διαρροή βενζίνης κ αναθυμιάσεις πάνω απο τους κυλίνδρους και υπο τις θερμοκρασίες που επικρατούν εκεί ,είναι ένα πολύ επικίνδυνο μίγμα !!!

Παρακολουθώ τις απαντήσεις σου σε τεχνικά θέματα και εκτός του ότι δείχνουν οτι ξέρεις για τι πράμα μιλάς, εχουν τεχνική λεπτομέρια και είναι αναλυτικά γραμμένες.

Έχω να σε ρωτήσω τα εξής:

1) Έχεις συνεργείο με μηχανές;
2) Ασχολήσε με Honda - Transalp 600;
3) Αν δεν έχεις συνεργείο, μήπως να ανόιξεις ένα;
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Γάτε, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχεις ένα 950/990! Το ξέρεις απ' έξω και ανακατωτά το μηχανάκι... Πρέπει να ξαναπάρεις πιστεύω! ;-)
Επειδή ακριβώς τα ξέρει καλά γιαυτό δεν παίρνει...
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Παρακολουθώ τις απαντήσεις σου σε τεχνικά θέματα και εκτός του ότι δείχνουν οτι ξέρεις για τι πράμα μιλάς, εχουν τεχνική λεπτομέρια και είναι αναλυτικά γραμμένες.

Έχω να σε ρωτήσω τα εξής:

1) Έχεις συνεργείο με μηχανές;
2) Ασχολήσε με Honda - Transalp 600;
3) Αν δεν έχεις συνεργείο, μήπως να ανόιξεις ένα;
κοντα εισαι σε ολα.Λεπτομερειες θα σου πει οιδιος.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γάτε, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχεις ένα 950/990! Το ξέρεις απ' έξω και ανακατωτά το μηχανάκι... Πρέπει να ξαναπάρεις πιστεύω! ;-)
Επειδή ακριβώς τα ξέρει καλά γιαυτό δεν παίρνει...
:rolleyes:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Παρακολουθώ τις απαντήσεις σου σε τεχνικά θέματα και εκτός του ότι δείχνουν οτι ξέρεις για τι πράμα μιλάς, εχουν τεχνική λεπτομέρια και είναι αναλυτικά γραμμένες.

Έχω να σε ρωτήσω τα εξής:

1) Έχεις συνεργείο με μηχανές;
2) Ασχολήσε με Honda - Transalp 600;
3) Αν δεν έχεις συνεργείο, μήπως να ανόιξεις ένα;
1) ΟΧΙ (γι'αυτό ποστάρω αναλυτικά ,μήπως βοηθήσω κάποιον να δώσει λύση μόνος του)
2) Αμα έχει ανάγκη κάποιος φίλος με ΤΑ ,κ μπορώ να βοηθήσω ,μουτζουρονόμαστε παρέα με ΤΑ πάντα όλα.
3) Αν τα οικονομικά δρώμενα στην Ελλάδα είχαν εξελιχθεί διαφορετικά ,ίσως κ να'χα ανοίξει.
Αν κ θα το κλεινα γρήγορα μάλλον ,
γιατί απο φίλους "δεν μπορώ" να πάρω λ7 (κ κάποιοι "φίλοι" θα το εκμεταλλευόντουσαν αυτό)
κι επειδή είμαι τόσο ψείρας κ αρρωστάκι με τις μοτοσυκλέτες ,που ,ότι κάνω ,το κάνω τόσο μεθοδικά ,όσο δεν μπορεί να πληρωθεί με εργατώρες...
επειδή βασικά γουστάρω τις μοτοσυκλέτες...
και να τις καβαλάω...κ να τις μαστορεύω.:biker2:
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
...κι επειδή είμαι τόσο ψείρας κ αρρωστάκι με τις μοτοσυκλέτες ,που ,ότι κάνω ,το κάνω τόσο μεθοδικά ,όσο δεν μπορεί να πληρωθεί με εργατώρες...
επειδή βασικά γουστάρω τις μοτοσυκλέτες...
και να τις καβαλάω...κ να τις μαστορεύω.:biker2:
... λίγο να δεί κανείς εδώ μέσα αυτό το διαπιστώνει πολύ εύκολα, όπως και για τον Christof40
ρισπέκτ/. :)
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
1) ΟΧΙ (γι'αυτό ποστάρω αναλυτικά ,μήπως βοηθήσω κάποιον να δώσει λύση μόνος του)
2) Αμα έχει ανάγκη κάποιος φίλος με ΤΑ ,κ μπορώ να βοηθήσω ,μουτζουρονόμαστε παρέα με ΤΑ πάντα όλα.
3) Αν τα οικονομικά δρώμενα στην Ελλάδα είχαν εξελιχθεί διαφορετικά ,ίσως κ να'χα ανοίξει.
Αν κ θα το κλεινα γρήγορα μάλλον ,
γιατί απο φίλους "δεν μπορώ" να πάρω λ7 (κ κάποιοι "φίλοι" θα το εκμεταλλευόντουσαν αυτό)
κι επειδή είμαι τόσο ψείρας κ αρρωστάκι με τις μοτοσυκλέτες ,που ,ότι κάνω ,το κάνω τόσο μεθοδικά ,όσο δεν μπορεί να πληρωθεί με εργατώρες...
επειδή βασικά γουστάρω τις μοτοσυκλέτες...
και να τις καβαλάω...κ να τις μαστορεύω.:biker2:
Θα συμφωνησω σε οτι λες εκτος απο ενα πραμα. Δεν θα πρεπει να νιωθουμε "ασχημα" να πληρωθουμε για σωστη δουλεια, ακομα και απο φιλους. Το ιδιο, εως ενα βαθμο, ζω και εγω σαν τςχνικος υπολογιστων-δικτυων και ειναι λαθος. Προσωπικα, αν και δεν μου περισσευουν, θα εδινα χρηματα για ΣΩΣΤΟ σερβις και συντηρηση, οπως μου αρεσει ( που κανω και εγω σε ενα βαθμο) και θελω να γινεται. Αν ανοιξεις παντως, να μου δωσεις το τηλεφωνο σου να κανωνισω για μεγαλο σερβις που εχω... :cool:

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Θα συμφωνησω σε οτι λες εκτος απο ενα πραμα. Δεν θα πρεπει να νιωθουμε "ασχημα" να πληρωθουμε για σωστη δουλεια, ακομα και απο φιλους. Το ιδιο, εως ενα βαθμο, ζω και εγω σαν τςχνικος υπολογιστων-δικτυων και ειναι λαθος. Προσωπικα, αν και δεν μου περισσευουν, θα εδινα χρηματα για ΣΩΣΤΟ σερβις και συντηρηση, οπως μου αρεσει ( που κανω και εγω σε ενα βαθμο) και θελω να γινεται. Αν ανοιξεις παντως, να μου δωσεις το τηλεφωνο σου να κανωνισω για μεγαλο σερβις που εχω... :cool:

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
Ναι...δεν διαφωνώ με αυτά που λες...αλλά έτσι κι αλλιώς ,όλη αυτή η κουβέντα είναι υποθετική ,αφού ούτε έχω ,ούτε κ πρόκειται να ανοίξω συνεργείο.
Αλλωστε ,δεν γνωρίζω τα πάντα κ για όλα τα μοντελα που κυκλοφορούν.
Γνωρίζω μόνο για όσα έτυχε να αποκτήσω ,με τα οποία ψάχτηκα-ασχολήθηκα προσωπικά κ για πάρτυ μου.
Απο "αγάπη" για τις μοτοσυκλέτες ,έχω τις όποιες γνώσεις γι'αυτές.
Βέβαια ,κάποια τεχνικά θέματα ,εχουν εφαρμογή σε όλες ,κ κάπως έτσι ,όσο ζω μαθαίνω.
Κι όταν μπορώ ,προσπαθώ να βοηθήσω ,απαντώντας μέσω του φόρουμ.

Και σίγουρα δεν είμαι "Φωτεινός Παντογνώστης".
(το αντίθετο θα έλεγα ,οτι δηλ είναι σίγουρα πολλά αυτά που δεν γνωρίζω)

Τέλος πάντων ,επειδή είμαστε τελείως off-topic ,ας συνεχίσουμε την κουβέντα απο κοντά ,σε κάποια καφεδομπυροσυνάντηση. :friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@el-Gatto , Κωστή στα ΚΤΜια μέσα στο φιλτροκούτι δεν καταλήγει και το σωληνάκι ανθυμιάσεων λαδιού από τις κυλινδροκεφαλές?
Ευκαιριακά η ερώτηξις....
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@el-Gatto , Κωστή στα ΚΤΜια μέσα στο φιλτροκούτι δεν καταλήγει και το σωληνάκι ανθυμιάσεων λαδιού από τις κυλινδροκεφαλές?
Ευκαιριακά η ερώτηξις....
Ναι Θοδωρή.
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Η τρομπα δουλευει. Την ακουσα οταν το εβαλα μπρος θυμαμαι..
Απο εκει και περα αναγκαστικα συνεργειο την δευτερα και βλεπουμε...
Ευχαριστω για τις απαντησεις και θα ενημερωσω για οτι συνεβη τελικα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ναι Θοδωρή.
Οκ, οπως σ ολα δηλαδης. Συνεπως δεν αποκλειεται η περιπτωση υπαρξης υπερβολικων αναθυμιασεων λαδιου στο φιλτροκουτι. Οποτε πρεπει να ελεχθει πρωτα αυτο, σαν ο πλεον ευκολος ελεγχος.

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οκ, οπως σ ολα δηλαδης. Συνεπως δεν αποκλειεται η περιπτωση υπαρξης υπερβολικων αναθυμιασεων λαδιου στο φιλτροκουτι. Οποτε πρεπει να ελεχθει πρωτα αυτο, σαν ο πλεον ευκολος ελεγχος.

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
H ένταση του φαινομένου ,τύπου: "Βάζω μπρός > κατουράει - Σβύνω > σταματάει" δεν μπορεί να οφείλεται σε αναθυμιάσεις.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
H ένταση του φαινομένου ,τύπου: "Βάζω μπρός > κατουράει - Σβύνω > σταματάει" δεν μπορεί να οφείλεται σε αναθυμιάσεις.
Ναι σωστα

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Παιδιά Καλησπέρα.
Το λοιπόν. Σχολαω σήμερα και παίρνω το κτμ να το πάω συνεργείο.
Συμπτώματα μηδέν. Όλα μια χαρά.
Το πάω και αφού δεν υπήρχε κάποια διαρροή η κάτι περίεργο το πήγα για ένα καλό πλύσιμο να φυγουν τα υπολοιματα ,ώστε να έχουμε μια πιο καθαρή εικόνα του τι και πως έτσι και ξανααρχισει τα ίδια.
Και ερωτώ.
Υπάρχει περίπτωση απλώς να κόλλησε το φλοτερ και αυτό που έτρεχε να ηταν βενζίνη γιαυτό και να έπεφτε το ρελαντί?
Και μήπως η βενζίνη που χυνοταν να έπεφτε με την πορεία του σωλήνα στο πλαι και όχι μέσα από αυτόν?
Γιατί τωρα που το επλυνα πάνω στο καπάκι έχει μείνει λίγη κιτρινιλα.
Προς το παρόν πάντως κράτησα το κτμ και θα το κάνω μικρές βολτες εδώ γύρω.
 
Top Bottom