1η Ορεινή του 2018 για να φωτιστούμε by syggelakis bynight

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
31 Δεκεμβρίου σωτηρίου έτους 2017 και μου έρχεται πρόσκληση στο φουμπού από τον κύριο @syggelakis bynight

Εκδήλωση: 1η Ορεινή του 2018 για να φωτιστούμε
Περιγραφή: «Την ημέρα των Φώτων θα κάνουμε την 1η χωμάτινη βόλτα της χρονιάς ώστε να μας δώσει φώτιση καθ΄όλη την διάρκειά της . Θα ξεκινήσουμε το Σάββατο το πρωί από το Ηράκλειο με προορισμό το Οροπέδιο Λασιθίου , όπου θα παραστούμε στην γιορτή των Θεοφανίων σε επικείμενη τεχνητή λίμνη και μετά θα πάμε στο καταφύγιο του Λιμνάκαρου ώστε να παραμείνουμε το βράδυ. Την επομένη το πρωί θα κάνουμε πάλι μια χωμάτινη διαδρομή ανάλογα με τις συμμετοχές !!!»


Το καταφύγιο βρίσκεται στη θέση Στροβίλι σε υψόμετρο 1533m πάνω από το Οροπέδιο Λιμνάκαρο της Οροσειράς Δίκτη. Η πρόσβαση γίνεται είτε με 2:30 ώρες πεζοπορία από τον Αβρακόντε, ενώ υπάρχει και χωματόδρομος. Από εδώ μπορεί να πεζοπορήσει κανείς για τις κορυφές Σπαθί (2148m) και Αφέντης Χριστός (2141m).
Το καταφύγιο μπορεί να φιλοξενήσει 12 άτομα. Είναι διαθέσιμο κατόπιν συνεννοήσεως με τον υπεύθυνο σύλλογο για τη λειτουργία του, δηλαδή τον Ορειβατικό Σύλλογο Λασιθίου.
Πηγή: http://www.cretanbeaches.com


Ο Μιχάλης (ο syggelakis bynight ντε!) κανόνισε τα πάντα, βρήκε τον υπεύθυνο, του έκλεισε ραντεβού για να μας δώσει το κλειδί, κανόνισε τη διαδρομή για να φτάσουμε, ρώτησε τι υπάρχει και τι όχι και γενικά οργάνωσε όλη την εκδρομή.

Για αυτόν τον λόγο (και όχι γιατί στην πλοήγηση έχω κάψει όλους τους αισθητήρες μου και κάθε φορά που (ξανα) περνάω από ένα μέρος νομίζω πως είναι η πρώτη) δεν βάζω χάρτη της διαδρομής. Θα γράψω μόνο αυτά που θυμάμαι 2 βδομάδες μετά (έχω και μια α ηλικία)...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ξεκινήσαμε από Ηράκλειο 8 μηχανές, εγώ, ο @Nick_990 και ο @manosp με 990, ο @syggelakis bynight και ο @Christoforos Kolombos με Transalp 600, ο Μάνος με DR250R (παλαιότερα δικό μου), ο Χρήστος με TTR250 και ο Λευτέρης με το νεοαποκτηθέν XT660X, motard…

Ενώ τις προηγούμενες μέρες έβρεχε (στα βουνά είχε ρίξει και το χιονάκι του) η μέρα ήταν υπέροχη με πολύ καθαρή ατμόσφαιρα.

Είχαμε 1 ώρα καθυστέρηση καθώς ο γράφων το προηγούμενο βράδυ έφαγε 240 γραμμάρια ξεροτήγανα (δίπλες) με μέλι γιατί η γυναίκα τον είχε βγάλει έξω για ποτό αμέσως μετά τη δουλειά και δεν είχε προλάβει να ετοιμάσει τα πράγματα και δεν πρόλαβε ούτε να φάει και έτσι πλάκωσε τα γλυκά και το μισό βράδυ το πέρασε στην τουαλέτα…

Σε κάποια φάση κολλήσαμε σε κάτι λάσπες που ήθελες χόβερκραφτ για να περάσεις (φωτογραφία δεν έχει γιατί είπα να βγάλω τα τελειωμένα Heidenau και να τα κάψω εκεί επιτόπου).

Φτάσαμε στη λιμνούλα στο Θραψανό λεπτά πριν φτάσουν οι παπάδες για να ρίξουν το σταυρό και εισπράξαμε όλες τις γεμάτες απορία ματιές των παραβρισκόμενων τι δουλειά είχαμε εμείς με τις μπότες και τις κορντούρες μας σε ένα τέτοιο γεγονός που όλοι είχαν ντυθεί λες και πήγαιναν σε γάμο…

Από Θραψανό κινηθήκαμε ανατολικά προς Καστέλι (στον δρόμο χαιρέτισε το μοτοσυκλετιστικό μας κομβόι και ένα F16 λίγο πριν προσγειωθεί στο στρατιωτικό αεροδρόμιο) και από εκεί προς Γεράκι για να ανεβούμε προς το οροπέδιο Λασιθίου από τον Νότο.

Μετά από μια καταπληκτική διαδρομή φτάσαμε στο Καμινάκι, πήραμε τα κλειδιά, ψωνίσαμε στο Τζερμιάδο κρέας, κρασί, πατάτες και ό,τι άλλο απαραίτητο, και επιστρέψαμε Αβρακόντες για να ανεβούμε στο οροπέδιο Λιμνάκαρο και στο καταφύγιο.

Η ανάβαση βατή στο μεγαλύτερο μέρος με 2 δύσκολα κομμάτια στο τέλος με φυτευτή πέτρα που όλοι πέρασαν αεροπορία και μόνο εγώ κώλωσα (ή γερνάω ή δεν έχω συνηθίσει ακόμα το 990 ή απλά χ€ζομαι) και το έδωσα στον Γιώργο που μου το πέρασε…

Το πώς περάσαμε το βράδυ στο καταφύγιο δεν χρειάζεται να το ξέρετε… Ό,τι γίνεται στο βουνό μένει στο βουνό! :p

Την άλλη μέρα κάναμε πρωινό, μαζέψαμε, καθαρίσαμε καλά για να μπορέσουμε να ξαναπάμε, κατεβήκαμε οροπέδιο Λασιθίου για να επιστρέψουμε τα κλειδιά και να δώσουμε και ένα μικρό αντίτιμο για τη διαμονή μας (με μια έκπτωση καθώς δεν υπήρχε νερό, ίσως λόγω παγετού) και σταματήσαμε για αποχαιρετιστήριο καφεδάκι. Μετά οι μισοί από άσφαλτο και οι υπόλοιποι από χώμα (μέσω Κασταμονίτσας) επιστρέψαμε στα σπίτια μας… (σχεδόν δηλαδή καθώς το μπροστινό λάστιχο στο 990 του Παπαδάκη τρύπησε και είχαμε μια μικρή καθυστέρηση με φαστ, βενζινάδικα και άλλα ωραία)… Βόλτα με KTM χωρίς απρόοπτα δε γίνεται, γίνεται;

Σας αφήνω να απολαύσετε τις φωτογραφίες από τη δικιά μου ματιά, με λίγα σχόλια όπου είναι απαραίτητο…
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ανεβαίνοντας από Γεράκι προς οροπέδιο Λασιθίου







Οροπέδιο Λασιθίου




Οροπέδιο Λιμνάκαρο. Το καταφύγιο είναι στο βουνό στη μέση της φωτογραφίας.




Στο καταφύγιο

 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ήμασταν είπαμε στα 1350μ. Και τις προηγούμενες μέρες είχε βρέξει πολύ και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ καθαρή. Κοιτάζοντας βόρεια παρατηρήσαμε κάποια συμπλέγματα νησιών… Αδύνατον σκεφτήκαμε, η Σαντορίνη είναι περίπου 150 χιλιόμετρα από εδώ!... Αλλά τι άλλο να ήταν… Δεν ξέρω πώς καταφέραμε να δούμε από την πινέζα του χάρτη Φολέγανδρο, Σίκινο, Σαντορίνη και Ανάφη αλλά η μεγέθυνση των φωτογραφιών (και η επεξεργασία τους για να αναδειχτεί καλύτερα αυτό που δείχνουν) δεν άφησε αμφιβολία… Να ήταν αντικατοπτρισμός; Με τόση λεπτομέρεια;










Εδώ φαίνεται ακόμα και ο προφήτης Ηλίας της Σαντορίνης και τα Φηρά!




Κι εδώ κάπου αριστερά φαίνεται η Ντία, το νησάκι βόρεια του Ηρακλείου για να γίνει η σύγκριση (τις φωτογραφίες αυτές τις έβαλα στα 1600px για να τις δείτε μεγεθυμένες ενώ τις άλλες στα 1280).

 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και έπεσε η νύχτα και μαζί της η θερμοκρασία. Μέσα στο καταφύγιο είχαμε ξυλόσομπα (και καμιά 10αριά βαθμούς) αλλά έξω φλέρταρε με το 0. Και το φεγγάρι να μην έχει ακόμα ανέβει! Ευκαιρία για νυχτερινές! ;)













Τελικά βγήκε και το φεγγάρι..

 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ο ύπνος σε αυτές τις συνθήκες θέλει 2 πράγματα: καλόν υπνόσακο (είχα τον φθινοπωρινό μου, αυτόν που χρησιμοποίησα και στο σκηνάκι μου στο Παναχαϊκό) και καλές ωτοασπίδες! ;) Έχοντας τα ξυπνάς γεμάτος ενέργεια το πρωί! Και καθώς οι 2 τουαλέτες δεν δούλευαν λόγω έλλειψης νερού έπρεπε να πάμε ψηλά να… αγναντέψουμε! :D
(φωτο κινητού)




Θα βάλω και κάμποσες φωτογραφίες από το εσωτερικό σε περίπτωση που θέλει να πάει κάποιος. Μια γεννήτρια που υπάρχει αλλά δεν φαίνεται δουλεύει με βενζίνα αλλά σε εμάς μπούκωσε και στην προσπάθειά μας να βγάλουμε το μπουζί αυτό έσπασε. Η φιάλη είχε υγραέριο αλλά δεν το χρησιμοποιήσαμε. Η ξυλόσομπα κάνει καλή δουλειά αλλά δεν είχε μικρά ξύλα και έτσι ανάψαμε μια φωτιά έξω (όπου ψήσαμε και τα μπριζολάκια μας) και μόλις τα ξύλα έφταναν το σωστό μέγεθος τα ρίχναμε μέσα.










Υπάρχουν 5 κουκέτες και ένα στρώμα στο ξύλινο πάτωμα και άλλο ένα κρεβάτι κάτω = 12 στρώματα συν 4-5 ράντσα (δεν τα μετρήσαμε). Κουβέρτες και μαξιλάρια υπάρχουν για όλους. Καλό είναι να κρατάει κανείς σεντόνια και μαξιλαροθήκες. Όπως και παντόφλες! Υπάρχουν κάμποσες αλλά δεν φτάνουν για όλους.




 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ο @syggelakis bynight




Ο @Christoforos Kolombos




Και η «Λάρα» (είπαμε, από το «Κ@υλάρα») σε νέες πόζες










Καφεδάκι για απολογισμό.. Φάγαμε και το γλυκάκι που μας κέρασε ο ιδιοκτήτης, Γιάννης γαρ, ούτε κανονισμένο να το είχα! ;)






Καλά να ‘μαστε και το 2018 και να κάνουμε όμορφες βόλτες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
μπράβο!! πολύ ωραία βόλτα. Να είστε καλά να την επαναλαμβάνετε κάθε χρόνο!!!

επίσης,


Η Λάρα σου είναι σκέτη νάρα!!!!! (τέλος.... το επόμενο μηχανάκι μου!!! )

και οι νυχτερινές σου φωτογραφίες είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ!!!!!
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Πόσο πιο ωραία να ξεκινήσει μια Κυριακή με αυτές τις όμορφες εικόνες ....
Σούπερ τα φιλαράκια από Κρήτη !!!
Καλή μοτο-χρονια να έχετε !!!

Στάλθηκε από τον επιχειρησιακό S7.....
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
μπράβο!! πολύ ωραία βόλτα. Να είστε καλά να την επαναλαμβάνετε κάθε χρόνο!!!

επίσης,


Η Λάρα σου είναι σκέτη νάρα!!!!! (τέλος.... το επόμενο μηχανάκι μου!!! )

και οι νυχτερινές σου φωτογραφίες είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ!!!!!
Θενκ γιου! Και τα 600άρια πάντως ανέβηκαν και μάλιστα πολύ άνετα (εν αντιθέσει με εμένα που όπως έγραψα το έδωσα λόγω κουλαμάρας στον Γιώργο).
Ότι είναι "νάρα" η "Λάρα" ναι, συμφωνώ.. :D :D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραιοι!!!! Αψογη η πρωτη χωματινη του 18 ;)
Κάνουμε καμιά προπόνηση γιατί έχουμε βαρύ πρόγραμμα φέτος! :)
Μακάρι να καταφέρουμε να έρθουμε σε 1-2 από τις 4...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πόσο πιο ωραία να ξεκινήσει μια Κυριακή με αυτές τις όμορφες εικόνες ....
Σούπερ τα φιλαράκια από Κρήτη !!!
Καλή μοτο-χρονια να έχετε !!!
Κι εσείς δεν πήγατε πίσω όμως ;)
Θενκς George
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άψογοι ;)

Κι ο Γιάννης με το φακό του, εκεί για να αποτυπώσει τα πάντα με τρόπο που να το βλέπεις και να είναι σαν να ήσουν εκεί!
Πάντα τέτοια!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κλασσικη τσαρκα Κοπελιων....:friendship:
Ελειπε μια ταλαιπωρια παραπανω λογω της απουσιας του Νικολα @Markas .....με φαινεται?:D
Ε ναι... θα την χαρακτήριζε άνετα "Φλώρικη"..
Μα να μην χαθούμε 150 φορές, να μην λουστούμε με λάσπες, να μην φτάσουμε βράδυ στον προορισμό μας, να μην αποκλειστούμε από τα χιόνια και να σκάβουμε για να ελευθερωθούμε... :p
Τι, δεν έχουμε ακόμα ανεβάσει θέμα με τη χειμερινή ξωμονή μας στα χιόνια παραμονές Χριστουγέννων; Πρέπει να επανορθώσουμε άμεσα!! ;)
Μάνιακ, :friendship:
 
Top Bottom