2016 Dakar in Argentina

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
HUSQVARNA’S 450 FACTORY RALLY BIKE







(δεν μου αρέσουν τα χρώματα θέλω τα κλασικά....:mad:)

Η κυρία που θέλω να το πάρει φέτος, θα είναι στην ΚΤΜ....



και ο Carlos Checa έχει τρέξει κάποια ραλλύ με Beta, μακάρι να δούμε συμμετοχή beta-checa στο μέλλον στο dakar.

Επίσης ο Βασίλης Ορφανός δεν θα τρέξει με την Aprilia ούτε και φέτος.... :mad::mad::waiting:
(που θα πάει θα γίνει πάλι και αυτό)



Τώρα στα γρήγορα δεν θυμάμαι κάτι άλλο....
Σε 6 εβδομάδες ξεκινάει....και θα είναι πολύ δυνατό ντέρμπι αν πάει όπως το 2015.

:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Λίγα λόγια..........RALLY DAKAR 2016! H Οδύσσεια ξεκινά την πρωτοχρονιά!Μετά από πολλά προβλήματα η τελική μορφή του σημαντικότερου αγώνα αντοχής μοτοσυκλετών, το Rally Dakar, πήρε την τελική του μορφή και παρουσιάστηκε πριν λίγες μέρες.

Οι δυο τελευταίες οργανώσεις μπορούμε να πούμε ήταν άρτιες, με τον αγώνα να είναι ποιο πλήρης αφού διανύοντας τρεις χώρες (Αργεντινή-Χιλή-Βολιβία )είχε ποικιλομορφία στα εδάφη που είχαν να διανύσουν οι αγωνιζόμενοι, από αμμόλοφους κοντά στο επίπεδο της θάλασσας έως τις αλυκές της Βολιβίας σε υψόμετρα πάνω από 3500 μέτρα, με τις θερμοκρασίες να κυμαίνονται από 8 έως 38 βαθμούς κελσίου.
Φέτος ,δυστυχώς είχαμε την αποχώρηση της Χιλής. Η χώρα δοκιμάστηκε αρκετά μετά από τα ισχυρά πλήγματα που τις άφησε ο καταστροφικός σεισμός 8,3 ρίχτερ αλλά και οι βιβλικές καταστροφές που ακολούθησαν από το τσουνάμι και τις πλημμύρες. Όπως ήταν αναμενόμενο ήρθε η ανακοίνωση πως δεν μπορεί να φιλοξενηθεί εκεί το Rally φέτος.
Οι σκέψεις των διοργανωτών ήταν το Rally Dakar να κάνει μια στροφή και να εντάξει στην διαδρομή του το όμορφο Περού και φυσικά την ιστορικής ομορφιάς και παγκόσμιας κληρονομιάς αρχαία πόλη ‘Μάτσου Πίτσου’.Δυστυχώς όμως και πάλι τα μη προβλέψιμα άσχημα καιρικά φαινόμενα που επικρατούν στην νότια Αμερική δεν ήταν με το μέρος τους.

Στο δια ταύτα λοιπόν, με γνώμονα την ασφάλεια και τις τελευταίες εξελίξεις, η διοργάνωση αποφασίζει πως τελική διαδρομή του Dakar 2016 θα περιλαμβάνει μόνο την Αργεντινή και τη Βολιβία. Έχουμε λοιπόν την τελική διαδρομή η οποία έχει ως εξής:

31/12 and 01/01: Τεχνικός έλεγχος

02/01: Επίσημη εκκίνηση από το Start podium στο Buenos Aires / Ειδική-Πρόλογος / Σύνδεση με το Bivouac “0” κοντά στο Rosario

03/01: Buenos Aires – Villa Carlos Paz

04/01: Villa Carlos Paz – Termas de Río Hondo

05/01: Termas de Río Hondo – Jujuy

06/01: Jujuy – Jujuy

07/01: Jujuy – Uyuni

08/01: Uyuni – Uyuni

09/01: Uyuni – Salta

10/01: Ημέρα ξεκούρασης στο Salta

11/01: Salta – Belén

12/01: Belén – Belén

13/01: Belén – La Rioja

14/01: La Rioja – San Juan

15/01: San Juan – Villa Carlos Paz

16/01: Villa Carlos Paz – Τερματισμός στο Rosario

Πηγή :BikerSpirit
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Παιζουν κανονικα τωρα που τα τσεκαρα.....
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Δεν ξέρω τί λετε εσείς πάντως εμενα το 1ο και το 3ο "βίδεο" δεν παίζει,μαλιστα μου λεει οτι ο κατοχος εχει απενεργοποιησει την αναπαραγωγη σε αλλους ιστοτοπους.......εκτός κι αν είμαι κουλομαρία :D :D! Μονο εαν παρω το τιτλο με αναζητηση στο youtube το βλεπω εκει (οπως ειπε ο Χρηστος ,εαν καταλαβα καλα).
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Τελικα το 1ο και το 3ο παιζει μονο youtube......εχει να κανει με τον διαχειριστη του...
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400

Όλα τα ονόματα <<κυρίες>> και έρχεται ο Manuel Lucchese και δίνει θέαμα.....
Το παλικάρι γράφει και στο advrider.com και φαίνεται ωραίος τύπος...

Οι λόγοι γιατί χρησιμοποιεί άλλο fairing....

" These are the reasons for this compact system:

1 - I race Malles Moto so less things i have mounted the less stuff can break, i would not have the space for a replacement fairing or tower to carry with me.
2 - I want to develop a system that is extremely cheap, light, simple, resistant and affordable.
3 - Back in 2011-2012 when i was racing the World Championship i started trying out this sort of solution, avoiding the use of a nav tower and fairing was making me get some air on dunes and obstacles without taking risks. See the video at this link: (youtube πιο πάνω)

I raced rallies like Tunisia in 2011 which was extremely fast and had no issues, also ADDC 2012 and Qatar 2012. At that time i was mounting the Iritrack underneath the GPS so all on the handlebar.

4 - In South America the Dakar is becoming constantly more technical and slower so i think seeing where your front wheel goes can be really a game changer in certain stages.
5 - With this system i can easily repair stuff in case of crash compared to a broken tower like Barreda at Dakar 2014 where the broken tower was creating problem with the electrical system of the bike. In 2012 at ADDC i broke the plate holding antenna's, roadbook, tripmasters, it simply took some duck tape and managed to do all the rest of the race and stages like this"

Τα μηχανάκια είναι στο πλοίο και αύριο θα είναι στο le Havre.

:friendship:

υ.γ 26 χρονών ο manuel :waiting:
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Όλοι οι οδηγοί....
Το μόνο <<νεο>> είναι ότι ο Sam Sunderland (ΚTM) έχει σπάσει το πόδι του στο Merzouga Rally πριν ένα μήνα και μπορεί να μην τρέξει...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Όλοι οι οδηγοί....
Το μόνο <<νεο>> είναι ότι ο Sam Sunderland (ΚTM) έχει σπάσει το πόδι του στο Merzouga Rally πριν ένα μήνα και μπορεί να μην τρέξει...
Εχω πάρει πρόσκληση να πάω στην θέση του αλλα τους ειπα οτι εχω ήδη κλειση στο πούρο ντουρο τροφυ
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Θες να μιλήσω στους πούρο ντουρο??
Ξέρω ότι είναι μεγαλό θέμα να απουσιάσεις από το τροφυ, τηλεοπτικά, χορηγοί κτλ. αλλά θεωρώ πως θα καταλάβουν πόσο σοβαρό χαρτή είσαι για την ΚΤΜ... και εσύ και το 640ADV.

Και στην τελική να το κάνεις για το θέαμα βαρεθήκαμε να βλέπουμε αργά μηχανάκια....
:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
HUSQVARNA’S 450 FACTORY RALLY BIKE







(δεν μου αρέσουν τα χρώματα θέλω τα κλασικά....:mad:)

Η κυρία που θέλω να το πάρει φέτος, θα είναι στην ΚΤΜ....



και ο Carlos Checa έχει τρέξει κάποια ραλλύ με Beta, μακάρι να δούμε συμμετοχή beta-checa στο μέλλον στο dakar.

Επίσης ο Βασίλης Ορφανός δεν θα τρέξει με την Aprilia ούτε και φέτος.... :mad::mad::waiting:
(που θα πάει θα γίνει πάλι και αυτό)



Τώρα στα γρήγορα δεν θυμάμαι κάτι άλλο....
Σε 6 εβδομάδες ξεκινάει....και θα είναι πολύ δυνατό ντέρμπι αν πάει όπως το 2015.

:friendship:
και εγω ψηφιζω ΚΤΜ για φετος... :ok:
 
Top Bottom