22 μέρες, 18 χώρες, 9.250 χλμ

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
20η μέρα Dubrovnik (HR) – Kotor(MNE) 142 χλμ








Φεύγουμε, παραλιακά, με θέα την Αδριατική






Μαυροβούνιο








Φτάνουμε στο Κοτόρ και πάμε στο ξενοδοχείο, το οποίο βρίσκεται μέσα στην παλιά πόλη.
Όλοι οι υπάλληλοι του (είχε κι εστιατόριο) Σέρβοι, αρχίζουν τα «gkavrimounia :laugh:, paokara» κτλ, το ρίξαμε στην πλάκα.
Όπως έλεγαν, είμαστε «αδέρφια»-«ίδιο αίμα» οπότε τη μηχανή με έβαλαν να τη φέρω με το «ζόρι» μέσα από το κάστρο της παλιάς πόλης, δίπλα από το μαγαζί τους!














Από εδώ πέρασε η μηχανή... :wacky:

 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
21η μέρα Kotor (MNE) – (SRB) – (KV) – (SK) - Θεσσαλονίκη 717 χλμ




Ωραία και άγρια ομορφιά στο Μαυροβούνιο






Podgorica
















Σερβία για λίγα χιλιόμετρα








Και σύνορα με Κόσοβο




Η κατάσταση λίγο «ζόρικη»...

να ξέρω από το Στέργιο-Phoenix, πως χρειάζομαι μία ασφάλεια (15 ευρώ) για τη μοτοσυκλέτα με την είσοδο στο Κόσοβο και να έχω πάνω μου, λίγα μόνο ευρώ, γιατί μου τη μπουμπούνισε (20 ευρώ) Μαυροβούνιος τροχονόμος :rage: που πετάχτηκε πίσω από τα δέντρα...(Πασχάλη, φτηνά την είχαμε βγάλει σου λέω 4 μοτό στη Μοντάνα :D)

Κι ευτυχώς, στα σύνορα δεν υπάρχουν Κοσοβάροι, αλλά μόνο στρατιώτες του ΟΗΕ-ένας από κάθε χώρα-και ο Έλληνας που μας είδε, βγήκε έξω κι αφού μας ρώτησε αν θα μείνουμε και του είπαμε όχι, μας τη «χάρισε» με την ασφάλεια.
Μας τόνισε δε, πως πρέπει να προσέχουμε πάρα πολύ καθότι οι Κοσοβάροι-Αλβανοί κάτοικοι δεν είναι καθόλου εξοικειωμένοι με τις μοτοσυκλέτες (κάτι που....το διαπίστωσα κι εγώ και στα 150 περίπου χλμ που χρειαστήκαμε για να διασχίσουμε το Κόσοβο).






Αυτή η ταμπέλα βρισκόταν στα σύνορα, από τη μεριά του Κοσόβου κι απευθυνόταν σε αυτούς που κατεθύνονταν προς τη Σερβία...:eek:




Στα 10 χλμ από τα σύνορα κι αφού τελείωσε η Σερβική περιοχή (ήταν εμφανές από σημαίες, επιγραφές στα Σέρβικα, graffiti για θάνατο στους Αλβανούς κτλ) υπήρχαν μπλόκα και οδοφράγματα (από UCKάδες προφανώς o_O) με φορτηγά και κορμούς δέντρων ώστε να κόψεις ταχύτητα και με τη σειρά τους να σε «κόψουν» κι αυτοί...
Σημαίες της Αλβανίας παντού, οδική σήμανση στα Αλβανικά...
Επικίνδυνη οδήγηση από όλους, προσπεράσεις από το αντίθετο ρεύμα...ασφάλτινοι δρόμοι γεμάτοι χώμα και λάσπη τους οποίους διέσχιζαν ανεξέλεγτα, ότι περπατάει, τσουλάει αλλά και πετάει...:banghead:









...και μπήκαμε Σκόπια και ακολούθως Ελλάδα :(
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
22η μέρα Θεσσαλονίκη – Αθήνα 505 χλμ

Η βρώμα της μηχανής μετά από τόσα χιλιόμετρα, ανείπωτη...




κι από έντομα...ζωολογικός κήπος με εκθέματα από όλη την Ευρώπη...






Για αυτό δεν τις πήραμε εξάλλου? Για να (μας) ταξιδεύουν παντού και να μας κάνουν τα όνειρα πραγματικότητα...


Να είμαστε όλοι καλά, φίλοι μου, να τις καβαλάμε και να πηγαίνουμε όπου και όπως κάνουμε κέφι.

Εντάξει, μπορεί να μην ήταν και πολύ adve το ταξίδι (και η οργάνωση του), αλλά όπως μπορεί ο καθένας :oops:
Για μένα σημασία έχει να είμαι πάνω στη μηχανή μου και να γίνομαι ένα μαζί της...:)


Γιατί, 20 μέρες (πολύωρης) μοναχικής αλλά και με τη συνεπιβάτιδα μου, οδήγησης είναι τέτοιο αγχολυτικό για μένα-το μόνο που μου έχει απομείνει, που συνέχισα και θα συνεχίσω, όσο με παίρνει οικονομικά, να το κάνω.
Όλες αυτές τις μέρες, μπορεί να κουραζόταν το σώμα, από τα τόσα και καθημερινά χιλιόμετρα αλλά πρώτον δεν το καταλάβαινα κάνοντας αυτό που με ευχαριστεί και δεύτερον είναι τέτοιες οι εικόνες και τα συναισθήματα που είχα κερδίσει κατά τη διάρκεια της ημέρας που ξέχναγα όλα τα υπόλοιπα!

Έτσι ώστε ήθελα να ξημερώσει για να ξαναοδηγήσω... :coffee:

Και πάντα με το που επιστρέφω, σκέφτομαι προς τα που θα πέφτει το επόμενο ταξίδι...:secret:






Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, ελπίζω να μη σας κούρασα με τις πολλές φωτογραφίες :geek:
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ντάξει, τα σπάει!! Ταξιδάρα.. :ok::ok::ok:
Γιατί, 20 μέρες (πολύωρης) μοναχικής αλλά και με τη συνεπιβάτιδα μου, οδήγησης είναι τέτοιο αγχολυτικό για μένα-το μόνο που μου έχει απομείνει, που συνέχισα και θα συνεχίσω, όσο με παίρνει οικονομικά, να το κάνω.
:hailbig:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ταξιδαρα.....
να εισαι γερός φιλε, να ταξιδευεις και εμας μαζι, που δεν προκειται να παρουμε ποτε 22 μερες αδεια...:D
απιστευτο ταξιδι....
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Μπράβο ρε θηρίο όχι μόνο που το έκανες αλλα και για την παρουσίαση.
Άντε φέτος σου εύχομαι να κανεις κατι εξίσου όμορφο...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Μπραβο Αντωνη ταξιδαραρα κανατε....SUPER!!!!!
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
:hailbig: εκπληκτικό ταξίδι , πολλά μπράβο! Να είστε καλά και να οργανωνετε εξίσου τετοια ομορφα ταξιδια,να ταξιδευουμε και εμεις μαζι σας!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Γεροί να είστε να κάνετε πάντα τέτοια ταξίδια και να τα μοιράζεστε............
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Aντωνάκη......αυτά είναι! Εύχομαι φέτος να πας ακόμα πιο μακρυά....

Τυχερούλη γνώρισες και την Ουκρανία....
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ταξιδαρα μομπινο! Να σαι παντα γερος να πραγματοποιεις τα μοτοσυκλετιστικα ονειρα σου! :ok:
 

aztek

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
bmw r1200gs adv
Μπράβο φίλε μου. Μας θύμησες πολλά και μας έβαλες στόχους για περισσότερα.
Πολυ ωραίο το ταξίδι σου και η παρουσίαση.
Αν θέλεις και έχεις υπολογίσει θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε και το κόστος. Καύσιμα, διαμονές κ.τ.λ..

Πάντα όρθιος:ok:
 
Top Bottom