22 μέρες, 18 χώρες, 9.250 χλμ

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο φίλε μου. Μας θύμησες πολλά και μας έβαλες στόχους για περισσότερα.
Πολυ ωραίο το ταξίδι σου και η παρουσίαση.
Αν θέλεις και έχεις υπολογίσει θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε και το κόστος. Καύσιμα, διαμονές κ.τ.λ..

Πάντα όρθιος:ok:
συμφωνω..........αυτές οι ταξιδαρες, πρεπει να συνοδευονται και από λεπτομέρειες.
ακους Αντουαν?????:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να ειστε καλα και οι δυο σας και ευχαριστουμε που μας ταξιδεψατε.:ok:

Το 2013 δεν πηγατε πουθενα ?;)

:)
Μην πιεζουμε τον αντουαν.....:D
Σιγα - σιγα
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια :happy:


Τώρα που "ζεσταθήκαμε", θα ξεκινήσουμε τη συγγραφή :p (αλλά και το ξεσκαρτάρισμα των φωτογραφιών :hungover: ) του ταξιδιού του 2013, ανυπόμονοι μου είστε :D


Σχετικά με το κόστος, η βενζίνη πήγε στα 1.000€ συνολικά +κάτι ψιλά για διόδια (και κλήσεις για ταχύτητα και στάθμευση :wacky:), για όλα αυτά τα χιλιόμετρα, με μ.ο. ταχύτητας 88,4 και κατανάλωση 6,6l/100km.
Υπάρχουν και sites για ακριβή, μελλοντικό υπολογισμό σε κάθε χώρα.

Οι διαμονές (σε 3*-4* ξενοδοχεία) ξεκινάνε από 25-50€ στα Βαλκάνια, Γερμανία-Βέλγιο-Λουξεμβούργο στα 50-70€, σε αντίθεση με Ουκρανία, Ολλανδία, Ελβετία που είναι και οι ακριβότερες. Φυσικά στα "τουριστικά" Colmar και Dubrovnik μας ξύρισαν κι άλλο...

Βέβαια οι παραπάνω τιμές αφορούν μόνο ξενοδοχεία, προτιμούσαμε τα κεντρικά για να κερδίσουμε σε χρόνο, φυσικά υπάρχουν και οικονομικότερες λύσεις, απλά εγώ λόγω δουλειάς πετυχαίνω καλύτερες τιμές και μου έρχεται μία η άλλη με το να έκλεινα ένα 2* ξενοδοχείο π.χ.

Όσον αφορά τη διατροφή, ακριβότερα από την Ελλάδα :punch: μπορώ να πω, πως δεν είναι πουθενά (εκτός της Ελβετίας)


Σύνολο που ξοδεύτηκε, δε χρειάζεται να πω, ο καθένας "κοστολογεί" διαφορετικά τις διακοπές, το ταξίδι του, την καλοπέραση του κτλ.
Σημασία έχει πως θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος να κάνει το ίδιο ταξίδι και με λιγότερα αλλά και με περισσότερα από μας ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Πολυ ωραιο ταξιδι με πολυ περιεκτικη και γεματη πληροφοριες αφηγηση....Περιμενουμε με ανυπομονησια και το επομενο !!!!
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ!!!!
Σε ευχαριστω για τον χρονο που εκανες να μας το παρουσιασεις και για ολες τις φωτο...βλεπω καποια μερη απο αυτα που εχω επισκευθει και εγω και αυτοματως το μυαλο μου ταξιδευει!!!!
Σε ευχαριστω και παλι!!! Να ειστε γεροι να τριγυρνατε !!!!!!
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
αυτο δεν ηταν ταξιδι φιλε μου!...αυτο ηταν Το ταξιδι ...απορώ πως μπορεις να χωρεσεις τοσες εικονες στο μυαλο σου!...εγω θα ειχα χασει τη μπαλα ! ... τι να πω!...χαρηκα που σε γνωρισα και σου ευχομαι καλόπαιδο να γυρισεις ολο το κοσμο!:ok::ok:
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
Φιλαράκια, ευχαριστώ για τα σχόλια!
Καλά να είμαστε όλοι, γεροί και δυνατοί να ταξιδεύουμε, όπου, όσο κι όπως κάνουμε κέφι!

Γιατί σημασία έχει να την "κάνεις", να αλλάζεις παραστάσεις και να ευχαριστιέσαι την κάθε σου μέρα και χιλιόμετρο πάνω στη μηχανή!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μμμμμμμμ σιγα το ταξιδι !!!!!
Τρίχες !!!!!
Ειναι μάλλον η τεταρτη φορα !!!που το διαβάζω
 
Top Bottom