252 χωμάτινα χιλιόμετρα,2 σαμπρέλες και ο Χελμός

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...τωρα θα μου πεις,γιατι καθομαι και αρχιζω απο τα χιλιομετρα...Γιατι ηταν απο εκεινα τα χιλιομετρα που πραγματικα δεν θες να χασεις ουτε μισο...!Τετοιες μερες,ιδανικες καιρικες συνθηκες,σε μια Χωρα που πολλοι θα ηθελαν να ζουν και εμεις ταξιδευουμε με τη μοτοσυκλετα μας...καπου εδω,για αυτη την μοτοσυκλετα και η αναφορα στις σαμπρελες.κι οχι διπλα στο σπιτι σου,αλλά λιγο ψηλα και χωρις οδικες μαζι...ουτε γι'αστειο δεν επαιζε στην αλλη ακρη της γραμμης να πεις "ναι ναι εδω διπλα ελατε καπου στα 2.000+μ πιο ψηλα"...
Αλλά ας τα παρουμε απ'την αρχη για να ξετυλιξει το κουβαρι ενος απιστευτα ομορφου 2ημερου οδοιπορικου...
Ενας φρεσκος Πολιτης,χαρμανιασμενος απο το Στρατό για χιλιομετρα,οπλα κρανη εξαρτησεις και τσουπ νατος πανω στο 800αρι του ετοιμος για ξεκαπνισμα...Δευτερος υποπτος,ο "δαγκωνω σιδερα θελω βολτα" θα μας συναντουσε πανω απο τον Σαλμενίκο ποταμό και το ομώνυμο χωριουδακι...καβαλα στο 1150 του και εγω καβάλα στην Nikon μου...πανω στην οποια εδεσε επιμελως το σαμαρι με την 800 μου...ή καπως ετσι τελος παντων...
Το στορυ θα παιζοτανε στο βουνο που αγαπαμε πολυ...Χελμος!!!Επιβλητικος,αλλου βατός και πατημενος αλλου δυστροπος και ετοιμος να σε καταπιει αλλά παντα ΧΑΡΜΑ ΟΦΘΑΛΜΩΝ...
Στοχευουμε και πυροβολουμε το χαρτί...εκείνο το(ν) Χαρτή που οταν παιζω στο σπιτι ενωνοντας κουκιδες περιμενω σαν μικρο παιδι να πατησω πανω στα σημαδια...


Η πρωτη γκαζιά σταματαει για να ριξουμε μια ματια αφ υψηλου πλεον,την ξερεις τη στιγμη,οταν τα αφηνεις ολα πισω και γραφεις στο λευκο χαρτί της μοτοβολτας που ξεδιπλωνει μπροστα σου...


Πρωτος σταθμός της ημερας μεσα απο μια υπεροχη διαδρομη χωματινη για Οβρυόκαμπο...


τερμα στον κατ'αναγκη ασφαλτοταπητα και παμε για εκει που θελαμε για την διαδρομη,σε χωματινα ομορφα...κι ανηφοριζουμε


Αρχιζει να γραφει το ταχυμετρο εικονες που σβηνουν τα τσιμεντα...


Βαθειές εισπνοες ελατισιου οξυγονου...ανάγκες ολων!!!


Οβρυοκαμπος...το χωριο τού zissimos...στα εγραψα οτι θα ειμαστε στα μερη σου...next time ανταμωνουμε κιολας...

τα αλογα σου τα ειδαμε,μια χαρα ζουν εκει πανω!Ελευθερα,αγρια και ωραια!

Συνεχιζουμε προς τα Καλαβρυτα και επομενος σταθμος η Μονη Μακελαριάς μετα το Λεοντιο και τους Λαπαναγούς... η διαδρομη ειναι που θελουμε και οι εικονες


Κεφαλοβρυσο...νερα τρεχουμενα και δροσια,για ματια και σωμα


Ειπαμε...only the best & the Original...


Ενα κλικ στην Παναγιά στη Μακελαριά,ψιλοανασυνταξη και αναταση ψυχης...


Απο δω θα περασουμε για Πετσάκους και στο χωριό Κορφές θα την κανουμε για...Κορφές...τα Καραφλα για οσους ξερουν,για οσους δεν ξερουν να πατε οπωσδηποτε.Ενα ξεφωτο διπλα στα συννεφα και θέα να χορταινεις...


Περασματα ομορφα και οδηγηση να γουσταρεις...μικρα παιδια ειμαστε πανω σε μεγαλα παιχνιδια...μια ζωη!Δεν φαινεται δυστυχως η εκφραση μεσα απο το κρανος μου...!!!!!!


Καπου φαινεται ομως το πόσο ψηλα ειμαστε...και ποσο η οδηγηση εδω πανω σε ανεβαζει!


Μια κορυφογραμμη πατημενη και πανεμορφη οπου κι αν δεις!


Μια ποζα στις συνταξιδιωτισσες υπο σκιαν με φοντο τα Καλαβρυτα


και μια ματια στο που ειμαστε και πανω δεξια κοιτωντας τη φωτο...εξηγουσα που θελουμε να φτασουμε,εκει στην κουκιδα...


Μια εκπληξη θαυμασμου διεκρινα..."δηλαδη παει κ πιο ψηλα;..."και μα το θεο η επομενη φωτο μεσα απο το φακο μού φανηκε καπως...τι διαλο...κρεμαστηκαν;!!!


Ναι!!!Κρεμαστηκαμε ολοι απο αυτη την υπεροχη πανοραμικη θέα εδω στα Καραφλά!!!


Παμε,συνεχιζουμε.Καφεδακι ανασα Καλαβρυτα στην πλατεια(σαν τσουχτερος 4.5€ ενας καφες ρε παιδια...)και παμε για εκεινη την κουκιδα που λεγαμε πριν...
Χιονοδρομικο και στριβουμε τον ανήφορο για τον φιλο μας,τον Αρίσταρχο!


Ωραια αναβαση!Απλετη θεα και...


με πιασε ενας δαιμονισμενος ρυθμος...γουστα λεμε!Καραγουσταρα!!!Πιασαμε κορφη...


2313.7μ υψομετρο πιασαμε λεει...


Ο πρωην φανταρος...να το χαμογελο που γραφει στο προσωπο...Πιανει τοπο η βολτα!


Δίπλα στα συννεφα


πανω απ'τα συννεφα ενα αισθημα που σε καθηλωνει,ξεφευγεις εκει περα,η εκφραση πετας στα συννεφα,καπως ετσι...οχι αδικα!


Η Γερμανιδα το καταχαρηκε...εμπιστοσυνη παντου μεταξυ μας και παμε ολοενα και πιο ομορφα...


Καταβαση ξακρίζοντας το αλπικο πρασινο...


και μεσα απο το Χιονοδρομικο φευγουμε για τα Πάτρια εδαφη...πνιγομαστε στο ελατο,μυριζουμε ρετσινι και ροβολαμε...
πανω απο την πεδιαδα των Λουσων


ιδανικες συνθηκες και ενας Νοεμβρης εξαιρετικος για ζευγαρι με τη μοτοσυκλετα σου και γεια μας...
κενταει η Φυση παιδια!!!


Μια παρακαμψουλα για το ξωκλησι της Αναληψης,απεναντι απο τα Σπηλαια καστριων...αξιζει


Σημαδια σμιλης απο τη Φυση...


παιχνιδια στα ομορφα περασματα


Για πότε σουρουπωνει και κυλαει ο χρονος αμα περνάς καλα...αστο...


η τρανη αποδειξη,εκεινο το "γλυκια κουραση με ενα χαμογελο" αδιαψευστη αποδειξη στο προσωπο του "δαγκωνω για βολτα"...ναι λεμεεε...


Ξεδιψαμε στο πλανητερο και στις Πηγες του Αροανειου και παμε για την βαση μας για σημερα...το χωριο των γεροντων μου...Μαζεϊκα...
Εχουμε αναγκη απο ξεσελωμα,καλο φαγητο και ζεστασιά...
Μουριες,η ψησταρια που παντα μάς αρεσει και μας προσεχει στο χωριο...


και το σπιτικό με το τζακι να μάς κραταει παρεα στο κους κους της ημερας που φευγει...


Γεματη μερα,συναισθηματα,χρωματα,εικονες,γραφικα περασματα,οξυγονο......ο Μορφεας χτυπαει παντα με τροπο μαγικο....η νυχτα χαμηλωνει τα βλεμματα...μια γλυκια κουρασμενη καληνυχτα...μας περιμενει ενα αντιστοιχο αυριο...........................................................................για τη συνεχεια... :)
 

mck

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός - Παπάγου
Όνομα
Μηνάς
Μοτό
R1200GS (very) Special Edition & Husqy TE(rello) 610
Μια βδομαδούλα νωρίτερα στο Πλανητέρο θα μας προλαβαινες σκούρμα απο εκείνο το τσίπουρο που χρωστούσα απο την ορεινή Ναυπακτία ... :D

Στην επόμενη! :friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πρωινο ξυπνημα στο χωριο!Αλλη αισθηση!Ξυπνας ξεκουραστος,μεσα στην ηρεμια και στην ομορφια!!!

καφεδακι ζεστο,πρωινο για ενεργεια και ενα γρηγορο ελεγχο στις κουκλες μας...
Χμμμμ...για σημερα το μενου αρχισε με πρωινη γυμναστικη!...

Το κλειδι μπηκε στη μιζα,αλλά η αλλη ηθελε λαστιχο...και η συνεχεια γνωστη,αχρειαστη αλλά ενιοτε παιζει...
Ευτυχως ειμαστε ακομα στον Πολιτισμο και συνοπτικες διαδικασιες για πρωινη γυμναστικη...σφιξε λυσε δεσε κανε βαλε βγαλε κλπ...


Ειχε πολλα χρονια με πολλα χωματινα χιλιομετρα να με πιασει λαστιχο...anyway shit happens που λενε και οι φιλοι μας και παμε παρακατω...ολα καλα
Αφηνουμε το Χωριο και ανηφοριζουμε μεσω τουρλάδας για...Αράχωβα


Μια διαολεμενη καλημερα οδηγικη με σαθρο και φυτευτη ανηφορικη στριφτερη,να μας ανοιγουν το ματι στο αψε σβησε...οχι αν θες μην...χεχε...γκαζιιιιιιιιιιι λεμεεεε σε καταπινει!


Ενας απο τους λογους που γουσταρω χελμο,ειναι γιατι ειχα δει για πρωτη φορα μου εδω,στο φυσικο του περιβαλλον τον Ελληνικο Αετο...εξαιρετικο πουλι,ο Βασιλιας!!!Συνδεεις εικονες...και ηταν εδω ρε φιλε...να μας πει να μη μασαμε...σου δινει αυρα...εχει ενα πεταγμα βασιλικο!!!Τον βλεπεις να ερχεται προς εσενα και νοιωθεις ενα δεος!!!


οπως ενα δεος το χεις και σε κατι κατολισθησεις που συνχιζουν να δενουν το γλυκο στο πρωινο ξυπνημα...ζορικο αλλά η ομαδα πεταει σημερα!


και εκει που πας αερα και ευχαριστιεσαι ακροβατωντας ισορροπιες και εικονες...χεχε...εκεινος ο φουστης ο ξενος πως λεγεται ρε;,.,,,Ναι ναι γ@μω!!!μερφυ...το θυμηθηκα...και μου λεει γιατι ρε φιλαρακι μονο το πισω..παρε και μια φυτευτη στο δοξα πατρι!!!............Η συνεχεια γνωστη...


Δυο στα δυο ρε μαλακα!!!Ναι γελαω!Να!Κις μαϊ ας ρε...δε μας χαλαει τιποτα λεμε...Συνεργεια δεν παιζουν ειπαμε εδω στην αλλη ακρη της γραμμης οποτε γραμμη στα τσαντακια των εργαλειων.Ναι γι'αυτο ζωνομαστε με περιττα βαρη σε καθε βολτα...γιατι τα kriega μια φορα τα ανοιξα τοσα χρονια που τα'χω και μας σωσανε...Προχωραμε...εχουμε κι αλλα ομορφα να πιασουμε...
Συνεχιζουμε κι απο Πηγες πλανητερου,ανεβαινουμε Αρμπουνα για να βγουμε απο το διασελο στη Λιμνη στο Φενεο...Δοξας...μαγικη διαδρομη!!!
Αλλοτε με ελιγμους για πεσμενους κορμους

κι αλλοτε παλευοντας την βαρυτητα με το γκαζι...σαθρα εδαφη ξερα εδαφη και πολλη κροκαλα και πετρα φυτευτη μάς δοκιμαζουν αντοχες και τεχνες...μαθε την κι αστην...κι αμα...ετσι δε λενε;...
Η Κοιλαδα του Φενεου απο ψηλα...


Λιμνη Δοξας...μάς ηθελε η Φυση σημερα.Απισυετη καθαροτητα και ηρεμια...πινελο τα κλικ,η Nikon ξεσαλωσε!!!


Πολυ ομορφος προορισμος απο μονος του ο Φενεος,για σημερα ενα κομματι της σοκολατας που ειχαμε μαζι μας...


Κεφι διαθεση ολα στα πανω τους...και οι διτροχες κουκλες γουστα τρελλά!!!


Επομενη στη σειρα η Λιμνη Τσιβλου και παμε για Ζαρουχλα απο χωματα,Ελατα,υψη σε ψυχες...


Που να πρωτοσταθεις,που να πρωτοστριψεις...τι να λεμε...


Στο φιλαρακο μου αφιερωμενη...παρε βαλε...


Λυσσα...γαβ γαβ...κατι γουστα ωρες ωρες...οχι φταιει ο αλλος οχι εγω...ετσι ειναι παντα χαχα


Σαλευεις λεμε εδω σε τετοια μερη...και χανεις και το που πας καμμια φορα,αλλά χου δε φακ cares ε;...Συμφωνεις;


Εκει μας εδειχνε το GPS αλλα εκει...ακομα εκει θα ημασταν γιατι ηταν αβατο για τις μοτο οποτε μια διορθωτικη και βρεθηκαμε απο αλλα περασματα Ζαρουχλα...ειπαμε who cares...άλλα μας νοιαζουνε και τα βλεπαμε ολουθε!


Παμε Τσιβλό...άλλα κολπα κι εδω,η παλετα σημερα δεν ειχε σταματημο...πολυ χρωμα αποχρωση και ζουμι!!!


Διαθεση για παιχνιδια ο φανταρακος και Καλος Πολιτης με τον καλυτερο τροπο στις βολτες...


Λιμνη Τσιβλου,στα καλυτερα της.Ηρεμια χρωμα και αναααααασες!


Προφιλ,ανφας και χαλαρα...ομορφα!


Το ματι γυριζει παντου,κοντα μακρυα σε λεπτομερειες και φτιαχνεις καδρα...


Να γουσταρεις ποοοοολυ!!!


Διαδρομες και προσεγγιση με μοτοσυκλετα...τι καλυτερο!


Τσιμπολόι,κουβεντολόι,καθησιο,μια μπουκια για ενεργεια,λιγο ξεδιψασμα,λιγο μπανηστηρι ακομα και παμε...
κατηφοριζουμε χωματινα για να πιασουμε Διακοφτο...χωριουδακια και θυμασαι ποσο ομορφα ζουν εδω...


Σουρουπο σιγα σιγα και πεπλα ομιχλης σε συνδιασμο με τη δροσουλα στην χλωριδα του Τοπου δινει ενα μαγικο αυλο συνοδεια στο ταξιδι...


Το κοιταζα πολλες φορες αυτο το περασμα,απο τα απεναντι ασφαλτινα περασματα περνωντας κι ελεγα ρε πότε θα παω εκει...ολα εδω γινονται...αρκει να το πιστευεις...


Γραψαμε και σημερα στο βιβλιο του δρομου μας...ο Ηλιος δυει κι εμεις τα χουμε στο μυαλο αχταρμα...ομορφο...για να αναμασαμε μια ζωη...

Το Διακοφτο στο βαθος εδινε το σφυριγμα της χωματινης ληξης...

Ενα απολαυστικο 2ημερο...ετσι οπως το θελουμε...ετσι οπως γουσταρουμε...με διτροχες αγαπημενες και αγαπημενους συνοδοιπορους...

Τα λεμε...και που'σαι...αν καταφερα να παρεις μια γευση..σηκω και φυγε.Κρανος μιζα και κανε αυτο που γουσταρεις...αυτα μενουνε :)
 

ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
THIS IS ΠΑΤΡΑΑΑΑΑ
Όνομα
ΑΝΔΡΕΑΣ
Μοτό
YAMAHA XTZ 750 SUPER TENERE
:hailbig::photo::friendship:
Μπραβο στους φιλους μου για την Πανεμορφη βολτα!!!! Κωστα οι φωτο σου απλα μ@μ@νε! Αυτη δε με το Γιαννη ψηλα και κατω-πισω του η λιμνη ειναι ΤΡΟΜΕΡΗ!!! Ξανα μπραβο σας! Α και αυτο που ζηλεψα περισσοτερο ειναι η Απιστευτα μεγαλη Μπριτζολα που εχω φαει παλαιοτερα στο ομορφο χωριο σου!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Μπράβο στην παρέα, μπράβο στον φωτογράφο.....

Μathosala αγόρι μου δεν ξέρω από που παίρνιες ιδέες αλλά το Gs σου είναι ίσως ένα από τα ωραίοτερα on-off μηχανάκι που έχω δει...
Δηλαδή το άτιμο είναι πάρα πολύ καλά στημένο από αισθητικής πλευράς και έχω την εντύπωση ότι θα είναι ακόμα πιο κουκλί από κοντά....
Το έχεις στην πένα....

ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ
ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ.....
:friendship:
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Οτι και να πω ειναι λιγο για αυτο που καναμε απλα ενα τεραστιο χαμογελο απο μια ομορφη βολτα με πολυ γελιο:D:D:D
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Το καλύτερο πρωινό ξύπνημα !
Βλέποντας τέτοιες εικόνες με αυτά τα χρώματα, ξεκινάς καλύτερα για δουλειά ... ή χειρότερα ... ?

Καλημέρα, σε όλους :)
 

vakou

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία βόλτα, να περνάτε καλά, να μας γεμίζατε χρώματα...
Πριν κάνα μήνα είχα κάνει το επίσης πολύ ωραίο πέρασμα από τον δρόμο Καλάβρυτα-Ζαχλωρού, έστριψα προς Σούβαρδο, Άνω ποταμιά, λίμνη Τσιβλού που σας την προτείνω ανεπιφύλακτα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αγαπημενες διαδρομες Τις εχουμε "περπατησει" καμποσες φορες και εμεις οι pourodurοι Τα δε καραφλα που αναφερεις μας ειχαν αφησει και μας αφωνους Και ας μυριζε τοτε απο παντου βροχη και ας μας ξυριζε ο κρυος αερας


Μαθο :friendship:
 

DIM-BOB

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200 GS ADV lc
ktm 690
Tοσο κοντα αλλα κ τοσο μαγικα αλλα κ εσυ βρε Κωστα παντα μας αφηνεις αφωνους με τον τροπο που μας παρουσιαζεις
την βολτα,, Μαλλον οχι βολτα "ταξιδι" .......εισαι δεν εισαι κοντα το ΖΕΙΣ!!!!!
Τωρα για τους τυχερους της παρεας Λευτερη κ Γιαννη τι να πω ........ΜΟΝΤΕΛΑΚΙΑ.......
:ok::ok::ok:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τα δε καραφλα που αναφερεις μας ειχαν αφησει και μας αφωνους Και ας μυριζε τοτε απο παντου βροχη και ας μας ξυριζε ο κρυος αερας
Μαθο :friendship:
Φιλε αυτο συζητουσαμε...οτι αν πεσεις σε καλο αερα εκει πανω θα ειναι "παρτυ"¨...:wacky:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μπράβο στην παρέα, μπράβο στον φωτογράφο.....

Μathosala αγόρι μου δεν ξέρω από που παίρνιες ιδέες αλλά το Gs σου είναι ίσως ένα από τα ωραίοτερα on-off μηχανάκι που έχω δει...
Δηλαδή το άτιμο είναι πάρα πολύ καλά στημένο από αισθητικής πλευράς και έχω την εντύπωση ότι θα είναι ακόμα πιο κουκλί από κοντά....
Το έχεις στην πένα....

ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ
ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ.....
:friendship:
Τις αγαπαμε φιλαρακι....και οτι μπορουμε,οσο μπορουμε :)Να σαι καλα κι εσυ,καλες βολτες :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία βόλτα, να περνάτε καλά, να μας γεμίζατε χρώματα...
Πριν κάνα μήνα είχα κάνει το επίσης πολύ ωραίο πέρασμα από τον δρόμο Καλάβρυτα-Ζαχλωρού, έστριψα προς Σούβαρδο, Άνω ποταμιά, λίμνη Τσιβλού που σας την προτείνω ανεπιφύλακτα.
Κι εκει αγαπημενα μερη,σωστος...Σουβαρδο Βραχνί εχει "Παραδεισους"...επομενη φορα,δεν γινεται ολα σε μια βολτα και δεν θελουμε ολα σε μια βολτα...ειναι δικαιολογια για...την επομενη :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τι χρώμα έχει αυτή η χώρα? ??
Οποιο κι αν ειναι,ειναι σίγουρα ΦΩΤΕΙΝΟ...:)κι ας μας θελουν καποιοι μουντούς κ αχρωμους,ως Ελληνες και ως Χωρα..δεν κανουμε τετοιες χάρες...καλα να'μαστε και πυροβολουμε καθε μαυρη διαθεση :)
 
Top Bottom