5ο οδοιπορικό 1821 Μοτοπαρέας Λεωνιδίου

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Φέτος συμμετείχα για πρώτη φορά....πολυ όμορφη εμπειρία...έχει ενδιαφέρον και το παιχνιδάκι και η διαδρομή.μπράβο στους διοργανωτές.τα παιδιά του moto Λεωνίδιο ειναι άριστοι! .!

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Νομιζω πως ειναι ωρα για επισκεψη στο Λεωνιδιο ,η φιλοξενη μοτοπαρεα και το ολο σκηνικο σκιζει.
Αν προλαβε κανεις να συνειδητοποιησει τι εγινε χθες ε, ας το γραψει :cool:

adv phone
 

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Ηταν φανταστικα!!!
Πολλα στριφτερα και πολυχρωμα χιλιομετρα!!!
Και του χρονου να ειμαστε καλα να βολταρουμε ξανα!!!
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro





Η θεα απο το μαγαχι που εγινε το καλωσοριΖμα και η ενημερωση





Πολυς λαος, καμποσοι γνωστοι εντος κι εκτος φορουμ, γιορτινο κλιμα.
Καλο δρομο σε ολους αυριο και το νου μας!!!! ;)

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπουκαλι μπυρας...και να μην ειναι ο Γιωργης...δεν γινεται...:pointu:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ήθελα να πάω από το 2ο οδοιπορικό, που πήρα χαμπάρι το event.
Όντας Πελοπονήσσιος, μόνο που άκουγα τις διαδρομές που σχεδίαζαν, κάτι μ' έπιανε... "Θέλω να είμαι κι εγώ εκεί"...
Μια ο Πέτρος νεογέννητο, μια είχαμε κανονίσει κάτι άλλο... τέλος πάντων, τελικά τα κατάφερα φέτος.
Είναι μια γιορτή της μοτοσυκλέτας, που διοργανώνεται από ανθρώπους που έχουν γράψει χιλιόμετρα, την αγαπάνε και το δείχνουν. Κόσμος από όλη την Ελλάδα -κυρίως από Πελοπόνησσο, αλλά είχαμε συμμετοχές μέχρι κι από Γιάννενα! Τα 200 μηχανάκια που δήλωσαν συμμετοχή, είναι μια σοβαρή παράμετρος, αλλά δε λέει όλη την αλήθεια. Διότι τα μισά και πλέον ήταν δικάβαλα, αλλά πλέον αυτών, υπήρχαν και αρκετές παρέες που ήταν το Σάββατο στο Λεωνίδιο κι έκαναν το δικό τους πρόγραμμα μετά την εκκίνηση της Κυριακής, ενώ δεν ήταν λίγα τα χωριά που συναντούσαμε κόσμο που περίμενε για να ενωθεί μαζί μας. Η κατάληξη το βραδάκι στα Φιλιατρά ήταν ένα ακόμα πάρτυ. Θα ανέβουν φώτο, ήδη είδαμε και τα πρώτα video από τα drones , οπότε τα λόγια είναι περιτά.... ;)
Το αλατοπίπερο είναι τα σημεία φωτογράφησης, για να υπάρχει κι ένα ενδιαφέρον στη διαδρομή. Κάποια ήταν προφανή και έπεφτες πάνω τους ουσιαστικά, κάποια θέλαν λίγο ψάξιμο, κάποιο χωριό είχε 2 μνημεία κι αν δεν έβρισκες την κλασσική γιαγιά, σιγά μην το βρισκες:D:p... Όμορφα!!! Υπήρξε κι ένα κουίζ στην Καρύταινα, όπου ρώτησε ο @πυξιδας990 (θα αναφερθώ στο τέλος στο τρελοκομείο το Μανώλη:D:rolleyes:) πόση ήταν η απόσταση μεταξύ του 1ου και του 2ου σημείου φωτογράφησης, αλλά δεν άφηνε η κουφ@λ@ :inlove:να πας στο μηχανάκι να τσεκάρεις τα "σέα και τα μέα" σου....:banghead::banghead::banghead::banghead::rage::rage::rage::rage::rage::rage: Οπότε η απάντηση ήταν στην τύχη, γιατί ήθελε κι ακρίβεια 2% στη μαντεψιά:laugh::laugh::laugh::roflmao::roflmao::roflmao:
Σε 'ότι αφορά στη διαδρομή πρέπει να πω ότι ήταν έξυπνα χαραγμένη, ώστε να υπάρχει ενδιαφέρον, να υπάρχει εναλλαγή στο τοπίο (πανέμορφη Ελλάδα, μάγεψες πάλι!!! ), να έχει μπόλικα χλμ, αλλά να βγαίνουν από όλους στο 8ωρο. Είχε λοιπόν στεναδούρια στριφτερά , είχε και αρκετό κομμάτι κίνησης σε γρήγορους δρόμους.
Χοντρικά η διαδρομή μέχρι την 1η φώτο ήταν "αργή" και τεχνική. Ύστερα περνούσε στο γρήγορο κομμάτι Άγιος Δημήτριος -Γεράκι-Σπάρτη-διαταύρωση για Βρέσθαινα, όπου μπαίναμε στον Πάρνωνα περνώντας πλήθος οικισμών και χωριών κινούμενοι ΒΑ προς Καστρι και Άνω Δολιανά. Εκεί ήταν επίσης αργό και τεχνικό κομμάτι και η χαρά του φυσιολάτρη! Καταπράσινα όλα και κινηση μέσα σε τούνελ από καστανιές, έλατα κι ότι χωράει ο νους!!!! Στη συνέχεια κινούμαστε δυτικά προς Τρίπολη - Μεγαλόπολη (πολυαγαπημένη η παλιά ΕΟ Τρίπολη -Καλαμάτας, οπου πραγματικά οργιάσαμε με τον @gkpapa στο Καλογερικό , στην Παλαιόχουνη και στο απίστευτο στροφιλίκι στην κουτρουβάλα προς Μεγαλόπολη), στάση για σουβλάκι και μπυρίτσα για το Γιώργη και Depon για μένα που με ταλαιπωρεί ένας πονόλαιμος από το Σάββατο και καλά κρατεί ακόμα:oops:. Στη συνέχεια προς Καρύταινα-Ανδρίτσαινα-Ναό Επικούριου Απόλλωνα και κατήφορος δυτικά για να βγούμε στο Θολό. Το κομμάτι αυτό με θέα στο Ιόνιο είναι τεχνικό και μέτριας ταχύτητας. Η χαρά του παιδιού...:):):):). Το τελευταίο κομμάτι προς Κυπαρισσία είναι γρήγορο αλλά θέλει προσοχή γιατί πλέον η κίνηση είναι αυξημένη και οι ντόπιοι αρκετοί κι ανυποψίαστοι... ;) Κι εκεί που λες πάει το ενδιαφέρον, μπαίνεις από Κυπαρισσία προς Αρμενιούς και Πλάτη, βρίσκεις εύκολα στο σχολείο την τελευταία φώτο και Ω! Θεοί...!!! ένα τελείωμα 10 χλμ περίπου σε ένα ονειρικό στριφτερό δρομάκι με απ' όλα που κλείνει την ημέρα! Ουσιαστικά είναι και το μόνο κομάτι που δεν έχω περάσει ξανά και πράγματι ήταν ό,τι καλύτερο -οδηγικά- για να κλείσει μια γεμάτη μέρα!
Με τη ζητούμενη ΜΩΤ στα 47 χαω περίπου, τα 375 ήταν βούτυρο στο ψωμί μας, μιας και βγάζαμε χωρίς ιδιαίτερη πίεση μια ΜΩΤ 67-70 χαω. Οπότε ήπιαμε καφέδες, κάναμε άνετους ανεφοδιασμούς, τσιμπίσαμε το μεσημέρι κι αν είχαμε και μια "αβαρία" ένα λάστιχο , κάτι τέλος πάντων και πάλι έβγαινε.
Το θεωρώ επιτυχία το παραπάνω, μιας και το ζητούμενο ήταν η διασκέδαση όλων και αυτό επετεύχθει! Δεν έπρεπε να είναι πιο "σφιχτό", γιατί θα έφερνε άγχος και λάθη. Ούτε πιο χαλαρό, γιατί πάλι θα χανόταν το ενδιαφέρον.
1000 μπράβο στην ομάδα που το σχεδίασε λοιπόν! Δικαιώθηκε από τα χαμόγελα σχεδόν 400 ανθρώπων στον τερματισμό!
Μανώλης Δολιανίτης, @πυξιδας990 ...
Όλα τα λ7 που λέμε!
Ακούραστος. Πανταχού παρόν και τα πάντα πληρών! Είχε τον έλεγχο της διαδρομής και των συμμετεχόντων ανά πάσα στιγμή.
Γουστάρει φώτο και θα τηρήσω την υπόσχεσή μου, ανεβάζοντας όλες όσες έβγαλα. Θα μπορούσα κι άλλες. Θα μπορούσα ανά μισή ώρα, να γεμίζω μια κάρτα 16gb και πάλι να μην είναι αρκετές..... Δε θα οδηγούσα όμως, οπότε θα αρκεστούμε σε καμιά δεκαριά, άντε 15 :D που τράβηξα.

Με το καλό το 6ο στο οποίο το ADVRIDE πρέπει να κατέβει με 2 -3 ομάδες των 5 μηχανών, για να το ευχαριστηθούμε στο maximum!!!! Όσο περισσότεροι, τόσο πιο πολύ το γέλιο ;):biker::biker::biker::biker::biker::biker:

Αργότερα, μαζί με τις φώτο θα ανεβάσω τα gpx αρχεία της διαδρομής του οδοιπορικού, αλλά και το Ελευσίνα-Λεωνίδιο από παλιά ΕΟ όλο. Όχι ότι δεν είναι γνωστό, αλλά για κάποιους από μακριά, ίσως χρειαστεί. Κι αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον, ειδικά μετά τους Μύλους ;)
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
Πολυ ωραία κατάσταση και η μοτοπαρεα του Λεωνιδίου...έξω καρδιά.
Είδαμε και φίλους απο τα παλία και χάρηκα...:)

Πολυ έξυπνο το οδοιπορικό με αποτερο στόχο να γνωρίσουμε ή να ξαναθυμηθούμε αγαπημένα μέρη της Πελοπονησου.

Τα πρώτα 150 χλμ περίπου στην δεξιά πλευρά της Πελοπόννησου με κύριο στόχο διερεύνησης τον αγαπημένο Παρνωνα.
Καμία 50 άρια στην κεντρικα και τα υπόλοιπα στον αριστερή πλευρά.

Πολλα πολλα μπράβο για την οργάνωση και την ανιδιοτελής προσπάθεια των οργανωτών.;)
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Αν και δεν πήγα ούτε και φέτος θέλω απλά να πω κάτι γιατί πραγματικά το αισθάνομαι. Η επιτυχία του 1821 (που κάθε χρόνο είναι και μεγαλύτερη) δεν είναι ούτε το concept (υπάρχουν κι άλλα οδοιπορικά), ούτε τα χλμ, ούτε η διαδρομή. Είναι καθαρά η καρδιά και η ψυχή αυτών που το διοργανώνουν, της μοτοπαρέας. "Παρέα" σαν και αυτήν του Λεωνιδίου δεν έχω ξαναματασυναντήσει και δεν νομίζω ότι υπάρχει. Τίποτε άλλο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν και δεν πήγα ούτε και φέτος θέλω απλά να πω κάτι γιατί πραγματικά το αισθάνομαι. Η επιτυχία του 1821 (που κάθε χρόνο είναι και μεγαλύτερη) δεν είναι ούτε το concept (υπάρχουν κι άλλα οδοιπορικά), ούτε τα χλμ, ούτε η διαδρομή. Είναι καθαρά η καρδιά και η ψυχή αυτών που το διοργανώνουν, της μοτοπαρέας. "Παρέα" σαν και αυτήν του Λεωνιδίου δεν έχω ξαναματασυναντήσει και δεν νομίζω ότι υπάρχει. Τίποτε άλλο!
Αν και δεν τους γνώρισα πραγματικά, η εντύπωση που αποκόμισα από το λίγο που τα είπαμε συμπίπτει με τη δική σου!:ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, αλλά κάθε φωτογραφία είναι και 1000 λέξεις...
Πάμε λοιπόν!

Φτάνοντας κι αφού αφήσαμε μπαγκάζια στο δωμάτιο, πάμε "δίπλα" στο "Δελφίνι", όπου θα συνατήσουμε τον κόσμο και θα γίνει η ενημέρωση - παραλαβή οδηγι΄πων κλπ για την επόμενη.
Αλλά πηγαίνοντας, βλέπεις αυτό:

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ο κόσμος συγκεντρώνεται, οι μπύρες πάνε κι έρχονται, τα μπλουζάκια must....






To ένα τμήμα του μαγαζιού....
Κόσμος υπήρχε μέχρι κι έξω, κάτω στη θάλασσα.... ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ο Γιώργης "στήνει" το εργαλείο, για να περάσουμε τη διαδρομή και να τη μεταφέρουμε στο gps. Το laptop απαραίτητο για τη μέγιστη ακρίβεια και όσο πιο πολλές κι ακριβείς πληροφορίες μπορούμε, εκεί που θα τις χρειαστούμε ;)

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η όλη διαδικασία μας πήρε 1 ωρίτσα χοντρικά, μετά το φαΐ, κι εν μέσω μπύρας-τσιγάρου και σχεδίασης... Την κάναμε σχετικά νωρίς, αφού χαιρετίσαμε όσους γνωστούς καταφέραμε να δούμε, και προσπαθήσαμε να κοιμηθούμε.
Την επόμενη.....



Ψάχνεις για καφέ στην Πλάκα Λεωνιδιου κι αφού δε βρίσκεις.....



πυροβολείς αδιακρίτως...
κάτι καλό θα βγει! πού θα πάει?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν και δεν πήγα ούτε και φέτος θέλω απλά να πω κάτι γιατί πραγματικά το αισθάνομαι. Η επιτυχία του 1821 (που κάθε χρόνο είναι και μεγαλύτερη) δεν είναι ούτε το concept (υπάρχουν κι άλλα οδοιπορικά), ούτε τα χλμ, ούτε η διαδρομή. Είναι καθαρά η καρδιά και η ψυχή αυτών που το διοργανώνουν, της μοτοπαρέας. "Παρέα" σαν και αυτήν του Λεωνιδίου δεν έχω ξαναματασυναντήσει και δεν νομίζω ότι υπάρχει. Τίποτε άλλο!
Το αυτό :yew:...+ 1ας...συνεχίστε μάγκες...και...Μανώλη :friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black



Πάνω στην κορφή, υπάρχει μια λεπτομέρεια....



Κι αν τη δείτε καλά, έχει και την Ελληνική σημαία!
Ήθελα τον 300αρη που δεν εχω...:(
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ώρα να την κάνουμε....
Βουρ για καφεδάκι στο Λεωνίδιο και φτάσαμε...



στην...



 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom