6ο Φιλικό Trail Ride

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ηλία (ευτυχώς, ευτυχώς, ευτυχώς) τα πράγματα δεν είναι πια έτσι ...:ok:
Κυρίως λόγω περιορισμένου budget (σιχαίνομαι αυτή τη κωλολέξη "κρίση" :D) των συμμετεχόντων, τα trail ride ξαναγύρισαν στην παλιά τους μορφή,
και δεν χρειάζεται φουλ οργάνωση
Είσαι κουλάτζας ? παίρνεις και την παρέα σου, και πάτε όλοι παρέα πικ νικ στο βουνό
Θες να πας χωρίς παραμεθαύριο ? παίρνεις τους φιλους σου τους "ffffffffactory" ξεκινάς από τους πρώτους και "άντε γειά"

Κι όλα αυτά γιατί ? γιατί πλέον δεν υπάρχει βαθμολογία, ούτε κατάταξη, παρά μόνο χαβαλές, και βόλτα στο βουνό,
οπως ξεκίνησαν τα trail ride από τον ΣΥΜΟΦΕ πριν 25 περίπου χρόνια.
Επιτρέπεται και το "ταξί" δηλ. πάς στη οργάνωση και λες "παιδιά εγώ, ο Ηλίας, και ο Θοδωρής θα πάμε παρέα"
κι ετσι road book ή gps, κρατάει ο πιο σβέλτος.

Είναι πλέον και το κόστος συμμετοχής χαμηλό, οπότε δηλώνουν όλοι ( εεε τέλος πάντων, σχεδόν όλοι ...:D)
και έτσι όλοι ευχαριστημένοι.

Εμείς που έχουμε πρόσβαση στο doc, θα τον ψήσουμε να οργανώσει και κανένα πιο βόρεια, να σας έρθει πιο "αλαφρύ" :ok::ok:
Δελεαστική πρόταση ......το μυαλό μου πάει στα rally των Σερρών της Ροδόπης και της Θάσου (όσοι το γνωρίζετε) που είσαι μονίμως με το road book και το gps !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δελεαστική πρόταση ......το μυαλό μου πάει στα rally των Σερρών της Ροδόπης και της Θάσου (όσοι το γνωρίζετε) που είσαι μονίμως με το road book και το gps !!!!

Αυτά είναι αγωνιστικά event Ηλία....
Ειδικά της Θάσου (ο Doc -που διοργανώνει το φιλικό αλλά και το Serres Rally-το ξέρει άριστα!!!, έχει τρέξει σε όλα) είναι μονοπατάδα με πλοήγηση!!!
Στο Serres Rally πλέον θα υπάρχει και tour (περιήγηση σε άσφαλτο και χώμα με φουλ εξοπλισμό αναβατών και φουλ υποστήριξη στα πάντα, δες το λινκ)!
Πέρσυ ο Σιαφαρίκας (ο πρωταθλητής enduro λέμε τώρα) τα βρήκε σκούρα με την πλοήγηση και ταυτόχρονα "καρύδι" το γκάζι!
Αλλά αυτά είναι άλλα κόλπα. Εμείς πάμε στα βολταράκια;):):):)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε τέτοιο κλίμα είναι τα φιλικά.
Δεν υπάρχει το άγχος της διάκρισης, οπότε μιλάμε για βόλτα σε συγκεκριμένη-ελεγμένη διαδρομή, με τα απαραίτητα σημεία ελέγχου (ΣΕΔ) για ξέρουμε άπαντες ότι όλοι είναι καλά και την υποστήρηξη για την όποια αβαρία. Μην ξεχνάμε ότι ακόμα και σε στυλ βόλτας , τα trail ride ξεπερνάνε τα 100-120χλμ, συνήθως και τα 150, οπότε η εποπτέια της διαδρομής και το τσεκάρισμα όλων, είναι απαραίτητο.
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Καλή "παιδικη χαρά " ,καλα να περασετε οσοι θα συμμετεχετε !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στο Β είναι η εκκίνηση της ειδικής. Πρόκειται για ένα δύσκολο με σαθρό έδαφος και νεροφαγώματα ανηφόρι. Καλό για χάζεμα. Γύρω στις 10:30 και μετά.

Στο Α υπάρχει συμβολή 4 δρόμων, πολύ κοντά στην άσφαλτο. Με λίγο περπάτημα στο χώμα, βλέπετε θεαματικά-γρήγορα περάσματα, γύρω στις 11:00 και μετά.


https://www.google.gr/mapmaker?ll=38.072758,23.92509&spn=0.023852,0.045447&t=m&z=15&vpsrc=0&saddr=38.071609,23.922722&daddr=Πλάτωνος+65,+Κηφισιά+145+63&hl=el&utm_medium=website&utm_campaign=relatedproducts_maps&utm_source=mapseditbutton_normal
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Όλα βέβαια ξεκινάνε και τελειώνουν στο Limit Up στο Κρυονέρι, που είναι το τελευταίο καφέ στο αριστερό μας χέρι, αφού περάσουμε την πλατεία και κατευθυνόμαστε προς το τέρμα/αναστροφή των αστικών λ/φ.
Δεν το χάνετε με τίποτα, θα είναι μαζεμένος κόΖμος και ντουνιάς από τις 08:00!
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλησπέρα στην παρέα :)

έγινε και το σημερινό trail ride, και ήταν μια πολύ ωραία βόλτα γύρω από την Πεντέλη,
η οποία για μια φορά ακόμα, επιβεβαίωσε την φήμη της ως βραχόκηπος (για να μην πω μαρμαρόκηπος) της Αττικής :D
ακατάλληλος για μεγάλα μηχανάκια.

Οι συμμετοχές δεν ήταν και πάρα πολλές, έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ήταν καμιά 70-80αριά μηχανάκια
(Θοδωρή μήπως πήρε το αυτί σου τίποτα ?)
Τα χιλιόμετρα της διαδρομής καμιά 40αριά τα ασφάλτινα, και 108 τα χωμάτινα, αλλά εγώ με ένα φίλο,
κάναμε καμιά 30αριά παραπάνω, καθώς κάποια στιγμή που είχαμε βρεί ρυθμό, κι εκείνος με EXC 300, πηγαίναμε "σβέλτα" και δεν κοιτάξαμε το gps,
πάρα μόνο μόλις είδαμε κάτι κοάλα και καγκουρώ, και καταλάβαμε ότι ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

Σκόνη αρκετή, και για μένα ακόμα περισσότερη, καθώς ελέω SONY, η αλητοπαρέα μου με έχρισε βιντεοσκόπο
και κουραμπιέ της βόλτας (αυτά πάνε μαζί :D)
Τελευταίος, να τρώω κοτρόνια (σόρρυ μάρμαρα Πεντέλης, ήθελα να πω) και μπροστά μου οι τεντυμπόυδες,
κωλίδια, σούζες και μετά "το τράβηξες αυτό εεεεεε ?" :happy:

Με το "τραγί" μου καλά τα πήγαμε σήμερα, καθώς ήταν η 1η μεγάλη βόλτα, αλλά ... χρειάζομαι ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ !!!!
Με γεμάτες δευτέρες και τρίτες, "πίνει" το Βόσπορο ... (γύρω στα 80 χλμ αυτονομία) στο ρελαντί όμως είναι πάρα πολύ οικονομικό ...:D

μερικές φωτό τώρα

Ο Θοδωρής (forester) ανέβηκε από νωρίς να βοηθήσει την οργάνωση









"κουλούρι" σε άριστη κατάσταση, αν βγεί το αυτοκόλλητο ΚΤΜ, και μπούν κανονικές φούσκες στο μπροστινό, ΤΕΛΕΙΟ :ok:




"ελεφαντάκι" σε πολύ καλή κατάσταση, με μανιβέλα ΠΑΡΑΚΑΛΏ ... δεν περιγράφω άλλο ...




buggy με κινητήρα από γιαπωνέζικο τετρακυλινδρο, με φοβερό θόρυβο, αλλά δεν το συναντήσαμε να δούμε πως πάει ...
πάντως αν πάει το μισό απ ότι ακούγεται, θα πηγαίνει γαμιώντας ...



XR 400 R Rally του Τηλέμαχου Τριβέλλα, με τις αναρτησούλες του, τα ζαντόνια, ποδίτσες, κουστουμάκι, σούπερ περιποιημένο, κουκλί !!



και τέλος το τραγί μου ξεκουράζεται μετά το κοτρωνίδι που έφαγε :D





θα ανεβάσω και μερικά βιντεάκια αύριο, δεν θέλω όμως ειρωνικά σχόλια, γιατί στα βιντεάκια,
δεν φαίνεται η δυσκολία της διαδρομής :D:D:D

άντε καλό μας βράδυ
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Μητσο ολα ωραια και ειδικα το 400 με εκλεψε τη ματιά..
Οταν υπαρχει σχεδιο και μερακι βγαινουν ομορφιες!
και να σκεφτείς Πασκουάλ, ότι όταν πήγα κοντά, και ρώτησα για φωτό, μου λέει ο ιδιοκτήτης
"ααααα τι να βγάλεις τώρα, λείπουν πολλά πράματα από πάνω ..." o_O:wacky:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
επρεπε να ειχα ερθει!!!!!
ειμαι εξπερ στα τουμπιλικια!!!!!
εχω δικη μου σχολη!!!!
αλλα δεν εχω ακομα μηχανη
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
και το 1ο βιντεάκι ... είπαμε δεν ήταν για μεγάλα μηχανάκια ...

"καλημέρα trail ride :)" -- "αι γ@μήσου Δημητράκη :mad: " μου απαντάει ... :D

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλημέρα σε όλους!
Δεν ξέχασα........
Πάμε με το δελτίο τύπου της διοργάνωσης, από το www.offroadteam.gr

Δελτίο Τύπου

6ο Trail Ride 2014 – 19 Οκτωβρίου. Γνήσιο Μάρμαρο!


Αν και το καλοκαίρι ακόμα καλά κρατεί, η προχθεσινή Κυριακή με το δυνατό αεράκι και την πτώση της θερμοκρασίας μας έβαλε στο φθινοπωρινό κλίμα πάνω στην ανεμοδαρμένη Πεντέλη που έλαβε χώρα το 6ο Φιλικό Trail Ride.

Μετά από μια ασφάλτινη διαδρομή 20 χιλιομέτρων από την αγαπημένη μας έδρα, το Limit Up στο Κρυονέρι, το χώμα –για την ακρίβεια η μαρμαρόπετρα- μας περίμενε στην Άνω Πεντέλη για έναν κύκλο 110 χιλιομέτρων, που για πολλούς φάνηκε πολύ μεγαλύτερος!

Η αλήθεια είναι ότι αυτό ήταν το δυσκολότερο Trail Ride της χρονιάς, λόγω δυσκολίας του, αλλά παράλληλα η διαδρομή που ήταν πολύ τεχνική και η ομορφιά του τοπίου αποζημίωσε άπαντες. Από την κορυφογραμμή της Πεντέλης στη Σπηλιά Νταβέλη, στο Νταού και στην Νέα Μάκρη, και από το Διόνυσο και το καινούργιο φράγμα, στο «Γερμανικό Νεκροταφείο» και τα λατομεία.

Όπως πάντα, στο τερματισμό τιμήθηκαν οι ιδιαίτερες παρουσίες, όπως οι γηραιότεροι αναβάτες – Μάνος Κιλημάντζος και Γιώργος Οικονομάκος (62 ετών παρακαλώ!), οι καλύτεροι «φωτογράφοι» από στιγμιότυπα της διαδρομής, Βασίλης Φωτόπουλος και Κώστας Χατζηγιαννάκης, οι Rookies στα Trail Ride, ο πιο χαμένος, η πιο παλιές μοτοσυκλέτες (Κώστας Βλαχάκης με Kawasaki KLR 250 και Δημήτρης Αγγελόπουλος με Cagiva Elephant 750), κτλ.

Αξιόλογη η παρουσία της τετρακίνητης παρέας από την Εύβοια – Ερέτρια που το διασκεδάσανε δεόντως με τα 4Χ4!

Καθώς ο χειμώνας βρίσκεται προ των Πυλών, τα χώματα –αλλά και οι πέτρες- μαλακώνουν, ετοιμαζόμαστε για το επόμενο ραντεβού μας για τις 23 Νοεμβρίου στο 7ο Trailride, (σύντομα περισσότερες πληροφορίες) για να ολοκληρώσουμε την χρονιά στις 13 Δεκεμβρίου, ημέρα Σάββατο, με ένα Νυχτερινό –μικρό κι εύκολο- 8ο Trail Ride με κατάληξη σε Ταβέρνα για να κλείσουμε την χρονιά με τον καλύτερο τρόπο!

Σας περιμένουμε ΟΛΟΥΣ!

Να ευχαριστήσουμε όσους στηρίζουν τον όμορφο θεσμό που έχει εδώ και χρόνια θεσπίσει το Off Road Team, όπως την My-Track, το Chalidias Electrics, την Michelin, το GPC Power Factory την Aurora Rally Equipment, καθώς και τους χορηγούς επικοινωνίας που πιστεύουν και προωθούν τις όμορφες εκδηλώσεις μας.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και συνεχίζω ,με κάποιες φώτο δικές μου :)thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:) και λίγες του Δήμου, πραγματικά καλές!!!:ok::ok::ok::ok::cool:

08:00 και να 'μαστε στο Κρυονέρι, πίονοντας καφεδάκι και παρακολουθώντας την αγωνάρα στο Philip Island...



Μόλις τέλειωσε, ξεκίνησε η υποδοχή των συμμετεχόντων και το ανάλογο ντεκόρ...






ήρθε κι ο Δημήτρης @dtz





με το νέο του κατσίκι


 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στη συνέχεια προωθηθήκαμε προς την αρχή του "πανηγυριού", που ήταν στη δυτική πλευρά της Πεντέλης:



Το βουνό στα φθινοπωρινά κι εμείς με σκουφάκια...




Ο Έλβις επί τω έργω, πάει να τοποθετήσει το Pajero εκεί που αργότερα θα χρειαστεί!





Η Αθήνα από ψηλά:



Φθινόπωρο....






Κι αρχίζει η δράση!

@dtz



Kι ο άνεμος @paraligo

Γιάννης Κασωτάκης...







 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το KLR, μια χαρά!!! και με ρέγουλα στο γκάζι παρακαλώ, για να αποφύγει την ανάσκελη:eek::woot::laugh::laugh::laugh:



Μα τι γράφει στη μάσκα?????





:pointu::hailbig::hailbig: respect στον Κώστα, με αστείρευτο χιούμορ όπως πάντα!
Για του λόγου το αληθές....


 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάμε τα ρετρό...



άριστο το XR!!!




έφυγε "αέρα" προς την κορυφή!



κι ακολουθεί....




αυτό που αρέσει στον Πασκουάλ (@paschalis ), με αγάπη:)







Να 'σου κι ο "ελέφαντας"!!!




Εδώ το βάρος κάνει κακό....



Με λίγη βοήθεια όμως....





όλα καλά:):):)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και λίγα τετρακούνητα, να κάνουμε κέφι.....



Το buggy με μοτέρ FZR 1000 κι οφέλημη περοχή στροφών , από τις 7000 και πάνω...





Και το Xtrail που πέταγε, μέχρι να τακάρει για τα καλά



Και να το τραβήσει το Pajero


Κι άλλο ένα χοιρινό:

 
Top Bottom