Acerbis active Dual κράνος;;;

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Καλησπέρα σε όλους, τις τελευταίες μέρες (και νύχτες) γλυκοκοιτάζω το κράνος της Acerbis με το όνομα Active μιας και η τιμή είναι δελεαστική και φαίνεται όμορφο και πρακτικό για Dual. Το έχει αγοράσει κανένας να μας πεί αν αξίζει;
:rolleyes:
Ορίστε και μερικά specs
  • ABS shell
  • Interior fabric breathable
  • Removable and washable liner.
  • Dual sport design
  • Inbuilt sun visor with slider in side of helmet
  • Clear visor
  • Multiple intake vents to aid airflow
  • ACU + ECE 22.05 Approved
    με τιμή περίπου στα 140 ευρώ...

και σε μαύρο...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Το εχω εναμιση χρονο τωρα και το ειχα παρει για δευτερο και ειδικα για troffy καταστασεις.......αποτελεσμα, δεν το εχω βγαλει απο το κεφαλι μου. Για τα λεφτα του ειναι παρα πολυ καλο!!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
το εχει ενα φιλαρακι κανα μηνα.το εχει παρει σε κιτρινο φλουο επειδη ταξιδευει αρκετα νυχτα,σαν ενα εξτρα μεσο παθητικης ασφαλειας.το μηχανακι του ειναι ενα τενερε 660.
εχει μεινει απολυτα ικανοποιημενος.συμφωνα με τα λεγομενα του,ουτε κουναει το γεισο,ουτε φασαρια τρελη κανει.πριν απο αυτο ειχε ενα Bell δεν ξερω μοντελο,χωρις γεισο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το ειχα δοκιμασει οταν εψαχνα αλλαγη κρανους παλιοτερα...ΔΕΝ εμεινα ικανοποιημενος απο την αισθηση του σε ποιοτητα και σε εφαρμογη.
Εχω φορεσει πολυ καλυτερα ακομα και στα ιδια χρηματα(ή και φθηνοτερα που ειχα...πχ.Wulfsport).Καμμια συγκριση με πολυ ακριβοτερα(Arai X-tour-Uvex Enduro SLT που επισης ειχα...)αλλά ας πουμε οτι ειναι λογικο αυτο.Ομως δεν με επεισε ουτε για τα χρηματα του σε σχεση με τον ανταγωνισμο.
Ενα αρνητικο επισης που βρηκα στο μεγεθος.Αν και φοραω Medium σε ολα,σε αυτο ηθελα Large και μαλιστα ηταν "ρηχο" ως κρανος με το κατω μερος της κεφαλης να ειναι οριακα μεσα στο κρανος.Ή φταιει το κεφαλι μου ή το κρανος...
Μια δοκιμη ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΙΝ το αγορασεις.Αν σε πεισει...καλολασπωτο.
Σαφως και επιλογες εχεις κι αλλες καλες και πολλες...ΚΛΙΚ
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το Wulfsport που έβαλες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ή μου φαίνεται;

ACERBIS



WULFSPORT



Και κάπου αλλού εδώ μέσα είχαμε δει κράνη με πανομοιότυπο σχέδιο που τα είχαν στον κατάλογό τους διαφορετικές εταιρίες. Ήταν πάλι για το ίδιο σχέδιο;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το Wulfsport που έβαλες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ή μου φαίνεται;

ACERBIS



WULFSPORT



Και κάπου αλλού εδώ μέσα είχαμε δει κράνη με πανομοιότυπο σχέδιο που τα είχαν στον κατάλογό τους διαφορετικές εταιρίες. Ήταν πάλι για το ίδιο σχέδιο;
Nαι Γιαννη,βγαινει το ΙΔΙΟ ΚΡΑΝΟΣ με διαφορετικη "ταμπελα" απο 6-7 εταιρειες...Το ειχα ψαξει και οντως ετσι ειναι.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
αυτό το κράνος το είχα κι εγώ, σαν δεύτερο, ειδικά για το καλοκαίρι, αλλά αν και είχα το XXL...με στένευε (προφανώς είμαι κεφάλας κυριολεκτικά). Εκτός αυτού είχε πάρα πολύ σκληρά αφρώδη μέσα και χωρίς την τρελή χρήση (1 καλοκαίρι σπίτι-δουλειά-σπίτι) χάλασε το κκαπάκι του μπροστά αεραγωγού....

ενημερωτικά, το ίδιο "κόψιμο" υπάρχει σε 6-7 κράνοι (μου έκανε κι εμένα εντύπωση στην αρχή), αλλά όπως με ενημέρωσε μαγαζάτορας στον Βόλο, μπορεί το εσωτερικό του να διαφέρει....
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
το ειχα ενα φεγγαρι,οκ λιγα λεφτα για ενα ''δηθεν'' κρανος αλλα...
εχει περιεργη φορμα οπως ειπε κ ο Μαθο...ημουν ενα νουμερο πανω,
ειχε (σε μενα παντα) αρκετο θορυβο μετα τα 90χ/ω κ απο εξαερισμο -παρα τους μονιμα ανοιχτους αεραγωγους- δεν ελεγε κ πολλα.
η δε ζελατινα στις πρωινες (καλοκαιρινες) υγρασιες θολωνε ευκολα.

παράυτα για μικρες μετακινησεις περιξ ειναι οκ.
ομως... το εδωσα για εναν κ μονο λογο..δεν ειχε καμια/κανενα κενο-υποδοχη για γυαλια.ναι ειμαι μυωπας κ μου ειναι απαριατητα.
ειχα στραβωσει μεχρι εσχατων πολλες φορες τον σκελετο για οσο καιρο (2 μηνες) το φορουσα...
βαλε κατι ακομα κ παρε ενα πιο ποιοτικο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
το ειχα ενα φεγγαρι...ομως... το εδωσα για εναν κ μονο λογο..δεν ειχε καμια/κανενα κενο-υποδοχη για γυαλια.ναι ειμαι μυωπας κ μου ειναι απαριατητα.ειχα στραβωσει μεχρι εσχατων πολλες φορες τον σκελετο για οσο καιρο (2 μηνες) το φορουσα...
Οταν λεω εγω να σας παιρνουν τα διπλωματα που οδηγειτε...:(









































παλιογεραααα :roflmao::roflmao::roflmao::p
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
λοιπον, το ειχα και γω αυτο. τη ποιοτητα του για τα λεφτα του τη θεωρω καλη σιγουρα και γενικα οσο το κρατησα (~10 μηνες) δεν ειχε ουτε τριγμους, ουτε ιδιαιτερους θορυβους.
αλλα επιβεβαιωνω το θεμα του μεγεθους που αντιμετωπισαν και αλλοι απο οσο διαβαζω. δοκιμαζω το κρανακι και λεω οκ, αυτο ειναι το νουμερο μου. το παιρνω & διαπιστωνω οτι σε ταξιδια, μετα απο 1 ωρα (μαξ...) αρχιζουν να με πιανουν πονοκεφαλοι. Η πλακα ειναι πως το κρανος δε πιεζε καπου συγκεκριμενα αλλα απο οτι φαινεται εχει ρηχο καλουπι, ή κατι τετοιο και ηταν συνολικο το θεμα. Αρα προσοχη στο θεμα του νουμερου.

Συμπερασματικα, προκειται για κρανος value for money, αλλα τεσταρε καλα το θεμα του μεγεθους. Στην αναγκη, φορα το στο μαγαζι για κανα 30' να δεις οτι ειναι οκ.
εγω το πουλησα παντως σε φιλο, και δεν εχει παραπονο απο οσο ξερω.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Καταρχην η Αcerbis δεν κατασκευαζει κρανη.
Το δοκιμασα και το απεριψα γιατι οταν το εβαζα δεν αισθανομουν ανετα.Επισης αυτο της δοκιμης ειχε πολλα σημαδια στο τζαμι.Το εκανα μια με το νυχι μου σε μια ακρη και αφησε σημαδι.

Ειναι ενα κρανος των 140 ευρω.Μην περιμενεις και πολλα.
 

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Ωράια, σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας πραγματικά με βοήθησαν για την επιλογή.. και η ώρα του ζυγίσματος έφτασε.. σύν και πλήν...
το κακό είναι οτι στα Γιάννενα δεν υπάρχει μαγαζί πουνα το φέρνει για να το δοκιμάσω, γιά να δούμε... :thinking:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ωράια, σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας πραγματικά με βοήθησαν για την επιλογή.. και η ώρα του ζυγίσματος έφτασε.. σύν και πλήν...
το κακό είναι οτι στα Γιάννενα δεν υπάρχει μαγαζί πουνα το φέρνει για να το δοκιμάσω, γιά να δούμε... :thinking:
Σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις,στο ουζερι "Μαυρος σκυλος",μαζευονται εντουραδες.Κανε εναν κοπο και ρωτα το παλικαρι που εχει το μαγαζι,μηπως το εχει καποιος να το δοκιμασεις.
 

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις,στο ουζερι "Μαυρος σκυλος",μαζευονται εντουραδες.Κανε εναν κοπο και ρωτα το παλικαρι που εχει το μαγαζι,μηπως το εχει καποιος να το δοκιμασεις.
το μόνο που ξέρω είναι οτι αυτό το μαγαζί έχει πολύ καλό τσίπουρο... (και το ξέρω απο 1ο χέρι!) :happy:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η εταιρια κατασκευης του κρανους ειναι η ισπανικη shiro.
Αυτο το κρανος (shiro) το πηρα απο την Πειραιως στο μαγαζι stelpet, εναντι του ποσου των 110€. (Τοσο κανει)
Το εχω για δευτερο κρανος για το παπι εδω και τρεις περιπου μηνες.
Εντυπωσεις:
- Ειναι οντως "ρηχό" κρανος.
- Απο ηχομονωση μαπα (ακομα και για τα 110€).
- Δεν εχει υποσιαγονιο.
- Η ζελατινα, κλάνεις και θαμπωνει (σε ελαχιστα κρυα "απογορευεται" ακομα και να αναπνεεις).
- Δεν εχει το D-ring στο λουρακι.

Το αγορασα και προσωπικα μου βγηκε μαπα. Το μονο θετικο ειναι οτι η δουλεια μου απ'το σπιτι ειναι 6,5χλμ, οποτε... θα το λουστω θελοντας και μη. 110€ ειναι αυτα...

Αν ηταν αλλες εποχες, θα ειχε ηδη γινει "κρεβατακι" για την γατα που γυρναει στην αυλη του σπιτιου!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Kαι μιας και το εφερε η κουβεντα,θυμηθηκα οτι καπου ειχε ξανασυζητηθει οπότε ας γραψω κατι παραπανω.Κι ας μεινει στο αρχειο,δεν μπορει ολο και καποιον θα βοηθησει.
λοιπον το συγκεκριμενο Κρανος,οντως βγαινει ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ σε κατασκευη και αλλαζει το φινιρισμα απο αρκετες εταιρειες.Η shiro κατασκευαζει οι υπολοιποι "δανειζονται" και επιμελουνται φινιρισματος και φυσικα το προσφερουν σε ...αλλη τιμη(αναλογως Ονοματος εταιρειαας-ο νοων νοητω)...
Wulfsport Prima Speed Adventure Sport Helmet


Spirit Dual Sport Helmet


Acerbis Active Dual Sport


Tuzo Adventure Dual Sport


DUCHINNI D311 DUAL SPORT


Κι επειδη ειχα την εκδοση σε Wulfsport(Εγγλεζικη Μοτοκροσαδικη εταιρεια),να πω και δυο λογια...

Σαν κρανος,προκειται για ενα πολυκαρμπονατο υλικο στο κελυφος,οχι και κορυφαιας παρεχομενης ασφαλειας-ουτε σε crash test οπως διαβαζα-αρα "προσοχη".Ειναι ενα value for money θα ελεγα βεβαια dual sport κρανακι.
Επειδη εχω ιδία αποψη ομως και για το Uvex Εnduro SLT αλλά και για το Arai Tour X-4 δεν θα συγκρινα επουδενι,το κρανακι που μιλαμε με ενα SLT ή με ενα Arai tour X...Eκει ναι μεν παμε αλλου σε οικονομικο αλλά παμε αλλου και σε θεμα υλικων,ανεσης,ασφαλειας,ποιοτητας εραφρμογης και αντοχης.Αναμφιβολα!

Ειχα οπως ειπα,για καποιους μηνες ενα wulfsport prima speed,το πηρα και το γουσταρα,αλλά δεν θα το ηθελα για κατι παραπανω απο μικρες αποστασεις και λιιιιιγο χωμα σε κοντινες αποστασεις και βουνα οπου βαριεσαι να βαλεις βγαλεις την μασκα σε ενα καθαρο-καλυτερο-εντουραδικο ή θα χρειαστεις τη ζελατινα που δεν εχει το εντουραδικο σου και εχεις αυτο και "περιοριστικα" ειναι οκ.

Ουτε για καλα ταξιδια ειναι αυτο το κρανος ειδικα οταν οδηγεις μεγαλη μοτοσυκλετα και ταχυτητες "Εθνικης"...ενα κρανος δηλαδη που θα με εκανε να αφηνα σπιτι το HJC RPHA 10+ μου, αφου σε ανοιχτο δρομο ή λιγα παραπανω χλμ(αποστασης ή ταχυτητας)κανει και πολυ θορυβο αυτο το dual sport,δεν μου δινει αισθηση κορυφαιας ασφαλειας αλλά και δεν ειναι και το καλυτερο να ταξιδευεις μ ενα κρανος μετριας ποιοτητας...

Εχει ομως απο την αλλη και αρκετα θετικα συγκεντρωμενα μαζι "ολα σε ενα" που λεμε αλλά "αλλά..."...Και εσωτερικη μασκα ηλιου,που βολευει για τον ηλιο ,που ανοιγει-κλεινει πολυ απλα και θετικα με ενα κουμπακι απ'εξω αλλά και γεισο διαθετει για ψιλοβροχο/αντηλιά αλλά και τα κλαρακια στο χωμα και καλη ζελατινα-θαμπωνει παιδια το χειμωνα ομως,αρκετα και ευκολα.....εμφανιση ανεκτη και αποδεκτη ειδικα για OnOff μοτοσυκλετες που "ταιριαζει" ενα τετοιο στυλ κρανους.

Το κουμπωμα ειναι quick lock αρα οχι το κορυφαιο σε ασφαλεια double d-ring αλλά συμβιβαζεσαι για χρηση ευκολιας και χρηστικοτητας για βαλε-βγαλε στην πολη,οκ...

Σε ποιοτητα βαφης-ειδικα αυτο το wulf-μου αφησε εξαιρετικη εντυπωση...Και γραφικα οκ τα γουσταρα,ειδικα νομιζω καλυτερο σε γραφικα παρα μονοχρωμο.

Τα πλαστικα ομως οπως και συνολικα οι αεραγωγοι,ο μηχανισμος εσωτερικης μασκας και η γενικοτερη αισθηση και ποιοτητα,δινουν μια αισθηση "μη μου απτου" που θελει χαλαρες κ προσκετικες κινησεις γιατι πόσο θ'αντεξουν.

Το εσωτερικο αφαιρειται,δεν μυριζει ενω ειναι αντιβακτηριδιακο.Εδω οκ ειμαστε αλλά οχι εφαρμογη "καλου-ακριβου"...

Το μεγεθος στο Wulfsport ηταν το συνηθες μεγεθος που φοραω και σε άλλα κρανη.Σε αντιθεση με το Acerbis που δοκιμασα και ηθελα Large,ενα μεγαλυτερο δηλαδη και χωρις να πω οτι η εφαρμογη ηταν καλη,ρηχο κρανος και δεν μου καθοταν καλα στο κεφαλι.Αρα θελει οπωσδηποτε να το προβαρεις ΠΡΙΝ την αγορα.

Γενικη αισθηση που αφηνει ειναι αυτο το "το γουσταρω ρε παιδια αλλά θα δουμε,δεν ειναι και κορυφη"...Κι αν αναλογιστεις οτι δεν ξοδευεις μια περιουσια,θα ελεγα τα βγαζει τα λεφτα του αρκει να μην υπερεκτιμησεις ξεροντας απο πριν την αγορα οτι θες κατι "για δευτερο".Θα μου πεις...με την ασφαλεια τι γινεται;...τα ειπα...ναι μεν αλλά... Δεν ειναι κακο κρανος αλλά δεν ειναι και στην κατηγορια "βαλτο και φυγε".Η αποφαση ειναι προσωπικη καθενος... :)

 

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Η αλήθεια είναι ότι η χρήση που το θέλω είναι σαν δεύτερο για την πόλη και καμία μικρή βόλτα, το quick lock με βολεύει, η ποιότητα βαφής οκ εξάλλου δεν περιμένω και "πολλά" σε αυτό το κόστος,
αυτό που με προβληματίζει σίγουρα είναι το πόσο ασφαλές θα είναι, και η ποιότητα των μηχανισμών και των αεραγωγών διότι είναι ένα κράνος το οποίο θα έχω σχεδόν κάθε μέρα στο κεφάλι μου...
βρήκα και άλλη μια παραλλαγή του συγκεκριμένου κράνους στα 119 ευρώ από την IXS...(IXS HX279) νομίζω ότι μου αρέσει περισσότερο..


 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτο το ΙXS απο κοντα ειναι ακομα πιο ωραιο...και αρκετα ποιοτικο.
Λεπτομερεια:Κοιταξε στη φωτο που φοραει το κρανος ο οδηγος,το σαγονι προεξεχει τού κρανους.Ειναι αυτο που λεγαμε για "ρηχο" κρανος...
 
Top Bottom