ADVtrOFFy 2017..The ADV story

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Με έχει πιάσει ένα περίεργο ρίγος όσο περιμένω να ξεδιπλωθεί η ιστορία στο παναχαικο,μια ΒΟΛΤΑΡΑ που δυστυχώς έχασα λόγω διαφόρων λόγων ...
Καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα όλο το τριήμερο, κι όσο δεν ανέβαζε κανείς τίποτα, λέω,τόσο πιο καλά θα περνάνε εκεί πάνω αυτοί και μας έχουν γραμμένους :p

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν και καθ όλη την διάρκεια και εν μέρη παρόλη την κακοκαιρία, ένα μπράβο στους φωτογράφους,αν και κάνουν τους κινέζους όλοι τόση ώρα, ένα μεγάλο μπράβο στην κοπέλα της βόλτας και τέλος και καλύτερος, το μεγαλύτερο μπράβο το αξίζει νομίζω ο Κωστής ο Μαθοσαλακης @mAthosalas με όλη του την παρέα για την διοργάνωση ;)

Nομιζω πως όλοι αξίζουν από ένα μαχητοσημο ... ;)







Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΡΕ ΦΙΛΕ????

Δεν ξέρω ποιοι από τους συμφορουμίτες ήθελαν να πάνε για πρώτη φορά και δε μπόρεσαν.
Ένα έχω να πω, ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ την επόμενη φορά!

Δεν έχω πάει σε προηγούμενες χωματάδες για να συγκρίνω, αλλά αυτή είχε τα πάντα όπως είπε και ο Ηλίας πιο πάνω + και ύπνο σε σκηνάκι με 0 βαθμούς το βραδάκι τα οποία ξύπνησαν αναμνήσεις στρατιωτικής θητείας!

Full Adve λέμεεε :happy::happy::happy:

Το κερασάκι στην τούρτα βέβαια ήταν το απίστευτο χαλάζι που μας φύλαγε στα τελευταία 4 χλμ και που τα είδα όλα κωλυόμενα (Κώστα @mAthosalas μήπως αυτή 'ήταν η έκπληξη μου μας φύλαγες?? :p )

Χάρηκα που σας γνώρισα και από κοντά, όσους πρόλαβα τουλάχιστον, τους υπόλοιπους σε μια επόμενη :ok:

Ειδικές ευχαριστίες στους:

@mAthosalas @John-Aigio και τα υπόλοιπα παλικάρια για να στηθεί όλο αυτό, επίσης το παλικάρι (δε θυμάμαι το όνομα του) που ήταν προσωπικό του καταφυγίου,

@forester που ξηγήθηκε τις διαδρομές στο Πατέρας - Κιθαιρώνας - Γεράνεια και κάναμε ζέσταματάκι έμορφο,

@Phoenix για τις συμβουλές περί χειρισμού της μοτό στο χώμα, δούλεμα φρένων, στάση σώματος κτλ

ένα συγνώμη στον @gsmaniac που είχε στατική πτώση για χάρη μου όταν μου έπεσε η μηχανή ( 2 φορές περικαλώ ) σε εκείνη την άτιμη φουρκέτα λίγο πριν το Πρασούδι κατά τη διάρκεια της καταιγίδας,

Πολλές ευχαριστίες επίσης στο κομάντο @Nik Bari όταν σήκωσε τη μηχανή στη δεύτερη πτώση και μου έδωσε στα γρήγορα σημαντικό tip για να ξεκολλήσω απ'το κομμάτι εκείνο,

Πάντα όρθιοι μάγκες, και στην υγείαν των επομένων!

:friendship::friendship::friendship::friendship:

Κλείνω με ένα τεράστιο χαμόγελο και λίγες φωτό και από εμένα:

[/URL] [/IMG]
 

lef99

Μέλος
Όνομα
Λευτερης
Μοτό
ΚΤΜ 640 adventure
Παρθενικη βολτα για μενα με παιδια απο το advride και γενικα πρωτη βολτα με τοσο κοσμο.
Ολα βγηκαν σουπερ και τα χαμογελα που ειδαμε ηταν η καλυτερη ανταμοιβη για ολους εμας που προσπαθησαμε να σας δωσουμε μια ιδεα για τα μερη που βολταρουμε και μας δινουν ανασες...
Χαρηκα πολυ για την γνωμιρια με ολα τα παιδια και το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτη ειναι μονο η αρχη για μενα. Δεν θα γλιτωσετε τοσο ευκολα !

εν αναμονη λοιπον για τα φωτορεπορταζ απο τους φωτογραφους και τους λοιπους τρελους μας ! βαρατε αφοβα !

Ααα και τωρα που το εχουμε φρεσκο ακομα ποτε ειπαμε οτι φευγουμε.. ??
 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Φεύγοντας με ρώτησε η γυναίκα μου - Γιατί πας; - Θα είναι άλλη μια ιστορία να αφήγούμαι!
Ακόμα πονάω παντού από την καταπόνηση, ακόμα τρέμω από την αδρεναλίνη και ακόμα νιώθω ότι είμαι εκεί πάνω, στα βουνά της Αχαΐας!!
Παρασκευή πρωί πήρα το πλοίο από Νάξο για Πειραιά,

το πλάνο ήταν γρήγορο επαγγελματικό ραντεβού στην αθηνα και αναχώρηση το συντομότερο με τον φιλαράκο @mpokis για το βουνό.
Το μηχανάκι επιλογής έπρεπε να είναι το «νέο» παλιό 620 που στο εξής θα ονομάζω Γάδαρο.
Ο λόγος ήταν προφανής, ευελιξία στο βουνό και εκει έπρεπε να αποδείξει την όποια αξία του!


Ξεκινάμε με mpokis και σε καθε στάση συναντάμε κι άλλους φίλους με τον ίδιο προορισμό. Στην εθνική ο Γαδαρος τρελό κομπρεσέρ, όμως φιλότιμα προθυμο να 150αρισει ανα πάσα στιγμή. Εγώ σταθερός στα 120… Τελευταία στάση για βενζίνη στους πρόποδες του βουνού, τυρόπιτες σούπερ μάρκετ και έτοιμοι για πάνω!
Ξεκινάμε και τα gps μας πάνε κατηφόρα αντί ανηφόρα και αρχίσαμε να ψαχνόμαστε…λίγο με την είς άτοπον απαγωγή, λίγο με αδιευκρίνιστες μεθόδους πλοήγησης βρεθήκαμε στο καταφύγιο όπου και θα κατασκηνωναμε.
Η θέα από το παναχαικό προς το Ριο λίγο πριν σβήσει το τελευταίο φως της μέρας!


Φτάσαμε.
Λάσπη παντού και υγρασία…
Σήμα μηδέν και αφού έστησα σκηνή ξανά φεύγω 300 μέτρα πιο κει για τηλέφωνο στα κορίτσια μου όλα οκ.
Το βράδυ και μετά την γνωριμία με πολλους φιλους από κοντά και την ενημέρωση προσπάθεια για ξεκούραση στη σκηνή μαζί με @advag990
Κάτι οι καούρες από τις μπαγιάτικες τυρόπιτες, κάτι το κρύο, κάτι η βροχή μες τη νύχτα, ξεφούσκωσε και το φουσκωτό στρώμα… Σκ@τά ύπνο… Τι τάθελα και δεν δήλωνα για κρεβατακι στο καταφύγιο…!

Ελληνικό καφε στις 6:00 και έγκαιρα (9:30) ξεκινάμε
Τα παιδιά είχαν μεριμνήσει να χωριστούμε σε γκρουπ. Στο Γαλάζιο, που ήμουν εγώ, οι πιο πολλοί ήμασταν γνώριμοι από προηγούμενη βόλτα όποτε καμία ανησυχία για το ρυθμό.
Για τα μέρη και τα τοπία δε θα πω πολλά, ήταν απλά άλλου, θα αφήσω τις φωτό και το βίντεο που έρχεται να μιλήσουν…


Σε κάθε στάση, καμάρωνα το νέο μου απόκτημα, το Γαδαρο, τόσο ευέλικτο και τόσο χωμάτινο!!

Ποτάμια,

Βουνοκορφές

Πέρναγα από παντού με έναν άλλο αέρα, το μόνο «κακό» που έπρεπε να κατεβαινω για να βάζω μπρος με τη μανιβέλα (no Φάκιν miza to ergaleio)
Όλα κυλούσαν καθώς άρμοζε σε ένα τρoffy και έχοντας κάνει ένα όμορφο διάλειμμα στα Καλαβρυτα βάζω μπροστά το Γαδαρο να πάω να βρω τους άλλους… όπως σταματάω, τρεχαν οι βενζίνες μες τα πόδια μου.. σκύβω και λείπει μια βίδα από το καρμπυρατέρ…! Τι κάνουμε τώρα..βρίσκω μια και μοναδικη βίδα που τυχαία είχα βάλει μες την εργαλειο-μπανάνα-τσαντάκι τη δοκιμάζω και κάνει ακριβως!!!! Ωραία λέω, το λύσαμε… σφίγγω τη βίδα και γκράκ κόβεται μέσα….γ@μω τα άστρα!!! Δοκιμάζω ξανά ανοίγω το διακόπτη της βενζίνης, δεν τρεχαν βενζίνες, τουλάχιστον θα γυρίσουμε..!
Στο στο δρόμο της επιστροφής ο Κοσμας ο πλοηγός μας είχε κέφια, γρήγορος και ωραίος ρυθμός, και όλοι μας, παρά την κούραση σε φόρμα! Πριν το καταλάβουμε όμως ο ουρανός σκοτείνιασε και άρχισε να ρίχνει… στάση για ανασυγκρότηση, αδιάβροχα κλπ. Γρήγορα η βροχή δυνάμωσε και οι λέξεις δεν μπορούν να περιγράψουν τις εικόνες μέχρι να γυρίσουμε στο καταφύγιο..! (Video σύντομα!!!)
Το βραδάκι βγήκα να μιλήσω πάλι στα κορίτσια μου… όλη μέρα μες τους γκρεμούς και τους χωματόδρομους δεν χτύπησα, βγαίνω έξω από το καταφύγιο, γλιστράω στη γλίτσα (πεζός) πέφτω χάμω και γίνομαι…όλο λάσπες…! Μετά από κάτι καντήλια μάζεψα τα συντρημια μου και πήγα να βρω σήμα…
Η απόφαση βγήκε, με τη σκηνή μούσκεμα, η ξεκούραση δεν φαινόταν πιθανή για το βράδυ και ειδικά με τόσο κόσμο μες το καταφύγιο. Η δουλειά μου πιέζει να επιστρέψω το συντομότερο, όποτε έπρεπε να φύγω αμέσως! Ο καιρός είχε φτιάξει μετά την μπόρα. Στόχος να προλάβω το πλοίο των 7:30 για τη Νάξο.
Χαιρετάω, φορτώνω το Γαδαρο και παρά τις προτροπές των φίλων να μη φύγω μες τη νύχτα νιώθω πως έχω φύγει ήδη! Η κούραση και η ταλαιπωρία θα συνεχιζόταν! Βάζω μπροστά και συνειδητοποιώ πως έχει καεί το μπροστινό φαναρι… ΤΟ Ξενέρωμα… κατεβαίνω, Τίγκα στο νερό μέσα από το σπασμένο από πέτρα τζαμάκι και από την προηγούμενη βροχή. Μήπως να μη φύγεις; Μου λένε όλοι… πειζμωνω ακόμα περισσότερο, κοτσαρω ένα φακό που είχα με δεματικά στο μπροστινό φτερό και φεύγω! Πριν το καταλάβω και αφού στο δρόμο αναπροσάρμοσα τον φακό αρκετές φορές, έφτασα σε ένα βενζινάδικο όπου γέμισα καύσιμα και για καλή μου τύχη είχε λάμπα ακριβως σαν αυτή που ήθελα! Συνέχισα με ασφάλεια στην εθνική, και η κούραση άρχισε να δείχνει τα σημάδια της στο σώμα μου. Πονούσα παντού! Αλλά ευτυχώς φουλ υπερένταση δε νύσταζα! Με ξαναπιάνει δυνατή βροχή, στην Κόρινθο, συνέχισα απτόητος όμως ελπίζοντας να κόψει. Σιγά μην τελείωνε η περιπέτεια εδώ… όχι μόνο δεν έκοψε αλλά ήταν και όλα τα βενζινάδικα κλειστά…ευτυχώς είχα μεριμνήσει και κουβαλούσα μαζί μου ένα κάνιστρο +5λιτρα και έφτασα Πειραιά στις τρεις το πρωί!
Εκεί το μαρτύριο της ταλαιπωρίας δεν τελείωσε γιατί έπρεπε να περιμένω τρεις βασανιστικές ώρες μέχρι να μπω στο πλοίο και την καμπίνα μου…
Το επόμενο που θυμάμαι είναι να ξυπνάω στη Ναξο, στο λιμάνι, να αφήνω το Γαδαρο ξεφορτωτο έξω από το σπίτι, 750 χλμ και 220 ναυτικά μίλια μέσα σε δυο εικοσιτετράωρα, άλλη μια όμορφη ιστορία για να αφηγούμαι!
Video footage coming soon!!!

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
@efthimis
Πόπο ρε φίλε τι τράβηξες...

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τη μερα που ακουσα να μου προτεινουν τα παιδια εδω "Μαθουσαλα...το τροφυ δικο σου φετος" για καποιο περιεργο αλλά οικειο λογο ελαμψε το προσωπο μου...Ειναι το "σπιτι μου" λεω,ειναι η χαρα μου να μοιραστω μια ακομα βολτα εκει πανω σε γνωριμα και πολυαγαπημενα μερη με τα φιλαρακια.Τα παιδια που ξερω αλλά και οσα δεν ξερω απο κοντα και θελουμε να τα πουμε στο σωστο περιβαλλον...

Πεσανε τα τηλεφωνα και να οι καφεδοποσιες και ορθα κοφτα εδω στην παρεουλα στο τοπικο "μαγκες το τροφυ ερχεται εδω"...Η αρχικη αμηχανια ωχ ρε μαγκα...καλα μας τα λεει αυτος αλλά τι πως ποτε ποσοι κλπ...αντιστραφησαν αφου μού αρεσει να εξηγω την ουσια και οχι τις επιμερους λεπτομερειες χωρις βαθος...Δεν εχει τι και πως παιδες...θα ερθει κοσμος που γουσταρει να περασουμε καλα στο βουνο.Εξ'αρχης κανενας απο την παρεα δεν ειπε οχι...καθενας πηρε το ποστο του και απο τη γνωση την εμπειρια αλλά κυριως απο την διαθεση και τον ενθουσιασμο περασαμε στο σταδιο "φτιαχνω"...Στησε κοψε ραψε σχεδιασε τρεξε αλλά ολα αυτα μεσα απο εναν ΚΑΝΟΝΑ...:Διασκεδασε!!!Βουτα τη μοτοσυκλετα σου και πέρνα καλα,κανε αυτο που ξερεις και γ@μα τα ολα τα αγχη...εδω θελουμε να κανουμε οτι κανουμε κι εμεις εδω μεταξυ μας αλλά...πιο πολλοι!!!

Το μελημα μου ηταν να στησω μια τετοια διαδρομη που να χορτασεις χιλιομετρα κοντα στα βουνα,χωμα αφθονο αλλά να μην βαρεθει και ποσο μαλλον να μην γκρινιαξει κανεις!Ηθελα το χαμογελο και η γλυκια κουραση που μου βγαινει εμενα οταν κανω μια βολτα εκει πανω μοναχολυκος ή λιγοι και καλοι,να το περασω και στα "χαρτια" και να το βαφτισω ADVtrOFFy 2017. Πολυτιμοι συμμαχοι σε ολο αυτο το "πειραμα" γιατι για τετοιο επροκειτο αφου σχεδον ορκισμενος εχθρος της πολυπληθους και αχρωμης βολτας ειχα μπροστα μια προκληση να τα καταφερουμε με τα παιδια εδω στο τελος της ημερας να βλεπω αυτο το χαζο χαμογελο ως τ'αυτια μεσα απο κουρασμενη φατσα και ταλαιπωρημενο εξοπλισμο ασφαλειας...και τις μοτοσυκλετες μας να στεκουν απεξω στη φυση να συστελλουν τα μεταλλα τους ευχαριστημενες για την παρεα που τους προσφεραμε στα βουνα...

Το να παντρεψεις παιδι λενε ειναι μια εμπειρια...Το να στησεις ADVtrOFFY απλά θυμησου το αυτο καπου,οταν ερθει η σειρα σου...

Τρεξιμο,καποις φορες η οικογενεια και η παρεα σε ανεχεται αφου πανω στη φούρια να φτιαξω οτι μπορω να δωσω για τα παιδια εδω μεσα που ξερω οτι γουσταρετε,εχουμε και τις "στιγμες" μας που δεν θες να σου μιλαει κανεις αφου μου αποσπα την προσηλωση απο αυτο που μου αρεσει να κανω.Και για εδω που μιλαμε αυτο ηταν το ADVtrOFFy και να πιασω το ρυθμο ολων να περασουμε καλα.Τιποτ'αλλο.Τα μερη γνωστα τριγυρω,ομορφα και γουστα σωστα οπότε μπλα μπλα μπλα και...

...οταν εφτασε η ωρα να τσεκαρω τις διαδρομες...χαράς Ευαγγελια...Αρχισα να ανασαινω παρεα να ανασιανω βουνα να ρουφαω οξυγονα,για το πνευμονι αλλά και την ψυχη...

Ολα κανονισμενα στην παραμικρη λεπτομερεια...Εβαλα...δηλαδη βαλαμε στοιχηματα Φετος..θα κανουμε καινουρια πραματα,θελουμε να δωσουμε την ευκαιρια να γουσταρουμε ολοι αλλά με ασφαλεια και χωρις ευτραπελα χωρις στεναχωριες και χωρις μιζερια ρε φιλε...δεν κανουμε υποχρεωση εκει πανω αλλά ουτε θελουμε η μεγαλη παρεα να μας χαλασει το κεφι και τη διαθεση...Κυνηγωντας τον ταδε ή κατσαδιαζοντας τον ταδε...Θελουμε ο απειρος φρεσκος στην παρεα περα απο το τραινακι να δει οτι ο πιο παλιος και ο χεράς δεν ειναι σε αλλο κοσμο και αλλο βουνο αλλά καθομσατε ολοι σε ενα τραπεζι και κανουμε ολοι την ιδια βολτα...

Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα φιλαρακια εδω που αλλος πιο πολυ αλλος πιο λιγο σταθηκαν διπλα μου στην αγωνια μου και στη χαρα μου "Μαλ@κες παμε να φτιαξουμε ενα γ@ματο ADVtrOFFy" απο εμας σαν να ειναι για μας αλλά οχι μονο για μας...

Μια κεντρικη ιδεα για το τι επροκειτο να ακολουθησει επεσε στα σχεδια του Φορουμ,δημοσια για να δει ο καθενας αν γουσταρει και αν θελει να ανεβει μαζι μας στο βουνο...δε σου κρυβω οτι πεσανε επιφυλαξεις πεσανε σκεψεις,προταθηκαν αλλαγες δοθηκαν καποιες.............ΟΧΙ...θα το παμε ετσι...Κι ας μη βγει...Ειναι εκεινες οι διαολεμενες στιγμες και αποφασεις που ξερεις μεσα σου-δεν ξερω γιατι-οτι το΄χεις...τελος...κι ετσι το πας κι ας μην εχεις τους παντες γυρω σου να σε κοιτανε με εμπισοσυνη...Take Your risk and shut the f@ck up...Lets Go βουνο....Παμε Παναχαϊκο που αγαπαμε και περιξ μερη περπατημενα και πολλακις αγαπημενα και γνωστα...

Παρασκευη απογευμα και αν και οι καιρικες προβλεψεις δεν ηταν με το μερος μας,τουλαχιστον των πιο χαλαρων και καινουριων,αφου ειχαν ξεσπασει Καταιγιδες εκει πανω κι ακομα κι εκεινη την στιγμη παιζαμε κορωνα γραμματα τη συννεφια να διαδεχτουν καταιγιδες ειπαμε παμε και ρε δι@ολε τι παιζει εδω.περασαμε καμμια αυρα στον κοσμο εδω μεσα;ΚΑΜΜΙΑ ακυρωση ρε φιλε λογω ελλειψης εμπιστοσυνης ή "ξερεις κολωσα απ'τον καιρο και δεν θα μπορεσω"...Ακουγα ενα ομοφωνο και βροντερο παμε ρε μαγκα και οποια σκεψη και δυσπιστια εξαφανιστηκαν απο καθε γωνιά...
Ενας ενας αρχιζουν και καταφθανουν τα παιδια και η επιτροπη εδω η δικη μας υποδεχεται και ανοιγει ενα ομορφο-αγνωστο-3ημερο ADVtrOFFy 2017


O Aντρεας @ScoobyDrz ξεκιναει για το βουνο και περιμενω ρεπορτο τι παιζει εκει πανω...Δινει το σημα και τα γκρουπακια αρχιζουμε κι ανεβαινουμε για Πρασουδι...εκδηλη η διαθεση ολων για βολτααααα!!!Δε μασαει κανεις και σε τιποτα...
Αρχιζουμε κι ανηφοριζουμε απο Αιολικο Παρκο κι αφηνουμε τα τσιμεντα πιο κατω...


Η διαδρομη και το 3ημερο αρχιζει ιδανικα με ομορφες πινελιες της μανας Φυσης...


Πρωτο περασμα απο το Παρκο κι αχνοφαινεται η ομιχλη να μας σκεπαζει με το πεπλο της δινοντας στιγμα ποσο ψηλα παμε...υψομετρικα αλλά και ψυχικα...


Μεσα απο καθε κρανος βλεπεις ενα χαμογελο...δυο ματια να γυαλιζουν.Δεν κάνεις λαθος...φιλαρακο αυτη ηταν η ψυχολογια ολων εκει πανω


Παταμε χωματα,με φορτωμα και διαθεση στο φουλ...Κωστα λεω,οι θεοι ειναι μαζι μας...και συνεχιζουμε για το Καταφυγι...


Το'χεις νοιωσει να ταξιδευεις μεσα απο την ομιχλη και να σου φτιαχνει ενα μυστηριο...Που παμε...αλλά οταν εχεις παρεα μαζι αλλαζει ο κοσμος ολος και μαζι ξεδιαλυνεις καθε αμφιβολια των "αν"...Ναι παμε για γουστα


Κοντοζυγωνουμε στον Πυργο του Παλαβου και ερχομαστε μια ανασα πιο κοντα στο τροφυ που αγαπαμε


Παιδια απ'ολη την Ελλαδα σού εμπιστευονται το 3ημερο,τις μηχανες τους και την διασκεδαση τους κι εγω πρεπει να ειμαι εκει αλλά οχι απο αγγαρεια αλλά να κανω καλα αυτο που ξερω και αγαπαω...να βολταρω στο βουνο.Και θα το σενιαρουμε μια χαρα λεω.


Πεφτει η νυχτα,στο βουνο ειναι αλλη αισθηση και στηνουμε σκηνακια,πιανουμε κρεβατια και αρχιζει η ωρα της κουβεντουλας και του know us better και γεια σου ρε μαθο και τα σχετικα...ωραιες στιγμες,στιγμες παρεας!!!να τις ζησεις αν δεν ως τωρα...


Οσο περνα η ωρα και σπα και αυτος ο δαιμονας ο παγος της αρχικης αμηχανιας ολων τοσο τα γελια και τα πειραγματα δινουν και παιρνουν...Αυτη η παρεα αλλωστε "το'χει"


Κι εχεις και τσι Κρητικους και σου παιζουν δυο μαντιναδες και αντε ασπρο πατο τραγουδιστα.ΔΕΝ λες οχι ρε φιλε γιατι αυτα τα αποζητας εκει πανω και τα γουσταρεις...


Ηρθε η ωρα να ανεβω στο τραπεζι και να αρχισει ο χορος...(ασε τα τραινακια πονηρο μυαλο...για αλλο λογο ανεβηκα απανω...).
Η ιδεα πεφτει σε ολους.Εδω μαγκες mAthosalas speaking και θελω να περασουμε ολοι καλα,με ΑΣΦΑΛΕΙΑ αλλά να μην πνιγει κανενας σε "πρεπει"...Θα βαλουμε Κανονες αλλά να βγαινουν γουστα...4 γκρουπακια φτιαχνουμε...Οι πορτοκαλί-τυχαια....-θα ειναι οι γΛηλοροι,αν και καποιοι ορκιζονται οτι θα περασουμε απο πανω σας 2 φορες...0ι γαλαζιοι,οι πρασινοι και οι κοκκινοι...Καθε γκρουπακι πλοηγο-σκουπα και φωτογραφο...Γιλεκα ασφαλειας,οχι "τυποις και μαλακιες" αλλά για να ξερουμε οτι διασκεδαζουμε και καποιοι παραλληλα βαζουν ενα στοχο...Να ειμαστε ασφαλεις...ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γκρινιαζει ολοι μαζι ΕΝΑ και παμε ρε φιλε να δουμε...ομοφωνια μια μπαλωθια που σκιζει σωθικα...ADV ψυχη εγω το λεω!

Βαθυ σκοταδι εξω και τα ματια κλεινουν...σιγα σιγα οι συνοδοιποροι ηρεμουν και καποιοι....αλλά ειπαμε...Δεν θα τα πουμε κι ολα...καποια πραγματα μενουν στα βουνα...!

...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ξημερωνει και με το καλημερα ξαμολιομαστε στο βουνο κι ενα περασματακι που ηθελε προσοχη να μην ξεφυγουμε απο την ισια μερα κανει να ξυπνησουν οι πιο...αργοπορημενοι στον υπνο χθες(ειπαμε...δεν τα λεμε κι ολα...)
Ελα για ριξε λιγο νερο απανω σου να ξυπνησεις...οχι εσυ...ολοι μας.Ειπαμε οτι θα περασουμε απ'ολα τα τεραιν εδω πανω...



Καποιοι πρεπει να κανουν και την βρωμοδουλεια...αυτη που γουσταρεις και συ μετα εδω αφου ξεροσταλιαζεις για δυο φωτο να πιασεις τον ρυθμο εκει πανω...


Ενα απο τα περασματα που ηθελα να ζησουμε παλι εμεις οι πιο περπατημενοι εκει περα αλλά και να χαρουν οσοι δεν ειχαν περασει ειναι τα Καραφλά...κοντα στα Καλαβρυτα


Απο Κρητη...


κι ολουθε που λεει και καποιος...ας αρχισει το παιχνιδι!!!


Το δεος των καινουριων εκει και η χαρα που ξαβναπαταμε οι παλιοτεροι αναμιγνειεται και φτιαχνει ενα ADVκοκτεϊλ σουπερ...
Το επιτρεπει το μπανηστηρι απο ψηλα...


Αλλα και οι βουνπλαγιες που σου ξυπνανε το γιατι οδηγας μοτοσυκλετα και δεν εγκλωβισεσαι μετακινουμενος...γουσταρεις φιλε...


Πανω κατω και οσο βλεπει το ματι να ξεδινεις...


Τραινακι εξ αποστασεως-οχι το πονηρο χεχε-και παμε να τα δωσουμε ολα ...σαν ψηλα φαινεται απο κει κατω!!!


Νεοι και παλιοι ολοι ενα και δωσε ευχαριστηση και παιχνιδι...Οδηγιες στο "πως ανεβαινει" στα νεα παιδια και ναι παμε...


Πρωτη φορα εδω μού ειπε...πωωωω τι ειπες τωρα ελεγε και ξαναλεγε


Να και οι γαλαζιοι φθανουν για να μας δωσουν πασα να ξεκινησουμε εμεις οι κοκκινοι...Τρομερη συνοχη και δεσιμο ολες οι ομαδες!!!Μπραβο σε ολους!


Ενα τελευταιο κλικ εδω στον παιδοτοπο των Καραφλων για το φιλο μου απο την Κρητη που πρωτη βολτα κοπιασε απο Κρητη στο Μωρια με το ADvride...Μιχαλης-ψυχη και χερια!


Ανασυνταξη,ανασες και παμε απεναντι για Αρισταρχο.Ενα πανεμορφο πασο στο Χιονοδρομικο Καλαβρυτων για ανηφορι στον Αρισταρχο.Ομως μεσα απο διαδρομη σουπερ,τοσο ασφαλτοταπητα οσο και ομως το αλλο το καλο το τεραιν...χωμα και λασπουλα...απο Βραχνι Σουβαρδο λοιπον και παμε για πανω...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ο Αρισταρχος μας εδωσε πορτα σημερα...παγωμενο χιονι κατα μηκος δεν αφηνει να θαυμασουμε αλλά who cares.Κι αυτα στο προγραμμα ειναι αλλά θα το εκμεταλλευτουμε για κανα δυο ποζες κι ανασες.


Το κοκκινο γκρουπ απολαμβανει τη θέα απο ψηλα


Ενω καποιοι τεσταρουν ιδιοις ομασι αν κανουν καλα καθαρισμο ματιων...


Παμε για Καλαβρυτα να βρεθουμε και με τους υπολοιπους.Εδω εχει σταση καμμια γρηγορη μασα και καφεδιά αραχτοι...Οχι για πολυ αφου τα ωραια δεν τελειωσαν αλλά εχουμε ακομα ομορφιες να δουμε...Και περασματα απο δασικα κομματια πλεον


Με τα χωματα νοτισμενα απο τις βροχες των προηγουμενων ημερων να δινουν χρωμα και χωρο για παιχνιδι...


Ενω αλλα περασματα εχει κοπανημα και πετρα και σαθρο..ειπαμε απ'ολα θα εχει σημερα


Τελευταιο σημειο ανασυνταξης για σημερα εκει που κροσαραμε την ασφαλτο πανω απ'το Λεοντιο και φοραμε κι αδιαβροχα γιατι αρχιζει και πεφτει βροχουλα...και συνηθως ολα πανε παρεα κι εχουμε και καποια κλαταρισματα και κατι τετοια.Απο αυτα ομως που σε κανουν να ερχεσαι πιο κοντα στο βουνο και να εμπιστευεσαι τον διπλα σου παραπανω...Και παμε και παμε και να δυναμωνει και η βροχη και να σουρουπωνει και οσο ανεβαινουμε μια ομιχλη να θελει να δωσει τη δυσκολια της επιστροφης επισφραγισμα μιας ομορφης απολαυστικης ημερας...μαγικες εικονες ε;...


Τα φωτα ομιχλης παιρνουν λογο υπαρξης πανω στις μοτο και οι αισθησεις στο φουλ.Ενα λαθος ισως να μην ειναι αθωο εδω πανω...


Η βροχη δυναμωνει το χωμα γινεται λασπη η λασπη βουρκος η ορατοτητα μηδεν και χαλαζοπτωση με κεραυνους να ολοκληρωνουν το γιατι το βουνο πρεπει να το σεβεσαι και να το περιμενεις να κανει τα δικα του...Φτανουμε στον Πυργο του παλαβου μεσα ολοι βρεγμενοι ως το κοκκαλο και παμε να ηρεμησουμε...
Η παρεα ολη κομπλε καταφθανουν στο καταλυμα και διπλα στις σομπες αναμεσα σε απλωμενα ρουχα και λασπωμενες μποτες κανουμε χωρο να αραξουμε και να ηρεμησουμε...Τα σαντουιτς πεσανε στο τραπεζι την καταλληλοτερη ωρα να κανουν τα στομαχια να γεμισουν ενω οι ρακιες των φιλων απο το νησι και κατι κρασια δινουν και τονο για τη νυχτα...Καταιγιδα εξω αλλά ομορφια μεσα...σωματικα κουρασμενοι απο 170 σχεδον χιλιομετρα γεματα αλλά ψυχικα πιο πανω απο το βουνο!!!

Μορφεας...τα παντα ηρεμει,αλλωστε ειπαμε...κατι άλλα που γινηκαν...παλι δεν θα τα μαθεις κι ολα...

Με το ξημερωμα ζεστο καφεδακι,προσωπα αγουροξυπνημενα και παμε να πιασουμε δουλεια...
Ξεστηνουμε σκηνες και πακεταρουμε βαλιτσες κι οσα βρεγμενα μπορεσαμε να στεγνωσουμε...


ενω καποιοι ειναι αναμεσα μας παντα απο μηχανης θεος...πολυτιμη βοηθεια και ξερεις ρε φιλε οτι θα τους χρειασθεις αν ποτέ αλλά ειναι εγγυηση...
καποιοι να διορθωνουν τις μικροστραβες...Σπυρος @enkefalos


και καποιοι να δινουν τονο και ρυθμο μπροσταρηδες...Γιαννης @John-Aigio,παντα εκειπολυτιμος βοηθος και προθυμος να βοηθησει σε οτι...


Ο Αντωνης με το tiger εχει μεινει απο χθες εκει αλλά ενσωματωνεται χαλαρα στην παρεα και θα φυγω...δεν τρεχει μια...οποτε και οταν


Καποιοι επιστρεφουν καποιοι πακεταρουν...


το καραβανι παιρνει ζωη...


Το πρασουδι νοτισμενο και μια ομιχλη να κανει παντα την παρουσια της αισθητη ετσι για να δινει το "που" εισαι...ομορφα λεμε


Παταμε μιζα και ξεκιναμε για κατω...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...αποχαιρεταμε τους πρωινους,σφιγγουμε χερια κι αγκαλιες,εις το επανιδειν και αφηνουμε τον Πυργο του Παλαβου που μας φιλοξενησε και παμε...


Ειπαμε ADVride και να φαινεται!


Μια δυο ποζες ολοι μαζι με τις κουκλες μας στο πασο εδω...Πανοραμικη θεα κι απολαυστικη...


Και ροβολαμε για κατω...


Πετρα φυτευτη και σαθρη...το νου σου δεν χαλαρωνεις


αλλά παραλληλα απολαμβανεις οδηγηση...


θέα και βουνο απο ψηλα...


και την παρεα να οδηγει και να γουσταρει


Επομενη σταση και τελευται για σημερα αφου η χθεσινη μερα ηταν γεματη και τα ειχε ολα,η Αχαϊα κλαους...ξεναγηση γευσιγνωσια και δοκιμη σε Μαυροδαφνη,αλλά και ενας απολογισμος.......................................

Χαμογελο...επιτυχια...η βολτα που ηθελα να κανω μόνος μου,χωρουσε ολους...Ηταν λενε τα παιδια η μεγαλυτερη μαζωξη τού φορουμ στα χωματα...Τιμη μου...τα παιδια εδω στην Ομαδα που το οργανωσαμε δωσανε καθενας απο το ποστο του αλλά και το ψυχικο αποθεμα του ο,τι μπορουσαμε για να περασουμε ολοι καλα.Μια απιστευτη διαθεση να πω,απο ολους οσοι ηρθαν στην παρεα και στα μερη μας,μια πειθαρχημενη διασκεδαση και διαθεση εδωσαν το εναυσμα για να μιλαμε σημερα για μια μεγαλειωδη βολτα ετσι οπως την γουσταρουμε...με ασφαλεια με καλη παρεα και την μοτοσυκλετα μας...σε μερη που μας αρεσει να οδηγουμε και να χαζευουμε...να χαζευουμε τοπιο...να ηρεμουμε το μυαλο και να γεμιζουμε την ενεργεια που εχουμ'αναγκη για να ζουμε...

Το ADVride ηταν εδω...ημουν εδω προσωπικα και ακουγοντας απο ΟΛΟΥΣ σας οσα μού ειπατε προσωπικα αλλά και στην παρεα εκει πανω,βλεποντας το χαμογελο οταν αποχαιρετιομαστε για το επομενο ραντεβου...η ικανοποιηση και η χαρα μου ειναι μεγαλη...χαιρομαι που ηρθαμε περασαμε καλα και γυρισαμε ολοι σπιτια μας,να μας λεν'οι γυναικες μας αυτο που ειπε σε καποιον η δικια του:
"..."έχεις μία χαρά, κάνεις σαν τον γιο μaς που του πήρανε ένα σπίτι παιχνίδια""...
Μπας και αυτο δεν θελουμε;.........................

Εις το επανιδειν..Το ADVtrOFFy 2017 ελαβε τελος και θα μεινει για παντα στις καρδιες μας...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Οτι και να πω ειναι λιγο.
Συγχαρητηρια για την οργανωση και ειδικα συγχαρητηρια για την ιδεα ολη το τι σημαινει adventure.Ειμαι χαρουμενος οχι μονο που γνωρισα ατομα που ξερεις μεσω ενος πληκτρολογιου αλλα αυτες οι συναντησεις ενωνουν φιλους οικογενεια ειδικα οταν εχεις να δεις τον αδερφο σου ενα χρονο λογω αποστασης.Επισης οταν γνωριζεις ατομα που εχεις κοινους γνωστους απο την παιδικη σου ηλικια και οταν σου δινεται η ευκαιρια να πας με τον κολλητο σου αλλη μια εκδρομη.
Θα ευχαριστησω το πρωτο γκρουπ για την συνυπαρξη τους με ενα varadero και τον ilai που σταματησε για ωρα στη λασπη μεχρι να βγω.
Επισης κουμπαρακι σε ευχαριστω που
χαραμισες τη συνεχεια της βολτας σου και με ακολουθησες πισω μετα με την μεση μου.
Αντε και στο επομενο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Καραλάικ !
Και εις άλλα τέτοια ωραία οι ψηλόφτεροι ! :l2:

ΕΥΓΕ στα παιδιά από την Πάτρα για τη διοργάνωση ! :like:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Σας καταλαβαίνω όλους, τα trOFFy του ADVride είναι ανεξίτηλα .....θα έχετε ένα μόνιμο χαμόγελο για όλο το καλοκαίρι....Μπράβο μάγκες!!!!:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποια δύσκολα;
Δεν σε είδα να δυσκολεύεσαι κάπου



Sent from my iPhone using Tapatalk
Τεσπα.....εκει που δυσκολεύτηκα να βγάλω την Nikon!!!
Που δεν βλέπαμε τον μπροστά μας..
Που πηγαίναμε τρενάκι...:p
 
Top Bottom