ADVtrOFFy 2017..The ADV story

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εδώ το σακίδιο που τράβηξε το αδηφάγο τέρας νομίζοντας πως ο @Shogun έχει κάνα μπιτόνι με βενζίνη μέσα…




Ο Κωστής @mAthosalas εν ώρα δράσης. Αυτός και το υπόλοιπο teamοι κύριοι συντελεστές της πιο γ@μ@της βόλτας που έχω πάει ποτέ με φόρουμ!




Για την επιστροφή στο καταφύγιο με τα στοιχεία της φύσης να έχουν τσατιστεί τι να πω... Από τις πιο δυνατές εμπειρίες μου! Πάλευα να κρατήσω όρθιο το (νεοαποκτηθέν) Τενερέ πάνω στις λασπωμένες πέτρες. Οι κεραυνοί έπεφταν γύρω μου και το σκοτάδι ήταν αρκετό όχι λόγω της νύχτας (που δεν είχε έρθει ακόμα) αλλά λόγω του σύννεφου που είχε τυλίξει το βουνό... Το χαλάζι έπεφτε δυνατό και οι προβολείς μου προσπαθούσαν να φωτίσουν τον δρόμο. Δεν έχω ξαναβρεθεί σε πιο δύσκολες οδηγικά συνθήκες. Η επιστροφή στο καταφύγιο ήταν λυτρωμός και παρόλο που οι (αδιάβροχες) Sidi είχαν κάνα ποτήρι νερό η κάθε μία (δεν είχα βάλει κάτω αδιάβροχο και πότισαν μέσω του ισοθερμικού) η σκηνούλα μου μου φάνηκε σανίδα σωτηρίας. Μπαίνοντας όμως μέσα διαπίστωσα πως είχε 2 πόντους νερό στην κάτω πλευρά... Δεν με ένοιαζε όμως και αποφάσισα να κοιμηθώ μέσα...

Μία φωτογραφία του Κάρολου @Miouos με τον γράφοντα το ξημέρωμα της Κυριακής. Προσέξτε λάσπη μπροστά στη σκηνή. Εκεί (και γύρω από τη σκηνή) το προηγούμενο βράδυ είχε σχηματιστεί μια μικρή λίμνη με όλο το νερό από τον κατακλυσμό και τη χαλαζόπτωση με αποτέλεσμα να ποτίσει ο πάτος και να κολυμπάω μαζί με τον εξοπλισμό μου…

 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το πρωί όλοι είχαν στέγνωμα, μάζεμα και φόρτωμα του εξοπλισμού. Όλοι; Όχι όλοι… ο Σπύρος είχε δουλειά: Αλλαγή πίσω σαμπρέλας στο 660 του και μπροστά στο Transalp του @syggelakis bynight. Έτσι κρίθηκε σκόπιμο να μην ακολουθήσουμε στη βόλτα της Κυριακής καθώς δεν είχαμε άλλη σαμπρέλα, η ζάντα του Transalp ήταν σε κακό χάλι από μέσα και υπήρχε κίνδυνος να ξανατρυπήσει, ο Σπύρος δεν είχε κάνει καν πρωινό όταν η ομάδα ήταν έτοιμη κτλ κτλ.

Μαζί μας έμειναν και κάποιοι άλλοι που έπρεπε να γυρίσουν Αθήνα πιο νωρίς. Και ενώ Σπύρος και Μιχάλης είχαν ήδη ξεκινήσει παρατηρώ έναν κάτοχο μαούνας 1200 να μου κάνει σήμα να φωνάξω τον Σπύρο. Αυτός είχε χαθεί ήδη στον ορίζοντα και έτσι πλησίασα να δω τι έγινε. Το θεριό έσβηνε με το που έμπαινε ταχύτητα και τα παιδιά ήταν έτοιμα να ξεσυναρμολογήσουν τον αισθητήρα στον συμπλέκτη. Έχοντας μια παρόμοια εμπειρία με ένα 640 τους είπα πως μάλλον είναι ο αισθητήρας του σταντ και έτσι όντως ήταν. Κάναμε κάνα 45λεπτο να το φιξάρουμε σε μια θέση που να μην διακόπτει το ρεύμα. Adventure καταστάσεις λέμε! Μετά ήταν η σειρά ενός 990 να μη θέλει να πάρει μπροστά! Το βουνό δεν ήθελε να μας αφήσει να φύγουμε! Όλα αυτά μέσα σε πυκνή ομίχλη και έντονη την πιθανότητα να ξαναρχίσει η βροχή! Με σπρώξιμο από 2 άτομα πήρε μπροστά και το 990 και όταν επιτέλους βγήκαμε από το σύννεφο σε χαμηλότερο υψόμετρο άρχισα να φωνάζω από τη χαρά μου μέσα στο κράνος! Και το μικρό XR της παρέας έχασε κάποιο κομμάτι στο δρόμο, μια βίδα που κρατούσε υποπλαίσιο μαζί με ένα προστατευτικό σκελετού και τα μαζέψαμε… Παναχαϊκό σε νικήσαμε ρε!!

Λίγα χιλιόμετρα παρακάτω μικρή στάση για μια ανάσα και φωτογραφία της γέφυρας.







Εκεί έβγαλα 2 φωτογραφίες και την κοπελιά της παρέας. Έτσι κι αρχίσω να μιλάω για την Ελίνα θα με χωρίσει η γυναίκα (είναι και φίλες). Απλά θέλω να της πω και δημόσια ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!










Αυτά από μένα. Το ADVtrOFFy 2017 θα μείνει βαθιά χαραγμένο στο μυαλό μου.

Σας ευχαριστώ όλους, διοργανωτές, συμμετέχοντες, πλοηγούς, ουραγούς, φωτογράφους…

Ευχαριστώ και τον χώρο που μας φιλοξενεί, για αυτές τις δυνατές συγκινήσεις που μας προσφέρει και που γεμίζουν τη βαλίτσα των πιο όμορφων αναμνήσεών μας.


Και στην επόμενη με το καλό Κύριοι (και Κυρία)!
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Ωραίος ο Γιάννης!!!
Πάντως δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά η τελευταία σου νυχτερινή φωτο έχει τον γαλαξία!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@yns χαρηκα ΠΟΛΥ που ειδα να δινεις και να δινετε το "Παρων"¨οταν εστηνα το ADVtrOFFy...γιατι απο καθε γωνια της Ελλαδας,ανθρωποι...φιλοι...μοτοσυκλετιστες-με ολη τη σημασια-αψηφισατε απο προγνωσεις δυσμενων καιρικων συνθηκων,αψηφησατε τα χιλιομετρα,την κουραση,τα οσα χρηματα που απαιτουνται,κανονισατε οικογενειες,δουλειες και υποχρεωσεις και τοσα άλλα για να κανουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΠΑΡΕΑ αυτο που αγαπαμε...να βρεθουμε να βολταρουμε μαζι στο βουνο με τις μοτοσυκλετες μας.Κι οταν στο τελος διαβαζω τη ματιά καθενος σας,με ιδιαιτερη βαρυτητα μία-μία...,και βλεπω με τοση ειλικρινεια απο ολους σας,ΧΑΡΑ και ΧΑΜΟΓΕΛΟ να βγαινει απο το γραπτο σας(αληθεια,διαβαζω και ειναι σαν να ειμαι απεναντι και να σας ακουω,μπαινω στη φωνη σας,στην χροια της προσπαθωντας να το "ζωντανεψω"...)τοτε δεν εχω παρα να νοιωθω ηθικα ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ...κι ας μην εκανα τιποτα παραπανω απο το να προετοιμασω εγω και η παρεα εδω,το "σπιτι μου" για να υποδεχτουμε φιλους σε μια βολτα μας εκει πανω...σας Ε-Υ-Χ-Α-Ρ-Ι-Σ-Τ-Ω!:yes:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ωραίος ο Γιάννης!!!
Πάντως δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά η τελευταία σου νυχτερινή φωτο έχει τον γαλαξία!!
Το ξέρω! ;)
Απλά τα μάτια δεν είχαν συνηθίσει πολύ το σκοτάδι καθώς είχαμε φώτα πάνω και βγήκε λίγο κατά τύχη! :D
Είχα καιρό να πάρω τη Lumix (κάνα δυο χρόνια) και δεν θυμόμουν από πού αλλάζουν τα ISO και τράβηξα με 80 αντί τα 200 που χρειάζεται με αποτέλεσμα να πρέπει να βάλω 30' έκθεση και να βγουν κουνημένα τα αστέρια (20' max θέλουν).
Είναι και 1 ή 2 άτομα στη φωτογραφία ή είσαι εσύ όταν πήγες να τραβήξεις τις δικές σου ή κάποιοι που πήγαν για κατούρημα! :D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτη η φωτογραφια ...

με μοτοσυκλετες...20ετιας+ ειναι μια ΤΡΑΝΗ αποδειξη οτι για να περνας καλα στο βουνο,με οποιες συνθηκες,δυσκολες οπως στο ADVtrOFFy δεν χρειαζεσαι ουτε την καλυτερη μοτοσυκλετα,ουτε την τελειοτερη,ουτε το αγωνιστικο στησιμο,ουτε τις αναρτησεις WP τελευταιας γενιας ουτε ουτε ουτε...θελει μονο ΨΥΧΗ και διαθεση...:)
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
@yns Γιάννη μάλλον πέτυχες κανένα τρενάκι....!!! Αν ήμουν εγώ τέτοια ώρα εκεί θα τον είχα αποθανατησει τον μπαγασα (τον γαλαξία)!
Οπότε ςςςςςς.... Ότι συμβαίνει στο βουνό..., μένει στο βουνό!

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για να καταλαβουμε ή μαλλον να παρετε μια ιδεα για τη λασπομαχία απο Κορφές ανηφοριζοντας για Καραφλά,με onboard καμερα οι φωτο αποτυπωσης...
Εδω ο Ντοκ @yns κανει μια κινηση ματ στη λασπη απαξιωνοντας την και κόβοντας δρομο απο τα χωραφια...:ha

Πιο περα αλλο ενα δειγμα ασφαλτοτάπητα εκει πανω:fun

ενω ανηφοριζοντας βρηκαμε και νερακι να πιουμε...μπλουυυυμ!:D:p

πιο πανω εναλλαγη στο τεραιν και προσεξε δεξια οτι δεν πατας γιατι ειναι πλαγιά ενω αριστερα επιλεγεις το ισιωμα...με μερικα πετραδακια να παιξεις...ανηφορα φουλ!Ομορφιεεες!:inlove::laugh:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι εδω σταση πριν τα Καραφλά...ποιος ειχε ρωτησει δε θυμαμαι...να δεις ποιος ηταν...που αν τα Tiger μπορουν εκτος δρομου...να ενα...μπροστα απο ενα θεριό ADV990...

ενω ο γνωστος γιατρος της Ιστοριας μας @yns τα χωνει λιγο στο βουνο και μού'ρχεται ψιλοσουζαριστος...απαλλαγμενος απο το αγχος του πηλου-λασπη...ατσσαααα:inlove::laugh:

Και παμε ο Φωτογραφος της Κοκκινης Ομαδας @gsmaniac να φυγει μια μπροστα για κλικ...:pht2;
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καραφλά...η παιδικη χαρά αρχιζει...δωστε με θέα!!!...:prft:


Δυο γενιές μοτοσυκλετιστων η παλια φουρνια @giorgos rent και ο ανηψιος και νεο αιμα στο ADV... Βαγγελης μαζι στην ιδια ομαδα και κυριως στην ιδια ADV ανασα...:prft:


Σώπατα ολα @syggelakis bynight ο Μιχαλιος που εδειξε οτι οσο παλιο μοτο κι αν εχεις αν το λεει η ψυχη σου εισαι μπροστα!!!:stm:


Ανασυνταξη και χαμογελα μεσα απο τα κρανη εκει πανω...


Κι ο πανταχου παρων,προθυμος για βοηθεια σε καθε πριπτωση αλλά και φωτογραφος της πρασινης ομαδας @forester :friendship:


...αντε παει κι αυτο...ετσι να φρεσκαρουμε τη μνημη:inlove::inlove::inlove:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λοιπόν παλιοποιότητες.....
Έχετε αναλογιστεί πόσο τυχεροί είμαστε?
Πέρα από όσα σημαντικά ξεχνάμε, θεωρώντας τα δεδομένα..., τη χώρα που ζούμε, τους φίλους, την οικογένεια κλπ.....
Σκεφτείτε λίγο να μας έπιανε η καταιγίδα στη λασπουριά πριν από τα Καραφλά....:D:D:D:D:D
Λέμε για τρελό γέλιο:laugh::roflmao::laugh::roflmao:
Εκεί που μας έπιασε, τελικά ήταν το καλύτερο σημείο. Δύσκολος δρόμος, που όμως δε λάσπωνε! Κοντά στον τελικό προορισμό της μέρας! Εκεί που είχε λάσπη, είχαμε ήδη φτάσει! Στην τελική άφηνες το μηχανάκι και 500 μέτρα πιο μακριά, που δε χρειάστηκε...., αλλά λέμε!

Όλα συνομώτησαν υπέρ μας μάγκες και κοπελιά ;)

Μια χαρά, πάντα τετοια :)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Λοιπόν παλιοποιότητες.....
Έχετε αναλογιστεί πόσο τυχεροί είμαστε?
Πέρα από όσα σημαντικά ξεχνάμε, θεωρώντας τα δεδομένα..., τη χώρα που ζούμε, τους φίλους, την οικογένεια κλπ.....
Σκεφτείτε λίγο να μας έπιανε η καταιγίδα στη λασπουριά πριν από τα Καραφλά....:D:D:D:D:D
Λέμε για τρελό γέλιο:laugh::roflmao::laugh::roflmao:
Εκεί που μας έπιασε, τελικά ήταν το καλύτερο σημείο. Δύσκολος δρόμος, που όμως δε λάσπωνε! Κοντά στον τελικό προορισμό της μέρας! Εκεί που είχε λάσπη, είχαμε ήδη φτάσει! Στην τελική άφηνες το μηχανάκι και 500 μέτρα πιο μακριά, που δε χρειάστηκε...., αλλά λέμε!

Όλα συνομώτησαν υπέρ μας μάγκες και κοπελιά ;)

Μια χαρά, πάντα τετοια :)
Εγω παλι πιστευω οτι ακομα κι ετσι θα ανεβαιναμε,θα ημασταν στο τελος της ημερας ταλαιπωρημενοι αλλα θα τα καταφερναμε ολοι,σ αυτην την παρεα δεν ισχυει οτι γινεται στο βουνο μενει στο βουνο ουτε τα τραινακια(αυτα τα λεμε για πλακα),ισχυει οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν μενει πισω .:nnj:
:friendship:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω παλι πιστευω οτι ακομα κι ετσι θα ανεβαιναμε,θα ημασταν στο τελος της ημερας ταλαιπωρημενοι αλλα θα τα καταφερναμε ολοι,σ αυτην την παρεα δεν ισχυει οτι γινεται στο βουνο μενει στο βουνο ουτε τα τραινακια(αυτα τα λεμε για πλακα),ισχυει οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν μενει πισω .:nnj:
:friendship:
Σωστός!
Δεν είπα ότι δε θα τα καταφέρναμε, αλλά όπως και να το κάνεις, βόλεψε ;):D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ενα απο τα κλειδια της επιτυχιας του φετινου ADVtrOFFy ηταν ομολογουμενως τα γκρουπ στα οποια χωρισαμε και οργανωσαμε το μεγαλο καραβανι που ηρθε στο Πρασουδι,το μεγαλυτερο που εχει ανεβει ποτέ σε χωματινη βολτα του ADVride...ως ωρας!Τα οποια γκρουπ,για να λειτουργησουν στηριχτηκαμε πανω σε καποια παιδια της παρεας,για τα οποια θελω να κανω μια ειδικη μνεια και εδω...Οχι γιατι ειχαν κατι πιο πανω απο τους αλλους,ισα-ισα...αλλά γιατι καταφεραμε να οργανωσουμε και να κατευθυνουμε με ηρεμια, ρυθμο, πλοηγηση, συνοχη και ΑΣΦΑΛΕΙΑ ολο το ADVtrOFFy των 55 μοτοσυκλετων και να βγει χαμογελο...Καταφεραμε αυτο που φαινοταν δυσκολο εως απλησιαστο σε καθε μεγαλη βολτα,ποσο μαλλον στο χωμα και στα δυσκολα...Να ΜΗΝ ΧΑΘΟΥΜΕ στο λαβυρινθο των βουνων και να γυρισουμε ολοι σπιτια μας ΑΣΦΑΛΕΙΣ και να ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ!!!

Οι πλοηγοι και σκουπες,που αποτελεσαν τις ακρες των Γκρουπ μαζι με τους Φωτογραφους(που κι αυτοι ειχαν θεση μπαλαντερ μεσα στα γκρουπ βοηθωντας στη συνοχη τους)...

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΓΚΡΟΥΠ
ΠΛΟΗΓΟΣ: @achalatsis ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΣΚΟΥΠΑ: @ilai ΗΛΙΑΣ


ΠΡΑΣΙΝΟ ΓΚΡΟΥΠ
ΠΛΟΗΓΟΣ: @John-Aigio ΓΙΑΝΝΗΣ

ΣΚΟΥΠΑ: @lef99 ΛΕΥΤΕΡΗΣ


ΓΑΛΑΖΙΟ ΓΚΡΟΥΠ
ΠΛΟΗΓΟΣ: @bros400pgm ΚΟΣΜΑΣ

ΣΚΟΥΠΑ: @Μητσάρας ΔΗΜΗΤΡΗΣ


ΚΟΚΚΙΝΟ ΓΚΡΟΥΠ
ΠΛΟΗΓΟΣ: @mAthosalas ΚΩΣΤΑΣ

ΣΚΟΥΠΑ: @Goukos ΓΙΩΡΓΟΣ


ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΙ(περα απο οσους πυροβολουσαν αδιακριτως και με γουστα εκει πανω...)
@gsmaniac ΚΩΣΤΑΣ

@forester ΘΟΔΩΡΗΣ


Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και εδω δημοσια...τα ειπαμε κι απο κοντα βεβαια στο σωστο μερος...εκει πανω στο βουνο!Τοσο μαζι και κατ'ιδιαν οσο και ολα τα ευχαριστω που ακουσατε απο τα παιδια που σας εμπιστευτηκαν να τους..βολταρετε!!! :friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Και βεβαια...ειδικη μνεια σε εναν ανθρωπο που ως χθες ηταν ορκισμενος...ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ...Και βρεθηκε με μοτοσυκλετα,οδηγει με ασφαλεια εαυτον και παρεα και κυριως βγαζει γουστα σε 2 τροχους σε ασφαλτο και βουνα...αλλά εβγαλε και τα γουστα ολων μας εκει πανω στο Πρασουδι αφου ηταν ο κρυφος μας...Ασσος...!Ο ΣΙΤΙΣΤΗΣ τού ADVtrOFFy,η μινι εκπληξη που εγινε λιγο πιο μεγαλη αφου την στιγμη που ολοι στεγνωναμε απο την Καταιγιδα και ξαποσταιναμε την κουραση εκει πανω στο Καταφυγιο...

και δεν εβλεπα κουραγιο στα ματια κανενος να ανοιξουν τα σακιδια και να βγαλουν τα οσα ειχαν μαζι ο καθενας για φαγητο "Σπαρτιατικο" ως ειχαμε πει...εκασε η μινι εκπληξη που ειχαμε και ηρθε ως απο μηχανης θεος ο ΑΝΤΡΕΑΣ @ΚΟΥΤΑΚΙΑΣ με τις σαντουϊτσαρες...

και λενε οτι οταν καποιος τρωει και δεν ακους ουτε ψιθυρο...ο Σεφ εχει κανει τα μαγικα του...



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φιλαρακο...:friendship:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23

και λενε οτι οταν καποιος τρωει και δεν ακους ουτε ψιθυρο...ο Σεφ εχει κανει τα μαγικα του...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ φιλαρακο...:friendship:
Δεν ευχαριστεις μονο εσυ,ολοι μας.
ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Βρα συ Νικολα...μολις προσεξα τις δυο παρακατω φωτο πιο...επισταμένα...
Και μεσα λοιπον απο την δικη μου ματιά..."αγαπημενη"!

Στην μεν πρωτη ανεβηκατε σε ροζ φορτηγο οπως φαινεται στη φωτο(που παει το αγορι;...nmt)ενω στην αμεσως επομενη...βρακωνεσαι...:ll:Τι ειχαμε ρε φιλε;...pre-ADVε καταστασεις;......Δεν ειπαμε οτι γινεται στο βουνο ΜΟΝΟ μενει εκει πανω...αρχινισες απο την ασφαλτο ρε αγορι μου;...Για πε...:inlove::ha:ha:ha:ha
 

mpokis

Μέλος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
ΚΤΜ 950 Adv
Μια μικρή συλλογή φωτογραφιών κι απο εμένα, αφιερωμένη σε όλα τα παιδιά και κυρίως στα παιδιά της μπλε ομάδας που δεν είχαμε το προνόμιο του φωτογράφου. Χωρίς πολλα λόγια λοιπόν ...



Sent from my iPad using Tapatalk
 
Top Bottom