AdvTrOFFy 2024

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Δυστυχώς βλέπω για ακόμη μια φορά τα ίδια

Keyboard fighters

Οποιος δεν θέλει βοήθεια από μη εξειδικευμένο προσωπικό ας κάνει τατουάζ στο στήθος DNR....

CHOICES CHOICES....
Άλλο το εξειδικευμένο προσωπικό και άλλο το 2ωρο σεμινάριο. Όποιος θέλει να περιποιηθεί από ανειδίκευτο , ας το γράψει στο κράνος του.

Μιλάμε για λαό (που δεν φταίει) που το 80% πιστεύει ότι όταν ματώνει η μύτη πρέπει να γυρνάς το κεφάλι προς τα πίσω για να σταματήσει η αιμορραγία
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Η γνώση βλέπω ξεχειλίζει


2ωρο σεμινάριο μπορεί να έκανε κάποιος άλλος

Εγώ έχω κάνει 4 φορές απο ένα 2ημερο συν τις 1ες βοήθειες που έμαθα σαν Αξιωματικός αλεξίπτωτιστης .

Φαντάζομαι εσύ θα έχεις πτυχίο ιατρικής από Mayo clinic, οπότε ευχαρίστως να ηγηθείς της βοήθειας...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Η γνώση βλέπω ξεχειλίζει


2ωρο σεμινάριο μπορεί να έκανε κάποιος άλλος

Εγώ έχω κάνει 4 φορές απο ένα 2ημερο συν τις 1ες βοήθειες που έμαθα σαν Αξιωματικός αλεξίπτωτιστης .

Φαντάζομαι εσύ θα έχεις πτυχίο ιατρικής από Mayo clinic, οπότε ευχαρίστως να ηγηθείς της βοήθειας...
Δεν κατάλαβα πότε έγινε προσωπικό το θέμα και γιατί θίχτηκες. Δεν αμφισβήτησα ποτέ τις γνώσεις σου ,μιας και δεν σε ξέρω καθόλου ,δεν ξέρω τι επάγγελμα κάνεις και με τι ασχολείσαι.
Ακούστηκε κάτι παραπάνω για σεμινάριο και εκεί έφερα τη διαφωνία μου. Αφού έχεις αυτές τις γνώσεις ,ξέρεις πολύ καλά πόσα άρπα κόλα σεμινάρια γίνονται, και εκεί ναι...διαφωνώ.
Πολύ εύκολο το άρπαγμα έχει γίνει και κατευθείαν ειρωνεία λες και σας βρίσαμε το σπίτι. Λίγο ηρεμία και καθαρό μυαλό κύριοι ,μην τα παίρνουμε όλα προσωπικά.
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Ίσως δεν πρόσεξες την παράθεση που έκανες στο ποστ μου....

Αλλά γιατί νομίζεις ότι αναφέρομαι σε εσένα...γενικό είναι το σχόλιο μου ....DNR
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ίσως δεν πρόσεξες την παράθεση που έκανες στο ποστ μου....

Αλλά γιατί νομίζεις ότι αναφέρομαι σε εσένα...γενικό είναι το σχόλιο μου ....DNR
Οπότε απαντήσεις χωρίς παράθεση από δω και πέρα , για να μην θιγόμαστε και ας ξέρουμε ξεκάθαρα σε ποιον απευθυνόμαστε , όπως έκανες πιο πάνω εσύ.
Ας μην χαλάσει το θέμα άλλο.
DNR από ανειδίκευτους, ναι
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μήπως να μεταφέραμε τα μνμτα των πρώτων βοηθειών και της κοκορομαχίας σε ένα άλλο ξεχωριστό νήμα να αφήναμε το τροφυ καθαρό;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μήπως να μεταφέραμε τα μνμτα των πρώτων βοηθειών και της κοκορομαχίας σε ένα άλλο ξεχωριστό νήμα να αφήναμε το τροφυ καθαρό;
Δεν βαριέσαι?
 

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Εγω αναμενω εναγωνιωδως λεπτομερειες για τις διαδρομές. Να δουμε τι θα κανουμε και εμεις οι αρχαριοι με τις μεγαλες τις μηχανουλες μας, γιατι (καλώς) με τρομαξε η εισαγωγη - ποιηση του Aldebaran
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Πολύ ανάλυση πολλές φοβίες.

Σε μια βόλτα που είναι ανοιχτή σε όλους χωρίς χρέωση, χωρίς οργανωμένο φορέα, μερικοί ψάχνουν για Super Puma να το έχουμε stand by.

Tα πράγματα είναι απλά.

ΑN θα πήγαινες στην ίδια βόλτα μόνος σου ή με έναν-δύο φίλους, τι μέτρα θα έπαιρνες?

E, τα ίδια ακριβώς θα πάρεις κι εδώ, ΑΝ ξαναλέω αποφασίσεις να κάνεις την βόλτα και να αποδεχθείς το οποίο ρίσκο.

Δεν θα υπάρχει καμία διαφορά, τουλάχιστον προς το αρνητικό.

Ίσα ίσα που μπορεί και να βρεις απρόσμενη βοήθεια από άγνωστους.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Ανάλογα με την μορφολογία του εδάφους.

Φώτο από το περσινό τροφυ, που είχαμε κροκάλα και δεν σκαβόταν εύκολα.
Εγώ πάντως εσκιαξα όσους μπορούσα. :ll:
 

tzortzispanagiotis

Μέλος
Όνομα
Τζώρτζης
Μοτό
F800GS 2014
Kawasaki KLR 250 1990
Τι είναι το DNR ?
Do Not Recover
Ουσιαστικα αν εισαι αναισθητος, και χρειαζεσαι ανανηψη, αρνεισαι την βοηθεια των υγειονομικών. Τωρα, γιατί να το κανεις αυτό, άβυσσος το μυαλό του καθενός
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Τι είναι το DNR ?
Do not resuscitate.

Που σημαίνει να μην επιχειρηθεί προσπάθεια ανάνηψης.
Συνήθως χρησιμοποιείται σαν εντολή ασθενών σε τελικό στάδιο ανιατων ασθενειών, προς το ιατρικό προσωπικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εγω αναμενω εναγωνιωδως λεπτομερειες για τις διαδρομές. Να δουμε τι θα κανουμε και εμεις οι αρχαριοι με τις μεγαλες τις μηχανουλες μας, γιατι (καλώς) με τρομαξε η εισαγωγη - ποιηση του Aldebaran
Παναγιώτη η επίμαχη περιγραφή έχει να κάνει με ένα προαιρετικό σκέλος το οποίο δεν έχει χαρτογραφηθεί και δεν έχουμε εικονα για την κατάσταση του, επομένως όποιος την επιχειρήσει πρέπει να έχει στο νου ότι ίσως θα δυσκολευτεί πολύ. Το standard σκέλος που ξεκινάει από την Ελάτη και καταλήγει στο Καταφύγιο Πραμάντων μέσω Νεράιδας είναι διαδρομή για όλους και για όλα τα μηχανάκια.
 
Top Bottom