africa 650 africa 750( μια μηχανη μια ιστορια)

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Aυτο το συγκεκριμενο μηχανημα εχει πολεμησει ή αλλοιως ειναι εργοστασιακο αγωνιστικο......τι να λεμε τωρα....:hailbig:
 

kalen

Μέλος
Περιοχή
Serres
Όνομα
nikos
Μοτό
varadero
κατα καιρους στον αφρικανο εχουν βασιστει απιθανα "οπλα" ειτε αγωνιστικα για το dakar και αλλους παρομοιους ειτε ιδιωτικα ετσι για τη φαση... ψαχνοντας για μηχανη πριν απο καιρο, το afrika ηταν μια απο τις επιλογες μου... ο λογος που τελικα πηρα το ktm εχει να κανει μονο με τον fun to drive χαρακτηρα και τα καποια λιγοτερα κιλα... κατα τα αλλα ειναι μια τιμια μηχανη που μπορει να σε παει πολυ μακρια απροβληματιστα... τι αλλο να ζητησει κανεις???
+1

επειδη το μηχανακι σου ειναι επισης ενα "ονειρο" αν δεν σου κανει κοπο γραψε μας πεντε πραγματα σε ενα δικο του θεμα :yew:
 

kalen

Μέλος
Περιοχή
Serres
Όνομα
nikos
Μοτό
varadero
Μια από τις πλέον ενημερωμένες εταιρίες για Africa (και όχι μόνο, έχει και για Γερμανικά...) είναι η αγγλική Rugged Roads. Είχα πάρει κάποια πραγματάκια για το 800 στο παρελθόν κι είναι μια χαρά.

Ο ας πουμε ο πρωτος που ξεκινησε τα ραλυ φαιρινγκ (και τα αλλα τσιμιτζιλα) για της αφρικανες ειναι ο Ιταλος Boano που εκανε και το προτοτυπο για το δικο του μηχανακι για το Dakar . Αυτος αν δεν κανω λαθος προμηθευει το εγγλεζο . http://www.boano.com/ :)
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Απο 650 δεν γνωριζω....αλλα εχω κανει 77000 χλμ. με 750 του 96' και το μονο μου προβλημα παντα ηταν η σελα και η τελικη του ταχυτητα παρ ολο που το ειχα χαιδεψει λιγακι....Κατα τα αλλα με πηγαινε παντου σε οτιδηποτε δρομο χωρις κανενα προβλημα ( τι χωματινα λαστιχα και ιστοριες) μακαρι να ειχα φωτο απο το που το εχω παει....Απολυτη εμπιστοσυνη απο μηχανικης πλευρας, ευκολο στο service διοτι τα κανω μονος μου, τι αλλο να πω γι αυτην την μοτοσυκλετα; ΚΡΙΜΑ που η honda δεν εβγαλε ενα 1000 ή οτι αλλο, σε rally παντα μορφη και ικανοτητες ωστε να προσκυνησουν ολοι της κατηγοριας.....
η honda το 1986 εβαλε στους αγωνες ενα "οπλο" με 125 "στεγνα" κιλα και 75 ιππους... σημερα δεν μπορει, μετα απο 28 χρονια, να το βγαλει στην παραγωγη???:thinking::thinking::thinking:
πολλοι θα μεινουν νηστικοι και ακαπνοι για να το παρουν...:yew::yew::yew:
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
+1

επειδη το μηχανακι σου ειναι επισης ενα "ονειρο" αν δεν σου κανει κοπο γραψε μας πεντε πραγματα σε ενα δικο του θεμα :yew:
ενα ειναι σιγουρο... αν το "νεο" africa, οποτε και αν βγει στο δρομο, ειναι αξιος διαδοχος των 650/750 αφρικανων τοτε ή το ktm θα βγει στο σφυρι ή εμενα θα μου λειπει ενα νεφρο...:):):)
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
τωρα που το θυμηθηκα... παντα ειχα την απορια, πως απο το 650 στο 750 καταφεραν και φορτωσαν στο africa 23 ολοκληρα κιλα... στεγνα... εχω δει απο κοντα και τα δυο και δεν προσεξα καποια αλλαγη που να δικαιολογει τετοια αυξηση κιλων... ολα αυτα φυσικα αν τα στοιχεια του MCS ειναι σωστα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
τωρα που το θυμηθηκα... παντα ειχα την απορια, πως απο το 650 στο 750 καταφεραν και φορτωσαν στο africa 23 ολοκληρα κιλα... στεγνα... εχω δει απο κοντα και τα δυο και δεν προσεξα καποια αλλαγη που να δικαιολογει τετοια αυξηση κιλων... ολα αυτα φυσικα αν τα στοιχεια του MCS ειναι σωστα...
Η διαφορά στο βάρος είναι σωστή.
Δικαιολογείται εν μέρη...
Βάλε άλλη μια δισκόπλακα, +δαγκάνα και έξτρα σωληνάκια...
Βάλε trip computer...
Δέκα κιλάκια τα βρήκαμε με μια ματια! Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες διαφορές, εκτός από τα προφανή +100κ.εκ στον κινητήρα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
http://xrv650story.eu/
πολυ καλο!!!!
δεστε το !!!!
οντως....πολύ καλο.
είναι πολυς ο κοσμος που αναπαλαιωνει Africa, για πολους λογους.
όπως και να το κανουμε είναι ένα πολύ ιστορικο μοντελο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
καλοριζικο τεο....
για πες καμμια λεπτομερεια....
τιμη, κατασταση, κλπ
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Ευχαριστώ....οσα ιδα η τιμη παιζει απο 1500 μεχρι και 3000 χιλιαρικα...μην ξεχνας σε 3/4 χρόνια βγαζει πινακιδα εθεα......εγω τωρα την πηρα σχετικα φτηνά με λιγες ελλείψεις οχι λειτουργικές ......
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Με την αγορα και τα αλυσιδογραναζα τακακια και κατι αλλα ψηλοπραγματα γύρο στα 1200
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Ειναι απο τα πλεων καθαρα 650σαρια που ειδα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τσαμπα....πραγματι.
φανταζομαι θα την δουμε σε καμμια χωματινη.....διπλα μας
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Μάνο παλιά τρέλα και αγάπη αυτή η μηχανή,και μονο το οτι είναι ντακαρισια φτανει,να φανταστεί είναι πιο ψηλη απο την χοντρή που καβαλω...:):wacky:
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Μάνο παλιά τρέλα και αγάπη αυτή η μηχανή,και μονο το οτι είναι ντακαρισια φτανει,να φανταστεί είναι πιο ψηλη απο την χοντρή που καβαλω...:):wacky:
Το HRC που γραφει πανω δεν ειναι για πλακα,εχει καλη τεχνολογια το μοτερ αυτο.................το μονο ''κακο'' σε σχεση με το 750 ειναι οτι ειναι αρκετα ψηλοτερο και αναστηματα σαν τα δικα μας Τεο τραβανε ζορι εκει πανω.
 
Top Bottom