africa 650 africa 750( μια μηχανη μια ιστορια)

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Ναι Μάνο αλλά είναι τόσο παιχνιδιαρα που μου κανει πολύ !μεγάλη εντύπωση,δεν σου προκαλει καθόλου φόβο το στήσιμο τις....

gs1150 adv desierto 3
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλοτάξιδι Τέο!!!!!
Με γεια!!!
Καλά χώματα φίλε, θα σου κάνει όμορφα γούστα αυτή;)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλορίζικο Τέο!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καταφερα να ευχαριστηθω δυο 750αρια αλλα οχι το 650..
Το οποιο ειχα προσφατα τη χαρα να οδηγησω μερικες φορες στον χωρο του.
Ειναι μια αλλη κατηγορια το μικρο, φτιαγμενο να κερδισει αγωνες.
Τα 750 παλι με πηγαν απο την Ισπανια μεχρι το φυλακιο του Τσακαλου στη Ροδοπη
κι απο το Stelvio μεχρι το πανω τερμα των lift στο χιονοδρομικο του Πηλιου.
Μονος διπλος με λαστιχα η χωρις δεν ειχε σημασια!
Οταν αγορασα το πρωτο μοντελο '92
διαδεχτηκε ενα Tengai 650 καλο χρυσο κι αυτο αλλα με ενα πιστονι.
Βγηκα δευτερη μερα λοιπον στον περιφερειακο μας,
ετσι για δεκα λεπτα φορωντας κρανος ενα μπουφαν και γαντια του σκι.
Εφτασα Κατερινη, Λιβαδι, Ελασσονα, Λαρισα και πισω
κι αυτη ειναι η μοτο-βολτα που δε θα ξεχασω ποτε στη ζωη μου.
Το 97αρι που ειχα ηταν σαφως πιο ευκολοοδηγητο και οικονομικο αλλα και λιγο πιο 'ψευτικο'.
Ελπιζω καποια στιγμη να μου κατσει κι εμενα ενα καλο 650
οπως και η δυνατοτητα να εχω -αλλες δυο- γυναικες στην αυλη!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Tο ΑΤ750 δεν ειναι δα και τιποτα εντυπωσιακο Τουλαχιστον οσον αφορα στις δυνατοτητες του στο χωμα Περισσοτερο λογω μαρκετινγκ πουλησε (χρωματικες επιλογες, ονομα μοντελου, κλπ) Δεν καταλαβαινω λοιπον την καψα καποιων για το συγκεκριμενο μοντελο Εχει δε καποια μεγαλα μειονεκτηματα για χωματινη (τουριστικη) χρηση Εχει μεγαλο μεταξονιο, εχει πολυ ψηλα το κεντρο βαρους και δινει πολυ βαρια αισθηση το μπροστινο του μερος και με κακη αισθηση Αυτα εχω διαπιστωσει απο το πολυ λιγο που το εχω οδηγησει
Το ΑΤ650 απο την αλλη ειναι ααααλο μηχανακι Κυριως οσον αφορα την θεση οδηγησης Περισσοτερο εισαι πανω στο μηχανακι παρα μεσα και με σταση σωματος αρκετα εντουραδικη
Βεβαια δεν εχει καμια σχεση με το αγωνιστικο ΝΧR παρ'ολο που αρκετοι νομιζουν οτι προερχεται απο αυτο Ο δε κινητηρας του ειναι ολοιδιος με αυτον που φοραει το τρανσαλπ 650 (το οποιο οπως και το 600 ειναι καλυτερο στο χωμα) με διαφορα μονο σε καποιες σχεσεις του σασμαν
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250


Και δειχνει παρολα την ηλικιας της πολυ καλη και πολυ προσεγμένη κατασκευαστικα....!!
Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που ειχε και τα δυο για να γραψει κατι σχετικο.
Ασε που στην ελλαδα η αντικειμενικη γνωμη εχει πεθανει προ πολλου.......
Καλορίζικο Θεολόγη και καλοτάξιδο !!!!!! Πήρες το καλύτερο !!!!!

Όσον αφορά τις διαφορές 650 vs 750, εάν σκεφτείς στο 650 η HONDAσου έλεγε «βάλε χωμάτινα ελαστικά , ντεπόζιτα βενζίνης -νερού» και τρέξε στο DAKAR……………… δεν θέλει πολύ σκέψη!!!!

Επειδή είχα και 750 παλαιότερα μοντ. 1995 (μαζί του πέρασα 88000 km) τώρα θυμάμαι κάποιες διαφορές.

Το 650 (αναφερόμαστε σε μηχανάκια τις εκείνης εποχής) είναι πιο χωμάτινο με ελαστικό κινητήρα, με αναρτήσεις που “διαβάζουν” και δεν τρομάζουν τον αναβάτη όσο και να το πιέσει.

Οι “σχέσεις“ ταχυτήτων είναι πιο “κοντές“ για εκμετάλλευση τις δύναμης του κινητήρα σε όλο το φάσμα στροφών που σου δίνει.

Με λιγότερα κιλά και το “κέντρο βάρους“ (είναι πιο κοντά από το 750) σε σχέση με τις γωνίες kaster- trail(ίχνος) και την μικρότερη απόσταση μεταξύ των τροχών αυτό κάνει ένα πολύ καλό οδηγικό σύνολο.

Η κατανάλωση δεν θυμάμαι να έχει διαφορά μεταξύ τους.

Αυτό που πλησιάζει περισσότερο του 650, είναι το 750 μοντ. 1990.(το ‘χει ένας φίλος. Αν τον καταφέρω και έρθει στην εκδρομή θα το κάνω testrideκαι θα γράψω).
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Καλορίζικο Θεολόγη και καλοτάξιδο !!!!!! Πήρες το καλύτερο !!!!!

Όσον αφορά τις διαφορές 650 vs 750, εάν σκεφτείς στο 650 η HONDAσου έλεγε «βάλε χωμάτινα ελαστικά , ντεπόζιτα βενζίνης -νερού» και τρέξε στο DAKAR……………… δεν θέλει πολύ σκέψη!!!!

Επειδή είχα και 750 παλαιότερα μοντ. 1995 (μαζί του πέρασα 88000 km) τώρα θυμάμαι κάποιες διαφορές.

Το 650 (αναφερόμαστε σε μηχανάκια τις εκείνης εποχής) είναι πιο χωμάτινο με ελαστικό κινητήρα, με αναρτήσεις που “διαβάζουν” και δεν τρομάζουν τον αναβάτη όσο και να το πιέσει.

Οι “σχέσεις“ ταχυτήτων είναι πιο “κοντές“ για εκμετάλλευση τις δύναμης του κινητήρα σε όλο το φάσμα στροφών που σου δίνει.

Με λιγότερα κιλά και το “κέντρο βάρους“ (είναι πιο κοντά από το 750) σε σχέση με τις γωνίες kaster- trail(ίχνος) και την μικρότερη απόσταση μεταξύ των τροχών αυτό κάνει ένα πολύ καλό οδηγικό σύνολο.

Η κατανάλωση δεν θυμάμαι να έχει διαφορά μεταξύ τους.

Αυτό που πλησιάζει περισσότερο του 650, είναι το 750 μοντ. 1990.(το ‘χει ένας φίλος. Αν τον καταφέρω και έρθει στην εκδρομή θα το κάνω testrideκαι θα γράψω).

Ευχαριστω λιακο......αυτα ηθελα να πω αλλα δεν μπορουσα να το εκφρασω.......ειναι "χωρις να ξερω τον αδερφο του τον νεότερο"ενα μηχανακι που ΔΕΝ σου εμπνέει καθολου φοβο παρολο που ειναι αρκετα πιο ψηλο αλλα και πιο ελαφρύ απο αυτο που εχω τωρα.....τωρα για το χωμα, επειδή εχω ριξει πολυ διαβασμα και στο adv rider και στους Άγγλους αλλα και στους Ιταλούς"οι δυο τελευταίοι εχουν μεγαλο πάθος με το συγκεκριμένο μοντέλο"ειναι γεννημενο για χωμα-αμμο....

1150GSA
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ευχαριστω λιακο......αυτα ηθελα να πω αλλα δεν μπορουσα να το εκφρασω.......ειναι "χωρις να ξερω τον αδερφο του τον νεότερο"ενα μηχανακι που ΔΕΝ σου εμπνέει καθολου φοβο παρολο που ειναι αρκετα πιο ψηλο αλλα και πιο ελαφρύ απο αυτο που εχω τωρα.....τωρα για το χωμα, επειδή εχω ριξει πολυ διαβασμα και στο adv rider και στους Άγγλους αλλα και στους Ιταλούς"οι δυο τελευταίοι εχουν μεγαλο πάθος με το συγκεκριμένο μοντέλο"ειναι γεννημενο για χωμα-αμμο....

1150GSA
Άσε το διάβασμα και ΚΑΝΕ ΒΟΛΤΕΣ !!!!!!!!
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Οι δε ιταλοι με τα ραλλη "μαραθων" ετσι ονομάζεται ειναι καθε χρονο στην Αίγυπτο με αυτα τα εργαλεία ....τους φοραν επανω και ντεπόζιτα εως και 42λ μπροστα και 17,5 στην ουρα και το βλεπεις και γίνεται ενα καρατουμπανο πράμα"μου τρεχουν τα σαλια" που τς χανεις.....


Παρτε μια γεύση









Να σας φτιαξω λιγο!!!!:D:D:D:D

1150GSA
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είδες που στο τέλος αλαξες μηχανάκι !!!!!!!!
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Είδες που στο τέλος αλαξες μηχανάκι !!!!!!!!
Δεν αλλαξα , αποκτησα κι αλλο εξίσου νταμαρι & πανέμορφο με το πρωτο!!!:p:p:p:D:D:D

1150GSA
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Aυτο παντως καποια στιγμη θα το φτιαξω, δεν μου γλιτωνει, εχω βρει τα παντα απλα δεν ειναι της παρουσης....

..Kαι εχει και το "γκαγκουρακι" πανω του, ετοιμο!!


:roflmao::roflmao::roflmao:

:p
 
Top Bottom