Africa twin xrv750 rd07 η rd07A vs Yamaha xtz750 super tenere

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ο τιτλος τα λεει ολα, ελπιζω να μην εχει ανοικτη καποιο θεμα, το μονο που εχω διαβασει ειναι σχετικα με το αφρικα που συμβουλευατε παλιοτερα καποιον οποτε εχω ενημερωθει σχετικα με ανορθωτες και μπροστινα γραναζια. Τωρα στο θεμα συγκρισεις ειναι τα μονα μηχανακια που μου εχουν κανει κλικ.. Χρηση που το θελω ειναι : χωμα μια δυο φορες τον χρονο ρυθμος βολτας και ασφαλτος πολλα ασφαλτινα χιλιομετρα εκτος πολης.. Τι προτεινετε ποσο καλα ειναι στημενες οι μαμα αναρτησεις και οποιαδηποτε συμβουλη ειναο δεκτη ειδικα απο κατοχους!! Ευχαριστω πολυ, αν υπαρχει παλι το θεμα παραπεμψτεμε και διαγραψτε το, θενκς!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αποστόλη είχα το Africa XRV650 (πολύ κοντά στο 750, κατ' εμέ ίσως και λίγο καλύτερο) και αμέσως μετά πήρα το Tenere ΧΤΖ750.
Με λίγα λόγια χώμα και φρένα υπέρ του XRV.
Άσφαλτος, γκάζι και στήσιμο υπερ του ΧΤΖ (το οποίο είχε τα θεματάκια του κυρίως στο καρμπυρατέρ, οι φλογέρες που βρίσκονται κάτω από τα σλάιντ). Επίσης κάποια μικροθέματα με το φίλτρο βενζίνης που βρίσκεται εντός του ρεζερβουάρ και στόμονε πολύ εύκολα. Σημαντική βελτίωση στα φρένα ήταν -ειδικά στο μπροστινό- η τοποθέτηση με σωληνάκια υψηλής πίεσης.
Σε επίπεδα άνεσης είναι πάνω-κάτω κοντά αλλά όταν μιλάμε για ΟνΟφφ το Africa αποτελεί καλύτερο πακέτο όμως.... είναι ολίγον υπερτιμημένο για μεταχειρισμένο και το βρίσκεις συνήθως αρκετά τσιμπημένο.

Αναρτήσεις θα χρειαστεί να βελτιώσεις όποιο και από τα δυο να πάρεις, ειδικά αν μετά από τόσα χρόνια φοράνε ακόμη τις μαμά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αποστόλη είχα το Africa XRV650 (πολύ κοντά στο 750, κατ' εμέ ίσως και λίγο καλύτερο) και αμέσως μετά πήρα το Tenere ΧΤΖ750.
Με λίγα λόγια χώμα και φρένα υπέρ του XRV.
Άσφαλτος, γκάζι και στήσιμο υπερ του ΧΤΖ (το οποίο είχε τα θεματάκια του κυρίως στο καρμπυρατέρ, οι φλογέρες που βρίσκονται κάτω από τα σλάιντ). Επίσης κάποια μικροθέματα με το φίλτρο βενζίνης που βρίσκεται εντός του ρεζερβουάρ και στόμονε πολύ εύκολα. Σημαντική βελτίωση στα φρένα ήταν -ειδικά στο μπροστινό- η τοποθέτηση με σωληνάκια υψηλής πίεσης.
Σε επίπεδα άνεσης είναι πάνω-κάτω κοντά αλλά όταν μιλάμε για ΟνΟφφ το Africa αποτελεί καλύτερο πακέτο όμως.... είναι ολίγον υπερτιμημένο για μεταχειρισμένο και το βρίσκεις συνήθως αρκετά τσιμπημένο.

Αναρτήσεις θα χρειαστεί να βελτιώσεις όποιο και από τα δυο να πάρεις, ειδικά αν μετά από τόσα χρόνια φοράνε ακόμη τις μαμά.
Αυτο με το φιλτρο που μου πες ειναι πολυ συμαντικο γιατι δεν το ηξερα ενω γνωριζω νομιζω οτι το αφρικα το φοραει εκτος, οποτε με την προυποθεση οτι το φοραει εξω απο το ρεζερβουαρ ειναι και αμεσω σε αλλαγη διοτι σκεφτομαι στο μαααακρινο μελλον να ταξιδεψω σε χωρις που η βενζινα θα ειναι αμφιβολου προελευσης.. Θετικα οποτε για αφρικα και κατι που δεν ηξερα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: STF

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θα προτιμουσα το τενερε
Θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερο μοτερικα περισσοτερη δυναμη κλπ
Το πλαισιο του λαστιχαρει λιγο παραπανω αλλα για την χρηση που το θελεις ειναι ταμαμ
Φρενα αναρτησεις θα χρειαστουν μια αναβαθμιση
Ψηφιζω τενερε
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα προτιμουσα το τενερε
Θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερο μοτερικα περισσοτερη δυναμη κλπ
Το πλαισιο του λαστιχαρει λιγο παραπανω αλλα για την χρηση που το θελεις ειναι ταμαμ
Φρενα αναρτησεις θα χρειαστουν μια αναβαθμιση
Ψηφιζω τενερε
Αν μιλάμε κυρίως για ταξίδι συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Καλύτερο μοτέρ. Ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο έδωσα το Africa μέσα σε 1,5 χρόνο.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Θα προτιμουσα το τενερε
Θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερο μοτερικα περισσοτερη δυναμη κλπ
Το πλαισιο του λαστιχαρει λιγο παραπανω αλλα για την χρηση που το θελεις ειναι ταμαμ
Φρενα αναρτησεις θα χρειαστουν μια αναβαθμιση
Ψηφιζω τενερε

Εχει πολύ περισσότερη δύναμη αλλά πολλά ανατιναχτήκανε. Το μοτέρ του δεν είναι το ίδιο αξιόπιστο με το άφρικα. Μιλάω για μηχανάκια φορτωμένα με km
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εχει πολύ περισσότερη δύναμη αλλά πολλά ανατιναχτήκανε. Το μοτέρ του δεν είναι το ίδιο αξιόπιστο με το άφρικα. Μιλάω για μηχανάκια φορτωμένα με km
Μιλαμε για σωστη!! χρηση μιας παλιας μηχανης και οχι καγκουριλικια
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ενταξυ κακα τα ψεματα το ξερω οτι θα παρω γρια και η γρια θελει φροντιδα... Μακαρι να ναι το ιδιο παπουδοφιλος και ο προηγουμενος ιδιοκτητης χαχαχα... Μιλαμε τωρα για χρηση 14000 χλμ σε 15 μερες :p

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ενταξυ κακα τα ψεματα το ξερω οτι θα παρω γρια και η γρια θελει φροντιδα... Μακαρι να ναι το ιδιο παπουδοφιλος και ο προηγουμενος ιδιοκτητης χαχαχα... Μιλαμε τωρα για χρηση 14000 χλμ σε 15 μερες :p

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δύσκολο, όχι όμως ακατόρθωτο. Απλά ίσως χρειαστεί να περιμένεις αρκετά να δεις τη σωστή αγγελία/μηχανή. Υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι που φροντίζουν τέτοιες μηχανές όπως ακριβώς τους αρμόζει (και εγώ μέσα σε αυτούς). Υπομονή.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Υπομονη μεγαλη υποθεση χαχαχα... Δευτερη ερωτηση και μου φαινετε σοβαρη "πιστευω" ... Ψυγειο λαδιου εχει το αφρικα, το τενερε ομως δεν εχει.. Σε υψηλες θερνοκρασιες τι κανουμε οεο???

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Υπομονη μεγαλη υποθεση χαχαχα... Δευτερη ερωτηση και μου φαινετε σοβαρη "πιστευω" ... Ψυγειο λαδιου εχει το αφρικα, το τενερε ομως δεν εχει.. Σε υψηλες θερνοκρασιες τι κανουμε οεο???

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν υπαρχει λογος
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ακομα και σε συνεχεις 45+ βαθμους???

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εδω δεν εχουν προβλημα η αεροελαιοψυκτοι θα εχουν οι υδροψικτοι !!!!;;;;
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Έχω δει 3-4 άφρικα, Ψάχνω κ εγώ, όλα είναι χρέπια. Κουράστηκα κιόλας. Λένε 62.000 κλμ και είναι 362.000 κλμ και θέλουν 1000ε+ πάνω τους. Και 3000ε αγορά. Δύσκολο να βρεις καλό. Και ναι, όλοι νομίζουν ότι έχουν το Υπερ-τιτανικό. Προσοχή στα ψυγεία τους, στην πίσω φλαντζα, και στο εμπρός γρανάζι. Έχει θέματα τελικά, αλλά οκ είναι όμορφο. Καλύτερη αγορά το ΤΑ 650, αν σου κάθετε στο μάτι (εμένα π.χ. δεν μου κάθετε). Τενερε είχε ο εξάδερφος, το έπερνα συχνά, μ άρεσε πολύ και πας κ βόλτα με 1000άρια. Δυνατό κ σβέλτο. Με το ΑΤ δεν πας. Υπάρχουν ελάχιστα Τενερε. Αν έβρισκα κ τα δύο σε καλή τιμή, θα χτύπαγα Τενερε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Έχω δει 3-4 άφρικα, Ψάχνω κ εγώ, όλα είναι χρέπια. Κουράστηκα κιόλας. Λένε 62.000 κλμ και είναι 362.000 κλμ και θέλουν 1000ε+ πάνω τους. Και 3000ε αγορά. Δύσκολο να βρεις καλό. Και ναι, όλοι νομίζουν ότι έχουν το Υπερ-τιτανικό. Προσοχή στα ψυγεία τους, στην πίσω φλαντζα, και στο εμπρός γρανάζι. Έχει θέματα τελικά, αλλά οκ είναι όμορφο. Καλύτερη αγορά το ΤΑ 650, αν σου κάθετε στο μάτι (εμένα π.χ. δεν μου κάθετε). Τενερε είχε ο εξάδερφος, το έπερνα συχνά, μ άρεσε πολύ και πας κ βόλτα με 1000άρια. Δυνατό κ σβέλτο. Με το ΑΤ δεν πας. Υπάρχουν ελάχιστα Τενερε. Αν έβρισκα κ τα δύο σε καλή τιμή, θα χτύπαγα Τενερε.
Οταν λες ψυγειο και πισω φλαντζα??? Ναι στανταρ θα εχουν 800000 χλμ δεν κοιταω καν τι γραφουν στο ψαρ...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom