Arkoudotsarkes 5/ Τρεις κι ο κούκος...

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
αρκουδιαρηδες λατρεμενοι.
σας παρακολουθω, σας απολαμβανω, σας ζηλευω και ειστε πηγη εμπνευσης τα τελευτεα χρονια.
με το καλο και στα επομενα οσο αντεχετε και τραβα η ορεξη σας.
περημενουμε με ανυπομονησία.....
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Δλδ ρε αρκουδιάρη ......το "κυρίως" γεύμα πώς θα είναι ??
Γούστο για "βρώμικες" καταστάσεις ......περιμένουμε !!

AfricafoN
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
αρκουδιαρηδες λατρεμενοι.
σας παρακολουθω, σας απολαμβανω, σας ζηλευω και ειστε πηγη εμπνευσης τα τελευτεα χρονια.
με το καλο και στα επομενα οσο αντεχετε και τραβα η ορεξη σας.
περημενουμε με ανυπομονησία.....
Eυχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
αρκουδιαρηδες λατρεμενοι.
σας παρακολουθω, σας απολαμβανω, σας ζηλευω και ειστε πηγη εμπνευσης τα τελευτεα χρονια.
με το καλο και στα επομενα οσο αντεχετε και τραβα η ορεξη σας.
περημενουμε με ανυπομονησία.....
Δλδ ρε αρκουδιάρη ......το "κυρίως" γεύμα πώς θα είναι ??
Γούστο για "βρώμικες" καταστάσεις ......περιμένουμε !!

AfricafoN
Ωπα.....ξεκιναμε :)

advphone
Αυτά είναι...
Αναμένουμε το κυρίως...
δωσε πονοοοοοοο !!!!!!!!!!!!!! :ok::ok::ok:
Ωραίοι !!! Αναμένουμε με αγωνία


Sent from my iPhone using Tapatalk
Eγω "πειναω" Λυπηθητε με
Θελω το κυριως πιατο!:yew:
Τώρα είναι στα μεγειρέματα!!! Έρχεται...
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Θεσμός έχει γίνει πλέον;)!!!!! περιμένουμε την συνέχεια.ααααα και ζηλεύουμε κιόλας.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Λόγω δουλειάς, είμαι υποχρεωμένος να είμαι μπαστακωμένος στο μαγαζί! Οπότε, η μόνη λύση για να με δουν και να δω τα φιλαράκια μου είναι να με επισκέπτονται εκεί. Καφεδάκι ή τσιπουράκι πάντοτε σκαρώνεται και οι συζητήσεις σχεδόν πάντοτε περιστρέφονται στις εκδρομές και στις μοτοσυκλέτες, οπότε για πότε περνάει η ώρα, χαμπάρι δεν το παίρνουμε!

Έτσι σε μία επίσκεψη του Βασίλη ( @xurxes ) μου λέει ότι «Δυστυχώς φέτος δεν θα μπορέσω να έρθω, γιατί θα είμαι συνέχεια πάνω – κάτω Γερμανία – Ελλάδα για δουλειά, οπότε το βλέπω αδύνατο να ακολουθήσω».

Ωχ αμάν! Τα ίδια μας είχε πει κι ο ψηλός (@kostantinos2310), αλλά αυτός θα φέρνει βόλτες τις τράπεζες της Βορείου Ελλάδος, μείον τον Γιώργη, τον μανιταρά μας, που πούλησε το μοτόρι του…

«Ωραία» μονολογώ, «Μείναμε τρεις κι ο κούκος». Ευτυχώς, είχε δηλώσει ενδιαφέρον να ακολουθήσει ο Μιχάλης (@Michael crf250l) από την Σαμαρίνα, θα κινούμασταν και στα μέρη του! Επίσης και ο Μιχάλης (@Skyhigh) είχε πει πως θα ερχόταν, η μόνη εκκρεμότητα που είχε είναι ότι δεν ήξερε με ποιανού φίλου του το μοτόρι θα ερχόταν, με KTM 950 adv. ή HondaAfricaTwin; Διλήμματα κι αυτά…

Σύμφωνα με τα δεδομένα που έχουν πλέον δια μορφωθεί, έπρεπε οι τρεις να κάνουμε πράγματα που δεν έχουμε ξανακάνει! Όπως π.χ. να μαγειρέψουμε!

«Ώρε φίλε… θα πέσει πολλή πείνα φέτος» έλεγε ο Τριαντάφυλλος μισογελώντας, όταν τον χρήσαμε φετινό αρκουδομάγειρα! Αρκουδομάγειρα, μιας και τον σκούφο του Αρκουδοσέφ τον έχει ο Βασίλης!

Το ραντεβού δόθηκε για το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου.

Πότε πέρασε ο καιρός της προετοιμασίας χαμπάρι δεν πήρα, άσε που η εκδρομή ξεκινάει ήδη από το στάδιο της προετοιμασίας… Λίγο οι λίστες με τα πράγματα που θα πάρουμε, λίγο η προετοιμασία μπροστά στην οθόνη του Η/Υ για να βγουν οι διαδρομές και τα gpxαρχεία, περνάνε οι μέρες!

Λίγες μέρες πριν την αναχώρηση μαθαίνω ότι δεν θα μπορέσω να φύγω στην προκαθορισμένη ώρα που είχε συμφωνηθεί, λόγω εργασίας. Οπότε, δίνω τις συντεταγμένες για πιθανές διανυκτερεύσεις στον Τριαντάφυλλο και ακολουθώ με καθυστέρηση.

Στο μεταξύ η παρέα έχει ξεκινήσει και μαθαίνω από τον «διαδικτυακό ρουφιάνο» ότι μπήκαν στο Μέτσοβο για ανεφοδιασμό. Αλλά τα καημένα τα παιδιά χάσανε το βενζινάδικο και βρέθηκαν ξαφνικά μπροστά σε κάτι κοντοσούβλια!

Τι να κάνουν τα παιδιά, να μην πάνε κάτω ξεροσφύρι, ήπιανε και μερικά κρασάκια, έτσι για να γλιστράει…

Εγώ εν τω μεταξύ, στην Εγνατία οδό με το 640 δεν μπορώ να πω ότι ζούσα και την οδηγική μου νιρβάνα, μιας και η σκληρή και άβολη για μεγαλόσωμους σέλα, μου ταλαιπωρούσε τα μαλακά μου μόρια. Σε όλο αυτό τα βασανιστήριο συμπλήρωνε και η πείνα το πάζλ…

…αλλά όμως η προσμονή κι ο ενθουσιασμός μου για την ετήσιά μας βόλτα ήταν τόσο μεγάλος, που όλα αυτά ήταν πταίσματα! Εκείνο όμως που βασάνιζε το μυαλό μου ήτανη μικρή πλέον διάρκεια της ημέρας του Σεπτεμβρίου αλλά και οι δροσερότερες θερμοκρασίες, οι οποίες στα υψόμετρα που θα κινούμασταν θα ήταν σχεδόν χειμερινές, άρα σπαζοκεφαλιά και για τον εξοπλισμό μας!

Η αλήθεια είναι ότι από την Καστανιά Βερμίου άρχιζε σιγά-σιγά να παγώνει ο εγκέφαλός μου! «Μπρρρ… Πάλι θα έχουμε τα περσυνά» σκέφτομαι!

Κάνω ολιγόλεπτη στάση στο Κηπουριό για ανεφοδιασμό, αλλά και για να ξεμουδιάσω τα «μαλακά».



Σε λιγότερο από μία ώρα φτάνω στον χώρο κατασκήνωσης. Τα παιδιά έχουν ήδη στήσει τον καταυλισμό. Ωραίο μέρος, με πηγούλα, ξωκκλήσι και τσομπανόσκυλα για φύλακες από το παρακείμενο μαντρί! Τι άλλο θέλουμε;



«Τυχεροί είμαστε» σκέφτομαι, μιας και από τον δορυφόρο το μέρος δεν προϊδέαζε…

Χαιρετούρες, φιλιά… βγάζουμε σύνεργα, γκαζάκια, τηγανάκια, λουκανικάκια… Τα τσιπουράκια αρχίζουν να φεύγουν αλλά και το κοκκινέλι που έφερε ο Μιχάλης ήταν ότι έπρεπε για «σβήσιμο».

Ευτυχώς το σημερινό μενού ήταν εύκολο και το καταφέραμε οι άσχετοι! Με τον Αρκουδοσέφ στην ξενιτιά για Arbeit και τον Μανιταρά Α.Α. η λιμοκτονία παίζει ως σενάριο…





Το κρύο όμως της Πίνδου αρχίζει να μας δείχνει τα δόντια του, μόλις άρχισε να πέφτει ο ήλιος. Την λύση την βρήκαμε σε μια ωραία φωτίτσα, για να σπάσει το κρύο.



Εκεί που άρχιζε το βλέφαρο να κλείνει και το κρασί στο μπουκάλι να φλερτάρει με τον πάτο… Τσουπ ο Γιώργος, ο κτηνοτρόφος από δίπλα. Αφού τον κεράσαμε το ελάχιστο εναπομείναν κρασί που είχαμε, μας πρότεινε να τοποθετήσουμε τις μοτοσυκλέτες κοντά στις σκηνές σε μία συγκεκριμένη κατεύθυνση και θέση, γιατί κατασκηνώσαμε πάνω σε πέρασμα αγριόχοιρων…

Η αλήθεια είναι ότι άνοιξε το βλέφαρο και πάγωσε το χαμόγελο για κάποια λεπτά και το κρύο δεν ήταν η αιτία!

Χαιρετίσαμε τον Γιώργο, μετακινήσαμε τις μοτοσυκλέτες, κάναμε τον σταυρό μας και χωθήκαμε στους υπνόσακούς μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Να πω ότι δεν ζηλέυω... ψέματα θα είναι!!!

To 640 έχει ομορφύνει επικίνδυνα... :friendship:

Δεκέμβριο είμαι πίσω ετοιμαστείτε!!!
:yew:
Περιμένουμε Νικόλα!
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
H Πρόγευση...

Φίλε ωραία βόλτα ωραία ακούσματα και η παρέα στο φυσικό της περιβάλλον..:welcome:
 
Top Bottom