Arkoudotsarkes 5/ Τρεις κι ο κούκος...

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Οι αρκουδοτσαρκες ποτε δεν πεθαινουν !!!
Μπραβο παιδια φοβερη εκδρομη και πολυ ωραιες φωτο !!!
New entry ο Μαικ πoυ ξερει τα μερη εκει επανω σαν την παλαμη του....

Αντε συνεχισε Χρησταρα να χαζευουμε και εμεις......
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Οι αρκουδοτσαρκες ποτε δεν πεθαινουν !!!
Μπραβο παιδια φοβερη εκδρομη και πολυ ωραιες φωτο !!!
New entry ο Μαικ πoυ ξερει τα μερη εκει επανω σαν την παλαμη του....

Αντε συνεχισε Χρησταρα να χαζευουμε και εμεις......
Γεροί να 'μαστε Γιώργη!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
"Παιδια απ'τη Σαμαρινα, ωρε παιδια καημενα.." Καλα, μονο καημενα δεν εισαστε με τετοια αρκουδοτσαρκα! :ok: :cool: :cool:

:friendship:

ΥΓ @Michael crf250l: Μιχαλη, μια "πετρια δρομο" ειναι απο Τρικαλα/Λαρισα στη Σαμαρινα, μας χρωστας μια καλη περιηγηση της περιοχης, θα επιστρατευσω @thenos o katemis, @thanosxrv και @adventsuras :yew: (Βαλια Καλντα εχω παει αλλα οχι παραπανου)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Michael crf250l

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Honda crf250l
Φίλε XLGeorge ήταν μια υπέροχη βόλτα στο βουνό,με πολύ καλή παρέα που ξεπέρασε όλες τις δυσκολίες,σε πανέμορφα μέρη με 4 μηχανές από όλο το φάσμα των on-off!Να είμαστε καλά και να κανονίσουμε και παρέα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
απο τις δυνατες εντουραδες κ οχι μονο,απο κεινες τις βολτες που λες θα θελα να ημουν μεσα!!
:friendship:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ημέρα 4η


Με την αυγούλα, άρχισαν τα αρκούδια να ξυπνάνε ένα - ένα! Ο καιρός φαίνεται καλός, αλλά μόνο για λίγο! Σε λίγη ώρα ρίχνει ένα ψιλόβροχο! Περίεργα πράγματα…




Ντυνόμαστε, φορτώνουμε και μόλις σταματάει, ξεκινάμε! Το πρόγραμμα λέει επίσκεψη στο ηρώο των πεσόντων το ’40 στην Αννίτσα! Το κρύο κι η υγρασία τρυπάνε τα κόκκαλα! Όλοι προσπαθούμε να κρυφτούμε πίσω από τα φέριγκ, αλλά μάταια, η θερμοκρασία είναι στους 7 βαθμούς και ανεβαίνουμε στα 1703 μ. υψόμετρο που είναι το ηρώο!






Βγάζουμε φωτογραφίες και αναχωρούμε για Ζούζουλη, μέσω Χελιμοδίου. Ο δρόμος ετοιμάστηκε πριν χρόνια για ασφαλτόστρωση, αλλά έκτοτε εγκαταλείφθηκε μισοτελειωμένος και χαλικοστρωμένος !





Στην συνέχεια ήταν λίγο πονηρός με ύπουλες λασπίτσες από την χθεσινή νεροποντή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ο Μιχάλης μας οδηγεί στο πανέμορφο γεφύρι της Ζούζουλης. Δεν ξέρω τι παθαίνω, αλλά έχω μία τρέλλα με τα πέτρινα γεφύρια!





Το συγκεκριμένο είναι θεμελιωμένο το 1880 κι είναι ξεχασμένο μέσα στο δάσος και μακριά σχεδόν από κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα, το πετρόκτιστο γεφύρι της Ζούζουλης αποτελεί ένα από τα πιο καλά "κρυμμένα" μυστικά του τόπου μας... Βρίσκεται στην "ουρά" του Νομού Καστοριάς, στο νοτιότερο άκρο του, σε μία πολύ όμορφη τοποθεσία που ονομάζεται Καζάνια, κτισμένο πάνω από τα νερά του Ζουζουλιώτικου ρέματος και ενώνει τον Σμόλικα με το Βόιο. Το γεφύρι της Ζούζουλης είχε την τύχη να εγκαταλειφθεί κατά τις τελευταίες δεκαετίες όταν και κατασκευάστηκαν οι αμαξιτοί δρόμοι που ενώνουν τους παρακείμενους οικισμούς. Και λέμε είχε την τύχη να εγκαταλειφθεί, διότι βρίσκεται μακριά από τα σύγχρονα περάσματα των ανθρώπων με ό,τι αυτό συνεπάγεται...




Φωτογραφίες και βουρ για ανεφοδιασμό στην Πεντάλοφο. Εκεί μαθαίνουμε ότι πως το βενζινάδικο δεν υπάρχει τα τελευταία χρόνια και ότι το κοντινότερο είναι στα 30 χιλιόμετρα πιο πέρα στο Τσοτύλι!

Η διαδρομή, δεν λέω, όμορφη αλλά μας έβγαλε αρκετά εκτός διαδρομής!

Από το Τσοτύλι τροποποιήσαμε την διαδρομή και προσεγγίσαμε το «αθώο» μέχρι τότε στο μυαλό μας Βόιο, από τον Αυγερινό.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ο χωματόδρομος ή μάλλον τα υπολείμματά του, μας φανέρωναν τι μας επεφύλασσε εκεί σαπάν! Μόλις εμφανίστηκαν κι οι οξιές, εμφανίστηκε και η περίφημη και ύπουλη λάσπη του Βοίου!


Διαδρομή πανέμορφη, δρόμοι πεσμένοι, νεροφαγιές και λάσπη! Όχι με το κουτάλι, αλλά όσο πρέπει για να σου κάνει την ζωή μαρτύριο!





Γλιστρούσε τόσο πολύ που ακόμη και με τα πόδια δεν μπορούσες να σταθείς όρθιος! Που ν’ ανέβουν τα μοτόρια στις λασποανηφόρες;




Ο ρυθμός έπεσε στο ένα χιλιόμετρο το μισάωρο με κύριο μενού τα πεσίματα και εξαντλητικό σπρώξιμο!

Κάθε κύτταρο του οργανισμού μου διαμαρτυρόταν για το απίστευτο μαρτύριο! Εγώ όμως τον χαβά μου! «Πάμε παλικάρια, φτάνουμε στην κορυφή», «Περάσαμε τα μισά, αμαρτία να μην ανεβούμε» κι άλλα τέτοια…





…Όλοι μας όμως να παλεύουμε να κρατήσουμε τις μοτοσυκλέτες όρθιες και ειδικά ο Τριαντάφυλλος με το θεριό! Εγώ έσπασα όλα τα προσωπικά μου ρεκόρ! Τρία πεσίματα μέσα σε ένα μισάωρο! Η κούραση μας είχε καταβάλει!

Παίρνω φόρα και περνώ τα κολλημένα, σε μία ανηφόρα, GSA και Africa και προσπαθώ με ανοιχτό γκάζι να κρατήσω όρθιο το αγριμάκι μου! Κλαδιά, λάσπη και ιδρώτας! Στο επόμενο ανηφορικό πέταλο τρώω ένα μεγαλειώδες στούμπο! «Τέρμα! Αυτό ήταν» Παραδέχτηκα την ήττα μου! Το Βόιο μας νίκησε!

Αποφασίζεται άτακτη επιστροφή και στάση στην επόμενη βρύση που θα βρούμε! Στάση για ξεκούραση και τσιπουρομεζέ!



Εκεί αποκαμωμένοι, αποφασίζουμε ασφαλτάδα μέχρι το Νεστόριο για παραποτάμια διανυκτέρευση!




Μόλις φτάνουμε, φτιάξαμε έναν πεντανόστιμο τραχανά, οποίος συνοδεύτηκε από κόκκινο κρασάκι και φετούλα που τα προμηθευτήκαμε από το χωριό.




Η κούραση από την σημερινή υπερπροσπάθεια δεν άργησε να μας στείλει στα σκηνάκια μας και μέσα στους ζεστούς υπνόσακούς μας για το καλύτερο φετινό μας ύπνο!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Η τελευταία η μέρα ήταν μια πανέμορφη και ηλιόλουστη μέρα, αλλα ουσιαστικά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, μιας και το μεσημεράκι θα είμασταν όλοι πίσω στα σπίτια μας!





Ήπιαμε τα καφεδάκια μας, μαζέψαμε τα πράγματά μας, βγάλαμε φωτογραφίες και ξεκινήσαμε για Καστοριά και με προορισμό το όμρφο Νυμφαίο...



Κατηφορίζοντας χαιρετηθήκαμε με τον Μιχάλη κι εμείς συνεχίσαμε για Θεσσαλονίκη!
Να είμαστε γεροί να ταξιδεύουμε και να εξερευνούμε! Άντε του χρόνου!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Νταξει...θεσμος οι Αρκουδοτσαρκες και γουσταρουμε ολοι!Εκανα μια ρουφηξιά ναργιλε απο τα βουνα εκει πανω και την περιπετεια που μάς χαρισατε! Και ειμαι στον Κοσμο μου τωρα...:geek::geek::geek:...σκεψη και περισυλλογη!Περιγραφη & Φωτο που μας εβαλαν στην παρεα σας!Φοβερη βολτα,αψογη παρεα και οι μοτοσυκλετες όπως μού αρεσει να τις βλεπω...να ταξιδευουν εκει που ανηκουν τα ΟνΟφ...μικρα και μεγαλα!..................................:yew:

Μπραβο σε ολη την παρεα!:hailbig:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λίγο δύσκολο να συνηθίσει κάνεις την περιγραφή μιας αρκουδοτσαρκας....χωρίς τον ψηλο με το χαμόγελο, τον γκουρμε αρκουδιαρη και φυσικά 4-5 μαστοδοντα να σκαρφαλωνουν στα βουνά.

Μπράβο όμως στον Χρήστο και στον Τριανταφυλλο, που συνεχίζουν τις αρκουδοτσαρκες και βάζουν στην παρέα νέα παιδιά.

Να ειστε καλά να συνεχίσει αυτή η παρέα να τριγυρναει στα βουνά !
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Νταξει...θεσμος οι Αρκουδοτσαρκες και γουσταρουμε ολοι!Εκανα μια ρουφηξιά ναργιλε απο τα βουνα εκει πανω και την περιπετεια που μάς χαρισατε! Και ειμαι στον Κοσμο μου τωρα...:geek::geek::geek:...σκεψη και περισυλλογη!Περιγραφη & Φωτο που μας εβαλαν στην παρεα σας!Φοβερη βολτα,αψογη παρεα και οι μοτοσυκλετες όπως μού αρεσει να τις βλεπω...να ταξιδευουν εκει που ανηκουν τα ΟνΟφ...μικρα και μεγαλα!..................................:yew:

Μπραβο σε ολη την παρεα!:hailbig:
Ευχαριστούμε Κώστα! Να 'μαστε γεροί και να ξεκλέβουμε χρόνο για να ρουφάμε οξυγόνο!

Λίγο δύσκολο να συνηθίσει κάνεις την περιγραφή μιας αρκουδοτσαρκας....χωρίς τον ψηλο με το χαμόγελο, τον γκουρμε αρκουδιαρη και φυσικά 4-5 μαστοδοντα να σκαρφαλωνουν στα βουνά.

Μπράβο όμως στον Χρήστο και στον Τριανταφυλλο, που συνεχίζουν τις αρκουδοτσαρκες και βάζουν στην παρέα νέα παιδιά.

Να ειστε καλά να συνεχίσει αυτή η παρέα να τριγυρναει στα βουνά !
Κώστα σ' ευχαριστούμε! Πιστεύω πως αν δεν υπήρχε όλη αυτή οικ. κρίση, θα ήταν μία κλασσική αρκουδότσαρκα όπως την περιέγραψες! Έμμεσα ή άμεσα όλη η παρέα επιρρεάστηκε, αλλά το παλεύουμε και ευελπιστούμε στην επόμενη να είμαστε πλήρεις με ή χωρίς μαστόδοντα!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αρκουδια σταθερα κι ακλονητα!Τετοιες συνηθειες τις φυλαμε σαν τα ματια μας γιατι ειναι η καλυτερη μοτοψυχοθεραπεια.Ενα φθινοχειμερινο follow up με την επανοδο του σεφ θα ειναι οτι πρεπει για κερασακι...στον τραχανα!

Επισης,περα απο το κειμενο που ειναι "ντυνεσαι κ φευγεις"
αγαπητε Νταφυ οι φωτο τα σπανε κυριολεκτικα!!!

advphone
 

Michael crf250l

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Honda crf250l
Αρκουδια σταθερα κι ακλονητα!Τετοιες συνηθειες τις φυλαμε σαν τα ματια μας γιατι ειναι η καλυτερη μοτοψυχοθεραπεια.Ενα φθινοχειμερινο follow up με την επανοδο του σεφ θα ειναι οτι πρεπει για κερασακι...στον τραχανα!

Επισης,περα απο το κειμενο που ειναι "ντυνεσαι κ φευγεις"
αγαπητε Νταφυ οι φωτο τα σπανε κυριολεκτικα!!!

advphone
Ο Νταφυ εκτός από The best BMW Off road driver έκανε κορυφαία δουλειά στην φωτογράφηση, ο Χρήστος στον σχεδιασμό και στην πλοήγηση και ο Τάσος στο φαΐ!Εγώ λίγο από όλα σαν καινούργιος με έμφαση στους καφέδες και στα τσίπουρα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

nektarios

Μέλος
Περιοχή
Γαλατσι
Όνομα
Νεκταριος
Μοτό
f800gs
Ωραια εκδρομουλα παιδες, να ειστε παντα καλα και να απολαμβανεται τις ομορφιες αυτου του τοπου....αλλα θα ηθελα εαν ειναι ευκολο, περισσοτερες πληροφοριες για το πως τα πηγε το μικρο ονοφακι της παρεας-crf250l-κυριως στο χωματινο τεραιν σε σχεση με τα μεγαλυτερα on-off,σκεφτομαι να προχωρησω σε αγορα μικρου για καθημερινη χρηση, αλλα εαν μπορει να μου βγαλει και γουστα στο χωμα πιο ξεκουραστα απο το βαρυ 800αρι που εχω, θα ηταν ιδανικα!!! εστω και με παραχωρησεις στον τομεα της ανεσης.
:friendship:
 
Top Bottom