arKouDotSarKeS vol.IV #@#GR-ALB#boRdeR

Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
το δικο μου με -1 δοντι στο μπροστα γραναζι (για να μπορω να παιζω στο χωμα) ταξιδευει με 120-130... η μεση καταναλωση παιζει στα 6,5 λ/100χλμ στην ασφαλτο. στο χωμα που παιζουν οι μικρες ταχυτητες σιγουρα κατι παραπανω... η σελα ειναι ενα θεμα για την πολυωρη οδηγηση που ομως μπορει να λυθει με την οποια βελτιωση- τροποποιηση της. εγω ας πουμε πως την εχω συνηθισει... ενα αλλο μεγαλο ατου για καποιους και προβλημα για αλλους ειναι το μεγαλο υψος του που ειναι σχεδον ιδιο με του πρωτου και πιο ψηλου 950 ADVENTURE S... στα σωστα χερια, το μικρο adv μπορει να παει πολυυυυυυυυυ μακρια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Αν και off topic...

To δικό μου,

KTM 640 ADVENTURE (2006).
437χλμ. 22λίτρα (εκεί ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας (3,5l) , συνήθως).
Τερέν οδήγησης: Χώμα ("μονοπάτια"+δασικούς+χωράφια), πόλη, αυτοκινητόδρομο.
Στυλ οδήγησης: Προσπάθεια για σκίσιμο (όσο μου επιτρέπουν τα χέρια μου).....

Χρήστο το 640 σου, θεωρώ πως θέλει σωστό ρύθμισμα...
Αν και οι διαφορές σε
εκκεντροφόρο και σε κεφαλή (High Flow) λένε ότι έδωσαν πιο ήπιο χαρακτήρα στον κινητήρα, ίσως να οφείλονται και εκεί οι διαφορές μας...
(δες και αναρτήσεις μήπως και θέλει κάτι, μόλις πήρα το δικό μου και είναι άλλο μηχανάκι)

stauroiliasp,
Προσοπική μου άποψη,

Ο lc4 είμαι μια κατηγορία μονοκύλινδρου κινητήρα που θα πρέπει να έχεις αρκετά συγκεριμένες απαιτήσεις για να συμβιώσεις μαζί του...
Πόσο μάλιστα αν δεν έχεις δεύτερη μηχανή...
Δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα έτοιμο και πολύ καλοστημένο, εκδρομικό enduro...

:secret:
υ.γ. το λατρεύω!!!!:yew:
one of my dream bikes...:yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όσον αφορά την κατανάλωση που προανέφερα, είναι σε σύγκριση με το GS Adventure, το οποίο είναι 1200 κ.εκ., 265 κιλά και σ' αυτές τις συνθήκες (αρκουδότσαρκες τα τελευταία 4 χρόνια), η μέση κατανάλωση έίναι μεταξύ 6,0 με 6,4 λιτρα/100 χλμ.
Τέλος πάντων, το 640 το καταευχαριστήθηκα, διότι μου απέβαλε το άγχος μιας ενδεχόμενης πτώσης στα βουνά..(και όχι μόνο)...
Βουνά καταπληκτικά και άγνωστα, που ήταν τα φετινά...
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Κάτι τα μπάνια, κάτι το τρελό κλίμα των ημερών, ξεχάστηκα, τώρα το διάβασα.
Μου άρεσε. Μου άρεσε τόσο που θα ήθελα κι άλλο. Γιατί δε κάτσατε και άλλες μέρες; Γιατί δεν ανακαλύψατε και άλλα μονοπάτια και άλλα χωριά εγκαταλελειμμένα;
Δε πειράζει, θα περιμένω την επόμενη αρκουδότσαρκα :(
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Κάτι τα μπάνια, κάτι το τρελό κλίμα των ημερών, ξεχάστηκα, τώρα το διάβασα.
Μου άρεσε. Μου άρεσε τόσο που θα ήθελα κι άλλο. Γιατί δε κάτσατε και άλλες μέρες; Γιατί δεν ανακαλύψατε και άλλα μονοπάτια και άλλα χωριά εγκαταλελειμμένα;
Δε πειράζει, θα περιμένω την επόμενη αρκουδότσαρκα :(
Νικόλα, με την ίδια γεύση του μη χορτάτου, μείναμε κι εμείς όταν γυρίσαμε! Σου υποσχόμαστε πως έχουμε βάλει σκοπό να ανακαλύψουμε κι άλλα ανεξερεύνητα μέρη κι εγκαταλειμμένα χωριά...:D
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Το έχω δηλώσει και παλιότερα........"σας πάω" !!!!!
Να είστε όλοι καλά και πάντα όρθιοι να μας ταξιδεύετε!!!!
Χρήστο η περιγραφή σου πιό λεπτομερή δεν γίνεται, ήρθαμε κι εμείς μαζί σας !!!
Άντε και στην επόμενη ....... καρντάσια!!!
 

mck

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός - Παπάγου
Όνομα
Μηνάς
Μοτό
R1200GS (very) Special Edition & Husqy TE(rello) 610
Γειασάν τους μάγκες τα καρντασια με τις αρκουδότσαρκές τους!

Το γεγονός ότι ξεκινήσατε την βόλτα σας απο την ιδιαίτερή μου πατρίδα, αλλα και η αφήγηση με το φωτορεπορτάζ, έκανε την ανάγνωση ολίγον συγκινητική ...

Να είστε καλα ρε φιλαράκια!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Γειασάν τους μάγκες τα καρντασια με τις αρκουδότσαρκές τους!

Το γεγονός ότι ξεκινήσατε την βόλτα σας απο την ιδιαίτερή μου πατρίδα, αλλα και η αφήγηση με το φωτορεπορτάζ, έκανε την ανάγνωση ολίγον συγκινητική ...

Να είστε ρε φιλαράκια!
Ευχαριστούμε φίλε, να 'σαι καλά...
Ποια είναι η ιδιαίτερή σου πατρίδα;
 

mck

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός - Παπάγου
Όνομα
Μηνάς
Μοτό
R1200GS (very) Special Edition & Husqy TE(rello) 610
Ευχαριστούμε φίλε, να 'σαι καλά...
Ποια είναι η ιδιαίτερή σου πατρίδα;
https://www.google.co.uk/maps/place/Kestrini+461+00,+Greece/@39.5845782,20.1924476,13667m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x135b7c7a361b0b3f:0xe5da730fd3cc9cbd!6m1!1e1

Κεστρίνη ... Ακριβώς πίσω από το βουνό που βλέπατε νότια από την Σαγιάδα ... Ευρύτερη περιοχή, δέλτα εκβολών ποταμού Θύαμι (Καλαμάς) ...

Όταν έμαθα από τον Βασίλη τι αρκουδότσαρκα ετοιμάζατε, δεν με χωρούσε ο τόπος εδω χάμου ... Αλλά μας "ταξιδέψατε" λιγάκι εσείς, οπότε χαλάλι σας!

:friendship:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Απιστευτοι οι Αρκουδιαρηδες! Καθε χρονο ανεβαζουν τον πηχη ολο και πιο ψηλα!
Να στε παντα καλα να κανετε τετοιες βολτες φιλαρακια! Απιστευτες διαδρομες και φωτογραφιες! :ok:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και επιτέλους, ναι το διάβασα!
Και ήταν ακριβώς αυτό που περίμενα...
Όπως ειπώθηκε και στα σχόλια παραπάνω, έχετε ανεβάσει ψηλά τον πήχη του εκδρομικού εντούρο (και της μεταφοράς του στις οθόνες μας).

Μπράβο νέοι μου, για κάτι τέτοια φτιάχτηκε το ADVride!!! :ok::ok::ok:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ευχαριστούμε ρε Γιάννη.
Το οπτικοακουστικό υλικό ετοιμάζεται, αλλά με αργούς ρυθμούς καλοκαιρινής ραστόνης...
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ένταξη κλασικά δεν εχω λόγια...μετα απο τέτοιες εικόνες και τοσοι περιπέτεια τι να πεις.. ειναι συτο που λεμε Τι να πεις τωρα... οποτε με δυσκολία θα πω...Χρήστο καταπληκτική η περιγραφή σου...τα σέβη μου στον μαγειρα για τις απίστευτες πατεντες του οπως το πως σουρωσε τα μακαρωνια.... ρε ση και ο μαμαλακης θα πετουσε τα διπλώματα του με συτη την φωτογραφία. . Και φυσικα σε ολη την παρεα που εδωσε χρωμα και πνοή σε αυτη την εκδρομή ετσι ωστε εμεις να μπορουμε να την απολαύσουμε εστω και απο μακριά
Και πάλι λεω δεν εχω λόγια
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
κι εγώ άργησα λίγο να την "διαβάσω" αυτή τη βόλτα, αλλά τώρα που την είδα, πραγματικά την απόλαυσα !
Γι αυτό και γράφω, αντί να κάνω 800 like, γιατί κάθε post και κάθε φωτογραφία είναι για like !
Πάντα τέτοιες βόλτες παιδιά :ok::ok::ok:
 
Top Bottom