Around the world on a vespa

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
καλά εντάξει.,.,.,
θα μας τρελάνει το φιλαράκι μας.,.,


Πάει χάλασε η ησυχία του λιονταριού... δεν μπορεί πουθενά πλέον να ηρεμήσει κάνεις :p:p:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τη Vespa την είδατε?????:eek::eek::eek::eek::eek:


Τα Adve είναι λεπτούλια μπροστά της:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4


Μετά από 349 μέρες και 26224 χιλιόμετρα σε 18 χώρες ,
ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται...



Δεν θυμαμαι να εχω διαβασει πιο ειλικρινη διαπιστωση απο αυτη του Στεργιου!
Μπραβο μαγκα μου!
:):):)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μετά από 349 μέρες και 26224 χιλιόμετρα σε 18 χώρες ,
ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται...



Δεν θυμαμαι να εχω διαβασει πιο ειλικρινη διαπιστωση απο αυτη του Στεργιου!
Μπραβο μαγκα μου!
:):):)

Μα υπάρχει κάποιος να πει κάτι διαφορετικό??? (αρκεί να μιλάμε για εχέφρων)
7 μήνες στο Αφγανιστάν, σάμπως δύναμαι να πω ότι κατέχω?
Για ρωτήξτε και το "Μαλινέζο" που γύρισε από 6μηνη παραμονή εκεί...
Άλλοι τόποι, άλλα ήθη, άλλη κουλτούρα/ιδιοσυγκρασία ανθρώπων.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι για εκείνους μετράνε άλλα πράγματα. Πράγματα που εμείς θεωρούμε δεδομένα, γι αυτούς είναι το πάλεμα της κάθε μέρας! Εκεί οφείλεται και το απίστευτο χαμόγελο των παιδιών που παίζουν "μ' ένα τόπι κι ένα ξύλο"!!!

Ο άνθρωπος που πέρασε σε 11,5 μήνες 18 χώρες, τι περισσότερο να πει?
Τουλάχιστον ξέρει τι βλέπει και ξέρει τι λέει!
Και πάλι μπράβο του.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
''Είμαι στη Vespa Νοτίου Αφρικής και κάνω ένα μικρό φρεσκάρισμα στην PX.
Μου δώσανε αυτή τη βεσπολιμουζίνα για να κυκλοφορώ μέχρι να ετοιμαστεί...''




πηγη fb https://www.facebook.com/Worldvespa?fref=photo
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
H Vespa ξανασυναντα το αφεντικο της
στο aeroporto ministra Pistarini στο Buenos Aires!
Βλεπω εικονες και θελω να ξαναπαω..




Χθες είχαμε πάρτι τελικά! Όλα πήγαν παραπάνω από καλά και η όλη διαδικασία μόνο δύσκολη δε μπορώ να πω ότι είναι.
Δε χρησιμοποίησα τις υπηρεσίες κανενός ατζέντη, φίξερ ή μίξερ και παρόλο που δε μιλάω γρι Ισπανικά,
οι άνθρωποι του αεροδρομίου προσπάθησαν με κάθε τρόπο να με βοηθήσουν και να συνεννοηθούν μαζί μου,
και φυσικά δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα!
Η όλη διαδικασία μου κόστισε 6 ώρες (τις 5 έπινα καφέ περιμένοντας να φτάσει το νούμερό μου)
και 250€ τα οποία όμως δεν ήταν σε λάδια και ξίδια, αλλά συνοδεύονταν από όλες τις νόμιμες αποδείξεις.
Μόνο τα καλύτερα έχω να πω για τους Αργεντίνους κι επίσης, όλα αυτά που μας λέει η κυβέρνηση
προσπαθώντας να μας τρομοκρατήσει είναι μπούρδες! Για να γίνουμε Αργεντινή έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...

φωτογραφία: όλοι οι εργάτες της αποθήκης κοιτάζουν με κομμένη την ανάσα









πηγη fb https://www.facebook.com/Worldvespa
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ας παρουμε και μια γευση εξοδολογιου..
Οι ομιλουντες για χρονο και χρημα ως προυποθεση ας το δουν εις διπλουν


πηγη https://worldvespa.wordpress.com/2015/01/14/all-my-expenses-after-14-months/



Πολλοί από εσάς με ρωτάτε πως μπορώ και κάνω ένα τόσο ακριβό ταξίδι και από που βρίσκω τα χρήματα για τα ξενοδοχεία, τις βενζίνες και το φαγητό που χρειάζομαι. Πολλοί πιστεύουν πως για να κάνεις ένα τόσο μεγάλο ταξίδι θα πρέπει να είσαι εκατομμυριούχος. Μεγάλο λάθος! Όχι απλά δεν είμαι εκατομμυριούχος, αλλά τη στιγμή που πήρα την απόφαση να ξεκινήσω αυτήν εδώ την περιπέτεια, ήμουν άνεργος και στην κυριολεξία με άδειες τσέπες.

Πως είναι δυνατόν;

Πρώτα πρώτα πούλησα ό,τι μικρό και μη απαραίτητο είχα (ό,τι δεν θα μου έλειπε), όπως το ποδήλατό μου, το παλιό κινητό μου, μοτοσυκλετικό εξοπλισμό και ρούχα, καθώς και την δεύτερη μοτοσυκλέτα που είχα (μια Aprilia rs250). Επίσης, ήμουν πολύ κωλόφαρδος και ύστερα από 5 χρόνια αναμονής (!) κατάφερα επιτέλους να πάρω την υποτροφία που δικαιούμουν ως σπουδαστής σε δημόσιο ΙΕΚ, κι ακόμα μερικά χρήματα ως αποζημίωση απόλυσης από την δουλειά μου (Αντώνη δεν ξεχνώ, ξηγήθηκες φίνα γι’ άλλη μια φορά). Αλλά το πιο σημαντικό από όλα, είναι πως προσπαθώ να διατηρώ όλα μου τα έξοδα σε πολύ χαμηλά επίπεδα! Τον περισσότερο καιρό κοιμάμαι στο αντίσκηνό μου, οδηγώ με χαμηλές ταχύτητες ώστε να ξοδεύω την ελάχιστη δυνατή βενζίνη, προσπαθώ να κουβαλάω μόνον τα απολύτως απαραίτητα πράγματα μαζί μου και να έχω ένα όχημα όσο το δυνατό ελαφρύτερο (εντάξει να λέμε και κανένα ανέκδοτο που και που) και τέλος, πάντα μαγειρεύω το φαγητό που τρώω σε ένα καμινέτο βενζίνης, αποφεύγωντας το έτοιμο και ακριβό στις περισσότερες περιπτώσεις, που προσφέρουν τα εστιατόρια (φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις). Ορίστε λοιπόν πόσα ήταν και που ακριβώς πήγαν τα χρήματα που ξόδεψα τις τελευταίες 438 ημέρες διασχίζοντας την Αφρική.

υ.γ. Δεν μπορώ να ξεχάσω ή μάλλον δεν γίνεται να μην αναφέρω την βοήθεια που έλαβα από όλους τους χορηγούς μου scootershop.gr, Drift, ΕΛΠΑ, Reevu, Planetsim και Σ.Βι.Α. Πριν αλλά και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Επίσης τη στήριξη που είχα από πολλούς από εσάς. Παιδιά σας ευχαριστώ όλους! Χωρίς την βοήθειά σας αυτό το απίστευτο ταξίδι θα έμενε ένα ανεκπλήρωτο όνειρο!

Ημέρες στον δρόμο: 438

Μέρες σε στάση: 273 (62.34%)

Μέρες εν κινήσει: 165 (37.66%)


Χώρες που επισκέφτηκα: 19 (Ιταλία, Μαρόκο, Δυτική Σαχάρα, Μαυριτανία, Σενεγάλη, Μάλι, Μπουρκίνα Φάσο, Γκάνα, Τόγκο, Μπενίν, Νιγηρία, Καμερούν, Δημοκρατία του Κονγκό, Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, Ζάμπια, Μποτσουάνα, Ναμίμπια, Νότια Αφρική, Λεσότο)


Αριθμός ημερών σε κάθε χώρα

Νότια Αφρική: 84 (19,19%)

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό: 79 (18,05%)

Ζάμπια: 30 (6,84%)

Ναμίμπια: 30 (6,84%)

Μαρόκο: 26 (5,93%)

Μάλι: 23 (5,25%)

Μπουρκίνα Φάσο: 22 (5,02%)

Καμερούν: 20 (4,56%)

Δημοκρατία του Κονγκό: 18 (4,11%)

Γκάνα: 18 (4,11%)

Σενεγάλη: 17 (3,88%)

Μποτσουάνα: 15 (3,42%)

Μαυριτανία: 12 (2,73%)

Τόγκο: 11 (2,51%)

Νιγηρία: 10 (2,28%)

Ιταλία: 8 (1,82%)

Δυτική Σαχάρα: 8 (1,82%)

Λεσότο: 5 (1,14%)

Μπενίν: 2 (0,45%)

Συνολικά διανυθείσα απόσταση: 34.310χλμ

Μέση διανυθείσα απόσταση ανά ημέρα: 73χλμ

Μέση κατανάλωση βενζίνης: 3,315 λίτρα / 100χλμ

Συνολική ποσότητα βενζίνης: 1.061 λίτρα


790χλμ (2.3%) σε πλοία

1,520χλμ (4.4%) σε φορτηγά

32,000χλμ (93.4%) με τη Vespa, από τα οποία:

  • 25,450χλμ σε άσφαλτο (79,53%)
  • 6,550χλμ σε χωματόδρομο (20,47%)

Διανυκτερεύσεις

Οργανωμένο κάμπινγκ (σε σκηνή): 145 νύχτες (33,11%)

Ελεύθερη κατασκήνωση: 102 νύχτες (23,31%)

Φιλοξενούμενος: 73 νύχτες (16,66%)

Couchsurfing.com : 65 νύχτες (14,85%)

Ξενοδοχείο: 37 νύχτες (8,45%)

Φορτηγό: 13 νύχτες (2,96%)

Πλοίο: 3 νύχτες (0,69%)


Μέσο κόστος διανυκτερεύσεων


Μέσο κόστος οργανωμένου κάμπινγκ: 4,48€ / βραδιά

Μέσο κόστος ξενοδοχείων: 6,38€ / βραδιά


Το συνολικό κόστος

Φτάσαμε λοιπόν στη σούμα! Σε καθημερινή βάση κρατάω αναλυτικές σημειώσεις με τα χρήματα που ξοδεύω, την ακριβή ποσότητα βενζίνης που αγοράζω αλλά και πολλές άλλες πληροφορίες που θεωρώ χρήσιμες.

Στην κατηγορία “σουπερμάρκετ” βάζω ότι αγοράζω από μεγάλα ή μικρά καταστήματα, και δεν προορίζεται για άμεση κατανάλωση. Για παράδειγμα εάν σταματήσω σε ένα σουπερμάρκετ και πάρω ένα μπέργκερ με τηγανιτές πατάτες, αυτό αυτομάτως πηγαίνει στην κατηγορία “φαγητό”, στην οποία τοποθετώ τα χρήματα που ξοδεύω σε εστιατόρια και γενικά σε έτοιμο φαγητό.

Βενζίνη: 1.268€ (23.09%)

Σουπερμάρκετ: 1.164€ (21.23%)

Διανυκτερεύσεις: 886€ (16.15%)

Φαγητό (εστιατόρια, έτοιμο φαγητό): 786€ (14.32%)

Βίζες: 753€ (13.71%)

Διάφορα: 212€ (3.86%)

Ασφάλειες, διόδια κλπ: 190€ (3.46%)

Ανταλλακτικά, λάδια κ.α.: 128€ (2.33%)

Αξιοθέατα: 104€ (1.89%)


5,491€ συνολικά ή 12.53€ ανά μέρα!
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Πασχαλη ειναι οτι καλυτερο αυτο το ποστ σε συνεχεια της κουβεντας που ειχαμε την Κυριακη ολοι μαζι στον Ταξιαρχη.
Ακουω και εγω απο πολλους οτι λογο κρισης δεν μπορεις να κανεις τετοια ταξιδια...και πριν λιγα χρονια που τα πραγματα ηταν τελειως διαφορετικα απο οικονομικης αποψης δεν ειδα πολλους να φευγουν για τον γυρο του κοσμου με βεσπα...φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα σε αυτους,,,
Ας παρουμε και μια γευση εξοδολογιου..
Οι ομιλουντες για χρονο και χρημα ως προυποθεση ας το δουν εις διπλουν


πηγη https://worldvespa.wordpress.com/2015/01/14/all-my-expenses-after-14-months/


Πολλοί από εσάς με ρωτάτε πως μπορώ και κάνω ένα τόσο ακριβό ταξίδι και από που βρίσκω τα χρήματα για τα ξενοδοχεία, τις βενζίνες και το φαγητό που χρειάζομαι. Πολλοί πιστεύουν πως για να κάνεις ένα τόσο μεγάλο ταξίδι θα πρέπει να είσαι εκατομμυριούχος. Μεγάλο λάθος! Όχι απλά δεν είμαι εκατομμυριούχος, αλλά τη στιγμή που πήρα την απόφαση να ξεκινήσω αυτήν εδώ την περιπέτεια, ήμουν άνεργος και στην κυριολεξία με άδειες τσέπες.

Πως είναι δυνατόν;

Πρώτα πρώτα πούλησα ό,τι μικρό και μη απαραίτητο είχα (ό,τι δεν θα μου έλειπε), όπως το ποδήλατό μου, το παλιό κινητό μου, μοτοσυκλετικό εξοπλισμό και ρούχα, καθώς και την δεύτερη μοτοσυκλέτα που είχα (μια Aprilia rs250). Επίσης, ήμουν πολύ κωλόφαρδος και ύστερα από 5 χρόνια αναμονής (!) κατάφερα επιτέλους να πάρω την υποτροφία που δικαιούμουν ως σπουδαστής σε δημόσιο ΙΕΚ, κι ακόμα μερικά χρήματα ως αποζημίωση απόλυσης από την δουλειά μου (Αντώνη δεν ξεχνώ, ξηγήθηκες φίνα γι’ άλλη μια φορά). Αλλά το πιο σημαντικό από όλα, είναι πως προσπαθώ να διατηρώ όλα μου τα έξοδα σε πολύ χαμηλά επίπεδα! Τον περισσότερο καιρό κοιμάμαι στο αντίσκηνό μου, οδηγώ με χαμηλές ταχύτητες ώστε να ξοδεύω την ελάχιστη δυνατή βενζίνη, προσπαθώ να κουβαλάω μόνον τα απολύτως απαραίτητα πράγματα μαζί μου και να έχω ένα όχημα όσο το δυνατό ελαφρύτερο (εντάξει να λέμε και κανένα ανέκδοτο που και που) και τέλος, πάντα μαγειρεύω το φαγητό που τρώω σε ένα καμινέτο βενζίνης, αποφεύγωντας το έτοιμο και ακριβό στις περισσότερες περιπτώσεις, που προσφέρουν τα εστιατόρια (φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις). Ορίστε λοιπόν πόσα ήταν και που ακριβώς πήγαν τα χρήματα που ξόδεψα τις τελευταίες 438 ημέρες διασχίζοντας την Αφρική.

υ.γ. Δεν μπορώ να ξεχάσω ή μάλλον δεν γίνεται να μην αναφέρω την βοήθεια που έλαβα από όλους τους χορηγούς μου scootershop.gr, Drift, ΕΛΠΑ, Reevu, Planetsim και Σ.Βι.Α. Πριν αλλά και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Επίσης τη στήριξη που είχα από πολλούς από εσάς. Παιδιά σας ευχαριστώ όλους! Χωρίς την βοήθειά σας αυτό το απίστευτο ταξίδι θα έμενε ένα ανεκπλήρωτο όνειρο!

Ημέρες στον δρόμο: 438

Μέρες σε στάση: 273 (62.34%)

Μέρες εν κινήσει: 165 (37.66%)


Χώρες που επισκέφτηκα: 19 (Ιταλία, Μαρόκο, Δυτική Σαχάρα, Μαυριτανία, Σενεγάλη, Μάλι, Μπουρκίνα Φάσο, Γκάνα, Τόγκο, Μπενίν, Νιγηρία, Καμερούν, Δημοκρατία του Κονγκό, Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, Ζάμπια, Μποτσουάνα, Ναμίμπια, Νότια Αφρική, Λεσότο)


Αριθμός ημερών σε κάθε χώρα

Νότια Αφρική: 84 (19,19%)

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό: 79 (18,05%)

Ζάμπια: 30 (6,84%)

Ναμίμπια: 30 (6,84%)

Μαρόκο: 26 (5,93%)

Μάλι: 23 (5,25%)

Μπουρκίνα Φάσο: 22 (5,02%)

Καμερούν: 20 (4,56%)

Δημοκρατία του Κονγκό: 18 (4,11%)

Γκάνα: 18 (4,11%)

Σενεγάλη: 17 (3,88%)

Μποτσουάνα: 15 (3,42%)

Μαυριτανία: 12 (2,73%)

Τόγκο: 11 (2,51%)

Νιγηρία: 10 (2,28%)

Ιταλία: 8 (1,82%)

Δυτική Σαχάρα: 8 (1,82%)

Λεσότο: 5 (1,14%)

Μπενίν: 2 (0,45%)

Συνολικά διανυθείσα απόσταση: 34.310χλμ

Μέση διανυθείσα απόσταση ανά ημέρα: 73χλμ

Μέση κατανάλωση βενζίνης: 3,315 λίτρα / 100χλμ

Συνολική ποσότητα βενζίνης: 1.061 λίτρα


790χλμ (2.3%) σε πλοία

1,520χλμ (4.4%) σε φορτηγά

32,000χλμ (93.4%) με τη Vespa, από τα οποία:

  • 25,450χλμ σε άσφαλτο (79,53%)
  • 6,550χλμ σε χωματόδρομο (20,47%)

Διανυκτερεύσεις

Οργανωμένο κάμπινγκ (σε σκηνή): 145 νύχτες (33,11%)

Ελεύθερη κατασκήνωση: 102 νύχτες (23,31%)

Φιλοξενούμενος: 73 νύχτες (16,66%)

Couchsurfing.com : 65 νύχτες (14,85%)

Ξενοδοχείο: 37 νύχτες (8,45%)

Φορτηγό: 13 νύχτες (2,96%)

Πλοίο: 3 νύχτες (0,69%)


Μέσο κόστος διανυκτερεύσεων


Μέσο κόστος οργανωμένου κάμπινγκ: 4,48€ / βραδιά

Μέσο κόστος ξενοδοχείων: 6,38€ / βραδιά

Το συνολικό κόστος

Φτάσαμε λοιπόν στη σούμα! Σε καθημερινή βάση κρατάω αναλυτικές σημειώσεις με τα χρήματα που ξοδεύω, την ακριβή ποσότητα βενζίνης που αγοράζω αλλά και πολλές άλλες πληροφορίες που θεωρώ χρήσιμες.

Στην κατηγορία “σουπερμάρκετ” βάζω ότι αγοράζω από μεγάλα ή μικρά καταστήματα, και δεν προορίζεται για άμεση κατανάλωση. Για παράδειγμα εάν σταματήσω σε ένα σουπερμάρκετ και πάρω ένα μπέργκερ με τηγανιτές πατάτες, αυτό αυτομάτως πηγαίνει στην κατηγορία “φαγητό”, στην οποία τοποθετώ τα χρήματα που ξοδεύω σε εστιατόρια και γενικά σε έτοιμο φαγητό.

Βενζίνη: 1.268€ (23.09%)

Σουπερμάρκετ: 1.164€ (21.23%)

Διανυκτερεύσεις: 886€ (16.15%)

Φαγητό (εστιατόρια, έτοιμο φαγητό): 786€ (14.32%)

Βίζες: 753€ (13.71%)

Διάφορα: 212€ (3.86%)

Ασφάλειες, διόδια κλπ: 190€ (3.46%)

Ανταλλακτικά, λάδια κ.α.: 128€ (2.33%)

Αξιοθέατα: 104€ (1.89%)


5,491€ συνολικά ή 12.53€ ανά μέρα!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πασχαλη ειναι οτι καλυτερο αυτο το ποστ σε συνεχεια της κουβεντας που ειχαμε την Κυριακη ολοι μαζι στον Ταξιαρχη.
Ακουω και εγω απο πολλους οτι λογο κρισης δεν μπορεις να κανεις τετοια ταξιδια...και πριν λιγα χρονια που τα πραγματα ηταν τελειως διαφορετικα απο οικονομικης αποψης δεν ειδα πολλους να φευγουν για τον γυρο του κοσμου με βεσπα...φυσικα βαζω και τον εαυτο μου μεσα σε αυτους,,,
Τα απαραιτητα?
Στην Αργεντινη Γιαννη τα λενε ''bolas grandes''!
Εδω η φραση χαραμιζεται συνηθως για να χαρακτηρισουμε καποια ανθρωπíδια..
Κι ευτυχως εχουμε το Γκογκο το Βροχιδη κι αλλους λιγους χαμηλων τονων να αποτελουν τη φωτεινη εξαιρεση.
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
λες και μας ακουγε πραγματικα για την κουβεντα της Κυριακης....
@TROY @paschalis ξεκιναμε να πουλαμε σιγα σιγα... και ο δικηγορος που θα μας αναλαβει θα παει μισα μισα..... χαχαχαχαχαχα
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Απίστευτο αλλά όμως και λογικό! Γιατι η αξία του χρήματος στην Ευρώπη, είναι πολύ υπερεκτιμημένη σε σχέση με εκείνες τις χώρες. Οπότε τα 12 € είναι σαν αξία για τις χώρες της Αφρικής, ας πούμε σαν 80 €... Σε εκείνες τις χώρες με 12 €, αν έχεις την απαιτούμενη τρέλα και την ψυχή, μπορεί να σε φτάσουν να κάνεις το γύρο του κόσμου. Για την Ελλάδα τα 12 € οριακά σε φτάνουν να αγοράσεις, έως το πολύ τρία πακέτα τσιγάρα! ... Μπράβο του! Ειλικρινά δεν έχω λόγια!
 
Top Bottom