Benelli TRK 251?

haga1981

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
F800GS
Καλημέρα στην όμορφη παρέα.

Τι λέτε για το συγκεκριμένο εργαλείο για πρώτο?

Προέρχομαι από αρκετά χρόνια με ένα 300άρι Scooter.

Το έψαξα αρκετά και είναι η μόνη "αξιοπρεπής" επιλογή σε καινούργιο, μετά πάμε σε μτχ.

Ευχαριστώ
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
στα υποψιν το vstrom250 που είναι γιαπωνέζικο κοστίζει μόλις 800ευρώ παραπάνω απο το trk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Θες τυπου ον/οφφ?αλλιως με 6k sv 650 καινουριο θα επαιρνα εγω.

*Bεβαια τωρα ειδα οτι ψαχνεις το μικρο trk δηλαδη πιο κατω σε χρηματα οποτε δεν ξερω..

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Είδα τα Beneli TRK 502 από κοντά το περασμένο ΣΚ. Ήταν αξιοπρεπέστατα, αν είναι αντίστοιχης ποιότητας κατασκευής θα είναι μια χαρά.
Αν όντως είναι γιαπωνέζικο το V-strom 250 που προτείνει ο doctoras θα το προτιμούσα κυρίως για τη μακρόχρονη παρουσία της αντιπροσωπείας αλλά και για το brandname SUZUKI.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Είδα τα Beneli TRK 502 από κοντά το περασμένο ΣΚ. Ήταν αξιοπρεπέστατα, αν είναι αντίστοιχης ποιότητας κατασκευής θα είναι μια χαρά.
Αν όντως είναι γιαπωνέζικο το V-strom 250 που προτείνει ο doctoras θα το προτιμούσα κυρίως για τη μακρόχρονη παρουσία της αντιπροσωπείας αλλά και για το brandname SUZUKI.
Made in China ειναι...σε εργοστασιο της σουζουκι βεβαια.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ποοοολυ ογκο τα benelli ρε συ. Πιο χοντρα και απτις χοντρες. Χτυπα ενα caballero, αλλη φαση ,αλλα σιγουρα στο off ,αν ψαχνεις on-off ,θαναι καλυτερο.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Αν και γνωμη μου με αυτα τα λεφτα βρισκεις πολλα αξιοπρεπη μεταχειρισμενα.υπομονη και ψαξιμο θελει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

haga1981

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
F800GS
Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις. Το θέμα είναι πως δεν έχω εμπειρία από συμπλέκτη άρα προτάσεις όπως π.χ. Transalp ή V-strom μου φαίνονται λίγο επίφοβες για πρώτη μηχανή λόγω όγκου και βάρους.

Στον δρόμο έχω μάθει να κινούμαι αλλά άλλο το Scooter και άλλο η μηχανή. Θα πρέπει δηλαδή να είναι μια πρόταση σούπερ φιλική για αρχάριο με μικρό σχετικά όγκο/βάρος αλλά και ύψος σέλας (είμαι 1,77).

Σε μεταχειρισμένα έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν βρίσκω κάτι που να πληρεί τις προδιαγραφές αυτές αλλά και σε τιμή τόσο ανταγωνιστική ώστε να αξίζει το ρίσκο ενός μτχ.

Για την ιστορία να αναφέρω πως το "off" κομμάτι με ενδιαφέρει ελάχιστα. Για άσφαλτο μιλάμε κυρίως, άντε ένα ποσοστό 90-10 για να λάβουμε υπόψην και μια πιο "απομακρυσμένη" παραλία αλλά όχι τπτ το ιδιαίτερο.

Αν υπάρχει κάποια πρόταση μοντέλου να ψάξω ευχαρίστως...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Νομισαμε οτι λες για το trk 501 και πεσαμε να σε φαμε :p:p
Καλη τιμη το 250αρι . Εγω θα κοιταγα τα Brixton τα 250 ,κινητηρας suzuki αν δεν κανω λαθος, πανεμορφα , πανε κ το χωμα τους και η τιμη τους πολυ κοντα σε αυτο που κοιτας.
 

haga1981

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
F800GS
Χαχα όχι καλέ, αν ανέβαινα σε τόσα χρήματα υπάρχουν επιλογές και προσωπικά θα εξέταζα προσεκτικά το 500DS της Voge που μου φάνηκε πολύ καλό.

Προσωπικά περιμένω να δω και το μικρό 300DS που στα χαρτιά φαίνεται λίγο καλύτερο από το Benelli και είναι στα ίδια χρήματα.

Τα Brixton είναι όντως πολύ ωραία αλλά είναι άλλης φιλοσοφίας μηχανή, εγώ θέλω κάτι με όρθια θέση οδήγησης και ζελατίνα να κόβει λίγο και γιατί όχι να την παλεύει και σε κανένα ταξιδάκι κοντινό που λέει ο λόγος.

Υ.Γ. Για να πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ το παλιό G650GS εκεί 2012-2015 νομίζω που θεωρώ πως πληρεί αρκετές από τις προδιαγραφές που έχω, αν εξαιρέσεις ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ (για μένα) απουσία όργανου βενζίνης..
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eσυ τι προτιμας, καινουριο ή μεταχειρισμενο?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χαχα όχι καλέ, αν ανέβαινα σε τόσα χρήματα υπάρχουν επιλογές και προσωπικά θα εξέταζα προσεκτικά το 500DS της Voge που μου φάνηκε πολύ καλό.

Προσωπικά περιμένω να δω και το μικρό 300DS που στα χαρτιά φαίνεται λίγο καλύτερο από το Benelli και είναι στα ίδια χρήματα.

Τα Brixton είναι όντως πολύ ωραία αλλά είναι άλλης φιλοσοφίας μηχανή, εγώ θέλω κάτι με όρθια θέση οδήγησης και ζελατίνα να κόβει λίγο και γιατί όχι να την παλεύει και σε κανένα ταξιδάκι κοντινό που λέει ο λόγος.

Υ.Γ. Για να πω την αλήθεια μου αρέσει πολύ το παλιό G650GS εκεί 2012-2015 νομίζω που θεωρώ πως πληρεί αρκετές από τις προδιαγραφές που έχω, αν εξαιρέσεις ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ (για μένα) απουσία όργανου βενζίνης..
Να ξέρεις ότι το gs650 είναι πολύ φιλικό στον αναβάτη και γενικά πολύ καλό "σχολείο" για την μετάβαση που ψάχνεις
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Με ύψος 1.77 δεν έχεις πρόβλημα με καμία μοτοσυκλέτα, θέμα εξοικείωσης είναι τίποτα παραπάνω.
Σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα ένα πολύ καλό μεταχειρισμένο CRF250L που είναι απίστευτα φιλικό και ιδανικό για πρώτη μοτοσυκλέτα. Μικρότερο βάρος, καλύτερη μεταπώληση μέσα σε ένα χρόνο (σε σχέση με το Benelli) και μάλλον πιο φιλικό. Το ύψος σέλας στο Honda είναι μεγαλύτερο αλλά είναι στενότερη οπότε θα είναι το ίδιο. Αν αντέχει η τσέπη σου μια μεταχειρισμένη CB500X είναι μια από τις καλύτερες σύγχρονες προτάσεις για να περάσεις στις μεγάλες μοτό με το καλύτερο τρόπο. Το πήρε πολύ πρόσφατα κολλητός μου φίλος για το γιο του και το οδήγησα. Κατ' εμέ είναι η καλύτερη μοτοσυκλέτα για να εισαχθεί κάποιος στη μεγάλη κατηγορία σιγά-σιγά.

Αν θέλεις οπωσδήποτε καινούριο το Benelli σε αυτά τα λεφτά είναι μια καλή επιλογή.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με ύψος 1.77 δεν έχεις πρόβλημα με καμία μοτοσυκλέτα, θέμα εξοικείωσης είναι τίποτα παραπάνω.
Σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα ένα πολύ καλό μεταχειρισμένο CRF250L που είναι απίστευτα φιλικό και ιδανικό για πρώτη μοτοσυκλέτα. Μικρότερο βάρος, καλύτερη μεταπώληση μέσα σε ένα χρόνο (σε σχέση με το Benelli) και μάλλον πιο φιλικό. Το ύψος σέλας στο Honda είναι μεγαλύτερο αλλά είναι στενότερη οπότε θα είναι το ίδιο. Αν αντέχει η τσέπη σου μια μεταχειρισμένη CB500X είναι μια από τις καλύτερες σύγχρονες προτάσεις για να περάσεις στις μεγάλες μοτό με το καλύτερο τρόπο. Το πήρε πολύ πρόσφατα κολλητός μου φίλος για το γιο του και το οδήγησα. Κατ' εμέ είναι η καλύτερη μοτοσυκλέτα για να εισαχθεί κάποιος στη μεγάλη κατηγορία σιγά-σιγά.

Αν θέλεις οπωσδήποτε καινούριο το Benelli σε αυτά τα λεφτά είναι μια καλή επιλογή.
Η φωνή της λογικής.. :friendship:
 
Reactions: STF

haga1981

Μέλος
Όνομα
Kostas
Μοτό
F800GS
Δυστυχώς το budget για καινούργιο δεν φτάνει ώστε να πληρεί προδιαγραφές για μεγάλο διάστημα οπότε προσπαθώ για ότι πιο μακροπρόθεσμο γίνεται. Δεν θέλω να πάρω κάτι με προοπτική να θέλω να το αλλάξω σε έναν χρόνο, θα έχω χασουρα σε χρήμα και ποιός την ακούει την γυναίκα.

Το cb500x είναι από τα πρώτα που έψαξα αλλά και σαν μτχ οι τιμές είναι φωτιά. Το Gs είναι πολύ ωραίο αλλά λίγα σε προσφορά και όπως είπα μηχανή χωρίς δείκτη βενζίνης δεν παίρνω. Το crf250 μπορεί να είναι πολύ αξιόλογο αλλά δεν είναι του στυλ μου.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eαν θες καινουργιο , κοιτα προς Daytona Zontes T310.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
640 adventure. Θα πέσεις απευθείας στα βαθειά, αλλά αξίζει.

Γιατί η αυτοκτονία με ξυράφι είναι για τους λελους.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
το μηχανάκι είναι μια χαρά ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ

Τίμια πρόταση
 
Top Bottom