BG Ροδόπη ασφάλτινη

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Μιας και ζητήθηκε το κάνω και μικρό θέμα!!

-Μάνα, θα πάω για καφέ Παμπόροβο...
-Μα δεν πίνεις καφε...
-Δεν πειράζει!! Εγώ θα πάω!!
-Καλα! Μην αργήσεις.
-Όχι μωρέ...Δίπλα είναι!!

Ήθελα να δόκιμάσω τις αντοχές μου, εδώ και καιρο... Να δώ τι μπορεί να βγει μεσα σε ενα 24ωρο!! Το περισσότερο που είχα κάνει ήταν 1280κμ με το Caponord, αλλα έίχα και άλλο να δώσω, πόσο όμως...???

Μιας και μου αρέσουν τα ταξίδια αστραπη, και την βρίσκω και με το χιλιόμετρο είπα να πεταχτώ μέχρι Παμπόροβο της Βουλγαρίας, που βρίσκεται στην καρδιά της Ροδόπης. Είχα πάει πριν καποια χρόνια για ποδήλατο στο bike park που έχει (με αμάξι) και είχα μια εκκρεμότητα να πάω και με το μοτοσακο... Είχα κάνει κάποια δυτικά κομμάτια της Ροδόπης αλλα ήθελα να φτάσω μεχρι το Κάρτζαλι, που κάτι με τραβούσε σε αυτο...

Γενικά δεν συλλέγω πάντα πληροφορίες για ταξίδια, απλα βρίσκω στο χάρτη κατι στην τύχη και παω!!! Σημείωση, ότι έχω βρεί πολλά διαμαντάκια έτσι!!!

Οπότε μια ψευτοσχεδίαση διαδρομής μεχρι εκεί και βρουμ!!!

Η Διαδρομή αρχικά ήταν 1923κμ και πήγαινε Κουλάτα-Ανω Νευροκόπι-Dospat-Nastan-Pamborovo-Smolyan-Καρτζαλι-Νοβάκοβο-Ασενοβγκραντ-Chepelare-Pamborovo-και όπως ήρθα!!

Επίσης ήθελα να τσεκάρω και καταναλώσεις με το πενφε, μιας και πειραματίζομαι με γραναζώματα τελευταία...

Εκκίνηση 04:15 και το πλάνο ήταν να κόψω όλο εθνική και στα σύνορα μόνο επαρχιακό και ορεινο!! Στην Λαμία, όμως
μιας και είχε ξημερώσει σχεδόν, λέω κρίμα είναι να χάσουμε τα στροφιλίκια του Δομοκού, οπότε έκοψα εκει παράκαμψη!!

Σταθερά με 110 εθνική και 10.15 ήμουν βάση προγράμματος σύνορα. Φρεσκαδούρα!! Έχουμε 12 ώρες φώς!!

Το πρόγραμμα ήταν πολύ σφιχτο οπότε για φαι στάση δεν προβλεπότανε... Έτσι και αλλιώς προτιμούσα να αράξω σε κανένα σποτάκι στον δρόμο και να απολαύσω ησυχία!! Ασε που πολλές φορές δεν με ενδιαφέρει και η στάση καθεαυτή... Μόνο και μόνο που θα οδηγήσω σε τέτοια μέρη, με γεμίζει αφάνταστα!!

Τσουκου τσούκου γύρω στις 16.00 είμαι Smolyan οπου συνειδητοποιώ ότι δεν θα με βγάλει μεχρί Καρτζάλι οπότε κόβω τον κύκλο και πάω από Σμόλιαν προς Ασενοβγκραντ-Μπανσκο-Σμιτιλ-Κουλάτα. Το οποίο κομμάτι δεν παιζότανε!!! Οπότε σύνορα 21.30!! Βαση προγράμματος με την βασανιστική επιστροφή μέσω εθνικής (την οποία πραγματικά σιχαίνομαι!) προ των πυλών!! Εκεί λοιπόν πιάσανε τόπο τα ακροβατικά και οι αέριαλ γιόγκες για να καταφέρω να φτάσω από εκεί που ξεκίνησα.... Πραγματικά μετά τον Βόλο δεν πρέπει να έκατσα στην σέλα κανονικα!!! Χώρια που όσο ζείς μαθαίνει...Ουτε τανκ μπαγκ στην επόμενη XL βερσιον... Θα κάθομαι και πάνω στο ντεπόζιτο... 04.30 σπίτι κύριος!!

Πάντως σήμερα περίμενα να είμαι χειρότερα!!

Να δώσουμε και κάποια νούμερα:

20.12 ώρες οδήγησης
3.48 ωρες στάσεις
1739κμ
1 24ωρο νον στοπ οδήγησης!!
1.33ε η βενζίνη
3.7 l/100 min κατανάλωση (επαρχιακό ορεινό)
5.1 l/100 max (εθνικη)
4.3 l/100 μεσος όρος
(καταναλώσεις με γρανάζι 17αρι οι οποίες σε σχέση με πρίν είναι 0.4 λιτρα κάτω)

Το μηχανάκι (F800GS) για άλλη μια φορά με εξέπληξε ευχάριστα!! Η θέση του, παρόλο που δεν συγκρίνεται με του Caponord 1000, τελικά αποδείχτηκε καλή για long travel καταστάσεις... Το περίμενα πολύ χειρότερο μετά από τόσην ώρα. Βεβαια η σέλα είναι φτιαχτή τουμπανη με τζελ κλπ (όπως και του capo ηταν).

Φωτό δεν έχω πολλές, λόγω περιορισμένου χρονου!!! (γιατί άραγε??)

Αλλα στην τελική, τις καλύτερες φωτό τις τραβήξαμε με τα μάτια!!!!

Βίντεο... θα δείξει...Υπάρχει κάποιο υλικό, αλλα δεν επικεντρώθηκα σε αυτο. Μπορεί και να πάει κουβά!!

Επόμενο... Μαλλον Ιταλια 2000κμ σερι!! (βασικά η πρόβα ήταν για εκει)






 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Εύγε για το εγχείρημα αλλά επειδή το βλέπω λίγο ταλαιπωρία δεν ξέρω αν αξίζει.

Βέβαια να διευκρινήσω ότι το βλέπω με τα δικά μου μάτια και αυτό που για εμένα μπορεί να μην λέει, για κάποιον άλλο ισως είναι θησαυρός.
Απλά την σκέψη μου διαβάζοντας το, μοιράστηκα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ε ρε τρέλα!
Αυτή η βόλτα ναι, μπορείς να την πεις και σιδηροκωλη.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
XL σιδηροκωλη,τολμηρος!
να σου γνωρισω τον Billy84000 που κανει συνεχως τετοια τολμηματα με ορειβασια συναμα
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Εύγε για το εγχείρημα αλλά επειδή το βλέπω λίγο ταλαιπωρία δεν ξέρω αν αξίζει.

Βέβαια να διευκρινήσω ότι το βλέπω με τα δικά μου μάτια και αυτό που για εμένα μπορεί να μην λέει, για κάποιον άλλο ισως είναι θησαυρός.
Απλά την σκέψη μου διαβάζοντας το, μοιράστηκα
Ταλαιπα μεγαλη!! Αλλα και ψυχολογικη ξεκουραση επισης!!!

Ειναι σχετικα ολα! Και 500 να κανεις σε μια μερα, παλι ταλαιπα ειναι!! Ζωη χωρις ταλαιπωρια δεν λεει!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
λοιπον Τασο...
εχουμε και λεμε...
τα χρονια πολλα στα ειπα....
εδω θα σου στειλω και δωρο για τα γενεθλια σου...

το αξιζεις ρεεεεε !!!

σιδερο:mooning:....

 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Αααααα εσύ είσαι καλοοοοος, περπατάς και άσφαλτο.
Δύναμη όχι αστεία, αλληθώρισα.
Και επι της ευκαιρίας χρόνια πολλά και καλά και ότι επιθυμείς
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Επισκληρίδιο έκανες και άντεξες ρε θηριο;;;
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Τι τραβάνε αυτές οι μανάδες...
Κάπου το είχα γράψει ότι εδώ μέσα θα δούμε πολλές "μλκιες" :waiting:

Που έχεις μπλέξει αγόρι μου ???
Δυνατός. Δυνατός και ασφαλτινος.
Τον αγάπησα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δυνατός. Δυνατός και ασφαλτινος.
Τον αγάπησα
Καλά.....αν έβλεπε χώμα θα έκανε βουτιά και θα τον μισουσες και δαυτον
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Bike park ε?:thumbsdown:
Ωραία πράγματα!!!
 
Top Bottom