BMW σειρά Χ

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Γιατί η BMW εγκατέλειψε αυτή την σειρά?Ξέρω ότι αρκετά παρουσίασαν κάποια θέματα αξιοπιστίας αλλά η BMW δεν θα μπορούσε να τα λύσει?
Κρίμα πάντως γιατί τα specs(ειδικά του XChallenge) είναι καλά για τους φαν των μεγάλων μονοκύλινδρων.Στο παρελθόν μάλιστα έχω συνυπάρξει σε βόλτα με έμπειρο αναβάτη που πήγαινε αέρα σε χώμα/άσφαλτο παρ'όλο που το Χ δεν ήταν δικό του(παραπονιόνταν βέβαια για το εργοστασιακό αμορτισέρ).
Τα εργοστασιακά τα ξέρουμε,βάζω δύο ολίγον τι 'πειραγμένα'.

 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πέρυσι είδα βορειοευρωπαίο σε ένα τέτοιο βαλιτσάτο με αλουμινένιες zega και λουκάνικο στην ουρά, μάλλον έμαθε ότι η Ελλάδα είναι ισως η μόνη χώρη της Ε.Ε. που το αντβέτσουρ είναι ελεύθερο!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γνώμη δεν έχω, ξέρω πως κάποιοι ΚαΤεΜάδες τα κορόιδευαν πως για ν'αλλάξεις μπροστινό γρανάζι πρέπει να βγάλεις το ψαλίδι...
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Και σιγά τα προβλήματα..κάτι για ηλεκτρολογικές μαλακιούλες έχω ακούσει τύπου καλωδιάκια/επαφές και το πιο βασικό ήταν το υποπλαίσιο που την άκουγε από το βάρος που και πάλι αν δεν κάνω λάθος είχαν βγει ενισχυμένα υποπλαίσια στην αρχή από Touratech και μετά από την ίδια την εταιρεία. Δεν έχω ακούσει κάτι άλλο. Οκ..και για την πίσω ανάρτηση του Challenge όταν ζεσταινόταν.
Αλλά σαν μηχανάκι μου αρέσει και το Challenge και το Country. Κρίμα που το παράτησαν, ειδικά από τη στιγμή που το μοτεράκι έχει βγει αστέρι.
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Εγκατέλειψε τη σειρά λίγο μετά που πήρε τη Husqvarna...

Το εικονιζόμενο, με το πίσω αμορτισέρ air μόλις ζεσταίνεται γίνεται σωβρακολάστιχο...ήθελε επειγόντως αλλαγή με ΑφτερΜ
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Κοίτα...το είχε ένα από τα παιδιά (ο Σπύρος) που είχαμε κάνει πριν λίγες μέρες τη βόλτα στη Λαυρεωτική. Δεν το είδα πουθενά να "γονατίζει" ακόμα και μετά από αρκετή ώρα στο χώμα. Τώρα τι να πω.. να το είχε αλλάξει; Εμένα για μαμίσιο μου φάνηκε.
Αν το δει το θέμα ας μας πει..
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Γνώμη δεν έχω, ξέρω πως κάποιοι ΚαΤεΜάδες τα κορόιδευαν πως για ν'αλλάξεις μπροστινό γρανάζι πρέπει να βγάλεις το ψαλίδι...
Το μπροστινό γρανάζι δεν αλλάζεται συχνά,είναι και ευκαιρία να καθαριστεί/λιπανθεί ο άξονας και τα ρουλεμάν ;)

Και σιγά τα προβλήματα..κάτι για ηλεκτρολογικές μαλακιούλες έχω ακούσει τύπου καλωδιάκια/επαφές και το πιο βασικό ήταν το υποπλαίσιο που την άκουγε από το βάρος που και πάλι αν δεν κάνω λάθος είχαν βγει ενισχυμένα υποπλαίσια στην αρχή από Touratech και μετά από την ίδια την εταιρεία. Δεν έχω ακούσει κάτι άλλο. Οκ..και για την πίσω ανάρτηση του Challenge όταν ζεσταινόταν.
Αλλά σαν μηχανάκι μου αρέσει και το Challenge και το Country. Κρίμα που το παράτησαν, ειδικά από τη στιγμή που το μοτεράκι έχει βγει αστέρι.
Έ όχι και να πληρώσουμε 500 ευρώ για το υποπλαίσιο,λίγα ραψίματα απο εδω και απο εκεί και έγινε η δουλειά


Και το 'κανονικό' αμορτισέρ του Country για πέταμα ήταν,στο διαδίκτυο υπάρχουν κάποιες εικόνες και απο σπασμένα ψαλίδια αλλά δεν μπορώ να ξέρω πόσο συχνό είναι αυτό το fail
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Και το 'κανονικό' αμορτισέρ του Country για πέταμα ήταν,στο διαδίκτυο υπάρχουν κάποιες εικόνες και απο σπασμένα ψαλίδια αλλά δεν μπορώ να ξέρω πόσο συχνό είναι αυτό το fail
Αυτό γινόταν όταν το παραφόρτωνες λέει και τερμάτιζε το αμορτισέρ. Όταν τερμάτιζε λέει, την παραπανίσια δύναμη την έτρωγε το ψαλίδι σε κουλό σημείο και την άκουγε.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κοίτα...το είχε ένα από τα παιδιά (ο Σπύρος) που είχαμε κάνει πριν λίγες μέρες τη βόλτα στη Λαυρεωτική. Δεν το είδα πουθενά να "γονατίζει" ακόμα και μετά από αρκετή ώρα στο χώμα. Τώρα τι να πω.. να το είχε αλλάξει; Εμένα για μαμίσιο μου φάνηκε.
Αν το δει το θέμα ας μας πει..
Τι εννοείς να γονατίζει;
Απο πίσω ανάρτηση δεν γονατίζει ποτέ ένα μηχανάκι...σουζάρει μόνο...μόνιμα.:p

Επίσης ,κάνεις λάθος ,το έχει αλλάξει.
Δεν έχεις δεί το μαμά αμορτισέρ φαίνεται.
Σαν μικρό βαρελάκι μπύρας είναι.
Και τελειώνει το ίδιο γρήγορα.:D

Ο Σπύρος έχει βάλει Wilbers (αν θυμάμαι καλά) παραγγελιά ,με custom build settings.
Και έχει ήδη μετανιώσει που δεν έβαλε OHLINS.


Είχε πολλά θέματα η συγκεκριμένη σειρά ,γι'αυτό δεν "πήγε".
Ανάρτηση(έκλανε) ,υποπλαίσιο(κοβόταν) ,ψαλίδι(έσπαγε).
Κάποια ηλεκτρολογικά θεματάκια επίσης υπήρχαν.
Υψος σέλα στα 93mm αν θυμάμαι καλά (πατούσαν κάτω μόνο οι επιθετικοί του ΝΒΑ)
Βάλε και την υψηλή τιμή βιτρίνας.
Πήγε άπατο.

Αν το πάρεις σε μια φυσιολογική τιμή σαν μεταχειρισμένο ,με τα θέματά του λυμένα ,είναι μιά πολύ καλή OffOn μοτοσυκλέτα.
Αλλά οι τιμές των μεταχ/νων ,είναι πολύ κοντά σε αυτές των 690Enduro ,τα οποία υπερτερούν παντού (και στην επικείμενη μεταπώληση) όπότε πάει άπατο και σαν μεταχ/νο.
(βλ.Νόμος προσφοράς κ ζήτησης)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κι εδώ στο Ηράκλειο πούλαγαν ένα τούμπανο με μεγάλο ντεπόζιτο και πολλά έξτρα.

_________________
Ντακάρετε-φον
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Κι εδώ στο Ηράκλειο πούλαγαν ένα τούμπανο με μεγάλο ντεπόζιτο και πολλά έξτρα.

_________________
Ντακάρετε-φον
Αυτή την στιγμή 2 είναι στο καρ και είναι και τα 2 απο Κρήτη,το ένα είναι μάλλον αυτό που λες.
 
Reactions: yns

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δε γνωρίζω για θέματα αξιοπιστίας και χρήσης στη μακρόχρονη συμβίωση, ούτε το έψαξα τιμολογιακά ποτέ....
Μια φορά το έκανα τεστ, όταν πρωτοβγήκε, κάπου στο 2006. Οδηγικά στο χώμα, μου άρεσε πολύ. Αυτό θυμάμαι. Τότε είχα την Αφρικα.
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Αξιόλογη "βάση" για adventure μηχανή, ο Colebatch εχει "αλωνισει" Ρωσία- Μογγολία με ένα adventurized xchallenge. Ομως εαν υπολογίσεις σήμερα το κόστος αγοράς+ τις μετατροπές ειναι προτιμότερο να πας σε 690, οπώς ειπε & ο γάτος.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλά Γιώργο, το μηχανάκι της 1ης φωτό είναι ... ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ !!!

Πάντως δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι, είχε γρανάζι ομόκεντρο με τον μπροστινό άξονα ...
Ετσι είναι στο 450Χ το εντούρο, και ο τρόπος που βάζει τη δύναμη κάτω, σου αφήνει μια αίσθηση απίστευτης γραμμικότητας.
Μπορεί να απέτυχαν σε όλα τ άλλα, αλλά σε αυτό πετυχαν διάνα :D
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Πήγε να μπεί δυναμικά σε έναν "χωρο" που οι άλλες εταιρείες "ζούσαν" απο αυτό το χώρο και γνωρίζουν πολύ καλά τις ιδιαιτερότητες του.
Νόμιζε ότι η κάθε καινοτόμα παπαριά που θα έβγαζε θα πουλούσε όπως οι υπόλοιπές της.
Εδώ έφαγε πόρτα και το κατάλαβε όταν πήρε την husqvarna (μια καθαρά χωμάτινη εταιρεία ) και την οποία κράτησε για ένα χρόνο. Ήθελαν να δούν τι μλκιες έκαναν και να τις διορθώσουν. Αυτό δεν γινόταν κι έπρεπε να βγάλουν εξ ολοκλήρου καινούργια μοτοσυκλέτα πράγμα που δεν τους συνέφερε οικονομικά οπότε πούλησαν την husqvarna και έπαψαν να ενδιαφέρονται για καθαρά χωμάτινα.
Αυτά με απλά λόγια γιατί δεν προχώρησε το projekt X.
 
Top Bottom