BMW F650 GS DAKAR 2004 RESTORATION

Gkatzogias George

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F650GS DAKAR
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Αποκτήθηκε ένα F650GS DAKAR 2004 δωρεάν από ένα φίλο που το είχε παρατημένο σε μια αποθήκη. Αποφασίσαμε με το γιο μου να αποκαταστήσουμε το μηχανάκι και ίσως να το βελτιώσουμε όπου μπορούμε. Έχουμε 2 επιλογές και θα ήθελα την γνώμη σας.
  • Αποκατάσταση μόνο των κρίσιμων μερών ( λάστιχα , αλυσίδα , πιρούνια ,αντλία νερού) και ξεσκούριασμα (όσα βλέπει η πεθερά).
  • Ολική αποκατάσταση με βαψίματα αντικατάσταση η αποκατάσταση όλων των εξαρτημάτων με φυσικά τελικό στόχο να βγει σαν καινούργια.
  • Όλα τα παραπάνω φυσικά θα γίνουν με πολύ προσωπική δουλειά και την βοήθεια επαγγελματιών όπου εμείς δεν έχουμε τα κατάλληλα εργαλεία.
  • Ποια είναι η γνώμη σας ?
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Καλημέρα.
Αν σου περισσεύει χρήμα και ΑΦΘΟΝΟΣ χρόνος κάνε το δεύτερο.
Αν θέλεις να το κάνεις λειτουργικό με λίγο χρήμα κάνε το πρώτο.

επειδή έχω κάνει μόνος ολική αποκατάσταση σε μηχανάκι τα είδα όλα !!
πολύ κούραση - τρέξιμο και χρήμα !
αλλά στο τέλος ικανοποίηση ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εξαρτάται από τις γνώσεις που εχεις, αν αξίζει να το κάνεις ολική ανακατασκευή.
Μπορεις να μας βάλεις κάποια φώτο, χλμ κλπ κλπ

Καλώς ήρθες στο advride
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αν η λεξη παρατημενο ισσοδυναμει με αρκετα χρονια ακινησιας ετοιμασου να βαλεις βαθεια το χερι στην τσεπη....

διοτι αν μιλαμε για 10ετια τοτε ακομα κ την πρωτη επιλογη να κανεις θα βγουν κ αλλα της δευτερης μολις τσουλησει για μερικα χιλιομετρα...

επειδη εκανα κατι αναλογο προσφατα..
η' δεν το ακουμπας η' πας για ολα!
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Καλημέρα,
Ποιος είναι ο σκοπός της αποκατάστασης, είναι για να έχεις μια μηχανή να κινείσαι ή για να πουληθεί;

Και στις 2 περιπτώσεις, καλό θα ήταν να ξοδέψεις τα πρώτα λεφτά σε συνεργείο που εμπιστεύεσαι να λυθεί και να σου πει τι είναι κρίσιμο να φτιαχτεί, προκειμένου να αποφασίσεις αν αξίζει η επένδυση του χρόνου και χρημάτων σου.
 

Gkatzogias George

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F650GS DAKAR
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Το μηχανάκι είναι λειτουργικό απλά ήταν μηχανή εργασίας για το πήγαινε έλα στη δουλειά . Με δεδομένο ότι ξεκινάω από το 0 ευρώ κόστος απόκτησης μου αφήνει περιθώρια να ρίξω κάποιο ποσό χρημάτων. Είμαι μηχανικός αεροσκαφών οπότε έχω γενική γνώση στα μηχανολογικά. Αυτό που δεν έχω και ίσως χρειαστώ την γνώση των ποιο έμπειρων από εμένα είναι που βρισκω εξαρτήματα ποια είναι η προτιμότερη επιλογή για αντικατάσταση και γενικά αν μπορούν κάποιοι να με συμβουλέψουν εφόσον έχουν δοκιμάσει κάποια από τις επιλογές.

Σίγουρα ξεκινάω από τα πιρούνια με αλλαγή υγρών και φλάντζες στεγανότητας.

Όποιος θέλει να προτείνει κάτι με μεγάλη μου χαρά να τον ακούσω

ps : δεν παιρνει jpeg για ανεβασμα φωτο ξερει κανεις τι format να ανεβασω
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Το μηχανάκι είναι λειτουργικό απλά ήταν μηχανή εργασίας για το πήγαινε έλα στη δουλειά . Με δεδομένο ότι ξεκινάω από το 0 ευρώ κόστος απόκτησης μου αφήνει περιθώρια να ρίξω κάποιο ποσό χρημάτων. Είμαι μηχανικός αεροσκαφών οπότε έχω γενική γνώση στα μηχανολογικά. Αυτό που δεν έχω και ίσως χρειαστώ την γνώση των ποιο έμπειρων από εμένα είναι που βρισκω εξαρτήματα ποια είναι η προτιμότερη επιλογή για αντικατάσταση και γενικά αν μπορούν κάποιοι να με συμβουλέψουν εφόσον έχουν δοκιμάσει κάποια από τις επιλογές.

Σίγουρα ξεκινάω από τα πιρούνια με αλλαγή υγρών και φλάντζες στεγανότητας.

Όποιος θέλει να προτείνει κάτι με μεγάλη μου χαρά να τον ακούσω

ps : δεν παιρνει jpeg για ανεβασμα φωτο ξερει κανεις τι format να ανεβασω
Οι φωτογραφίες ανεβαίνουν απευθείας μόνο μέσω Tapatalk ή διαφορετικά ακολουθήστε τον παρακάτω οδηγό:

Εάν η μοτοσυκλέτα είναι γενικά λειτουργική θα πρότεινα να βελτιωθεί εκεί που έχει συγκεκριμένα προβλήματα.
Εάν πάλι υπάρχει χρόνος χρήμα και διάθεση τότε κάντε ολική επαναφορά.
Σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο από την προσωρινή λύση.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
μπορεις να κανεις κατι ενδοιαμεσο...
δεν ειναι καποιο πολυ παλιο μοντελο να εχει παρα πολλες σκουριες και οσες εχει να μπορεις να τι δουλεψεις...
τα καλωδια ψαξε καλα μπρος πισω ψαλιδι και τα αναλωσιμα
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Τι λέτε ρε παιδια; δε τα γράφετε και στα Ελληνικά αμα ειναι,διοτι το εγγλέζικο δε το σπικαρουμε όλοι
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το advride είναι παρακλάδι του..... advrider!!!!!!!!! :laugh:
Τι δεν καταλαβαίνσσσσς!!! :p
Συμπαθα με αλλα το advride.gr δεν ειναι παρακλάδι κανενός, είναι μοναδικό όπως και τα μέλη του
Υγ.το πιασα το χιουμοριστικο,:) απλα μια διευκρίνηση για όποιον ενδεχομένως δεν καταλαβε
 

Gkatzogias George

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F650GS DAKAR
Όπως απαιτεί ο λαός θα ξεκινήσω να τραβάω φωτογραφίες για να τα χρησιμοποιήσω ως πειστήρια χαχαχα.
Οκ θα τραβάω φωτογραφίες και μετά θα ακολουθήσω τον οδηγό που ανέβασε ένας φίλος ποιο πάνω για να τις ανεβάσω στο Advride.

Ήρθε η ώρα για την πρώτη ερώτηση. Από πού αγοράζω τσιμούχες για τα πιρούνια και τι λάδι βάζω 10W ή 15w
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Όπως απαιτεί ο λαός θα ξεκινήσω να τραβάω φωτογραφίες για να τα χρησιμοποιήσω ως πειστήρια χαχαχα.
Οκ θα τραβάω φωτογραφίες και μετά θα ακολουθήσω τον οδηγό που ανέβασε ένας φίλος ποιο πάνω για να τις ανεβάσω στο Advride.

Ήρθε η ώρα για την πρώτη ερώτηση. Από πού αγοράζω τσιμούχες για τα πιρούνια και τι λάδι βάζω 10W ή 15w
Οι φωτογραφιες μπορουν να σε βοηθησουν στην εξελιη των εργασιων κ σαφως κατα το μονταρισμα,μην τις υποτιμας...
για λαδι οτι λεει το μανουαλι,αν δεν το εχεις ειναι βασικο να το βρεις εφοσον θελεις να κανεις δουλειες μονος σου.
λογικα 10αρι...
 
Top Bottom