BMW R75/5

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Χαιρετώ την παρέα!!

Στις αρχές του καλοκαιριού πούλησα το ταπεινό μου και τίμιο ΧΤάκι, και ύστερα από 3 μήνες υπομονής επιτέλους έφτασε στα χέρια μου. Εδώ και μια βδομάδα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου!







Την μοτοσυκλέτα αυτή την είχε στην κατοχή του ο πατέρας μου για 18 χρόνια. Την αγόρασε από τον ΟΔΔΥ, την έφτιαξε με πολύ μεράκι και προσωπική εργασία και την κυκλοφορούσε καθημερινά. Τα τελευταία 4-5 χρόνια δεν της έκανε την χρήση που συνήθιζε, αφού έχει έναν κινέζο πάπιο που τον εξυπηρετούσε στις δουλειές του, συνέπεσε και η πώληση της δικιάς μου...οπότε βουαλά!! Εστάλη στην Καβάλα, για να μπορεί πάλι αυτό το λουλούδι να γράψει κανά χιλιόμετρο σε δρόμους για το οποίο προορίζεται και όχι να το τρώει η ακινησία και ενίοτε η κίνηση της Αθήνας.

Έχω γράψει περίπου 700-800χλμ μέχρι στιγμής και η αίσθηση επάνω της είναι απίστευτη. Πραγματικά λες και είσαι σε άλλη εποχή! Το βάρος της κάνει την εμφάνισή του παντού, ειδικά σε πολύ κλειστές στροφές, όμως, όταν είσαι σε πορεία κοτσάρεις την 4η και απολαμβάνεις τον τουριστικό της χαρακτήρα.
Έχει έναν ήχο....έχω ακούσει κι άλλα boxer, αλλά εδώ δεν μιλάμε για τον ήχο της εξάτμισης, αλλά για τον κινητήρα. Ακούς το μοτέρ να δουλεύει, είτε είσαι επάνω και πηγαίνει είτε όχι.
Η σέλα της, αν και μεγάλη, φαρδιά, με μπόλικο και μαλακό αφρώδες, μετά από κάποια ώρα οδήγησης σε πιάνει ο κώλος σου, αφού κάθεται το υλικό κι εσύ στις σιδεριές...
Το τιμόνι της είναι στενό, εγώ είχα συνηθίσει στο ΧΤ που είναι πιο φαρδύ, με αποτέλεσμα να σου πιάνονται τα μπράτσα. Πιστεύω όμως ότι αυτά συνηθίζονται. Η θέση οδήγησης είναι ελαφρώς σκυφτή, εντελώς street.
Είμαι πολύ χαρούμενος που ήρθε στην κατοχή μου και οδηγώ μια τέτοια μοτοσυκλέτα!

Μερικές φωτό ακόμα..







 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:hailbig::hailbig::hailbig:
καλοταξιδη η κουκλα ρε φιλε...
πολλα μπραβο...
τι μοντελο ειναι??/
ανακατασκευη κλπ????
μας πεταξες 5 φωτο, μας τρελανες και μας αφησες με το πλι στο χερι....:eek::eek:
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Σε ευχαριστώ πολύ!! :friendship:

Είναι μοντέλο του 1973. Το χρώμα δεν είναι το εργαστασικό, είναι επιλογή του πατρός. Η συγκεκριμένη ήταν της ελληνικής τροχαίας. Αφού να φανταστείς μέσα στο ντουλαπάκι της υπήρχαν διάφορες σημειώσεις από τα δρομολόγια που έκαναν τότε. Ανακατασκευή...είναι 3ο στάδιο ρεκτιφιέ...Μετά θα χρειαστούμε νέα κυλινδροπίστονα:p..Έγινε μια ψιλοεπισκευή πριν σταλεί εδώ σε μένα, αλλαγή ελατηρίων πιστονιού, κουζινέτων, ακτίνες, λάστιχα, κάποια χρώμια σε εξατμίσεις και κάγκελα, γενικώς πραματάκια που να μην χρειαστεί να βάλω εγώ χέρι, παρά μόνο λάδια φίλτρα.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Πολύ ωραίο κομμάτι!
Και πολύ προσεγμένο φαίνεται!
Μερακλής ο πατέρας!

Να έχεις απολαυστικές βόλτες πάνω της!:)

Παίζει και μια ίδια εδω στον Βόλο, σε μπλε χρώμα και ξέρω έναν εδώ μέσα που την έχει βάλει για τα καλά στο μάτι...
Καλά δεν τα λέω Gregory Gs? :rolleyes:
 

vtheo

Μέλος
Περιοχή
Π.Φάληρο
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200 GS Adv 08
Καλοτάξιδη φίλε!Πανέμορφη μοτοσυκλέτα!Ευτυχώς που τέτοιοι θησαυροί πηγαίνουν σε μερακλίδικα χέρια ...
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Παρασκευα μου ευχομαι από καρδιας καλοταξιδη,να σου χαρισει ομορφα και ασφαλη χιλιόμετρα και να'στε μαζι ατσαλένιοι για τουλάχιστον 41 χρονια και βαλε ακομα!!!:ok::ok::ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είναι όμορφη, σε "πάει αλλού" με μια ματιά!!!:ok:
Κι ευτυχώς, είναι "μαμά" χωρίς καγκουριές!!!
Να τη χαίρεσαι και να τη βολτάρεις φίλος;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε ευχαριστώ πολύ!! :friendship:

Είναι μοντέλο του 1973. Το χρώμα δεν είναι το εργαστασικό, είναι επιλογή του πατρός. Η συγκεκριμένη ήταν της ελληνικής τροχαίας. Αφού να φανταστείς μέσα στο ντουλαπάκι της υπήρχαν διάφορες σημειώσεις από τα δρομολόγια που έκαναν τότε. Ανακατασκευή...είναι 3ο στάδιο ρεκτιφιέ...Μετά θα χρειαστούμε νέα κυλινδροπίστονα:p..Έγινε μια ψιλοεπισκευή πριν σταλεί εδώ σε μένα, αλλαγή ελατηρίων πιστονιού, κουζινέτων, ακτίνες, λάστιχα, κάποια χρώμια σε εξατμίσεις και κάγκελα, γενικώς πραματάκια που να μην χρειαστεί να βάλω εγώ χέρι, παρά μόνο λάδια φίλτρα.



Καλά αυτό, μπορεί να το κάνουν τα δικά σου τα παιδιά.....;)
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Πανέμορφη! Και όταν υπάρχει και οικογενειακό/προσωπικό παρελθόν από πίσω είναι ακόμη πιο όμορφη για τον αναβάτη :ok: Και πολύ σημαντικό για μένα που την αντιμετωπίζεις σαν τη "μηχανή σου" και όχι σαν αντίκα για το μουσείο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πανέμορφη! Και όταν υπάρχει και οικογενειακό/προσωπικό παρελθόν από πίσω είναι ακόμη πιο όμορφη για τον αναβάτη :ok: Και πολύ σημαντικό για μένα που την αντιμετωπίζεις σαν τη "μηχανή σου" και όχι σαν αντίκα για το μουσείο.
Υπάρχει το πλεονέκτημα των ανταλλακτικων. ..
Μπορείς να βρεις τα πάντα.


Σταλθηκε απο advφον!!!
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια!!! Η αλήθεια είναι πως πλέον είναι οικογενειακό κειμήλιο, από την στιγμή που πέρασε στα χέρια μου! Με την διαφορά ότι θα κυκλοφορεί, δεν θα κάτσει να σαπίσει σε κανά γκαράζ...Ευτυχώς από ανταλλακτικά, υπάρχουν ακόμα και ό,τι παπαράκι σου χρειαστεί, με το ανάλογο κόστος βέβαια. Αυτό που χρειάζεται π.χ. είναι νέο στροφόμετρο, δεν λειτουργεί και δυστυχώς πάει με όλο το καντράν στα 270€...Ευτυχώς είναι το μόνο που χρειάζεται, σιγά σιγά θα γίνει και αυτό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να γίνει, να γίνει!
Με τη σειρά, αλλά να γίνει.
Της αξίζει και ειδικά στην κατάσταση που στην έδωσε ο πατέρας σου!
Μακάρι να την πάρει το δικό σου παιδί κάποια μέρα. Αυτή μάλλον θα αντέχει;)
 

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
Πραγματική κούκλα!!! να την χαρείς σου εύχομαι και να σε ταξιδεύει! η ομορφιά του κλασικού έχει άλλη χάρη...
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Χαιρετώ την παρέα!!

Στις αρχές του καλοκαιριού πούλησα το ταπεινό μου και τίμιο ΧΤάκι, και ύστερα από 3 μήνες υπομονής επιτέλους έφτασε στα χέρια μου. Εδώ και μια βδομάδα είμαι ένας ευτυχής κάτοχος του συγκεκριμένου μοντέλου!







Την μοτοσυκλέτα αυτή την είχε στην κατοχή του ο πατέρας μου για 18 χρόνια. Την αγόρασε από τον ΟΔΔΥ, την έφτιαξε με πολύ μεράκι και προσωπική εργασία και την κυκλοφορούσε καθημερινά. Τα τελευταία 4-5 χρόνια δεν της έκανε την χρήση που συνήθιζε, αφού έχει έναν κινέζο πάπιο που τον εξυπηρετούσε στις δουλειές του, συνέπεσε και η πώληση της δικιάς μου...οπότε βουαλά!! Εστάλη στην Καβάλα, για να μπορεί πάλι αυτό το λουλούδι να γράψει κανά χιλιόμετρο σε δρόμους για το οποίο προορίζεται και όχι να το τρώει η ακινησία και ενίοτε η κίνηση της Αθήνας.

Έχω γράψει περίπου 700-800χλμ μέχρι στιγμής και η αίσθηση επάνω της είναι απίστευτη. Πραγματικά λες και είσαι σε άλλη εποχή! Το βάρος της κάνει την εμφάνισή του παντού, ειδικά σε πολύ κλειστές στροφές, όμως, όταν είσαι σε πορεία κοτσάρεις την 4η και απολαμβάνεις τον τουριστικό της χαρακτήρα.
Έχει έναν ήχο....έχω ακούσει κι άλλα boxer, αλλά εδώ δεν μιλάμε για τον ήχο της εξάτμισης, αλλά για τον κινητήρα. Ακούς το μοτέρ να δουλεύει, είτε είσαι επάνω και πηγαίνει είτε όχι.
Η σέλα της, αν και μεγάλη, φαρδιά, με μπόλικο και μαλακό αφρώδες, μετά από κάποια ώρα οδήγησης σε πιάνει ο κώλος σου, αφού κάθεται το υλικό κι εσύ στις σιδεριές...
Το τιμόνι της είναι στενό, εγώ είχα συνηθίσει στο ΧΤ που είναι πιο φαρδύ, με αποτέλεσμα να σου πιάνονται τα μπράτσα. Πιστεύω όμως ότι αυτά συνηθίζονται. Η θέση οδήγησης είναι ελαφρώς σκυφτή, εντελώς street.
Είμαι πολύ χαρούμενος που ήρθε στην κατοχή μου και οδηγώ μια τέτοια μοτοσυκλέτα!

Μερικές φωτό ακόμα..







μερακλης ο πατερας σου. μπραβο του και μπραβο σου που επελεξες να κρατησεις αυτο το διαμαντι στην οικογενεια. τα προβληματα που ανεφερες (εκτος του βαρους) ειναι απλα ασημαντα και ευκολα αντιμετωπιζονται... σου ευχομαι ομορφα και ασφαλη ταξιδια με την "γρια"... :ok::ok::ok:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Λοιπόν !!!!
Απο ότι εχω διαβάσει σε αυτές τις μοτοσυκλέτες παρατηρήθηκαν προβλήματα θερμοκρασίας !!
Λόγο μικρής ποσότητας λαδιού στο κάρτερ !!!!
Πουλάνε στην Γερμανία ενα πρόσθετο κομμάτι που μπαίνει στην έλαιο λεκάνη και μεταβάλει την χωρητικότητα της κατα ενα επιπλέον λίτρο νομίζω !!!
Υπέροχη μοτοσυκλέτα !!!
Σπουδαίος ο πατέρας που την είχε έτσι !!!!
Και εσύ θα γίνεις ένας σπουδαίος συνεχιστής !!!
 
Top Bottom