BMW R75/5

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
Λοιπόν !!!!
Απο ότι εχω διαβάσει σε αυτές τις μοτοσυκλέτες παρατηρήθηκαν προβλήματα θερμοκρασίας !!
Λόγο μικρής ποσότητας λαδιού στο κάρτερ !!!!
Πουλάνε στην Γερμανία ενα πρόσθετο κομμάτι που μπαίνει στην έλαιο λεκάνη και μεταβάλει την χωρητικότητα της κατα ενα επιπλέον λίτρο νομίζω !!!
Υπέροχη μοτοσυκλέτα !!!
Σπουδαίος ο πατέρας που την είχε έτσι !!!!
Και εσύ θα γίνεις ένας σπουδαίος συνεχιστής !!!
Ακόμα κι αυτό το έργο τέχνης, θες να το "πειράξεις" βρε αθεόφοβε!?

Μήπως να άλλαζε και πιανόλες?:roflmao::)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ακόμα κι αυτό το έργο τέχνης, θες να το "πειράξεις" βρε αθεόφοβε!?

Μήπως να άλλαζε και πιανόλες?:roflmao::)
Αντουάν δεν έχεις δίκιο αυτή τη φορά !!!
Επρόκειτο για κατασκευαστικό λάθος!!!!
Ειδικά σε χώρες με ζεστά κλίματα !!!
Είδες τι λέει παραπάνω δυο φορές επισκευή και μετά παει για κυλινδρα
Μεγάλες θερμοκρασίες !!!!!
Το εχω ψάξει !!!!
Και εχω μιλήσει με άνθρωπο γνωστη!!!
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Λοιπόν !!!!
Απο ότι εχω διαβάσει σε αυτές τις μοτοσυκλέτες παρατηρήθηκαν προβλήματα θερμοκρασίας !!
Λόγο μικρής ποσότητας λαδιού στο κάρτερ !!!!
Πουλάνε στην Γερμανία ενα πρόσθετο κομμάτι που μπαίνει στην έλαιο λεκάνη και μεταβάλει την χωρητικότητα της κατα ενα επιπλέον λίτρο νομίζω !!!
Υπέροχη μοτοσυκλέτα !!!
Σπουδαίος ο πατέρας που την είχε έτσι !!!!
Και εσύ θα γίνεις ένας σπουδαίος συνεχιστής !!!
Έχεις δίκιο! Έχουμε βρει στην Αθήνα, αλλάζει η χωρητικότητα κατά ένα λίτρο. Προς το παρόν θα το δουλέψω έτσι και αν παρουσιαστεί τέτοιο θέμα θα μπει. Εδώ στην επαρχία νομίζω δεν θα ζορίζεται όπως στην Αθήνα με την κίνηση. Πάντως είναι στα υπ'όψιν το κάρτερ.

Να είσαι καλά! Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!
 

dimitris.t

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200 GS ADV,ducati 1098s
Χάρηκα πραγματικά που θαύμασα από κοντά χθες την υπέροχη αυτήν κηρία που και μόνο με τον ήχο της σε ταξιδεύει!! να είσαι καλά φίλε και να κάνετε μαζί πολλά πολλά χιλιόμετρα!!!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Για να λέμε την αλήθεια, όταν ο Παρασκευάς μού είπε πριν από κανα-δυό μήνες το πλάνο του, να φέρει την παλιά BMW που επόι 18 χρόνια κυκλοφορούσε καθημερινά ο πατέρας του, δεν περίμενα να έβλεπα ένα τόσο καλοδιατηρημένο μηχανάκι. Οι φώτο πραγματικά το αδικούν, πρέπει να το δείτε (και να το ακούσετε) από κοντά. άλλο πράγμα........

Καλά χιλιόμετρα Παρασκευά
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ο ηχος παιδια ειναι αλλο πραγμα..ακουγεται τοσο γλυκα!
Στην καταβαση απο την Ελατια μετα απο παρατεταμενο κλεισιμο γκαζιου
εβγαζε λιγο μπλε καπνο με τη γνωριμη οσμη του καμμενου λαδιου.
Μοτερ που αυτοπροστατευεται δηλαδη αλλα βαλτε του και χωρο για ενα κιλο εξτρα να υπαρχει!
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια!!! Η αλήθεια είναι πως πλέον είναι οικογενειακό κειμήλιο, από την στιγμή που πέρασε στα χέρια μου! Με την διαφορά ότι θα κυκλοφορεί, δεν θα κάτσει να σαπίσει σε κανά γκαράζ...Ευτυχώς από ανταλλακτικά, υπάρχουν ακόμα και ό,τι παπαράκι σου χρειαστεί, με το ανάλογο κόστος βέβαια. Αυτό που χρειάζεται π.χ. είναι νέο στροφόμετρο, δεν λειτουργεί και δυστυχώς πάει με όλο το καντράν στα 270€...Ευτυχώς είναι το μόνο που χρειάζεται, σιγά σιγά θα γίνει και αυτό.
εκανα ερωτηση οσων αφορα το στροφομετρο σε ομαδα στο FB και μου ειπαν οτι επισκευαζετε αρκη να βρεις παλιο μαστορα που φτιαχνει κοντερ και ταχογραφους... στη θεσσαλονικη σιγουρα θα βρεις...:):)
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Έτσι είναι, τσιμπάει λίγο λάδι. Αλλάχθηκαν τα ελατήρια πιστονιού πριν έρθει στα χέρια μου(περίπου πριν 1000χλμ) και πιθανώς δεν έχουν πατήσει καλά. Συνεχώς το έχω στο νού μου και συμπληρώνω, ελπίζω κάνοντας χιλιόμετρα να πατήσουν καλά και να εξαλειφθεί το πρόβλημα. Αλλιώς....:banghead:....θα κλαίμε με μαύρο δάκρυ...:cry:
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
εκανα ερωτηση οσων αφορα το στροφομετρο σε ομαδα στο FB και μου ειπαν οτι επισκευαζετε αρκη να βρεις παλιο μαστορα που φτιαχνει κοντερ και ταχογραφους... στη θεσσαλονικη σιγουρα θα βρεις...:):)
Το στροφόμετρο είναι μαγνητικό. Δεν είναι με κάποιο γρανάζι έτσι ώστε να επισκευαστεί αλλάζοντάς το. Τώρα τί ακριβώς σημαίνει μαγνητικό και δεν επιδέχεται επισκευής, θα σε γελάσω...Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Θα το ψάξω κι εγώ, όμως να δω τι παίζει.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το λάδι μπορεί να είναι και απο τις βαλβίδες !!!
Θα ψάξω λίγο το θέμα να βρούμε απο 80 r κύλινδρο πιστόνια νομίζω ταιριάζουν !!!και τίποτε άλλες πληροφορίες !!!!
Για αργότερα !!!
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Το σίγουρο είναι πως τώρα πια ξέρω που να απευθυνθώ για πληροφορίες, αφού είδα την ανταπόκρισή σας για τα προβληματάκια που έχω μέχρι τώρα! Να είστε καλά παιδιά, σας ευχαριστώ όλους!

Το λάδι μπορεί να είναι και απο τις βαλβίδες !!!
Πριν 400 χλμ τις ρύθμισα, αν εννοείς αρύθμιστες...
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Το στροφόμετρο είναι μαγνητικό. Δεν είναι με κάποιο γρανάζι έτσι ώστε να επισκευαστεί αλλάζοντάς το. Τώρα τί ακριβώς σημαίνει μαγνητικό και δεν επιδέχεται επισκευής, θα σε γελάσω...Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου! Θα το ψάξω κι εγώ, όμως να δω τι παίζει.
η γενικοτερη φιλοσοφια της τοτε εποχης ηταν "ολα" πανω σε μια μηχανη να μπορουν να επισκευαστουν... δυσκολα θα βρεις πανω πανω της κατι που να ειναι fix, δηλαδη να μην μπορει να λυθει ωστε να επισκευαστει... επεισης γνωμη μου ειναι να μην χαθουν/αλλαχθουν "τα δικα της" πραγματα... η ομαδα που προανεφερα ειναι αυτη... https://www.facebook.com/groups/Greekcustoms/639360512845333/?notif_t=group_comment
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Πανέμορφη και εύχομαι να περάσει και στην επόμενη γενιά αφού σε γεμίσει με εικόνες και βόλτες στην ίδια ή σε καλύτερη κατάσταση απ΄ότι είναι τώρα.
Μπράβο σε σενα και στον πατέρα σου που την έχετε σε τέτοια κατάσταση αλλά ακόμη περισσότερο που την απολαμβάνεις στους δρόμους!!
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Αγορίνα τώρα το είδα αυτό. Και μέσα από εδώ λοιπόν καλοτάξιδη πάντα όρθιος και εύχομαι να γράψεις μαζί της πολλά απολαυστικά και αξέχαστα χλμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Την Δευτέρα που μας πέρασε είπα να κάνω μια βόλτα μέχρι Θεσσαλονίκη με την γριούλα μου...δυστυχώς δεν έφτασα ούτε μέχρι την Ασπροβάλτα, αφού με άφησε στον δρόμο. Εκεί που πήγαινα πορεία μου πετάει την 4η από το κιβώτιο. Προσπαθώ να βάλω 3η, αλλά τίποτα. Σταματάω δεξιά, βρίσκω νεκρά, βάζω πρώτη, δίνω γκάζι...μουλάρι ο αστραχάν...τίποτα...:waiting: Καλώ οδική και μετά από 5 ώρες φτάνω σπιτάκι μου μαζί με το μοτεράκι μου. Όσο περίμενα έψαχνα να δω σημάδια πάνω στο μηχανάκι που να εξηγούν τί μπορεί να είχε πάθει...Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι ο άξονας έκαιγε και είχε και κάποιες διαρροές από εδώ

Είναι η τάπα που βγαίνουν οι αναθυμιάσεις από τις βαλβολίνες

και από εδώ

που πιθανότατα αυτό να είναι το γράσο που υπάρχει στην ροδέλα, αφού κινείται κάθε φορά που πατάς το ποδόφρενο, το οποίο ''έτρεξε'' γιατί είχαν αναπτυχθεί πολύ μεγάλες θερμοκρασίες..

και από αυτό το σημείο έβλεπα καπνούς...:eek:


Το μυαλό λοιπόν πήγε κατευθείαν στον άξονα. Ωραίαααα:cry:

Την επόμενη μέρα άδειασα τις βαλβολίνες για να δω σε πιο σημείο ήταν η βλάβη. Έχει δύο σημεία, ένα στο τούνελ του άξονα, όπου από εκεί βγήκαν καθαρές οι βαλβολίνες χωρίς μεταλλικά υπολείμματα. Το άλλο σημείο, το οποίο φαίνεται στην δεύτερη φωτό ήταν γεμάτο με τις Παναγιάς τα μάτια μέσα...




Συνεπώς πάμε για λύσιμο άξοναααα....ωραίαααααα

Χθές κατέβηκα και έβγαλα τον άξονα, αλλά από την φούρια μου να τον βγάλω και να τον ανοίξω να δω τι παίζει δεν έβγαλα φωτό της διαδικασίας. Έβγαλα όμως σήμερα φωτό τα κομμάτια που αποσύνδεσα. Ξεκίνησα από τα εξατμισόνια..




Τα οποία βγήκαν με το ειδικό κλειδί


Πριν τις βγάλω όμως έπρεπε να βγάλω το πεντάλ φρένου και τα μαρσπιέ


Μετά έβγαλα ροδούλα, δηλαδή αποσύνδεσα, αφού δεν ήθελε η ρουφιάνα να βγει αν δεν σηκώσεις ψηλά την μηχανή. Έβγαλα όμως τον άξονα που βιδώνει στο ψαλίδι για να καταφέρω να την βγάλω, κι έτσι είχα φτάσει και στο ζητούμενο.






Όπου πάνω του εδράζουν τα ταμπούρα. Βγήκαν και αυτά.


Έχω φτάσει λοιπόν σε αυτό το σημείο και είμαι ένα βήμα πριν δω τι τελικά παίχτηκε εκεί μέσα....



Βρε διάολε πως ανοίγει??????:thinking:Έχω σπάσει το κεφάλι μου και έχω κολλήσει εκεί. Το βιβλίο δεν έλεγε τίποτα. Να το στείλω στον μάστορα έγραφε. Αφού εψαξα στο ίντερνετ χθες το βράδυ τον τρόπο που ανοίγει αυτό το καπάκι, βρήκα και ποια είναι η χρήση των δύο μικρών αντικρυστών τρυπών.. Η σημερινή μέρα με βρήκε να το ανοίγω τελικά

βάζοντας δυο βίδες σε αυτές τις τρύπες, τις οποίες τερματίζεις και αυτές σπρώχνουν το καπάκι προς τα έξω....

Και ορίστε το αποτέλεσμα...


:cry::cry::cry:

:cry::cry:

:cry::cry:



Έπεσε κούρεμα με την ψιλή..
Πακεταρίστηκαν και εστάλησαν στην Αθήνα για περαιτέρω επισκόπηση της βλάβης και επισκευή.

Κι έχω μείνει
 
Top Bottom