BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πόσο μικρό είναι το μικρό? Το 800αρι? Έλπιζα σε κανα 1250, να κάνω και το κομμάτι μου :ha
Μια χαρά είναι το 310
Πριν 2 χρόνια είχε κάτι μικρά γιαμαπα xt125 και ήταν χαροπαλεμα
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Μια χαρά είναι το 310
Πριν 2 χρόνια είχε κάτι μικρά γιαμαπα xt125 και ήταν χαροπαλεμα
Γιατί όμως γιαμαχα σε εξουσιοδοτημένο BMW..;;;
Για να μην χαλάνε τα οχήματα υποστηρίξεις κ τρέχουν να τα μαζεύουν..;;;;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί όμως γιαμαχα σε εξουσιοδοτημένο BMW..;;;
Για να μην χαλάνε τα οχήματα υποστηρίξεις κ τρέχουν να τα μαζεύουν..;;;;
Γιατί η bmw δεν είχε χρεπια μηχανάκια στην γκάμα της...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
M' αυτά και μ΄αυτά, με πείσατε να είμαι και ευχαριστημένος με το μικρούλι ενώ είχα βλέψεις για μεγαλεία!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
M' αυτά και μ΄αυτά, με πείσατε να είμαι και ευχαριστημένος με το μικρούλι ενώ είχα βλέψεις για μεγαλεία!
Να είσαι... Δεν ξέρω πολλούς να δίνουν μηχανάκι σε σερβις
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να είσαι... Δεν ξέρω πολλούς να δίνουν μηχανάκι σε σερβις
Γενικά δεν υπάρχουν πολλοί με το επίπεδο εξυπηρέτησης της BMW.

Άλλοι ντίλερ έχουν και "γωνία καφετέρια". Δεν λέει τίποτα από μόνο του, αλλά είναι κάτι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ήθελα να γράψω ένα συγκεντρωτικό στο τέλος, αλλά επειδή δεν ξέρω πότε θα είναι το τέλος της επισκευής...

"Σετ στεγανοποίησης καλαμιού" 75 ευρώ, ήτοι 150 και για τα δύο. Συν λάδια, συν εργασία. Ο χριστός, η παναγία και οι άγιοι όλοι... Και θα μου πείτε BMW για αρχόντους μαλακάκο μου, σιλάνς και πλερώ Μπυθουλαίε, ΟΚ.

Δεν έχω καμία απορία ως προς το γιατί πάει ο κόσμος και αλλάζει μόνο τα λάδια στα μπροστινά του, μέχρι να αρχίσει να τρέχει το λάδι ποτάμι από τα καλάμια. Ή θα πάει κάπου έξω να τα κάνει. Ας όψεται ο Δήμος Κηφισιάς και τα έργα του... Και θα επαναλάβω, αν κάποιος άνθρωπος έχει κάνει τα κακάκια του παξιμάδι για να πάρει αυτό το μηχανάκι (ή οποιοδήποτε άλλο δηλαδή) και του το χαλάσει ο οποιοσδήποτε Δήμος και δεν έχει ένα 700άρι (που είναι η ευτυχής κατάληξη λόγω επισκευάσιμης ζάντας, αλλιώς συζητούσαμε για 950 ευρώ ανταλλακτικό συν όλα τα άλλα) τι στο καλό κάνει με το υπέροχο μηχανάκι του;

Food for thought.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Δεν ξέρω αν το έχουμε ξαναπεί εδώ μέσα.

Κάποιοι σε Αμερική και Ευρώπη, υποστηρίζουν ότι αγοράζοντας ένα όχημα (αυτοκίνητο, μοτό κλπ) για γούστα (ή και για γούστα), θεωρητικά θα πρέπει να σου "περισσεύουν" τουλάχιστον άλλα τόσα του ποσού αγοράς του.... Για κάθε ενδεχόμενο...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το έχω γράψει εγώ (που επίσης κάπου το είδα σε ξένο φόρουμ και τελικά ισχύει, απλά δεν το καταλάβαινα έχοντας πολύ φθηνές μοτοσικλέτες). Δεν συμφώνησαν οι περισσότεροι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια επισκευή μπροστινού σε μια Honda για παράδειγμα ή triumph ή δεν ξέρω τι.... Πόσο στοιχίζει?
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Πεμφε (ειδικα μεταχειρω)χωρίς μια μικρή κάβα είναι αυτοκτονία.
Βέβαια τα 4κατοσταρικα για σέρβις μπροστινού είναι πραγματικά ανέκδοτο.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μια επισκευή μπροστινού σε μια Honda για παράδειγμα ή triumph ή δεν ξέρω τι.... Πόσο στοιχίζει?
Κάπου στο 100 με λάδια τσιμουχες κόστισε το σέρβις του f 800 gs ,αλλά στην ........χοντα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάπου στο 100 με λάδια τσιμουχες κόστισε το σέρβις του f 800 gs ,αλλά στην ........χοντα.
Εδώ δεν έγινε σέρβις, αλλά επισκευή στο XR του αμιρου
Βγήκαν πήγαν στον παπουτσα κλπ κλπ κλπ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εδώ δεν έγινε σέρβις, αλλά επισκευή στο XR του αμιρου
Βγήκαν πήγαν στον παπουτσα κλπ κλπ κλπ
Στον Παπουτσά πήγαν για να αλλάξει τα καλάμια. Δεν στράβωσαν αλλά το ένα είχε οξείδωση/φθορά και εγώ επέλεξα να αλλαχτεί για να μην φθείρει πρόωρα την τσιμούχα. Ζευγάρι δηλαδή, όχι το ένα, για να μην παρεξηγηθώ.

Το θέμα είναι ότι ο Παπουτσάς έπρεπε να τα πάρει Τετάρτη πρωί και να τα φέρει Πέμπτη μεσημέρι, είναι τώρα Τετάρτη μεσημέρι της επόμενης εβδομάδας και ακόμα αγνοείται το μπροστινό. Κρίνοντας από βίντεο στον σωλήνα, η όλη φάση είναι μισή ωρίτσα, ένα θερμοπίστολο και μιά μέγγενη πάγκου. Άντε πες ότι δεν είναι τόσο απλό και θέλει λίγο παραπάνω χρόνο και ειδικό εργαλείο που δεν θέλει βλέποντας το ανάπτυγμα του σχεδίου των ανταλλακτικών, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θέλει μιά εβδομάδα δουλειάς.

Επίσης είναι αστείο ότι εκεί είχα απευθυνθεί για αγορά ανταλλακτικού και επισκευή πέρυσι. Δεν με αφήνουν με καλή εντύπωση, δεύτερη φορά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στον Παπουτσά πήγαν για να αλλάξει τα καλάμια. Δεν στράβωσαν αλλά το ένα είχε οξείδωση/φθορά και εγώ επέλεξα να αλλαχτεί για να μην φθείρει πρόωρα την τσιμούχα. Ζευγάρι δηλαδή, όχι το ένα, για να μην παρεξηγηθώ.

Το θέμα είναι ότι ο Παπουτσάς έπρεπε να τα πάρει Τετάρτη πρωί και να τα φέρει Πέμπτη μεσημέρι, είναι τώρα Τετάρτη μεσημέρι της επόμενης εβδομάδας και ακόμα αγνοείται το μπροστινό. Κρίνοντας από βίντεο στον σωλήνα, η όλη φάση είναι μισή ωρίτσα, ένα θερμοπίστολο και μιά μέγγενη πάγκου. Άντε πες ότι δεν είναι τόσο απλό και θέλει λίγο παραπάνω χρόνο και ειδικό εργαλείο που δεν θέλει βλέποντας το ανάπτυγμα του σχεδίου των ανταλλακτικών, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θέλει μιά εβδομάδα δουλειάς.

Επίσης είναι αστείο ότι εκεί είχα απευθυνθεί για αγορά ανταλλακτικού και επισκευή πέρυσι. Δεν με αφήνουν με καλή εντύπωση, δεύτερη φορά.
Γίνεται χαμός εκεί μεσα
Όλη η Ελλάδα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γίνεται χαμός εκεί μεσα
Όλη η Ελλάδα
Μάντεψε πόσο πολύ στα παλιά μου τα παπούτσια. Όταν λες "την επόμενη το μεσημέρι" το κάνεις, αλλιώς λες "δεν μπορώ να εξυπηρετήσω" και πάει ο πελάτης αλλού. Δεν κρατάς το μηχανάκι κάποιου όμηρο, το συνεργείο με δεσμευμένο χώρο γιατί "πάει όλη η ελλάδα".
 
Top Bottom