BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
K-shok δεν έχω πάει ποτέ .ένα γκουγκλαρισμα έκανα να δω τι παιζει
Σε εξουσιοδοτημένο Yamaha πότε πάνω από 100
Τώρα μπορεί κ να έχουν ανέβει πολύ οι τιμές έχω πάνω από χρόνο να το πάω.
100 χρεώνουν αν τους τα πας στο χέρι και μόνο για αλλαγή λαδιών, που δεν παίρνει πολύ ώρα.
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική νομίζω.
Άλλο να κάτσει ένα μαγαζί να ξηλώσει και να κάνει σέρβις τα καλάμια σε κανένα τρίωρο και άλλο να του τα πας στο χέρι.
Και να υπολογίζουμε το ΦΠΑ, γιατί πολλά μαγαζιά έχουν την ευχέρεια να μην το κόβουν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κώστα το να κάνω 30 γραμμές αντιγραφή δεν είναι εύκολο και δεν υπάρχει και λόγος να την κάνω. Η χρέωση για την συντήρηση είναι αυτή πάντως.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
XR Maniac & amyroukai δεν ξέρω για εσάς αλλά για τόσο χοντρά σέρβις πας χειμώνα με τις εκπτώσεις που κάνουν παραδοσιακά.
Γιατί ,άλλο πεντακο κι άλλο κοντά 400.
Στο φινάλε εγώ θα άφηνα τα καλάμια ,έστω ,για τότε .
Εκτός κι αν επειγουν .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
XR Maniac & amyroukai δεν ξέρω για εσάς αλλά για τόσο χοντρά σέρβις πας χειμώνα με τις εκπτώσεις που κάνουν παραδοσιακά.
Γιατί ,άλλο πεντακο κι άλλο κοντά 400.
Στο φινάλε εγώ θα άφηνα τα καλάμια ,έστω ,για τότε .
Εκτός κι αν επειγουν .
Αν έχεις 30000 χλμ το καλοκαίρι, αναγκαστικά το κάνεις τότε
Συμφωνώ πάντως ότι οι "ακριβές" εργασίες πρέπει να γίνονται την εποχή των εκπτώσεων.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν έχεις πάθει ζημιά με υπευθυνότητα Περιφέρειας Αττικής (αν δεν δείξουν κάποιον άλλο ως υπεύθυνο) και το μηχανάκι σου είναι σε ακινησία, δεν θα το αφήσεις να ρημάξει μέχρι να έρθουν οι εκπτώσεις.

Ομοίως αν κλείσεις χιλιόμετρα για σέρβις δεν θα το αφήσεις παρκαρισμένο μέχρι όποτε.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
K-shok δεν έχω πάει ποτέ .ένα γκουγκλαρισμα έκανα να δω τι παιζει
Σε εξουσιοδοτημένο Yamaha πότε πάνω από 100
Τώρα μπορεί κ να έχουν ανέβει πολύ οι τιμές έχω πάνω από χρόνο να το πάω.
Μάλλον μπερδεύεις την αλλαγή λαδιών με το service μπροστινού.

Service μπροστινού ,σημαίνει τα καλάμια να βγούν απο τη μοτ/τα κ να ανοιχτούν (αποσυναρμολογηθούν) πλήρως στον πάγκο ,να καθαριστούν ,να ελεγχθούν για φθορές (οπτικά-&-μετρήσεις) ,να μπουν (τουλάχιστον) καινούργιες τσιμούχες κ ξύστρες (αν χρειαστούν κ κουζινέτα ανεβαίνει πολύ) ,καινούργια λάδια ,μονταρισμα ,εξαέρωση ,κλείσιμο ,τοποθετηση ,ευθυγράμμιση.

Μονο το σετάκι ξυστρα-τσιμούχα (TDM) για ένα καλάμι ,έχει 45 € στη YAMAHA ,οπότε υπολογίζεις Χ2 (τιμή προ κρίσης ,πιθανα πολύ πανω τωρα)
1 lt πηρουνόλαδο ΥΑΜΑΗΑ = 15-16 € (ανοίγουν 2 lt)
Bάλε κ την εργασία για ξεμονταρισμα-λύσιμο-καθαρισμα-μονταρισμα-τοποθετηση ,που παίρνει αρκετες ώρες για να γίνει σωστά

Ε...ΔΕΝ νομίζω να πήρες αυτό το "πακέτο" ,στα 100 € ,από επίσημο Γιαμάχα σεντερ.
Αν ναι ,πες μας που ,να τα πάμε όλοι εκεί.
Εγω βέβαια ,ακόμα κ να μου πουν "φέρ'τα" ,για να πειστώ οτι έγιναν ,θα χρειαστώ κ φωτό της διαδικασίας ,ή να είμαι παρόν επί της διαδικασίας.

Επίσης ,το καλάμι του TDM ,είναι πολύ απλούστερο ,ευκολότερο ,κ γρηγορότερο να λυθεί /σερβισαριστεί ,από ένα USD close cartrige κ μάλιστα ηλεκτρονικά ελεγχόμενο ,όπως του ΧR.

Οπότε ,ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πραγματα κ διαφορετικές καταστάσεις.

Για μένα (αλλά κ για άλλους φανταζομαι) το θεμα δεν είναι μόνο, το ΤΙ θα πληρώσω...
Σημαντικότερο (θεωρώ) είναι ,το ΤΙ θα γίνει πραγματικά ,κ με ποιόν τρόπο (by the book ή τσαπατσούλικα)

Αν γίνει by the book ,θα είναι σίγουρα ακριβή διαδικασία ,αλλά αξίζει το κόστος.

Αν πληρωθεί ακριβά ,κ γίνει στο περίπου ,είναι κρίμα κι αδικο για τον ιδιώτη ,που επιθυμεί να συντηρεί σωστά την μοτ/τα του ,κ πληρώνει αδρά γι αυτό ,χωρίς όμως να παίρνει τις ανάλογες υπηρεσίες.

Η όλη ουσία είναι ,όταν πάμε συνεργείο ,εξουσ/νο ή μή , ΠΩΣ? μπορούμε να διασφαλίσουμε ,το ΤΙ? ,το ΠΩΣ? ,κ το ΑΝ?...έγινε στη μοτ/τα μας...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η όλη ουσία είναι ,όταν πάμε συνεργείο ,εξουσ/νο ή μή , ΠΩΣ? μπορούμε να διασφαλίσουμε ,το ΤΙ? ,το ΠΩΣ? ,κ το ΑΝ?...έγινε στη μοτ/τα μας...
Αυτό μάλιστα.


Τα απλά τύπου fazer και TDM που είναι ακόμα πιο απλά, είναι υπόθεση τριών ωρών όντως, έχουν γίνει και πιο γρήγορα, με τσιμούχες χαμηλής τριβής από μαγαζί σχετικό με κόστος αστείο σε σχέση με τα μαμά και εννοείται πάντα μόνος στο σπίτι.

Τα άλλα, ΑΝ τα κάνει το συνεργείο εκεί πες ότι μπορείς να δεις (χάνοντας μιά ημέρα για την παρουσία σου). Αν τα στείλει αλλού (όπως και έγινε) τότε η χρέωση είναι κουκουρούκου γενικότερα και τα λάθη πολλά από πολλές απόψεις γιατί στο αλλού ήξερα να πάω και μόνος μου είτε οδηγώντας το μηχανάκι είτε με τα πράγματα στο χέρι και να πληρώσω άλλη τιμή, τα ξαναείπαμε...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ομοίως αν κλείσεις χιλιόμετρα για σέρβις δεν θα το αφήσεις παρκαρισμένο μέχρι όποτε.
Δεν θα πάθει τίποτα κανένα καλάμι αν περάσεις τα χλμ που λέει ο κατασκευαστής.

Και στη μέση του καλοκαιριού να τα πιάσεις τα πχ 30.000χλμ που λέτε για το xr, δεν σε βιάζει τίποτα. Κάνεις ότι βόλτα είχες προγραμματίσει και με τις εκπτώσεις του χειμώνα (όσοι επιμένετε στις αντιπροσωπείες να το πηγαίνετε -εκτος και είναι ακόμα στην εγγύηση - ) κάνετε τότε το σέρβις!!!

Καλά τα χλμ του κατασκευαστή, αλλά δεν είναι και να "κλειδώνουμε" τη μηχανή, μόλις τα πιάσει για οποιαδήποτε συντήρηση ή σέρβις!!!!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Παιδιά,
ξαναγράφω ότι στον Βαγιανέλη μου είπαν 500 και στον Παναγιωτόπουλο 560 (ή 550) για σερβις "30000χλμ" που σημαίνει και αλλαγή λαδιών μπροστινού. Είναι στο πακέτο του σέρβις που δίνει η BMW (πρωτοτυπία, το ξέρω).
Θεωρώ λοιπόν πως γίνονται οι εργασίες που προβλέπονται, δηλ. και αλλαγή λαδιών. Ο μόνος ενδιασμός μου ήταν στο πως γίνεται η αλλαγή λαδιών και υποπτέυομαι ότι απλά λύνουν κάποια βίδα, τρέχουν τα παλιά λάδια έξω, ανοίγουν καπάκι και βάζουν καινούργια. Όχι σέρβις μπροστινών όπως λέει και ο el-Gatto , δεν ξέρω αν είναι βέβαια εφικτό αυτό που περιγράφω, ο Κώστας ίσως μπορεί να μας πει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν θα πάθει τίποτα κανένα καλάμι αν περάσεις τα χλμ που λέει ο κατασκευαστής.
ρε τρελέ, μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε.

το καλάμι είχε:
α) φθορά λόγω αλατιού Αγγλίας
β) διαρροή τσιμούχας λόγω α) και κοπανήματος στο χαντάκ
και γενικότερα
γ) χτυπήσει η ρόδα/λάστιχο/ρουλεμάν οπότε έπρεπε να γίνει έλεγχος και αλλαγή στα αναλώσιμα ό,τι χρειαζόταν.

Το αυτό ισχύει και για άλλες περιπτώσεις. Πχ, είναι στα 38400 (αν θυμάμαι καλά, μικρή σημασία) το σέρβις είναι στις 40000 και οι εκπτώσεις τον Δεκέμβριο; Ε δεν θα περιμένω.


Eπιβεβαιώνω ότι ΔΕΝ λύνεται το καλάμι για το κανονικό σέρβις αναρτήσεων στις 30, σε εμένα λύθηκε για τους ανωτέρω λόγους. Αν δεν τρέξει η τσιμούχα, για την BMW είναι ΟΚ απλώς να αλλάζει λάδια με όποιον τρόπο γίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
ρε τρελέ, μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε.

το καλάμι είχε:
α) φθορά λόγω αλατιού Αγγλίας
β) διαρροή τσιμούχας λόγω α) και κοπανήματος στο χαντάκ
και γενικότερα
γ) χτυπήσει η ρόδα/λάστιχο/ρουλεμάν οπότε έπρεπε να γίνει έλεγχος και αλλαγή στα αναλώσιμα ό,τι χρειαζόταν.

Το αυτό ισχύει και για άλλες περιπτώσεις. Πχ, είναι στα 38400 (αν θυμάμαι καλά, μικρή σημασία) το σέρβις είναι στις 40000 και οι εκπτώσεις τον Δεκέμβριο; Ε δεν θα περιμένω.
Θα συννενόηθουμε, υπομονή θέλει :laugh:!!!

Εσύ μιλάς για ζημιά, χαντάκια κτλ.... Εκεί ναι, δεν τσουλαει, την φτιάχνεις, δεν περιμένεις!!!!
Εγώ μιλάω για σέρβις/συντήρηση. Και να περάσουν τα χλμ, δεν τρέχει απολύτως τίποτα!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το αυτό ισχύει και για άλλες περιπτώσεις. Πχ, είναι στα 38400 (αν θυμάμαι καλά, μικρή σημασία) το σέρβις είναι στις 40000 και οι εκπτώσεις τον Δεκέμβριο; Ε δεν θα περιμένω.
Να περιμένεις :happy:!!!!!
Και 45.000χλμ και 50.000χλμ να φτάσεις μέχρι τον Δεκέμβριο!!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα συννενόηθουμε, υπομονή θέλει :laugh:!!!

Εσύ μιλάς για ζημιά, χαντάκια κτλ.... Εκεί ναι, δεν τσουλαει, την φτιάχνεις, δεν περιμένεις!!!!
Εγώ μιλάω για σέρβις/συντήρηση. Και να περάσουν τα χλμ, δεν τρέχει απολύτως τίποτα!!!
Για την ανάρτηση θα συμφωνήσω, αν και η ποιότητα κύλισης με φρέσκα λάδια είναι άλλη.

Για το κανονικό σέρβις... Πάλι (στην δική μου, εκτός πόλης χρήση) μικρές υπερβάσεις δεν κάνουν διαφορά γιατί άλλο 1500 χλμ 36ωρο και άλλο 1500 χλμ σε τρεις μήνες πρώτη νεκρά στο κέντρο, αλλά αν πας να το πουλήσεις ξέρεις τι γλέντι θα γίνει με τον κάθε έξυπνο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για την ανάρτηση θα συμφωνήσω, αν και η ποιότητα κύλισης με φρέσκα λάδια είναι άλλη.

Για το κανονικό σέρβις... Πάλι (στην δική μου, εκτός πόλης χρήση) μικρές υπερβάσεις δεν κάνουν διαφορά γιατί άλλο 1500 χλμ 36ωρο και άλλο 1500 χλμ σε τρεις μήνες πρώτη νεκρά στο κέντρο, αλλά αν πας να το πουλήσεις ξέρεις τι γλέντι θα γίνει με τον κάθε έξυπνο.
Mε την ανάρτηση και τα φρένα σε τέτοια μηχανή δεν κάνουμε εκπτώσεις σε ασφάλεια.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Mε την ανάρτηση και τα φρένα σε τέτοια μηχανή δεν κάνουμε εκπτώσεις σε ασφάλεια.
Εσύ Φίλε ,είσαι μια κατηγορία μόνος σου.
Πιό ΠΟΛΛΑ έχεις "χώσει" στον Γκάντι ,παρά στα Premium της ΜΠεΜφΕ
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Mε την ανάρτηση και τα φρένα σε τέτοια μηχανή δεν κάνουμε εκπτώσεις σε ασφάλεια.
κόψε κάτι. όχι για τα φρένα, για την ανάρτηση λέμε τώρα, εκπτώσεις κάνει η ίδια η εταιρία πρώτη από όλους με την οδηγία για το σέρβις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
κόψε κάτι. όχι για τα φρένα, για την ανάρτηση λέμε τώρα, εκπτώσεις κάνει η ίδια η εταιρία πρώτη από όλους με την οδηγία για το σέρβις.
Άσε την εταιρεία....για εμάς λέω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άσε την εταιρεία....για εμάς λέω.
ΚΑΝΕΙΣ δεν έπεσε ή κινδύνεψε επειδή έκανε λίγο πιο αργά σέρβις στις αναρτήσεις του.
Δεν συζητάμε φάση "το πήρα το 1992 το άφρικα και ήξερε ο Ιάπων, εγώ δεν αλλάζω τίποτα θα το έχω με το συλλεκτικό λάδι".

Επίσης όπως χρεώνει η πενφέ, κανείς δεν θα κάνει το σέρβις το σωστό το πρόστυχο το "τα λύνω όλα, τα πλένω όλα, τα μοντάρω πάλι" γιατί τα λεφτόδεντρα καίγονται περισσότερο και από τα πεύκα κάθε χρόνο στην χώρα μας.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα γνήσια τα λάδια στο τρανσαλπ δεν τα αλλάζεις με τίποτα , είναι σαν αγίασμα από την Βηθλεεμ.
Έτσι!!!!!
Εγώ τα έβγαλα από το τρανσαλπ που είχα όταν το πούλησα, και τα έβαλα στην επόμενη!!!!!:laugh:
Σιγά μην είχα το επόμενο μηχανάκι μου με "τυχαία" λάδια!!!! :ha
 
Top Bottom