BMW S1000XR(F?) ... τι να λεμε τωρα!... Funbike!

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δοκιμή σε δρόμο για το Μ.

Πρώτη άβολη ατάκα "εγώ είμαι απλά δημοσιογράφος, να περιμένετε να το πάρει αγωνιζόμενος για τα περαιτέρω". Ωχ.

Στο βίντεο φαίνεται ότι ξεφτιλίζει την ευρωπαϊκή νομοθεσία πριν καν μπει το μοτέρ στο καλό του. Και παραδέχεται ότι δεν μπορεί να το οδηγήσει "σωστά" ένας έμπειρος "καθημερινός" οδηγός.

Καλά πάει αυτό με το κυνήγι της ιπποδύναμης...


 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Mirror mirror on the wall, who's the fastest one of all?

Η παρουσίαση με έπεισε οτι όντως πρέπει να είναι το πιο γρήγορο στη κατηγορία αλλά οφείλω να ομολογήσω οτι το προηγούμενο ήταν λίγο πιο όμορφο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η παρουσίαση με έπεισε οτι όντως πρέπει να είναι το πιο γρήγορο στη κατηγορία αλλά οφείλω να ομολογήσω οτι το προηγούμενο ήταν λίγο πιο όμορφο
Ίσως ο χρωματισμός να μην είναι τόσο σωστός
Σε λευκό ή κόκκινο νομίζω θα έδειχνε πιο όμορφο.

Πέρα από αυτό όμως μιλάμε για 220 κιλά όσους σχεδόν ίππους βγάζει
Και όσο τρομακτικό και αν ακούγεται, μιλάμε για απίστευτο funbike ιδίως σε στριφτερα κομμάτια, που πολλοί νομίζουν ότι δεν είναι το στοιχείο του
Και αυτό με την άνεση που πάλι δεν μπορείς να το πιστέψεις βλέποντας το, οι παλιογερμαναραδες το πέτυχαν
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και εμένα δεν μου αρέσει το μαύρο, θα έπαιρνα απλό σε λευκό.

Το λέει και ο άνθρωπος στο τεστ, το έζησα και τρία χρόνια, είναι απλά τρελά υπερβολικό για τον δρόμο. Στο εξωτερικό που εφαρμόζονται τα όρια λίγο πιο αυστηρά κιόλας, είναι πρακτικά άχρηστο σαν επιδόσεις.

Και δυστυχώς μετά από αυτό είναι δύσκολο να αποδεχτείς οτιδήποτε άλλο, ακόμα και με περισσότερα άλογα. "Κάτι" λείπει.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έτσι. Μόνο αλήθειες.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
1290 και τίποτα δεν θα λείπει:D
Ε, ναι, οκ, όχι δηλαδή γιατί το έχω οδηγήσει, δεν είναι θέμα επιδόσεων μόνο, ωραίο βιβλίο με εντελώς άλλο θέμα το 1290.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κι όμως.

Η αλήθεια βρίσκεται στο 1290.


:p
Αλήθειες υπάρχουν πολλές.

Εγώ ένα 1290R με χαρά θα το ψώνιζα για τεστ, το S δεν θα με ενοχλούσε (έχει και χρώματα στο γούστο του κοριτσιού - όχι πορτοκαλί δηλαδή) και πολύ πιο χαμηλή τιμή αλλά τι α κανς που μας έριξε η μοίρα αλλού και έκλεισε και την πόρτα πίσω της.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R



Από το βίντεο μου άρεσε η παρατήρηση του Νιβς ότι πρέπει να οδηγείται σε γραμμές V, πολλά φρένα, γρήγορη έξοδο. Δεν ήταν ιδέα μου τελικά. Αυτό σε τυπικό επαρχιακό κουράζει από ένα σημείο και μετά, οπότε "παραιτείσαι" και απλά πας πιο αργά με ροή και χαίρεσαι ήχο και ελαστικότητα κινητήρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το τσάι το θέτε σκέτο ή με μέλι? :friend:

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το τσάι το θέτε σκέτο ή με μέλι?
Βασικά βλέπω ότι είσαι έτοιμος για Χόντα

Με μέλι το δικό μου.


Επιταχύνσεις εν κινήσει δεν ήταν το φόρτε του GT. Αλλά στην κόντρα που έλεγε ο γίγαντας ότι γίνεται στα άνω σουργελα εκεί που συγκρίνουν σέλες, το πορτοκαλί θα έχει σουξέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom