CB500x ή να ανέβω κατηγορία ;

Όνομα
Iason
Μοτό
Όταν μιλάω για ταχύτητα έχω μεγάλο στόμα
Καλησπέρα στην ομάδα.
Είμαι έτοιμος να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή, και έχω σχεδόν καταλήξει στην CB500x.
Ορισμένες φορές σκέφτομαι και την V strom 650.
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είχαν την CB και ανέβηκαν σε μεγαλύτερη κατηγορία : Τι θεωρείτε ότι είναι οι δυνατότητες που δίνει παραπάνω η από πάνω κατηγορία ; Αξίζει να δώσω 2 Κ παραπάνω για την V strom ;
Ευχαριστώ πολύ για οποία βοήθεια έρθει.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ιάσονα καλώς ήρθες στο advride.gr
:friendship:
Για πρώτη μεγάλη μηχανή θα συνιστούσα το 500σρι της Honda μεταξύ των δύο..
Το CB500X αν το θες ειδικά για το νησί (με βάση το Υπερκοπελι) θα είναι ότι πρέπει!
Ένα μηχανάκι που δεν τα το λυπηθείς να το έχεις τόσο για "παπί" όσο και για την βόλτα-ταξιδάκι σου.

V-Strom θα σου πρότεινα αν ήσουν ψηλός πολύ,βαρύς και είχες σκοπό να οργώσεις την Ελλάδα δικάβαλος.
Ίσως αργότερα V strom.Γιατι όχι;

Εξαιρετικές επιλογές και οι δύο.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Αφού είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο εγώ θα σου πρότεινα f800gs για κάνα χρόνο να πάρεις τον αέρα κ μετά βλέπεις..
 
Όνομα
Iason
Μοτό
Όταν μιλάω για ταχύτητα έχω μεγάλο στόμα
Για εμένα ναι αξίζει τα παραπάνω...
Δεν θά σέ φοβίσει ούτε και θά τό βαρεθεις που είναι πολύ πιθανό με το 500
Ποια είναι τα + στην v strom όπως το βλέπεις ;
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Είναι πολλές οι παράμετροι που δεν ξέρουμε.
πχ. Εμπειρία δρόμου, (αν οδηγείς αυτοκινητο), σωματότυπος, αν θα έχεις συνεπιβάτη, αν θα γίνεται χρήση κυρίως πόλης, η ταξιδιωτική κλπ.

Safe επιλογή το 500, αλλά υπό προϋποθέσεις μπορεί να το βρεις λίγο πολύ σύντομα.
 

mimakos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
SUZUKI V-STROM 650 2020
KAWASAKI KLE 500 1999
Ποια είναι τα + στην v strom όπως το βλέπεις ;
Φίλε μου καλησπέρα. Τα δύο μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση. Θα βρω λίγο χρόνο το σ/κ να σου απαντήσω αναλυτικά και εμπεριστατωμένα γιατί ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση με έσενα πριν 2 χρόνια κι έχασα αρκετά χρήματα από τις αγοροπωλησίες. Κι αυτό γιατί αγόρασα το CB500X 2017 με τη 17αρα ρόδα ως πρώτη μηχανή και 3 μήνες μετά την πούλησα για να αγοράσω το CB500X 2019 με την 19αρα. Το έδωσα και αυτό σε 4 μήνες και αγόρασα το V-Strom 650 2020...

Σημαντική Ερώτηση: Για τι χρήση σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τη μηχανή?
 
Όνομα
Iason
Μοτό
Όταν μιλάω για ταχύτητα έχω μεγάλο στόμα
Φίλε μου καλησπέρα. Τα δύο μηχανάκια δεν έχουν καμία σχέση. Θα βρω λίγο χρόνο το σ/κ να σου απαντήσω αναλυτικά και εμπεριστατωμένα γιατί ήμουν ακριβώς στην ίδια φάση με έσενα πριν 2 χρόνια κι έχασα αρκετά χρήματα από τις αγοροπωλησίες. Κι αυτό γιατί αγόρασα το CB500X 2017 με τη 17αρα ρόδα ως πρώτη μηχανή και 3 μήνες μετά την πούλησα για να αγοράσω το CB500X 2019 με την 19αρα. Το έδωσα και αυτό σε 4 μήνες και αγόρασα το V-Strom 650 2020...

Σημαντική Ερώτηση: Για τι χρήση σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τη μηχανή?
Ευχαριστώ!
Το θέλω για σπίτι - δουλειά - σπίτι εντός πόλης, το ΣΚ καμία εκδρομή με την κοπέλα φάση Αθήνα - Καλαμάτα αλλά όχι και στην άλλη άκρη της Ελλάδας roadrip και τέλος μια στο τόσο στα χωράφια που έχουμε που έχει χωματόδρομο, πετρες κλπ αλλα αυτό θα είναι 10-20 μέρες τον χρόνο.
Ειμαι 1,85 και 90-95 κιλά αν αυτό βοηθάει.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Ευχαριστώ!
Το θέλω για σπίτι - δουλειά - σπίτι εντός πόλης, το ΣΚ καμία εκδρομή με την κοπέλα φάση Αθήνα - Καλαμάτα αλλά όχι και στην άλλη άκρη της Ελλάδας roadrip και τέλος μια στο τόσο στα χωράφια που έχουμε που έχει χωματόδρομο, πετρες κλπ αλλα αυτό θα είναι 10-20 μέρες τον χρόνο.
Ειμαι 1,85 και 90-95 κιλά αν αυτό βοηθάει.
Βεστρόμ
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Ευχαριστώ!
Το θέλω για σπίτι - δουλειά - σπίτι εντός πόλης, το ΣΚ καμία εκδρομή με την κοπέλα φάση Αθήνα - Καλαμάτα αλλά όχι και στην άλλη άκρη της Ελλάδας roadrip και τέλος μια στο τόσο στα χωράφια που έχουμε που έχει χωματόδρομο, πετρες κλπ αλλα αυτό θα είναι 10-20 μέρες τον χρόνο.
Ειμαι 1,85 και 90-95 κιλά αν αυτό βοηθάει.
Όπως τα λες εδώ είσαι για βστρομ
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Ευχαριστώ!
Το θέλω για σπίτι - δουλειά - σπίτι εντός πόλης, το ΣΚ καμία εκδρομή με την κοπέλα φάση Αθήνα - Καλαμάτα αλλά όχι και στην άλλη άκρη της Ελλάδας roadrip και τέλος μια στο τόσο στα χωράφια που έχουμε που έχει χωματόδρομο, πετρες κλπ αλλα αυτό θα είναι 10-20 μέρες τον χρόνο.
Ειμαι 1,85 και 90-95 κιλά αν αυτό βοηθάει.
Για "σπίτι - δουλειά - σπίτι" : CB500X
Για όλα τα υπόλοιπα : VStrom.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Κι εγώ ψηφίζω V-Strom, πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα. Δεν είναι δυσχρηστη ή απαγορευτική για καθημερινή μετακίνηση ενώ θα κάνεις και ταξιδάκια άνετα και ωραία όταν το αποφασίσεις.

το έχω δει από κοντά και είναι πένα.
(δεν έχω σχέση με τον πωλητή, απλά συναντηθήκαμε για να δει το 1090)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ευχαριστώ!
Το θέλω για σπίτι - δουλειά - σπίτι εντός πόλης, το ΣΚ καμία εκδρομή με την κοπέλα φάση Αθήνα - Καλαμάτα αλλά όχι και στην άλλη άκρη της Ελλάδας roadrip και τέλος μια στο τόσο στα χωράφια που έχουμε που έχει χωματόδρομο, πετρες κλπ αλλα αυτό θα είναι 10-20 μέρες τον χρόνο.
Ειμαι 1,85 και 90-95 κιλά αν αυτό βοηθάει.
Στροματακι.
Κατανάλωση στα τάρταρα ,tcs ,ride by wire γκάζι ,68 άλογα ρόδα (για το δικαβαλο που λες ) και low rpm assist για την πόλη να δουλεύει σαν σκούτερ.
Έχω και θέματακι εδώ μέσα :


 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ευχαριστώ!
Το θέλω για σπίτι - δουλειά - σπίτι εντός πόλης..
CB500X
Ρε παιδιά.Το νούμερο 1 που έθεσε.

το ΣΚ καμία εκδρομή με την κοπέλα φάση Αθήνα - Καλαμάτα αλλά όχι και στην άλλη άκρη της Ελλάδας roadrip
Πάλι CB500X αν έχεις σκοπό να είσαι στα όρια ταχύτητας.Να βλέπεις τί περνας.Να καταλαβαίνει και το κορίτσι τι γίνεται.
130 είναι το ταβάνι στους Ελληνικούς δρόμους και μια χαρά τα πάει το Honda.

Αν θες 150αρες... Ξέρεις καλύτερα...

και τέλος μια στο τόσο στα χωράφια που έχουμε που έχει χωματόδρομο, πετρες κλπ αλλα αυτό θα είναι 10-20 μέρες τον χρόνο.
Οπότε μια χαρά με το CB500X.

Ειμαι 1,85 και 90-95 κιλά αν αυτό βοηθάει.
Στο V-Strom θα φαίνεσαι "πιο καλά" αλλά στο 90% που έχεις αναφέρει παραπάνω είσαι μονοκάβαλος εντός πόλης,οπότε CB500X.

Θεωρω εύκολη την συντήρηση και των δύο αλλά ευκολότερη και μάλλον πιο οικονομική του Honda.Επισης εντός πόλεως,σταματά/ξεκινα πιο οικονομικό στην μετακίνηση το μικρό.

Αν μίλαγα με φορτσάτο/αεράτο οδηγό ή έτοιμο ταξιδιώτη,ΝΑΙ θα έλεγα V-strom.

Αυτά από εμένα.
Θα ένιωθα καλά αν ΠΡΙΝ ψωνίσεις έκανες μια βόλτα και τα δύο.Καλα τα λόγια αλλά η αίσθηση επάνω στην μοτοσυκλέτα είναι σοβαρό κριτήριο.
 
Όνομα
Iason
Μοτό
Όταν μιλάω για ταχύτητα έχω μεγάλο στόμα
CB500X
Ρε παιδιά.Το νούμερο 1 που έθεσε.

Πάλι CB500X αν έχεις σκοπό να είσαι στα όρια ταχύτητας.Να βλέπεις τί περνας.Να καταλαβαίνει και το κορίτσι τι γίνεται.
130 είναι το ταβάνι στους Ελληνικούς δρόμους και μια χαρά τα πάει το Honda.

Αν θες 150αρες... Ξέρεις καλύτερα...

Οπότε μια χαρά με το CB500X.

Στο V-Strom θα φαίνεσαι "πιο καλά" αλλά στο 90% που έχεις αναφέρει παραπάνω είσαι μονοκάβαλος εντός πόλης,οπότε CB500X.

Θεωρω εύκολη την συντήρηση και των δύο αλλά ευκολότερη και μάλλον πιο οικονομική του Honda.Επισης εντός πόλεως,σταματά/ξεκινα πιο οικονομικό στην μετακίνηση το μικρό.

Αν μίλαγα με φορτσάτο/αεράτο οδηγό ή έτοιμο ταξιδιώτη,ΝΑΙ θα έλεγα V-strom.

Αυτά από εμένα.
Θα ένιωθα καλά αν ΠΡΙΝ ψωνίσεις έκανες μια βόλτα και τα δύο.Καλα τα λόγια αλλά η αίσθηση επάνω στην μοτοσυκλέτα είναι σοβαρό κριτήριο.
Ισχύει όπως το θέτεις omega.
Η ταχύτητα δεν είναι στις προτεραιότητες μου για τος 150αρες.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ισχύει όπως το θέτεις omega.
Η ταχύτητα δεν είναι στις προτεραιότητες μου για τος 150αρες.
Ιάσωνα τις περισσότερες φορές μπαίνουμε στο τριπάκι να αγοράσουμε παραπάνω από αυτό που χρειαζόμαστε.
Από το φαγητό(δυστυχώς) μέχρι σκέψου τί.
Αποτέλεσμα;
Να χρωστάμε και μια ζωή να κυνηγάμε το πολύ ξεχνώντας την ποιότητα κι απόλαυση που μπορεί να βρούμε στο λιγότερο που μας χρειάζεται.

Βρες αν μπορείς να κάνεις βόλτα και τα δύο.

ΔΕΝ είναι λάθος επιλογή για εμένα το Suzuki.Ειναι ίσως πιο σωστή ΤΩΡΑ το Honda.
 

strofakias

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
Το καλυτερο
Προσωπικη αποψη επειδη το οδηγησα εχτες..Τα γονατα ειχαν πολυ μικρη γωνια (185Υ)και θεωρο μετα απο λιγη ωρα οδηγησης σε διαδρομης θα θελω σταση.(Παρα πολυ μικρη αποσταση πατακια-σελα).Καλο θα ηταν οτι επιλεξεις να το οδηγησεις πρωτα
 
Top Bottom