CCM 404 New Bike!!!!

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Μόνο πρόβλημα το fcr γιατί είδα κατανάλωση γύρω στα 12/100 χαχαχαχα
Κι εμένα που φοράει 39fcr έχει κάπως τσιμπημένη κατανάλωση...
Με νορμάλ ανβεντσουράδα πάει περίπου στα 7 με 7,5l/100 ενώ σε σκληρές καταστάσεις με 10λίτρα βγάζει άνετα 120χλμ. ...

Καλορίζικο κιόλας !!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κι εμένα που φοράει 39fcr έχει κάπως τσιμπημένη κατανάλωση...
Με νορμάλ ανβεντσουράδα πάει περίπου στα 7 με 7,5l/100 ενώ σε σκληρές καταστάσεις με 10λίτρα βγάζει άνετα 120χλμ. ...

Καλορίζικο κιόλας !!!
πωπω και νόμιζα εγώ με το Mikuni στο 640 πως τα 6.5 ώς 7 λιτρα ήταν πολλά!
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Κι εμένα που φοράει 39fcr έχει κάπως τσιμπημένη κατανάλωση...
Με νορμάλ ανβεντσουράδα πάει περίπου στα 7 με 7,5l/100 ενώ σε σκληρές καταστάσεις με 10λίτρα βγάζει άνετα 120χλμ. ...

Καλορίζικο κιόλας !!!
Να σαι καλά ευχαριστώ πολύ!! Τα νούμερα που ξέρω εγώ σε αυτό το μηχανάκι με καλορυθμισμενο καθαρισμένο fcr, είναι 5.5-6 άντε 7 στα πολλά πολλά γκάζια. 400cc είναι... Είχα 3 lc4 με fcr41 πάνω από 7.5 δν είδα ποτέ...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δυστυχώς το 39άρι είναι μεγάααααααααλη καταπιόνα !!!
Δεν νομίζω πώς φταίει το FCR αλλά η κακή του ρύθμιση ή κάτι τέτοιο. Είχα το 450 EXC της KTM με FCR41 και έπινε πολύ καλά. 5.5 με 6 λιτρα ταβάνι! Και γκάζι αρκούδα. Αλλά ηταν εργοστασιακά τοποθετημένο όχι εκ των υστέρων.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
πωπω και νόμιζα εγώ με το Mikuni στο 640 πως τα 6.5 ώς 7 λιτρα ήταν πολλά!
Δεν νομίζω πώς φταίει το FCR αλλά η κακή του ρύθμιση ή κάτι τέτοιο. Είχα το 450 EXC της KTM με FCR41 και έπινε πολύ καλά. 5.5 με 6 λιτρα ταβάνι! Και γκάζι αρκούδα. Αλλά ηταν εργοστασιακά τοποθετημένο όχι εκ των υστέρων.
Γιατί τόσο πολύ...? Ο Meoni με FCR καίει 5,1-5,3 l/100km σε μεικτές συνθήκες (εθνική, χώμα κλπ).
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Τόση πρέπει να είναι η φυσιολογική του κατανάλωση... 5.5-6. Τωρα τι φταίει.. θα δούμε θα το ξανάνοιξω να δω τα μεγέθη ζιγκλερ , τύπος βελόνας, βελονοθηκη κτλπ σε τι κατάσταση είναι.. πιστεύω θα φτιαχτει
 

Reinmeister

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SUZUKI GSX 1000S 2018
Η κάποια τεράστια μαλακία έχει γίνει στο κάρμπ, ή έχει προβλημα...Ειδικά στην διαδρομή με τα ισάδια που έκανες και τα 7 είναι too much...

Υγ. Πώς μέτρησες κατανάλωση?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Γιατί τόσο πολύ...? Ο Meoni με FCR καίει 5,1-5,3 l/100km σε μεικτές συνθήκες (εθνική, χώμα κλπ).
Και ο Γκάντι με το fcr εκεί καίει
Και το XR650 μου με TM40 κάπου εκεί παίζει σε μικτές συνθήκες,με θεόμακρο γρανάζωμα και ασφάλτινα λάστιχα έχω δει και 4.8/100 (ούτε ψεκαστό να ήταν :wacky: ).
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Με ενα σωστα σεταρισμενο fcr η καταναλωση κοντα στα 4λτ/100 ειναι σχετικα ευκολη υποθεση.

Αν βλεπεις περιεργες καταναλωσεις, το πιθανοτερο ειναι οτι:
-Εχεις πειραγμενο τζετινγκ (μεγαλα ζιγκλερ, κυιρως pilot/ρυθμιση βιδας καυσιμου πλουσια, σηκωμενη βελονα η πλουσια βελονα)
-φθορες σε βελονα/φλογερα/καρμο, βουλωμενα airjet
-συνδιασμο των παραπανω (το πιθανοτερο σεναριο)

Στη θεση σου θα κοιταγα αν ολα τα ζιγκλερ και η βελονα ειναι εργοστασιακα η πειραγμενα για αρχη προτου ασχοληθω περαιτερω.
 

Datr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
KTM 660 SMC
KTM 625 SXC
KTM EXC 125
Voge 300
CCM 404
Με ενα σωστα σεταρισμενο fcr η καταναλωση κοντα στα 4λτ/100 ειναι σχετικα ευκολη υποθεση.

Αν βλεπεις περιεργες καταναλωσεις, το πιθανοτερο ειναι οτι:
-Εχεις πειραγμενο τζετινγκ (μεγαλα ζιγκλερ, κυιρως pilot/ρυθμιση βιδας καυσιμου πλουσια, σηκωμενη βελονα η πλουσια βελονα)
-φθορες σε βελονα/φλογερα/καρμο, βουλωμενα airjet
-συνδιασμο των παραπανω (το πιθανοτερο σεναριο)

Στη θεση σου θα κοιταγα αν ολα τα ζιγκλερ και η βελονα ειναι εργοστασιακα η πειραγμενα για αρχη προτου ασχοληθω περαιτερω.
εχω στειλει το καρμπ σε ενα παιδι που ασχολειται αποκλειστικα με καρμπυρατερ, γιατι ισως ειχε φθορα και το πλακακι και τα ροδακια επισης. Θα τη βρουμε την ακρη και η CCMαρα θα παρει τα πανω της.. Και με 14/100 καταναλωση παντως.. το εργαλειο οργωνει!!!!!!!
 
Top Bottom