Ce pas un Mirage

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Επιστροφή στη παρέα που αυτή τη βραδιά θα μας κρατήσει συντροφιά. Γιάννης και Βάσω με το BMW F800GS, Στέλιος και Νατάσα με το Triumph Tiger 1200 Explorer, Μάνος με το ΚΤΜ 990 Adventure και Σπύρος επίσης με ΚΤΜ 990 Adventure (Ο Σπύρος δυστυχώς μας άφησε όταν είδε ότι ο εξοπλισμός που κρατούσε δεν επαρκούσε για να προστατευθεί από το κρύο και τον αέρα τη νύχτα)










Το τοπίο πραγματικά ενέπνευσε όλους τους φωτογράφους της παρέας.




Πλάκες, γέλια, αργά τη νύχτα πάμε όλοι για ύπνο. Εγώ, ξεράθηκα, η κούραση σίγουρα βοήθησε.
Βέβαια, άλλη άνεση έχεις με παρέα και άλλη μόνος.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η επόμενη μας βρίσκει όλους ορεξάτους για μία ομαδική ανάβαση, στις Πάχνες αυτή τη φορά, τη δεύτερη ψηλότερη της Κρήτης.
Όλη η ομάδα πλην εμού.




Για την ανάβαση αυτή, τι να πω. Εύκολη, ανηφορική, 2 ώρες και 15 λεπτά κάναμε στο χαλαρό, μια χαρά. Το τοπίο, μοναδικό, με όλη τη σημασία της λέξεως.





















 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ως κορυφή, οι Πάχνες είναι ένα μέρος διαφορετικό από τα άλλα. Καταρχάς, είναι μέσα στην ορεινή έρημο. Από την άλλη, νότο, δύση και βορρά μπορείς να δεις παντού θάλασσα, όπως και λίγο πράσινο στο φαράγγι της Σαμαριάς. Αν ποτέ βρεθείτε μέχρι το τέλος του χωματόδρομου, να επιχειρήσετε οπωσδήποτε την ανάβαση, αξίζει και η ανάβαση και η κορυφή ενώ είναι κάτι εύκολο για τον οποιονδήποτε. Άντε να πάρει για κάποιους λίγο παραπάνω χρόνο από άλλους.
Εμείς, ώρα να επιστρέψουμε.




Κατάβαση, μαζεύουμε, παίρνουμε το δρόμο…
(Ο χωματόδρομος μου φάνηκε ατελείωτος στο κατέβα)




Φαγητό στην ορθή άμμο, κοντά στο Φραγκοκάστελο




Καφεδάκι στο δρόμο…




Και εν τέλει, φτάνουμε σπίτια μας στο Ηράκλειο.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ελπίζω να ζηλέψατε όσοι δεν ήρθατε, την επόμενη φορά, με ακόμα περισσότερα υποψήφια προς εξερεύνηση. Έως τότε...



ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ




.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Καταπληκτικές φωτογραφίες και όλοι με χαμόγελα!!!!

Πάντα τέτοια :rolleyes::rolleyes:
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
UNPAICTABLE!!!!χαχα πραγματικά χόρτασε το μάτι βουνό και θυμήθηκα την πρόσφατη εξόρμηση στον Όλυμπο!! Πάντα τέτοια και ευτυχώς παντού υπάρχει ένα βουνό δίπλα μας και ειδικά μετά τα 1800μ το ξερό τοπίο έχει και αυτό τη χάρη του!!
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
ΥΠΕΡΟΧΟ !! δεν χορταίνω να κοιτάζω τις φωτό.
που θα πάει ...έχω βάλει στόχο τσι Μαδάρες ...προσεχώς !

(ΜΠΡΑΒΟ Γιάννη ..πάτησες κορυφή ;))
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ελπίζω να ζηλέψατε όσοι δεν ήρθατε, την επόμενη φορά, με ακόμα περισσότερα υποψήφια προς εξερεύνηση. Έως τότε...


ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ




.
Ζηλεψαμε. ...:waiting:
Από την άλλη. ......χαρήκαμε που μας τα έδειξες.
Να είστε καλά να σκαρφαλώνετε. .....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αλλη μια υπερπληρης ταξιδιωτικη αναφορα που ξεχειλιζει απο την αγαπη του συγγραφεα για τον τοπο του.
Σημερα εμαθα για τα τσαγια της Κρητης για τους ανθρωπους των βουνων της
για το φυσικα ψυγεια που χρησιμοποιουν αλλα και για την παραξενη ιστορια των 2 αεροπλανων.
Εχω ξαναγραψει πως τα αρθρα του Νικολα @Markas αλλα και του Γιαννη @yns για το νησι πρεπει να γινουν ενα βιβλιο
που -γιατι οχι- θα διδασκεται σε οποιον Ελληνα θελει πραγματικα να μαθει σε τι χωματα παταει.
Νικολα ....ενα ευχαριστω δεν ηταν αρκετο!!
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Εκδρομες...φωτογραφιες...αφηγηση και παρεες σαν αυτη ειναι ο λογος που ειμαι σε αυτο το φορουμ και αυτη την μεγαλη πανελληνια παρεα!!!!
ΑΨΟΓΑ ΟΛΑ!!!!!!!!
Υ.Γ και η ιστορια με τα αεροπλανα καταπληκτικη..τα διαβαζα και ανατριχιασα
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
UNPAICTABLE!!!!χαχα πραγματικά χόρτασε το μάτι βουνό και θυμήθηκα την πρόσφατη εξόρμηση στον Όλυμπο!! Πάντα τέτοια και ευτυχώς παντού υπάρχει ένα βουνό δίπλα μας και ειδικά μετά τα 1800μ το ξερό τοπίο έχει και αυτό τη χάρη του!!
,0

Όλυμπο ήθελα να ανέβω αυτό το καλοκαίρι αλλά λόγω πτώσης και τραυματισμού δεν τα κατάφερα. Όμως, απ' όσο έχω δει σε φωτογραφίες, εκεί είναι άλλο τοπίο, ακόμα και πάνω από τα 1800 όπως λες. Φταίει το πέτρωμα, φταίει η υπερβόσκηση, φταίει το μικροκλίμα, πάντως το τοπίο της Ορεινής Ερήμου των Λευκών Ορέων είναι κάτι μοναδικό που δεν το έχω δει πουθενά, ούτε σε φωτογραφίες σε Ελλάδα ή Ευρώπη γενικά.

ΥΠΕΡΟΧΟ !! δεν χορταίνω να κοτάζω τις φωτό.
που θα πάει ...έχω βάλει στόχο τσι Μαδάρες ...προσεχώς !

(ΜΠΡΑΒΟ Γιάννη ..πάτησες κορυφή ;))
Χάνεις Θανάση, προσωπικά μου βγάζει ένα αίσθημα πολύ διαφορετικό από όλα τα άλλα μέρη που έχω πάει.

Γενικά, χαίρομαι που σας αρέσουν οι περιηγήσεις μας και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια :)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Τα περισσότερα τα είπανε οι προηγούμενοι, αλλά πρέπει τουλάχιστον να πω οτι η Κρήτη έχει πανέμορφα και ξεχωριστά μέρη που θα ήθελα να τα επισκευτώ κάποια στιγμή στο μέλλον!
Μέχρι τότε, να είσαι γερός να μας ταξιδεύεις μέσα από τις υπέροχες φωτογραφίες σου και να συλλέγουμε οι υπόλοιποι πληροφορίες ώστε όταν μας αξιώσει ο Θεός να κατεβούμε εκεί κάτω, να είμαστε γνώστες των όμορφων διαδρομών και των ξεχωριστών τόπων που πρέπει να θαυμάσουμε "δια ζώσης"!
 
M

MikeG

Επισκέπτης
Μπράβο σε όλους σας !!
Νίκο μήπως τυγχάνει να έχεις σε αρχείο .kml τη διαδρομή στο χώμα; Από Ανώπολη και μετά; Το σκέφτομαι να πάω προς τα εκεί και εγώ και θα ήθελα να οργανωθώ.

Επίσης αν μου επιτρέπεις μια σημείωση τα βουνά, οι πλαγιές και ότι αλλό εκεί πάνω δεν ανήκουν στους βοσκούς. Τα έχουν καταπατήσει, ασχέτως με το τι μπορεί να ισχυρίζονται αυτοί. Προσωπικά θεωρώ ότι οι "σύγχρονοι" βοσκοί στη Κρήτη (δεν αναφέρομαι απαραίτητα στους συγκεκριμένους) είναι η πληγή της Κρήτης μας. Το νησί υποφέρει από υπερβόσκηση, ενώ για τις καταπατήσεις που κάνουν και τις συμπεριφορές των περισσοτέρων δε χρειάζεται να αναφερθώ.

Keep on riding!

:friendship::friendship:
 
Top Bottom