Ce pas un Mirage

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μπράβο σε όλους σας !!
Νίκο μήπως τυγχάνει να έχεις σε αρχείο .kml τη διαδρομή στο χώμα; Από Ανώπολη και μετά; Το σκέφτομαι να πάω προς τα εκεί και εγώ και θα ήθελα να οργανωθώ.


Φίλε, είναι πραγματικά πολύ εύκολο να βρεις το δρόμο που περιγράφω. Όταν φτάσεις Ανώπολη, συνεχίζεις τον κυρίως δρόμο προς Αράδαινα μέχρι να φτάσεις στη ταβέρνα της φωτογραφίας. Εκεί παίρνεις τον δρόμο δεξιά της ταβέρνας και συνεχίζεις όσο πάει στον κυρίως δρόμο. Μία διασταύρωση υπάρχει ουσιαστική, αρκετά ψηλά, όπου δεξιά καταλήγεις στον εγκαταλελειμμένο οικισμό Μουρί (όμορφη διαδρομή) ενώ αριστερά ανεβαίνεις μέχρι τη Μαδάρα.

Επίσης αν μου επιτρέπεις μια σημείωση τα βουνά, οι πλαγιές και ότι αλλό εκεί πάνω δεν ανήκουν στους βοσκούς. Τα έχουν καταπατήσει, ασχέτως με το τι μπορεί να ισχυρίζονται αυτοί. Προσωπικά θεωρώ ότι οι "σύγχρονοι" βοσκοί στη Κρήτη (δεν αναφέρομαι απαραίτητα στους συγκεκριμένους) είναι η πληγή της Κρήτης μας. Το νησί υποφέρει από υπερβόσκηση, ενώ για τις καταπατήσεις που κάνουν και τις συμπεριφορές των περισσοτέρων δε χρειάζεται να αναφερθώ.

Keep on riding!

:friendship::friendship:
Όσον αφορά τα βουνά, εκεί υποστηρίζουν ότι εδώ και εκατοντάδες χρόνια, πολλές γενεές έχουν κτισμένα τα μιτάτα τους, βόσκουν τα πρόβατά τους εκεί πάνω, ζουν (παλαιότερα) πάνω από το μισό χρόνο εκεί. Έχουν δηλαδή χρησικτησία το λιγότερο.
Από την άλλη, υπάρχουν νόμοι του κράτους που καθορίζουν ιδιοκτησία του κράτους για υψόμετρα από ένα σημείο και ψηλότερα. Δε γνωρίζω παραπάνω λεπτομέρειες, τουλάχιστον όμως εκεί πάνω δεν είδα κανένα φράχτη, άλλη μάστιγα στην Κρήτη και αυτή. Και ναι, γενικά, έχω και εγώ πολλά παράπονα από μεγάλη μερίδα βοσκών εδώ.

Κλασικα, απιστευτη περιγραφη, απιστευτες φωτογραφιες.. καναμε παλι το 2ημερο Τεταρτη απογευμα ;)
Να σαι καλα Νικολα!!!
Άντε, στην επόμενη κανόνισε να έρθεις παρέα.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μία τελευταία λεπτομέρεια που πρόσεξα μόλις. Αν πατήσατε το λινκ για τα Βελγικά Mirage : http://www.belgian-wings.be/Webpages/Navigator/Photos/MilltaryPics/post_ww2/Dassault Mirage 5BA/Dassault Mirage 5BA Frontpage.htm , έχει πρώτη μούρη το ΒΑ23:





Και το "δικό μας" όμως ΒΑ32, κάπως έτσι πρέπει να ήτανε βαμμένο απλώς ο ήλιος και ο αέρας διάβρωσαν το χρώμα αποκαλύπτοντας το αλουμίνιο από κάτω και πλέον υπάρχουν μόνο ελάχιστα ίχνη του στο πίσω φτερό. Πάλι καλά που φαίνεται η Βελγική σημαία από τη μία πλευρά, από την άλλη, έχει σβηστεί εντελώς!

 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Η δεύτερη γλώσσα του θέματος είναι τα ορεισίβια κρητικά ala Pakistèn...
Σπάνια γλώσσα, ομιλείται από ελάχιστους και την κάνει ακόμη πιο αξιοπρόσεκτη το γεγονός ότι είναι μόνο προφορική!:D
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ευχαριστούμε, να είστε καλά και στην επόμενη.
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η δεύτερη γλώσσα του θέματος είναι τα ορεισίβια κρητικά ala Pakistèn...
Σπάνια γλώσσα, ομιλείται από ελάχιστους και την κάνει ακόμη πιο αξιοπρόσεκτη το γεγονός ότι είναι μόνο προφορική!:D
Χάχα χάχα
:)
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πω , δεν μπορώ να δω τις φώτο ..
Μια ερώτηση πόσο κοντά μπορεί να πλησιάσει μηχανή στο σημείο που έχει πέσει το starfighter?
Καλημέρα φίλε μου.
Το θέμα με τις φώτο ήταν λόγω λινκ από Facebook που δυστυχώς κάποια στιγμή αλλοιώνεται όπως αποδείχθηκε.
Αυτό όμως το διόρθωσα σε αυτό το ταξιδιωτικό τουλάχιστον και σιγά σιγά και στα άλλα, οπότε ρίξε μία ματιά πάλι, νομίζω πως θα τα δεις όλα με άλλο μάτι + έχει και χάρτες σε μορφή φωτογραφίας.
Για το αεροπλάνο τώρα.
Θέλει 22 χλμ περίπου χωματόδρομο από Ανώπολη, έπειτα κατασκηνώνεις στη τοποθεσία Τάφκος της Λακωνιάς. Από εκεί έχει άλλα 1-2 χλμ πολύ κακό χωματόδρομο (ίσως κατά καιρούς τον φτιάχνουν αλλά συνήθως είναι χάλια) μέχρι το τέρμα. Περπάτημα για να πας στη κορυφή κάναμε από εκεί 2 ώρες και 15 λεπτά έχοντας στη παρέα άτομα όχι και στη καλύτερη φυσική κατάσταση. :p
Για το αεροπλάνο είναι κάπως δυσκολότερα τα πράγματα. Υπολόγιζε 4 ώρες πορείας περίπου ΑΝ δε χαθείς. Πλέον, όντας σε άριστη φυσική κατάσταση και ξέροντας το δρόμο ίσως να το έκανα σε 3 αν πήγαινα καρφί χωρίς στάσεις. Εμείς αυτή τη φορά πάντως, περιπλανηθήκαμε στα βουνά μαζί με στάσεις 11 ώρες, 08:30-19:30. Το απολαύσαμε όμως και πραγματικά άξιζε κάθε λεπτό και κούραση. Το να επιχειρήσεις να φτάσεις στο αεροπλάνο με ημερήσια εκδρομή, ακόμα και από Σφακιά, είναι λάθος, τα Λευκά Όρη είναι δύσκολο βουνό μιας και χάνεσαι εύκολα, τα σημάδια στα μονοπάτια δεν είναι πάντα ευδιάκριτα.

Κάποια στιγμή, πιθανότατα το καλοκαίρι που μας έρχεται θα ξαναπάμε πάντως με τον @yns , @Nick_990 και λοιπή Κρητική παρέα, οπότε αν θέλεις, είσαι ευπρόσδεκτος όταν έρθει η ώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Εξερετικο..............

Πανεμορφο ταξιδιοτικο που δεν ειχα παρει χαμπαρι και πολυ ωραιες φωτογραφιες.

Νικο ευχαριστουμε που το μοιραστικες. Παντα να κανετε καταπλικτηκες βολτες εκει κατω, οπως ξερεται πολυ καλα να κανετε και να μας εκπλησετε. :friendship:
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Πως μου είχε ξεφύγει αυτό το διαμάντι????? :wtf,::wtf,:

Όπως στα περισσότερα ταξιδιωτικά του markas, εξαιρετική περιγραφή που συνοδεύεται από εξίσου υπέροχες εικόνες.
Αυτοί οι Κρητικοί, έχουν βαλθεί να μας τρελάνουν με τα μέρη του νησιού!

Πολλά :brv:!!!!!
 

Daedalus

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη-Μπρίστολ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Husqvarna SM 125, Laverda SF1
Καλημέρα φίλε μου.
Το θέμα με τις φώτο ήταν λόγω λινκ από Facebook που δυστυχώς κάποια στιγμή αλλοιώνεται όπως αποδείχθηκε.
Αυτό όμως το διόρθωσα σε αυτό το ταξιδιωτικό τουλάχιστον και σιγά σιγά και στα άλλα, οπότε ρίξε μία ματιά πάλι, νομίζω πως θα τα δεις όλα με άλλο μάτι + έχει και χάρτες σε μορφή φωτογραφίας.
Για το αεροπλάνο τώρα.
Θέλει 22 χλμ περίπου χωματόδρομο από Ανώπολη, έπειτα κατασκηνώνεις στη τοποθεσία Τάφκος της Λακωνιάς. Από εκεί έχει άλλα 1-2 χλμ πολύ κακό χωματόδρομο (ίσως κατά καιρούς τον φτιάχνουν αλλά συνήθως είναι χάλια) μέχρι το τέρμα. Περπάτημα για να πας στη κορυφή κάναμε από εκεί 2 ώρες και 15 λεπτά έχοντας στη παρέα άτομα όχι και στη καλύτερη φυσική κατάσταση. :p
Για το αεροπλάνο είναι κάπως δυσκολότερα τα πράγματα. Υπολόγιζε 4 ώρες πορείας περίπου ΑΝ δε χαθείς. Πλέον, όντας σε άριστη φυσική κατάσταση και ξέροντας το δρόμο ίσως να το έκανα σε 3 αν πήγαινα καρφί χωρίς στάσεις. Εμείς αυτή τη φορά πάντως, περιπλανηθήκαμε στα βουνά μαζί με στάσεις 11 ώρες, 08:30-19:30. Το απολαύσαμε όμως και πραγματικά άξιζε κάθε λεπτό και κούραση. Το να επιχειρήσεις να φτάσεις στο αεροπλάνο με ημερήσια εκδρομή, ακόμα και από Σφακιά, είναι λάθος, τα Λευκά Όρη είναι δύσκολο βουνό μιας και χάνεσαι εύκολα, τα σημάδια στα μονοπάτια δεν είναι πάντα ευδιάκριτα.

Κάποια στιγμή, πιθανότατα το καλοκαίρι που μας έρχεται θα ξαναπάμε πάντως με τον @yns , @Nick_990 και λοιπή Κρητική παρέα, οπότε αν θέλεις, είσαι ευπρόσδεκτος όταν έρθει η ώρα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , θα ξανατσεκάρω
ίσως σε 2 χρόνια που θα έχω περισσότερη εμπειρία με μηχανές μεγαλύτερου κυβισμού
Πραγματικά θέλω να δω απο κοντά αυτά τα συντρίμμια , τόσα χρόνια εκεί στον ήλιο και την βροχή και ακόμα διακρίνεις ξεκάθαρα την βελγική σημαία φανταστικό
 
Top Bottom