CRF1100L - AFRICA TWIN & AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Καλα δεν θα τραβήξεις και μπαλαντέζα :roflmao:
Αξίζει να το προσπαθήσεις για να το ξέρεις για κανα μεγάλο ταξίδι εκτος Ελλάδας αλλιως δεν λέεει.

Γτ αιντε και το κατάφερες την πρώτη φορά , μόλις κατεβείς απο την μηχανή … το χάος . Μπερδεύονται όλα τα bluetooth.
Αλλα νταλλων και τελικά λες ενα μεγάλο «ΑΙ ΓΑΜΗΣ honda» και το παίρνεις απόφαση οτι δεν θ το ξαναχρησιμοποιήσεις
Καλά μόνο στα ταξίδια θα το χρησιμοποίω που παίρνεις το φορτιστή και το καλώδιο μαζί . Αλλιώς τα βαριέμαι τα πολλά πολλά .

δεν μου φαίνεται δύσκολο πάντως , εγώ έχω συνδέσει ενδοεπικοινωνία και κινητό μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Βασικά παίζουν αρκετά και φτηνά μοντέλα για ασύρματη επικοινωνία μεταξύ κινητού και οθόνης Honda, όπως αυτό εδω για παράδειγμα:

Mini Carplay&Auto Box Dongle Wired To Wireless

και δεν το λέω εγω, αλλά σε διάφορα γκρουπς λένε ότι λειτουργεί. Υπάρχουν κι άλλα που λένε οτι παίζουν χωρίς πρόβλημα.
Συνήθως το βάζουν μόνιμα στο δεξί πάνελ, απλά το μεγάλο μειονέκτημα είναι η κατανάλωση μπαταρίας του κινητού. Δηλαδή στην τελική πρέπει να είναι το κινητό συνδεδεμένο
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Βασικά παίζουν αρκετά και φτηνά μοντέλα για ασύρματη επικοινωνία μεταξύ κινητού και οθόνης Honda, όπως αυτό εδω για παράδειγμα:

Mini Carplay&Auto Box Dongle Wired To Wireless

και δεν το λέω εγω, αλλά σε διάφορα γκρουπς λένε ότι λειτουργεί. Υπάρχουν κι άλλα που λένε οτι παίζουν χωρίς πρόβλημα.
Συνήθως το βάζουν μόνιμα στο δεξί πάνελ, απλά το μεγάλο μειονέκτημα είναι η κατανάλωση μπαταρίας του κινητού. Δηλαδή στην τελική πρέπει να είναι το κινητό συνδεδεμένο
ή επιλέγεις βάση με ασύρματη φορτίσή!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βασικά παίζουν αρκετά και φτηνά μοντέλα για ασύρματη επικοινωνία μεταξύ κινητού και οθόνης Honda, όπως αυτό εδω για παράδειγμα:

Mini Carplay&Auto Box Dongle Wired To Wireless

και δεν το λέω εγω, αλλά σε διάφορα γκρουπς λένε ότι λειτουργεί. Υπάρχουν κι άλλα που λένε οτι παίζουν χωρίς πρόβλημα.
Συνήθως το βάζουν μόνιμα στο δεξί πάνελ, απλά το μεγάλο μειονέκτημα είναι η κατανάλωση μπαταρίας του κινητού. Δηλαδή στην τελική πρέπει να είναι το κινητό συνδεδεμένο
Αυτό μοιάζει με το motorola κλπ, 50*50
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αυτό μοιάζει με το motorola κλπ, 50*50
Ένα παρόμοιο έχω από Αλί, 60x60 είναι τώρα που το μέτρησα (στην περιγραφή και αυτό από πάνω το δίνει Size: 60x60x13mm )

Σχετικά με την κατανάλωση μπαταρίας, λίγο που το κοίταξα, σημαντικό ρόλο θα έχουν, το πλήθος των "εργασιών" που θα τρέχουν συγχρόνως (χάρτες, μουσική, κλπ), το πόσο καλό και ενημερωμένο και συμβατό είναι το Dongle Box, ακόμα και η ποιότητα του καλωδίου που το συνδέει με το USB
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα είναι ότι δεν χωράει στην θήκη οπότε θα πρέπει να γίνει πατέντα.

Ειλικρινά δεν κατανοώ το σκεπτικό της Χόντα ειδικά όταν όλοι οι άλλοι είναι με Bluetooth από καιρό. Ανανέωση κάθε διετία αλλά όχι για κάτι τέτοιο που αδιάφορο και ασήμαντο δεν το λες.

Δεν θα με αποτρέψει από αγορά, αλλά γαμώτο με τα σκαλώματα των Ιαπώνων.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Το θέμα είναι ότι δεν χωράει στην θήκη οπότε θα πρέπει να γίνει πατέντα.

Ειλικρινά δεν κατανοώ το σκεπτικό της Χόντα ειδικά όταν όλοι οι άλλοι είναι με Bluetooth από καιρό. Ανανέωση κάθε διετία αλλά όχι για κάτι τέτοιο που αδιάφορο και ασήμαντο δεν το λες.
Δεν θα με αποτρέψει από αγορά, αλλά γαμώτο με τα σκαλώματα των Ιαπώνων.
Στο ασύρματο υπάρχει όπως είπαμε πιο πάνω το θέμα της μπαταρίας και επιπλέον θέματα υπερθέρμανσης του κινητού και κάποιες φορές θέματα μικρής χρονικής υστέρησης στην λειτουργία (lagging).

Οπότε πάλι σχετική γκρίνια θα υπήρχε. ;)
 

Panos Blackeye

Μέλος
Όνομα
Panos
Μοτό
BMW f800 gs
HONDA VFR 800X
YAMAHA TENERE 700
HONDA CRF1100 ADS
Καλημέρα , για να συνοψίσουμε λίγο :
πρώτα σύνδεση ενδοεπικοινωνίας με την οθόνη της μηχανής
έπειτα σύνδεση κινητού με την οθόνη της μηχανής
προσοχή στις οδηγίες της ενδοεπικοινωνίας για την σύνδεση με την μηχανή ( κάποιες έχουν άλλο τρόπο σύνδεσης για οθόνες και άλλο για κινητό )
προσοχή δεν κάνουμε pairing το κινητό με την ενδοεπικοινωνία ( γιατί όταν θα σβήσουμε την μηχανή μπορεί να συνδεθούν μεταξύ τους και μετά όταν βάλουμε μπροστά την μηχανή να μην συνδέεται με αυτά .
αν τα κάνουμε αυτά τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα , με ποια σειρά θα τα ανοίγουμε .
Επίσης κρατάμε πάντα ενημερωμένες τις συσκευές μας .
Τώρα όσον αφορά τα ασύρματα μηχανάκια , υπάρχουν αρκετά στο εμπόριο ( κάποια είναι αρκετά μικρά και τα βάζουν κάτω από το fairing , κάνουν και καλωδίωση με σύνδεση στην θύρα usb ) , το μόνο θέμα είναι η φόρτιση του κινητού ( θα πρέπει να παρακολουθούμε τι κατανάλωση έχει , ιδίως αν έχουμε google maps και μουσική συνέχεια ανοικτά και οδηγούμε για ώρες )
Κάποιος παραπάνω ανάφερε αν θα πρέπει να έχει το κινητό στο usb για να ακούει μουσική , αυτό δεν χρειάζεται υποχρεωτικά γιατί μέσω bluetooth συνδέονται ενδοεπικοινωνία και κινητό μέσω της οθόνης της μηχανής .
Πιστεύω να σας βοήθησα κάπως ...
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Thanpen μπορείς να μας πεις ποσα mm είναι η αποσταση μεταξυ του αυτοκολλητου (αυτο το μικρό τετραγωνάκι) που έχει στο τιμονι με τους αποστάτες του τιμονιου?

ΔΛΔ

δεξιά μεριά του αυτοκολλητου με το δεξί αποστάτη και αριστερή με την αριστερό αποστάτη.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Thanpen μπορείς να μας πεις ποσα mm είναι η αποσταση μεταξυ του αυτοκολλητου (αυτο το μικρό τετραγωνάκι) που έχει στο τιμονι με τους αποστάτες του τιμονιου?

ΔΛΔ

δεξιά μεριά του αυτοκολλητου με το δεξί αποστάτη και αριστερή με την αριστερό αποστάτη.
Θα το κάνω αύριο το πρωί που θα πάω στην μηχανή .

τι ρολο παίζει το αυτοκόλλητακι όμως ; Θες να σου πω ποσό κενό έχει απτην μια και ποσό απτην άλλη ;
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Απτην φωτό όπως το βλέπω απτην μια έχει 4-5 πόντους και απτην άλλη μισό . Με το μάτι τώρα , θα το μετρήσω το πρωί αν θες
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Θα το κάνω αύριο το πρωί που θα πάω στην μηχανή .

τι ρολο παίζει το αυτοκόλλητακι όμως ; Θες να σου πω ποσό κενό έχει απτην μια και ποσό απτην άλλη ;
για να ειναι κεντραρισμένο το τιμονι αριστερα δεξια! δεν εχει καποιο σημάδι, μονο αυτο.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Thanpen μπορείς να μας πεις ποσα mm είναι η αποσταση μεταξυ του αυτοκολλητου (αυτο το μικρό τετραγωνάκι) που έχει στο τιμονι με τους αποστάτες του τιμονιου?

ΔΛΔ

δεξιά μεριά του αυτοκολλητου με το δεξί αποστάτη και αριστερή με την αριστερό αποστάτη.



5 πόντους από την αριστερή πλευρά του αυτοκόλλητου μέχρι την αρχή του αριστερού αποστάτη
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ευχαριστώ και δημόσια λοιπόν τον Θάνο Thanpen που μου έδωσε την Africa για μια μικρή βραδυνή βόλτα.
Βασικά ανταλλάξαμε με την Τζένη για λίγο!
Εξεπλάγην με την καινούρια 2024.
Θέση βολική ( την έχουν όλα τα Africa βέβαια)
Φρένα , ήχος, ζελατίνα παααρα πολύ καλή κάλυψη από αέρα,
σασμάν βούτυρο
Γκάζι με διάρκεια ( μέχρι 6000 στροφές που δοκίμασα, καινούργια είναι δεν της φέρθηκα άσχημα)
Αναρτήσεις σφιχτές έως πολύ σφιχτές!
Το μόνο Honda που δοκίμασα και ήταν λίγο αγριεμενο.

Tubeless ζάντες πολύ ποιοτικές,
Πανέμορφη ,με λίγο άβολη σέλα!
Καλοταξιδο να είναι Θάνο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Ευχαριστώ και δημόσια λοιπόν τον Θάνο Thanpen που μου έδωσε την Africa για μια μικρή βραδυνή βόλτα.
Βασικά ανταλλάξαμε με την Τζένη για λίγο!
Εξεπλάγην με την καινούρια 2024.
Θέση βολική ( την έχουν όλα τα Africa βέβαια)
Φρένα , ήχος, ζελατίνα παααρα πολύ καλή κάλυψη από αέρα,
σασμάν βούτυρο
Γκάζι με διάρκεια ( μέχρι 6000 στροφές που δοκίμασα, καινούργια είναι δεν της φέρθηκα άσχημα)
Το μόνο Honda που δοκίμασα και ήταν λίγο αγριεμενο.

Tubeless ζάντες πολύ ποιοτικές,
Πανέμορφη ,με λίγο άβολη σέλα!
Καλοταξιδο να είναι Θάνο!!!
Παρακαλώ Θανάση ! Εγώ ευχαριστώ για την εμπειρία με το 1290 ! Όπως είπε και χτες τι ρουκέτα είναι αυτή ρε ;; Αχαχαχ

δύσκολα πας σε άλλη μοτοσυκλέτα αν έχεις μάθει με αυτή την επιτάχυνση . Το R καμία σχέση με το S που είχα οδήγησει , πιο άνετο μηχάνημα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παρακαλώ Θανάση ! Εγώ ευχαριστώ για την εμπειρία με το 1290 ! Όπως είπε και χτες τι ρουκέτα είναι αυτή ρε ;; Αχαχαχ

δύσκολα πας σε άλλη μοτοσυκλέτα αν έχεις μάθει με αυτή την επιτάχυνση . Το R καμία σχέση με το S που είχα οδήγησει , πιο άνετο μηχάνημα
Ρουκέτα????
 
Top Bottom