Drones: Σε ισχύ ο Ευρωπαϊκός κανονισμός

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Γιάννο όσα λες με βρίσκουν σύμφωνο κ ειδικά το τελευταίο για το ασταμάτητο βλοκιν κτλ το οποίο έχει πάρει διαστάσεις μάστιγας.
Απλά η αντίθεση μου αν θες είναι στο οτι αυτά τα μαραφέτια μπορούν να επηρεάσουν την σωματική ασφάλεια τρίτων
Βέβαιως κ μια αθώα φώτο μπορεί να παραβιάσει την προσωπική σου στιγμή ενίοτε αλλά πολύ σπανια να σου προκαλέσει κάποιο ατύχημα.
Αν σε δει η γυναίκα κάπου που δεν πρέπει και σε πάρει στο κυνήγι με κάνα πλαστη να δείς τι ατυχήματα μπορεί να προκληθούν.
Χαχαχαχα
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Δεν εχω drone και δεν ξερω αν θα αποκτησω ποτε. Θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει κοινη λογικη στην χρηση του οπως σε παρα πολλα αλλα. Αν δεν υπαρχει τοτε θα πρεπει να υπάρχει ενα πλαισιο κανόνων.

Ομως οπως ειπα πιο πανω το πανε στο αλλο ακρο σε σημειο που δεν θα μπορεις να κανεις χρηση του drone λογω κοστους και υπερβολικων περιορισμων.

Μου θυμιζει προσφατη συζητηση με καποιον στο παρκο Τριτση που μου την ειπε γιατι ειχα χωρις λουρι τον σκυλο σε δημόσιο χωρο. Του απαντησα οτι γνωριζω την νομοθεσια αλλα τον ρωτησα να μου πει που μπορω να τον αφησω ελευθερο να τρεξει. Μου λεει υπαρχουν "ειδικα" παρκα. Εχμ οχι ακριβως... Υπαρχουν αλλα σαφως δεν καλυπτουν ουτε το 1% των περιπτώσεων και φυσικα δεν μιλαμε για ταξιδι που μπορεις να κανεις καθε μερα. Σε αυτη την περίπτωση πιστευω οτι επικρατεί η κοινη λογικη.
Να σημειωσω οτι ο σκυλος ουτε τον πλησιασε ουτε του ορμηξε ουτε τιποτα. Ειναι απο αυτους που κουνανε ουρα συνεχως για παιχνιδι. Ειναι αρκετα κοινωνικοποιημενος ωστε να ζει αφοβα μαζι με αλλους ανθρωπους και φυλακας μονο στο σπιτι.

Ναι ενας σκυλος μπορει να γινει επικυνδυνος αν παραμεληθεί κακοποιηθει "εκπαιδευτει" κλπ. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρέπει να υπαρχει γυρω μας.
 

Fixxer

Μέλος
Όνομα
Stelios
Μοτό
Yamaha
Στην μια χώρα όπου
  • πριν λίγα χρόνια δεν γνώριζαν πόσους δημ. υπαλλήλους πληρώνουν και σήμερα, μετά από τόσα χρόνια κρίσης, δεν αξιολογείται η "επένδυση" του κράτους σε αυτούς,
  • δεν μπορουν να ελέγξουν αποδοτικά τα τελωνεία και τις εισαγωγές/εξαγωγές για ιδιώτες,
  • δεν γνωρίζουν ακριβώς σε ποιούς ανήκουν ακίνητες περιουσίες και οικόπεδα (με ότι συνέπεια έχει αυτό σε επενδύσεις και εξασφαλίσεις δανείων),
  • κάνουμε ακόμη φορολογική δήλωση με το χέρι
τί έλεγχο και περιορισμούς περιμένουμε στην πράξη για τα drones?

Δυστυχώς ένα παράβολο ακόμα θα πληρώνουν κάποιοι για υπηρεσίες που υποτίθεται θα λαμβάνουν. Θα ήθελα να είμαι μπροστά στην φάση που θα τηλ. κάποιος σε αστυνομία (ή τον νέο φρεσκο-στελεχομένο δημόσιο φορέα που θα δημιουργηθεί) για να καταγγείλει "παράνομο" drone :D
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Η κατάληξη είναι απλή γιατί το ουγκ ξέρει να κόψει ροζ χαρτί.
Ακριβως αυτό. Το μονο που νοιαζει αυτη τη χωρα ειναι να βαζει κανονες για να τους σπαμε , οχι να τους τηρουμε!! Οι κανονες μπαινουν για να μας κοβουν κλησεις ,γραφικά και ξεκαθαρα!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Με τη προηγούμενη νομοθεσία εκτός από τον περιορισμό στο βάρος υπήρχε και ο περιορισμός στο ύψος. Ίσως αυτό να ισχύει και τώρα, δεν διάβασα αναλυτικά τους νέους κανόνες. Για μένα είναι απλό. Ας ανάγκαζαν τις εταιρείες παραγωγής drone να έχουν περιορισμένες δυνατότητες, π.χ. 50 μέτρα ύψος και 300 μέτρα εμβέλεια. Σε αυτή τ περίπτωση η χρήση να είναι απολύτως ελεύθερη.
Για κάθε ερασιτέχνη είναι υπέρ-αρκετά αυτά τα περιορισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά ώστε να κάνει υπέροχες λήψεις και εύκολα ελέγξιμος ο χειριστής αφού το drone είναι κοντά του.
Θα μου πει κάποιος ότι ενδεχομένως αυτοί οι περιορισμοί να "σπάνε" εύκολα από "ειδικούς" του είδους. ΟΚ, εκεί ας αναλάβουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί με τις σχετικές ποινές σε περίπτωση παραβατικής χρήσης.

Σε λίγο θα κάνουμε εγγραφή στην ΥΠΑ για να πετάμε σαΐτες....
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ακούω και διαβάζω κουφά πράγματα, όπως περιπολίες και τσεκάρισμα σε όλο το οδικό δίκτυο, με ραντάρ και αεροπλανικες κλίσεις.
Ερχονται με φόρα και θα πάρουν μεγάλο κομμάτι από την "ελευθερία" μας και αυτά.
Οταν ερθει η ωρα...

 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Φαντάσου το ίδιο σκηνικό στο κέντρο της Αθήνας που μπαλκόνι από μπαλκόνι απέχουν 4-5 μέτρα και να είναι ο απέναντι με την ζουμ 100Χ του κινητού, να απαγορευτούν και τα τηλέφωνα με κάμερες και όσοι έχουν να είναι πιστοποιημένοι φωτογράφοι. Μην το πάω πιο απλό σενάριο, πόσοι βγάζουν φωτογραφίες κάτω από φούστες στα μέσα μαζικής μεταφοράς και τι χαμός έχει γίνει με αυτό σε ξένες χώρες, που δεν μπορείς να το αποτρέψεις κιόλας.
Το θεμα των κανονισμων για τα drone δεν ειναι θεμα ιδιωτικότητας. Ειναι θεμα ασφαλειας απο ενα ιπτάμενο αντικειμενο που μπορει να κανει ζημια μεγαλη αν ο χειριστής κανει μλκια.
Ενα παραδειγμα : Παιδι γείτονα εσκασε πανω μου ενα μικρο drone παιχνιδι ενω εφευγα με το μηχανακι. Με τους καινουργιους κανονισμους του 2021 εδω στην γαλλια απαγορεύεται να το πεταξει μεχρι να γινει 14 εκτος αν τον επιβλεπει καποιος μεγαλος και αν ειναι πανω απο 250γρ πρεπει να το δηλωσει και να κανει online εκπαιδευση τζαμπε. Επισης ειναι νομικα υποχρεος για καθε ζημιά ανεξαρτητως μεγεθους.
Ειναι περιοριστικο οκ, αλλα οπως εγω πεταγα τοσο καιρο μονο μακρυά απο κοσμο και ποτε σε κατοικημένη περιοχή, ενημερωνοντας, δηλώνοντας στοιχεια κλπ γιατι ειμαι κοντα σε αεροδρομιο καλό ειναι να ισχύει για όλους και να μην περιμένω αν ο αλλος θα σεβαστεί τον διπλανό του.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Έχουν καταγραφεί σοβαρά περιστατικά Ασφάλειας Πτήσεων με Drone πχ :
Στην Αμερική FAA η σχετική συζήτηση κράτησε πάνω από 3 χρόνια και νομίζω ολοκληρώθηκε το 2018 ή 19,
στας Ευρώπας (EASA) τους (μας) πήρε κάτιτις παραπάνω...
Φυσικά,
άλλο η ασφάλεια, άλλο η ελευθερία, άλλο τα ζητήματα ηθικής,
το ζητούμενο είναι η "ισορροπία",
η οποία ευελπιστώ θα έρθει συν τω χρόνω,
συνεπικουρούμενη και από την τεχνολογία (ΑΙ).
/// Β
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να υπαρξουν κανονες γιατι κατα την αποψη μου ειναι επικινδυνα,ειδικα στον αστικο ιστο.

Αλλη μια αληθεια ειναι οτι ακομη και το σωστο να κανουν δεν τους εχουμε εμπιστοσυνη γιατι παντα περιμενουμε να εμφανιστει ο δρακος.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άδεια και δίπλωμα παρακαλώ. Και του χειριστή αεροπλάνου. Και τα τέλη πτήσης.



 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
ανεβάζουν στον σωλήνα τις πινακίδες όλων στο δρόμο χωρίς άδεια.
αυτό έχω ακούσει πολλές φορές ότι είναι παράνομο αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί. Οι πινακίδες εκ τις φύσις τους είναι τοποθετημένες για να φαίνονται σε δημόσια θέα. Άλλο θα ήταν αν συνέδεσε κάποιος την πινακίδα με τον ιδιοκτηη λέγοντας ότι το τάδε όχημα είναι του τάδε, αλλά όμως αν ανεβάσεις μια φωτογραφία ενός αμαξιού και φαίνεται η πινακιδα, ενώ εσυ είσαι σε δημόσιο χώρο. Αφού κάτι είναι δημόσια ορατό μπορώ να το βγαλω και εγώ φωτογραφία.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
αυτό έχω ακούσει πολλές φορές ότι είναι παράνομο αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί. Οι πινακίδες εκ τις φύσις τους είναι τοποθετημένες για να φαίνονται σε δημόσια θέα. Άλλο θα ήταν αν συνέδεσε κάποιος την πινακίδα με τον ιδιοκτηη λέγοντας ότι το τάδε όχημα είναι του τάδε, αλλά όμως αν ανεβάσεις μια φωτογραφία ενός αμαξιού και φαίνεται η πινακιδα, ενώ εσυ είσαι σε δημόσιο χώρο. Αφού κάτι είναι δημόσια ορατό μπορώ να το βγαλω και εγώ φωτογραφία.
Προσωπικά δεδομένα.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Προσωπικά δεδομένα.
δεν νομίζω ότι υπάρχουν προσωπικά δεδομένα σε κάτι που είναι διαθέσιμο δημόσια έτσι και αλλιώς. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον ήταν ότι έβγαλε τον ίδιο φωτογραφία μαζί με το αυτοκίνητο, συν ότι τον ενέπλεξε με την ιδιότητα της αναπηρίας που είναι προσωπικό δεδομένο. δεν λέει και πολλα το άρθρο αλλά δεν αναφέρει πουθενά την πινακίδα.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Τα drone ειναι εν δυναμει οπλα. Το ζωνεις εκρηκτικα και σκοτωνεις κοσμο. Δυστυχως η ευτυχως δε μπορει η κτηση/χρηση τους να ειναι ανεξελεκτη.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα αυτοκίνητα είναι εν δυνάμει όπλα. Τα γεμίζεις εκρηκτικά και σκοτώνεις κόσμο. Οι άνθρωποι είναι εν δυνάμει όπλα, τους ζώνεις εκρηκτικά και σκοτώνεις κόσμο. Όχι ότι έχει συμβεί αυτό ποτέ μιά καθημερινή, αλλά λέμε τώρα, υπάρχουν πιθανότητες να το σκεφτεί κανένας σατανάς και να αποφασίσει να κάνει κάτι κακό. Λέω να απαγορευτούν όλα τα οχήματα και να απαγορευτεί η κυκλοφορία όλων των ανθρώπων, ειδικά σε πολυπληθείς περιοχές, να κυκλοφορούν μόνο πιστοποιημένα ασφαλείς άνθρωποι, μόνο σε επιτρεπόμενες περιοχές και πάντα υπό συνθήκες αυστηρού ελέγχου κυκλοφορίας.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Νομιζω η διαφορα μεταξυ ενος drone και ενος κατι αλλου που δε πεταει τηλεχειριζομενο εξ αποστασεως ειναι θεμελιωδης.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι στο ότι το σήμα του drone αν θες το κόβεις, ενώ για να σταματήσεις ένα όχημα σαν όλα τα άλλα ή έναν πεζό σαν όλους τους άλλους δεν είναι εξίσου απλό. Μην βάλω στο παιχνίδι τα αυτόνομα οχήματα και κλάψουμε από το γέλιο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Δεν μας σωζει τιποτα!
Ουτε στην εποχη με τα γαιδουρια δεν μπορουμε να γυρισουμε. Τα ζωνεις με εκρηκτικα, τα αφηνεις ελευθερα, και οπου...... σκασουν!!!!! :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το κακό με την όλη ιστορία, είναι θέμα παιδείας. Τόσα χρόνια έχουν περάσει και είμαστε ακόμα τα ζώα που ΠΡΕΠΕΙ να κυριαρχήσουν το ένα στο άλλο και απέναντι σε όλα τα άλλα, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα διαφορετικό σε κανένα επίπεδο της ζωής.

Συγκεκριμένα για τις απαγορεύσεις, εδώ και χρόνια συζητιέται η εφαρμογή drones σε πιο "κοντά στην καθημερινότητα" επίπεδο γιατί σε στρατιωτική χρήση με και χωρίς όπλα χρησιμοποιούνται ήδη. Σε μιά δυστοπική (για τα σημερινά δεδομένα) μελλοντική πόλη όπου η αστυνομία θα περιπολεί και θα παρακολουθεί τα πάντα από τα drones (ξέρω, αν δεν έχετε να κρύψετε τίποτα δεν υπάρχει πρόβλημα με την υπόθεση αυτή), δεν θέλει να υπάρχει κανείς άλλος που να ξέρει να χειριστεί drones και πιθανώς να φέρει αντίσταση. Σταματιέται η πώληση και χρήση drones δια της πλαγίας και πρόβλημα λύθηκε. Μπορεί να πάει και σε άλλα ζητήματα η συζήτηση, αλλά να την κρατήσουμε σε αυτό για την ώρα.
 
Top Bottom