Ducati Desert X...

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πετσοκομα νο 6
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Φθηνή αντιγραφή πρώτου Africa :p
Με τη διαφορά πως τα Άφρικα τα παλιά τα ορθόδοξα ακόμα ταξιδεύουν .

Κι άλλο πετσόκομα τύπου όσα δεν φτάνει η αλεπού. Το μηχανάκι είναι καρακούκλα και μακάρι να μπορούσα να το πάρω αλλά και να το συντηρώ. Είναι πολύ όμορφο και ξεχωριστό. Το άλλο με την μυτογκα το 1200+ δεν μου κάθεται καλά. Παρεμπιπτόντως χαίρομαι πάρα πολύ που το μηχανάκι μου δεν έχει πια μυτόγκα, ρύγχος, προβοσκίδα ή όπως αλλιώς τα λένε.

Θα ήθελα να μπορούσα να δω τι θα γίνει με τα σύγχρονα ον οφ μετά από 25-30 χρόνια. Ψιλοχλωμό γιατί είμαι 50 + 30 = 80 οπότε παίζει πολύ το σενάριο να βλέπω το πέλμα των τρακτερωτών από την κάτω μεριά, τανάσκελα κι αυτό είναι το καλό σενάριο (βλέπε Ελλάδα - εισέρχεστε με δική σας ευθύνη).

Άραγε θα δουλεύουν ακόμα? Φιλοσοφικό το ερώτημα βεβαίως βεβαίως .
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Τελικα ηταν το Desert X rally, με πιο χωματινο προσανατολισμο. Καποιος εγραψε στα σχολια οτι η τιμη στην Ιταλια θα ειναι 21.490...:rolleyes:
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Μουν@ρ@ τι να λέμε... :inlove::inlove::inlove:

Εντύπωση προκαλεί μάλιστα ότι σε αυτό το πιο offroad-oriented μοντέλο επέλεξαν ζάντες με σαμπρέλα(!!!) και συγκεκριμένα excel takasago στεφάνια με μείωση 0,5kg του μη αναρτώμενου βάρους ανά τροχό!!! Όταν μάλιστα πρόκειται για ένα απόλυτα premium προϊόν και το "απλό" μοντέλο έχει tubeless...

Κάτι θα ξέρουν... Έτσι παίρνουν αξία τα Tenere... ;):p:roflmao: (no offense)
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Μερικές ακόμα πληροφορίες....
 

Stakaman

Μέλος
Όνομα
Stathis
Μοτό
XR 125 BMW 1600GTL CB500X desert X
Πηγα σημερα και τεσταρα το Desert X και το αμεσως μετα το Norden. Η βολτες μου δεν ηταν μεγαλες για να βγαλω βαθια συμπερασματα αλλα αρκετα ωστε να αποκομισω την αισθηση των μοτοσυκλετων στην ασφαλτο.
Το ντουκατι ειναι πιο σπαρτιατικο και φαινεται στο ματι πιο μαζεμενο χωρις ομως πραγματικα να ειναι τοσο πολυ στα χαρτια. . Ο V2 πραγματικα γαζωνει. Η θεση οδηγησης νομιζω σε τοποθετει πιο μεσα σε σχεση με το 901. Το μοτερ ακουγεται πιο αγριεμενο και αποδιδει λιγο πιο ψηλα σε σχεση με το Norden. Το τελευταιο σε εξοπλισμο ειναι κορυφαιο καθως τα εχει ολα στην στανταρ εκδοση ( Expedition ) σε αντιθεση με την ιταλιδα που εχει μονο CC ενω ειναι και πιο φθηνο..
Φρενα εξαιρετικα και τα δυο με καλυτερη αισθηση το ντουκατι. Σελες σκληρες αμφοτερα και δεν με ενθουσιασαν. Καλυτερη μακραν για τον συνεπιβατη στο Husky.
Ποιοτητα κυλισης (πολυ υποκειμενικο ) και γενικα σε ποιοτητα κατασκευης το ντουκατι υπερεχει.
Εμφανισιακα κουκλες και οι δυο αλλα νομιζω οτι με κερδιζει η ιταλιδα.

Πιστευω οτι αν καποιος ψαχνει το μοναδικο μηχανακι του, ενα μηχανακι που θελει να τα κανει ολα, βουνο ,πολη , ταξιδι δικαβαλο το χασκι ειναι μονοδρομος .
Για μενα που έχω ηδη μηχανη δρομου για ταξιδι η πλαστιγα γέρνει προς το Desert x.και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το αποκτησω αφου πουλησω ομως πρωτα ενα απο αυτα που βρισκονται στο γκαραζ. Ειδωμεν
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stakaman

Μέλος
Όνομα
Stathis
Μοτό
XR 125 BMW 1600GTL CB500X desert X
Την Παρασκευη παραλαμβανω σε λευκο. Εξτρα έβαλα θερμαινόμενα γκριπ, σιτα ψυγείου και φωτων, κάγκελα + προστασια αντλιας νερου, χουφτες και heavy duty ποδια κινητήρα. Η χαρλει και χασκι εφυγαν. Καλες βολτες σε ολους .
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Με το καλό να παραλάβεις και να έχεις ένα χαμόγελο μέχρι τα αφτιά!
Καλές βόλτες και καλά χαδάκια με το κορίτσι το Ιταλιάνο!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Την Παρασκευη παραλαμβανω σε λευκο. Εξτρα έβαλα θερμαινόμενα γκριπ, σιτα ψυγείου και φωτων, κάγκελα + προστασια αντλιας νερου, χουφτες και heavy duty ποδια κινητήρα. Η χαρλει και χασκι εφυγαν. Καλες βολτες σε ολους .
Με το καλό η παραλαβή...!!!
Είναι αστέρι η Ιταλίδα...!:ducati:
 

Stakaman

Μέλος
Όνομα
Stathis
Μοτό
XR 125 BMW 1600GTL CB500X desert X
Ευχαριστω πολυ, Δεν κρατιεμαι ΛΕΜΕ!!!!!
Ειναι οντως κουκλα η ατιμη και με μοτερ V2 που ειναι το αγαπημενο μου ... Απο τα λιγα που μπορεις να βρεις πια στη μεσαια κατηγορια μεσα στη λαιλαπα των Ι2
 

Stakaman

Μέλος
Όνομα
Stathis
Μοτό
XR 125 BMW 1600GTL CB500X desert X
Τα τσακαλια του φορουμ σς με βοηθησουν λιγακι με το θεμα αποσκευων . Εχω κανει την ερευνα μου αλλα οι γνωμες σας ειναι παραπανω απο επιβοηθητικες , Αλουμινιου σκεφτομαι και μπαγκαζιερα για καθημερινη πρακτικοτητα
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Για πηγαινε μια βόλτα απο το κατάστημα της MAKAN στο μεταξουργειο να δεις απο κοντά εξοπλισμό

Εγω εχω δωσει αρκετά χρηματα σε αυτο το κομμάτι , γιατι παω που κ που για κάμπινγκ διπλός ή/και μπακουρι ,μόνος μου
Εχω αγορασει:
-μεγαλο Σάκο με λουριά που δένουν πάνω στη μηχανή , north face
-πλαϊνά σαμάρια 2X12 lt enduristan
-τσαντάκι 6lt για την πιςω πλακα με θηλιές molly system , μάρκας LONE RIDER
-θηκη για νερό , enduristan
-tank bag της ΚΤΜ
-τσαντάκι τιμονιού , που μπαίνει κ σε ποδήλατο
-top case ,πλαστικό ,για την αθηνα , απο την ktm
-ιμάντες Rok strap


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom