Eσείς τι φοράτε για enduro ?

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Γειά σας , θα ήθελα να σας ρωτήσω απο τώρα και επειτα που εχει βγάλει κρύο, ειδικά εδώ στα βόρεια (μπρρρ), τί φοράτε οταν βγαίνετε enduro και πόσο ανετοι είστε απο κρύο;, σκεφτομαι να λάβω μερος σε καποιο φιλικό εντουρο αυτό τον καιρό που εχω λιγο ελευθερο χρόνο , εγια μια διαδρομη περίπου 40 χμ ας πουμε .

  • Θα χρειαστώ αδιαβροχο παντελόνι;
  • Τι μπουφάν;
  • τι φοράμε απο μέσα;
  • τι εξοπλισμό κουβαλαμε σε τετοια περίπτωση (τσάντα)
Οτι έχετε ευχαρίστηση παιδιά (πληροφορίες ;))
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
κοιτα, ανεβαινω μονος μου στο βουνό συνηθως, αλλα πρώτη φορά χειμώνα και θα παρω μερος σε φιλικο. :happy:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καταρχήν τσάντα πλάτης η γενικως καποια τσάντα πανω στην μηχανη
Που πρεπει να εχει μεσα 2-3 μπλουζάκια και ενα ζευγάρι κάλτσες και αδιάβροχα πανω κάτω
Κάπου σε μια ακρη ενα μικρο φαρμακείο!!!!
Ενα μπουφάν με αρκετους αεραγωγούς και καλη προστασία το ιδιο και παντελονι
Μπότα οςο μπορεις πιο adve
Κράνος !!!οτι εχεις
Ακομα νερό ,και μπάρες ενέργειες
Αυτα απο εμενα
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Εγω όταν έκανα εντουρο ένα μπουφάν ελαφρή φορούσα για να είμαι άνετος αλλα απο μέσα φόραγα Φούλ ισοθερμικα! κ κολάν κ μπλούζα. Σε συνδυασμό ότι είσαι σε εγρήγορση θα είσαι αρκετα ζεςτος . καλό θα ειναι να βάλεις κ κάτι για τον λαιμό !!! Απο εκεί κ πέρα το μπουφάν να το υπολογίσεις ,για το μέγεθος , ανάλογα με τον εξοπλισμό σου αν φοράς θώρακα θα θες ένα με δυο ίσως νούμερα μεγαλύτερο ! Απο εκεί κ πέρα αν σκέφτεσαι για neckbrace καλό θα ήταν να έπαιρνες ένα μπουφάν που να το υποστηρίζει ! Συμπέρασμα στο εντουρο πιο πολύ ρόλο παίζει τι φοράς απο μέσα κ όχι απο έξω για το κρύο ! Κ ένα καλό ζευγάρι κάλτσες κ είσαι αρχηγός !!! Μέχρι κ με χιονιάς δεν θα έχεις κανενα θέμα !
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Το κρύο δεν είναι πρόβλημα όταν κάνεις εντούρο, τα δε ισοθερμικά σε συνδυασμό με τον εξοπλισμό με αεραγωγούς θα σε κρατήσουν στεγνό και θα σε γλιτώσουν από πνευμονία όλες τις εποχές. Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ιδρώσεις πολύ. Τα υπόλοιπα ως παρατέθηκαν από τους συντρόχους.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ενα κλασικο κολπο ειναι ενα παντελονι τζην κατω απο το εντουροπαντελονι. Και επισης κατι για το λαιμο. Στο σωμα δεν κρυωνει κανεις, αντιθετα ιδρωνει λογω προσπαθειας, εγω βαζω ενα φανελακι και λεπτο φουτερ αντι για ισοθερμικο κατω απο το μπουφαν - εχω την εντυπωση οτι το ισοθερμικο ισως παραειναι ζεστο/εφαρμοστο.

Οταν παμε την κλασικη εορταστικη Χριστουγεννιατικη σε καμια Αρβανιτσα απ'οπου οπου συνηθως εχει νυχτερινη επιστροφη με ψοφο, ή καμια παρομοια μακρινη το Γενναρη, παιρνω μαζι μου cordura παντελονι και επιπλεον πραγματα για πανω και αλλαζω στο γευμα ή απλα στο τελος των χωματων πριν την επιστροφη ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εντουρο...και με μεγαλο ΟnOff ισον προσπαθεια δηλαδη ΙΔΡΩΤΑΣ!!!:hungover::inlove:
Αν πας σε πιο τουριστικους ρυθμους(travel enduro) με μια μποτουλα τουριστικη-χωματινη και με ενα κρανος και μια στολη ADV-στυλ θα εισαι υπερπληρης...;)

Ομως αν τα πραγματα ζορισουν κ γινουν πιο...hard core τοτε μιλαμε για εντουρο...οπότε:
  • Κρανος εντουραδικο+μασκα--θελεις αερα!
  • Στολη εντουραδικη(γαντια-μπλουζα-παντελονι-μπουφαν)--θελεις αερα και να μην ιδρωσεις!!!Θες ΚΑΙ ανεση κινησεων που τα ρουχα αυτα σου προσφερουν...
  • Μποτες εντουραδικες-δεν παιζεις σε γρηγορους ρυθμους με τα ποδια σου
  • θωρακα ΜΧ ή τυπου μπλουζας-ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ!!!
  • επιγονατιδες ΚΑΛΕΣ!Στα γονατα συμβαινουν τραυματισμοι πολλοι και επιπονοι!
  • camelback!!!Νεροοοοοοο!Πινεις ΠΡΙΝ διψασεις...
  • Εαν βρεξει εχε μαζι ενα αδιαβροχο κ βαλτο απο πανω...κανα μπλουζακι για μετα να αλλαξεις κ ...καλη σου διασκεδαση :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Φιλε ξεκινα με τη σειρα απο τα πιο βασικα!
Κρανος (ειτε με γεισο και ζελατινα ειτε ασφαλτινο ειτε με μασκα) οσο προχωρας θα δεις οτι θα χρειαστεις με γεισο..

Μποτες χωματινες! δεν χρειαζεται να τραυματιστεις για 50-80-100 € που εχουν οι μεταχειρισμενες στο καρ.. καινουριες παιζουν απο 120-150€ οποτε δες το σαν επενδυση!

Επιγονατιδες! παρε οπωσδηποτε ειτε φθηνες ειτε ακριβες αλλα παρε! καλυτερες ειναι με αρθρωση!

Θωρακας η ζακετα! για προστατευει σε μια μικρη πτωση τους αγκωνες και τους ωμους εως σε μεγαλη πτωση την κοιλιακη χωρα!

Παντελονι-μπουφαν παρε οτι θες... χωματινα, adventure, enduro, motocross.. θα σε συμβουλευα εντουρο η adventure αλλα για αρχη πας και με με παντελονι και μπουφαν κανονικο αν εχεις ολα τα παραπανω..

Αα ψηλες καλτσες!

Τωρα στην τσαντα εγω βαζω μια κοντομανικη μπλουζα για να αλλαξω μετα αν ειμαι ιδρωμενος και ενα φουτερ, νερακι, κανα τοστακι η κρουασαν.. αυτα!

Ελπιζω να βοηθησα!:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γειά σας , θα ήθελα να σας ρωτήσω απο τώρα και επειτα που εχει βγάλει κρύο, ειδικά εδώ στα βόρεια (μπρρρ), τί φοράτε οταν βγαίνετε enduro και πόσο ανετοι είστε απο κρύο;, σκεφτομαι να λάβω μερος σε καποιο φιλικό εντουρο αυτό τον καιρό που εχω λιγο ελευθερο χρόνο , εγια μια διαδρομη περίπου 40 χμ ας πουμε .

  • Θα χρειαστώ αδιαβροχο παντελόνι;
  • Τι μπουφάν;
  • τι φοράμε απο μέσα;
  • τι εξοπλισμό κουβαλαμε σε τετοια περίπτωση (τσάντα)
Οτι έχετε ευχαρίστηση παιδιά (πληροφορίες ;))
Απόστολε καλημέρα!
Θα χρειαστείς αυτά που γράφει ο Κώστας @mAthosalas απο πάνω.
Δηλ.-Κράνος εντουράδικο με γείσο για προστασία απο κλαδιά,λάσπες,πέτρες και οτι πετάει ο μπροστά αναβάτης και για αερισμό.
Μάσκα για το κράνος αν και με βροχή η πολύ υγρασία θα θολώνει οπότε θα την βγάλεις αναγκαστικά.
  • Στολή εντουράδικη(γάντια-μπλούζα(προαιρετικά αν φορέσεις μπουφάν)-παντελόνι-μπουφάν)
  • Το μπουφάν καλό θα είναι να έχει αεραγωγούς στην πλάτη και οχι στο στήθος το χειμώνα για να γλυτώσεις το κρύωμα.Μπορεί να υπάρχουν και εμπρός αλλά με κρύο καλό θα ήταν να τους έχεις κλειστούς.;)
  • Μπότες εντουράδικες.
  • Θώρακα ΜΧ ή τύπου μπλούζας.Συνιστώ τον δεύτερο.
  • Camelback!!!Νεροοοοοοο!Πίνεις ΠΡΙΝ διψάσεις...
  • Εαν βρέξει έχε μαζί ενα ελαφρύ αδιάβροχο και βάλτο απο πάνω.
  • Και μια full face λεπτή κουκούλα σε πολύ κρύο δεν θα έκανε κακό.
Εγώ έχω αντικαταστήσει τα ισοθερμικά (βασικά μόνο την μπλούζα γιατί για το παντελόνι δεν μου χρειάζεται μιας και οι ταχύτητες είναι μικρές) με μπλούζα ποδηλατική με θετικά αποτελέσματα.Πάντως μακρυά απο βαμβακερές και οτι κρατάει ιδρώτα.
Τώρα για το τσαντάκι με τα εργαλεία πάρε μαζί οτι μπορείς να επισκευάσεις μόνος σου σε περίπτωση βλάβης πχ. σαμπρέλα με λεβιέδες και αμπούλες και εργαλεία εξαγωγής τροχών ΑΝ μπορείς να το φτιάξεις επιτόπου μόνος σου.Αλλίως δεν έχει νόημα να κουβαλάς τόσο βάρος.
Πάρε πάντως πένσα,σύρμα,κάμποσα tie wrap (θαυματουργά!!!) και καμιά ντίζα αν χρησιμοποιείς.
Μερικά καρυδάκια ή πολύγωνα (συνήθως ενα 8-10 και ενα 12-13 σε καλύπτει) και μερικά άλλεν αν χρειάζεται η μοτό για επιτόπου επισκευές.
Καλή βόλτα!:)
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
ευχαριστώ πολύ μου λίπει μόνο το μπουφάν όλο τον αλλον εξοπλισμό τον έχω , εχετε να μου προτείνετε καποιο μπουφαν για τετοια χρήση ?
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
... Επιγονατιδες! παρε οπωσδηποτε ειτε φθηνες ειτε ακριβες αλλα παρε! καλυτερες ειναι με αρθρωση!...
Απόστολε,

Από προσωπική πείρα (το είπε και ο Μανιάτης στο σεμινάριο, πόσο δίκιο έχει...), να σου επισημάνω ότι αν πάρεις μπότες εντουράδικες, έχουν ήδη προστασία για την κνήμη. Οπότε ΔΕΝ θέλεις μεγάλες επιγονατίδες πχ σπαστές. Πάρε μόνο να καλύπτουν το γόνατο.
Αν πάρεις μεγάλες αναγκαστικά θα μπαίνουν μέσα από τη μπότα και σίγουρα θα σε ταλαιπωρούν, συν ότι η μπότα μπορεί να μην κλείνει ή να κλείνει οριακά, οπότε δεν χωράει κάτω από adventure τύπου παντελόνι.

Τα υπόλοιπα στα είπαν οι προηγούμενοι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Από προσωπική πείρα (το είπε και ο Μανιάτης στο σεμινάριο, πόσο δίκιο έχει...), να σου επισημάνω ότι αν πάρεις μπότες εντουράδικες, έχουν ήδη προστασία για την κνήμη.Οπότε ΔΕΝ θέλεις μεγάλες επιγονατίδες πχ σπαστές. Πάρε μόνο να καλύπτουν το γόνατο.
Αν πάρεις μεγάλες αναγκαστικά θα μπαίνουν μέσα από τη μπότα και σίγουρα θα σε ταλαιπωρούν, συν ότι η μπότα μπορεί να μην κλείνει ή να κλείνει οριακά, οπότε δεν χωράει κάτω από adventure τύπου παντελόνι.

Τα υπόλοιπα στα είπαν οι προηγούμενοι.
Μιας και κάνω 17+ χρόνια enduro και δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν εχω να σου πώ τα εξής:
(Οπότε ΔΕΝ θέλεις μεγάλες επιγονατίδες πχ σπαστές. Πάρε μόνο να καλύπτουν το γόνατο).Απο την πείρα μου μπορώ να σου πω πως οι σπαστές είναι απείρως καλύτερες και πιο σταθερές στο πόδι.
(Αν πάρεις μεγάλες αναγκαστικά θα μπαίνουν μέσα από τη μπότα και σίγουρα θα σε ταλαιπωρούν, συν ότι η μπότα μπορεί να μην κλείνει ή να κλείνει οριακά)Ένας επιπλέον λόγος σταθερότητας στο πόδι είναι αυτό ακριβώς,το οτι μπαίνουν λίγο μέσα στην μπότα και δεν πέφτουν με το κοπάνημα.
οπότε δεν χωράει κάτω από adventure τύπου παντελόνι.Κάτι τέτοιο χρησιμοποιώ το χειμώνα (εννοείται οτι αν έχει δικές του προστασίες τις βγάζεις) και μπαίνει απροβλημάτιστα έξω απο την μπότα.
Φιλικά πάντα...;)

Και που'σαι Απόστολε φτιάξε τον τίτλο γιατί θα ψάχνουμε να βρούμε τι είναι το endruro...:D:roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μιας και κάνω 17+ χρόνια enduro και δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν εχω να σου πώ τα εξής:
(Οπότε ΔΕΝ θέλεις μεγάλες επιγονατίδες πχ σπαστές. Πάρε μόνο να καλύπτουν το γόνατο).Απο την πείρα μου μπορώ να σου πω πως οι σπαστές είναι απείρως καλύτερες και πιο σταθερές στο πόδι.
(Αν πάρεις μεγάλες αναγκαστικά θα μπαίνουν μέσα από τη μπότα και σίγουρα θα σε ταλαιπωρούν, συν ότι η μπότα μπορεί να μην κλείνει ή να κλείνει οριακά)Ένας επιπλέον λόγος σταθερότητας στο πόδι είναι αυτό ακριβώς,το οτι μπαίνουν λίγο μέσα στην μπότα και δεν πέφτουν με το κοπάνημα.
οπότε δεν χωράει κάτω από adventure τύπου παντελόνι.Κάτι τέτοιο χρησιμοποιώ το χειμώνα (εννοείται οτι αν έχει δικές του προστασίες τις βγάζεις) και μπαίνει απροβλημάτιστα έξω απο την μπότα.
Φιλικά πάντα...;)

Και που'σαι Απόστολε φτιάξε τον τίτλο γιατί θα ψάχνουμε να βρούμε τι είναι το endruro...:D:roflmao:
Συμφωνώ. ....η μεγάλη και με άρθρωση επιγονατιδα είναι πολύ καλή.
Και θεωρώ ότι δεν υπάρχει θέμα άνεσης, γιατί μπαίνει ελάχιστα μέσα στην μποτα.

P.s.....διορθωθηκε ο τιτλος
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Εγώ πάντως έχω φάει τρελή ταλαιπωρία από αυτό. Το ίδιο και ο φίλος μου ο Σίμος.
Πιθανόν να έχουμε πάρει λάθος επογονατίδες, αλλά στο δικό μου πόδι που δεν είμαι και πρώτο μπόι, μπαίνουν αρκετά μέσα στη μπότα και με ταλαιπωρούν.
Για το θέμα στης σταθερότητας που λέτε δεν ξέρω, γιατί ποτέ δεν είχα μικρότερες μόνο για το γόνατο.
Όταν το άκουσα από το Μανιάτη, αυτομουτζώθηκα και είπα να το αναφέρω.
Όλες οι απόψεις δεκτές.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγώ πάντως έχω φάει τρελή ταλαιπωρία από αυτό. ...Πιθανόν να έχουμε πάρει λάθος επογονατίδες,
Το πιθανοτερο ειναι αυτο που λες...λαθος επιγονατιδες.Και επιβεβαιωνω οτι οσα χρονια ασχολιεμαι με καλο χωμα,παντα ειχα μεγαλες αρθρωτες που μπαινουν μεσα στη μποτα.Κανενα θεμα και εξτρα ασφαλεια!Κοπανηματα πολλα,τραυματισμος κανενας.:)
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ο συνδυασμός μπότας-μεγάλης επιγονατίδας έχει να κάνει και με την γάμπα του καθενός.Καλό είναι όταν αγοράζονται επιγονατίδες να δοκιμάζονται με τις μπότες επιτόπου.
Σπαστές επιγονατίδες έχω και εγώ και μια χαρά μπαίνουν στο μπροστινό μέρος της μπότας.
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990


Νομιζω οτι εχω συγκεντρώσει τα πάντα σχεδόν, βρήκα ενα μπουφαν και νομιζω οτι θα ειναι ιδανικο και μεγάλο μεγεθος που μου ειχε χαρίσει ενας φίλος , βεβαια δεν ειναι enduro δεν ξερω αν θα μου σημιουργίσει προβληματα αλλα ειναι ελαφρύ καλό και γενικά ανετο , άρα εχουμε και λέμε, αυριο θα τεστάρω τον εξομπλισμό θα βαλω και το μηχανακι μπροστα οπότε εχουμε και λέμε:
  • Iσοθερμικό ΄τυπου κολάν παντελονιού εχουμε
  • ισοθερμικό τυπου μπλουζας που θα φορεθεί κατασαρκα έχουμε
  • παντελόνι και μπλουζα εντουρο εχουμε
  • μπουφάν τοσο μεγαλο ωστε να χωράει ο θωρακας εχουμε
  • θώρακα εχουμε
  • googles εχουμε
  • κράνος έχουμε
  • Μποτες εχουμε
  • και καλαμίδες αν και δεν της εχω φορέσει ποτέ!
  • τσάντα πλάτης εχουμε άλλα ...
Με το νερό τι γίνετε? Υπάρχει κανενας τρόπος με κανενα σωληνάκι ωστε να πίνω οταν διψάω , υποθετω οτι δεν θα σταματησουν ολοι για να πιώ νερό καπως θα πρεπει να μεριμνίσω, ποιος ειναι ο καλυτερος τρόπος ;
Βενζίνα πρεπει να εχω? και αν ναι θα ηθελα να μου πειτε αν παιζουν τιποτα καλά δοχεια για λαδι και για βενζινα γιαυτή την δουλειά και απο που να παραγγείλω και καμια καλή ανετη τσάντα αν εχετε να προτείνετε.
Ευχαριστώ.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc


Νομιζω οτι εχω συγκεντρώσει τα πάντα σχεδόν, βρήκα ενα μπουφαν και νομιζω οτι θα ειναι ιδανικο και μεγάλο μεγεθος που μου ειχε χαρίσει ενας φίλος , βεβαια δεν ειναι enduro δεν ξερω αν θα μου σημιουργίσει προβληματα αλλα ειναι ελαφρύ καλό και γενικά ανετο , άρα εχουμε και λέμε, αυριο θα τεστάρω τον εξομπλισμό θα βαλω και το μηχανακι μπροστα οπότε εχουμε και λέμε:
  • Iσοθερμικό ΄τυπου κολάν παντελονιού εχουμε
  • ισοθερμικό τυπου μπλουζας που θα φορεθεί κατασαρκα έχουμε
  • παντελόνι και μπλουζα εντουρο εχουμε
  • μπουφάν τοσο μεγαλο ωστε να χωράει ο θωρακας εχουμε
  • θώρακα εχουμε
  • googles εχουμε
  • κράνος έχουμε
  • Μποτες εχουμε
  • και καλαμίδες αν και δεν της εχω φορέσει ποτέ!
  • τσάντα πλάτης εχουμε άλλα ...
Με το νερό τι γίνετε? Υπάρχει κανενας τρόπος με κανενα σωληνάκι ωστε να πίνω οταν διψάω , υποθετω οτι δεν θα σταματησουν ολοι για να πιώ νερό καπως θα πρεπει να μεριμνίσω, ποιος ειναι ο καλυτερος τρόπος ;
Βενζίνα πρεπει να εχω? και αν ναι θα ηθελα να μου πειτε αν παιζουν τιποτα καλά δοχεια για λαδι και για βενζινα γιαυτή την δουλειά και απο που να παραγγείλω και καμια καλή ανετη τσάντα αν εχετε να προτείνετε.
Ευχαριστώ.
Καλημέρα και καλο μήνα,
Ωραίο πραμα να εξοπλιζεσαι για το χόμπι σου..!
Σχετικα με τον εξοπλισμό οσο περισσότερα και καλυτερα προστατευτικά τοσο λιγότερες οι πιθανότητες να υπάρξει κάποιος τραυματισμός θεωρούμε..
Δεν ειναι ακριβως ετσι ομως..
Εχω βρει πολλάκις τον εαυτο μου να παιρνω περισσότερα ρίσκα στο βουνό ή και στο δρομο, θαρεμένος απο τον επιπλεον εξοπλισμό "προστασίας" που φοράω. Ευτυχώς ομως το "παρατριχα" με δίδαξε οτι η προστασία στο εντουρο αλλα και στο καθε μερα σούρτα φέρτα ξεκινάει απο το κεφάλι μας μεσα, με την μικρη αλλα απαραίτητη υποβοήθηση των προστατευτικών που φοράμε.
Τελος, σχετικα με το σωληνάκι και το ποτε θα πίνεις νερο, θεωρω πως το σωληνάκι δεν ειναι οτι πιο καθαρό μπορεις να βάλεις στο στόμα σου ιδιαιτερα εν μεσω χωμάτινων διαδρομών. Σιγουρα θα κόψει η παρεα να περιμενει καποιον απο ολους και σιγουρα θα κανουν και οι αλλοι διαλείμματα νερού, συνηθως παιρνω ημικατεψυγμενα μπουκαλάκια και αν η μερα προβλέπεται ζεστή και μεγαλη τα βαζω και σε μια μονωτική θήκη για να μη ζεσταθούν.
Αυτα, καλα να περασεις!
 
Top Bottom