Eσείς τι φοράτε για enduro ?

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
.........
Με το νερό τι γίνετε? Υπάρχει κανενας τρόπος με κανενα σωληνάκι ωστε να πίνω οταν διψάω , υποθετω οτι δεν θα σταματησουν ολοι για να πιώ νερό καπως θα πρεπει να μεριμνίσω, ποιος ειναι ο καλυτερος τρόπος ;
...........
Ευχαριστώ.
Αυτό έχω, ποιοτικό, μπαίνει εύκολα σε τσαντα πλάτης και με εύκολο καπάκι για να είναι πάντα καθαρό...

http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=306&category_id=60&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en

Δεν το έχω μόνιμα στο κράνος, απλά σταματώ για πολύ λίγο και πίνω χωρίς να βγάλω κράνος κλπ...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ειπαμε με το νερο...camelback.Αν εχει ειδικη υποδοχη στο μπουφαν απλα θες εναν ασκο...αν οχι παιζουν εξωτερικα σακιδια κ εισαι κομπλε..Κανε κλικ ΕΔΩ ...:friendship:
 

apostolos1983

Μέλος
Όνομα
apostolos
Μοτό
ktm adv 990
Ενα κλασικο κολπο ειναι ενα παντελονι τζην κατω απο το εντουροπαντελονι. Και επισης κατι για το λαιμο. Στο σωμα δεν κρυωνει κανεις, αντιθετα ιδρωνει λογω προσπαθειας, εγω βαζω ενα φανελακι και λεπτο φουτερ αντι για ισοθερμικο κατω απο το μπουφαν - εχω την εντυπωση οτι το ισοθερμικο ισως παραειναι ζεστο/εφαρμοστο.

Οταν παμε την κλασικη εορταστικη Χριστουγεννιατικη σε καμια Αρβανιτσα απ'οπου οπου συνηθως εχει νυχτερινη επιστροφη με ψοφο, ή καμια παρομοια μακρινη το Γενναρη, παιρνω μαζι μου cordura παντελονι και επιπλεον πραγματα για πανω και αλλαζω στο γευμα ή απλα στο τελος των χωματων πριν την επιστροφη ;)
υπαρχει πρόβλημα αν δεν εχει αεραγωγους το μπουφάν; Εγώ πιστευω οτι και να ιδρώσεις εφόσον φοράς ισοθερμικό δεν υπαρχει πρόβλημα , εγω ποτε δεν ειχα τουλαχιστον στο snowboard . εγώ εχω 2 ισοθερμικα χοντρα μαλλινα και σαν ακρυλικα τα ειχα παρει καποτε απο τα λιντλ και βγηκαν σκυλια του πολέμου και ισοθερμικό εχω ενα παντελονι columbia που ενταξει ειναι σαν σόμπα για το σώμα, ειχα σταματισει σε αλθητικα στη λαρισσα και το αγόρασα γυρνώντας απο Κρήτη και με εσωσε! μήπως να αγοράσω και ενα μπουφανακι καλου κακού :thinking:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
υπαρχει πρόβλημα αν δεν εχει αεραγωγους το μπουφάν; Εγώ πιστευω οτι και να ιδρώσεις εφόσον φοράς ισοθερμικό δεν υπαρχει πρόβλημα , εγω ποτε δεν ειχα τουλαχιστον στο snowboard . εγώ εχω 2 ισοθερμικα χοντρα μαλλινα και σαν ακρυλικα τα ειχα παρει καποτε απο τα λιντλ και βγηκαν σκυλια του πολέμου και ισοθερμικό εχω ενα παντελονι columbia που ενταξει ειναι σαν σόμπα για το σώμα, ειχα σταματισει σε αλθητικα στη λαρισσα και το αγόρασα γυρνώντας απο Κρήτη και με εσωσε! μήπως να αγοράσω και ενα μπουφανακι καλου κακού :thinking:
Για τον χειμωνα, δε νομιζω οτι χρειαζεται αεραγωγους σωνει και καλα το μπουφαν, εγω απλα ανοιγω λιγο το μπροστινο φερμουαρ και τα φερμουαρ των μανικιων οταν παρα ζεσταινομαι σε τιποτα δυσκολα. Για την ακριβεια δεν εχω εντουραδικο μπουφαν με αεραγωγους (πρεπει να παρω ενα επιτελους :rolleyes:) αλλα το χειμωνα χρησιμοποιω ενα Cordura με προστασιες και το καλοκαιρι ενα καλοκαιρινο τρυπητο μπουφαν παλι με προστασιες - και καποιες φορες βαζω και θωρακα απο μεσα.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Δεν εχω καταλαβει ακομα την διαφορα των ρουχων εντουρο απο τις κορντουρες.

Το μπουφαν -παντελονι κορντουρα εχει προστασιες, σωστα; Σωστα.
Στα ρουχα εντουρο φορας εξτρα προστασιες απο μεσα; (θωρακα ,επιγονατιδες ,επιαγκωνιδες κλτ)

Το χειρωνα υπαρχει και μπουφαν εντουρο που φορας για το κρυο ;

Μπορεις να φορεσεις και κορντουρες με εξτρα προστασιες απο μεσα ; (εχεις βγαλει τις ενσωματωμένες )

Τι ειναι καλυτερο για προστασια σε μια βολτα στο χωμα; (οχι τοσο απαιτητικές καταστασεις οπως το εντουρο)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Λοιπον ,αλλο η βολτα στο χωμα(ευκολες ,βατες διαδρομες που δεν καταναλωνεις πολυ ενεργεια και τις κρυες μερες θα κρυωνεις αν δεν εισαι καλα ντυμενος)οπου θα μπορουσες να φορεσεις κορντουρα,αλλο το εντουρο(δυσκολες και απαιτητικες διαδρομες που καταναλωνεις πολυ ενεργεια -ιδρωνεις και επειδη το σωμα σου ειναι αεροψυκτο;) χρειαζεσαι ελαφρυ ρουχισμο που το αφηνει να αναπνευσει)οπου φορας ρουχα εντουρο τα οποια ομως λογω ελαφριας κατασκευης δεν σου παρεχουν προστασια και γι αυτο βαζεις εχτρα προστασιες(θωρακας,επιαγκωνιδες,επιγωνατιδες)
Ελπιζω να σε βοηθησα .
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν εχω καταλαβει ακομα την διαφορα των ρουχων εντουρο απο τις κορντουρες.

Το μπουφαν -παντελονι κορντουρα εχει προστασιες, σωστα; Σωστα.
Στα ρουχα εντουρο φορας εξτρα προστασιες απο μεσα; (θωρακα ,επιγονατιδες ,επιαγκωνιδες κλτ)

Το χειρωνα υπαρχει και μπουφαν εντουρο που φορας για το κρυο ;

Μπορεις να φορεσεις και κορντουρες με εξτρα προστασιες απο μεσα ; (εχεις βγαλει τις ενσωματωμένες )

Τι ειναι καλυτερο για προστασια σε μια βολτα στο χωμα; (οχι τοσο απαιτητικές καταστασεις οπως το εντουρο)
Λοιπον ,αλλο η βολτα στο χωμα(ευκολες ,βατες διαδρομες που δεν καταναλωνεις πολυ ενεργεια και τις κρυες μερες θα κρυωνεις αν δεν εισαι καλα ντυμενος)οπου θα μπορουσες να φορεσεις κορντουρα,αλλο το εντουρο(δυσκολες και απαιτητικες διαδρομες που καταναλωνεις πολυ ενεργεια -ιδρωνεις και επειδη το σωμα σου ειναι αεροψυκτο;) χρειαζεσαι ελαφρυ ρουχισμο που το αφηνει να αναπνευσει)οπου φορας ρουχα εντουρο τα οποια ομως λογω ελαφριας κατασκευης δεν σου παρεχουν προστασια και γι αυτο βαζεις εχτρα προστασιες(θωρακας,επιαγκωνιδες,επιγωνατιδες)
Ελπιζω να σε βοηθησα .

Ότι είπε ο Δημήτρης @KORAX .
Να προσθέσω μόνο, ότι τα μπουφάν και τα παντελόνια enduro (όχι όλα, αλλά τα περισσότερα) έχουν εσωτερικές θήκες για να βάλεις προστασίες σε αγκώνες-ώμους-γόνατα, αν θες! Σαν τα rally ρούχα δηλαδή. Αν δε βάλεις, τότε βάζεις θώρακα κλπ, τα extra.... full Enduro που λέμε. ;)
 
Top Bottom