Forza Italia ! ( Info + Tips )

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Μετά από τον Αύγουστο του 2014 που πηγαμε βαλκανια ( Αθήνα-Σκόπια-αλβανία-μαυροβούνιο-βοσνία-σερβία-σκόπια-Ελλάδα) σύνολο 8 ημερών και 3,000χλμ δύο μηχανές μονοκάβαλα και τον Αύγουστο του 2015 που μέσα σε 16 μέρες και 6,000χλμ γυρίσαμε ( Αθήνα-καστοριά-αλβανια-μαυροβούνιο-σερβία-ουγγαρία-σλοβακία-τσεχία-πολωνία-ρουμανία-βουλγαρία-Αθήνα ) ήρθε η χρονιά για κάτι διαφορετικό και πιο Δυτικό !

Γιαυτό και σκέφτομαι για φέτος για δικάβαλο και όχι κατακαλόκαιρο αλλά για τέλη Μαίου με αρχές Ιουνίου για Ιταλία σε σύνολο 10 με 11 ημερών μαζί με τα ferry πήγαινε - έλα Ελλάδα .

https://www.google.com/maps/dir/Ανκόνα,+Ιταλία/Siena,+Italia/Firenze,+Italia/Genova,+Italia/Como,+Italia/Stelvio,+BZ,+Italia/Bolzano,+BZ,+Italia/Venezia,+VE,+Italia/@44.9790544,8.7609482,7z/data=!4m58!4m57!1m5!1m1!1s0x132d9789ee48b3c5:0x3082c90e3e48000!2m2!1d13.2663479!2d43.5493245!1m5!1m1!1s0x13297c3aca79d275:0x3082c90e3e480a0!2m2!1d11.4339148!2d43.2937732!1m10!1m1!1s0x132af8a078bd7663:0x3082c90e3e48060!2m2!1d11.2523792!2d43.7679178!3m4!1m2!1d10.4089708!2d43.7182029!3s0x12d591bd00f18543:0xf9074e8aa4b07821!1m5!1m1!1s0x12d35bb149ff3e8b:0x305e67d473c7e00!2m2!1d9.1456153!2d44.4466254!1m5!1m1!1s0x478423947f8118e7:0x30678022e667e30!2m2!1d9.0851793!2d45.8080416!1m5!1m1!1s0x47831ecef11ae093:0x4ca4be5105520f2b!2m2!1d10.5444255!2d46.5978571!1m5!1m1!1s0x47829c2b419e7049:0x652b694f348b432a!2m2!1d11.3547582!2d46.4982953!1m5!1m1!1s0x477eb1daf1d63d89:0x7ba3c6f0bd92102f!2m2!1d12.3155151!2d45.4408474!2m2!1b1!2b1!3e0



* * * * * Γ-Ε-Ν-Ι-Κ-Ο $$$ Π-Λ-Α-Ν-Ο * * * * *

1 : Αθήνα - Πάτρα + ferry για ΑΝΚΟΝΑ ( 1 διανυκτέρευση πλοίο )

2 : Από ανκόνα προς ΣΙΕΝΑ/ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ/san gimignano/ΠΙΖΑ , & πέριξ περιφέρειας ΤΟΣΚΑΝΗΣ κεντρικής Ιταλίας ( 2 - 3 διανυκτερεύσεις).

3 : Απο τοσκάνη προς ΓΕΝΟΒΑ ( ΙΣΩΣ 1 διανυκτέρευση αλλιώς αν δεν βγουν μερες παμε καπακια λίμνη Κόμο )

4 : Απο Γένοβα προς ΛΙΜΝΗ ΚΟΜΟ & πέριξ ( 2 - 3 διανυκτερεύσεις )

5 : Από Κόμο προς ΣΤΕΛΒΙΟ & ΜΠΟΛΖΑΝΟ ( 2 - 3 διανυκτερεύσεις )

6 : Από Μπολζάνο προς ΒΕΝΕΤΙΑ ( ΙΣΩΣ 1 διανυκτέρευση )

7 : Από Βενετία ferry για ΠΑΤΡΑ & οδικώς Αθήνα ( 1 διανυκτέρευση πλοίο )





Μετά το Πάσχα πιστεύω να είναι τελικό το πλάνο με τα εισιτήρια και όλα έτοιμα .

Οποιαδήποτε πρόταση και μεταβολή από το γενικο και θεωρητικο πλανο που ανεβασα φυσικα ευπρόσδεκτη !

Γιώργος
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καλό ακούγεται.
Η Φλωρεντία, Σιένα, San Gimignano είναι ζωντανά μουσεία.
Θα φάτε πολλές ώρες στα Uffici (μουσείο), Duomo (ο καθεδρικός ναός), Piazzale Michelangelo (θέα στην πόλη και στον ποταμό Άρνο) στην Φλωρεντία. Στη Σιένα θα πρέπει να ανεβείτε στο καμπαναριό στην πλατεία και στο San Gimignano θα απολαύσετε panini και καφέ μέσα σε ένα μεσαιωνικό κλίμα.
Όπως έγραψα και σε ένα άλλο Thread, στην Πίζα αξίζει μόνο η Piazza dei Miracoli με τον Πύργο, επομένως, αν δεν καίγεσαι και ιδιαίτερα για την κλασική φωτογραφία που τον στηρίζεις, μην πάτε.
Από Τοσκάνη για Γένοβα περνάς από Cinque Terre, φοβερά μέρη και όμορφες διαδρομές.
Η Γένοβα έχει το Ενυδρείο το οποίο αξίζει τον κόπο να το επισκεφτείτε και θα σας πάρει κάνα δίωρο το λιγότερο, γιαυτό ίσως να υπολογίσεις όντως διανυκτέρευση εκεί.
Στην Βενετία δεν κοιμάσαι αν δεν θέλεις να ξοδέψεις μια περιουσία. Κοιμάσαι δίπλα, 10 χιλιόμετρα, στο Μέστρε. Πας Βενετία, αφήνεις τη μηχανή στο πολυόροφο πάρκινγκ και γυρνάς την πόλη. Ή πας με το τρένο αν έχεις σκοπό να απολαύσεις την απίστευτη πόλη τη νύχτα, χωρίς κόσμο και να εφαρμόσεις την αγαπημένη συνήθεια των Βενετών, μπαρότσαρκα με 1 ποτήρι κρασί (με εκλεκτό μεζέ) σε διαφορετικά μπαράκια...
Αυτά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ότι λέει ο Γιάννης. ....και θα προσθέσω, ότι αξίζει ένα δεκαήμερο με τα καράβια, να μείνεις Τοσκάνη και πέριξ. ....είναι κουκλα.
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Ότι λέει ο Γιάννης. ....και θα προσθέσω, ότι αξίζει ένα δεκαήμερο με τα καράβια, να μείνεις Τοσκάνη και πέριξ. ....είναι κουκλα.
ήδη μου φαινονται λιγα τα χλμ σε σχεση με περυσι και προπερσυ. Θεωρειτε μεγαλη την διαδρομη για 8-9 μερες επι ιταλιας ?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ήδη μου φαινονται λιγα τα χλμ σε σχεση με περυσι και προπερσυ. Θεωρειτε μεγαλη την διαδρομη για 8-9 μερες επι ιταλιας ?
τα πολλα χιλ δεν ειναι απαραιτητο να δωσουν σωνει κ καλα ενα δυνατο ταξιδι,εστιασε στην ποιοτητα οσων θελεις να δεις κ ξεχνα τα χιλιομετρα,δεν εισαι/ειστε νταλικιερηδες.
μετα απο 4 φορες που εχω παει Ιταλια σου λεω οτι η χωρα αυτη μπορει μεσα απο ενα ταξιδιωτικο 1000χιλ να δωσει απιστευτες εμπειριες και να δεις μαγικες εικονες....
παρε μια ιδεα...

Umbria-Tuscany


Dolomites


Venice


κ βεβαια καλο φαγητο κ φινο κρασι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Ηδη επικεντρωνομαι κυριως σε Τοσκανη , λιμνη κομο και Στελβιο-μπολζανο.
Αγνωστος ο καιρος ομως Μαιο-Ιουνιο που θελω για φετος

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ο Μαης για κεντρικα ειναι ψιλο-οκ αν μαλιστα μιλαμε προς το τελος του.
τωρα καποιες βροχες θα τις φατε...αλλα νταξ..κλαιν-μαιν
βορεια ομως εχει ακομα κρυα κ ισως χιονακι...ειδικα Στελβιο δεν το γλιτωνεις!
αν μπορεις να το πας απο 10 Ιουνη κ μετα τοτε θα εισαι οκ.
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
ο Μαης για κεντρικα ειναι ψιλο-οκ αν μαλιστα μιλαμε προς το τελος του.
τωρα καποιες βροχες θα τις φατε...αλλα νταξ..κλαιν-μαιν
βορεια ομως εχει ακομα κρυα κ ισως χιονακι...ειδικα Στελβιο δεν το γλιτωνεις!
αν μπορεις να το πας απο 10 Ιουνη κ μετα τοτε θα εισαι οκ.
Ίσως αφαιρεθεί στέλβιο-μπολζάνο και προστεθούν παραπανω μέρες σε Τοσκάνη και λίμνη Κόμο + 1 μερα στην Γενοβα και απο βενετια μονο επιστροφη χωρις διανυκτερευση !
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ίσως αφαιρεθεί στέλβιο-μπολζάνο και προστεθούν παραπανω μέρες σε Τοσκάνη και λίμνη Κόμο + 1 μερα στην Γενοβα και απο βενετια μονο επιστροφη χωρις διανυκτερευση !
Αν δεν μείνεις μια νύχτα στη Βενετία θα χάσεις αυτό που οι περισσότεροι ΔΕΝ έχουν απολαύσει. Την πόλη άδεια με τις ρομαντικές πλατείες και τα σκοτεινά σοκάκια χωρίς κόσμο.

Είχα την ευκαιρία σαν φοιτητής να περάσω μία νύχτα έτσι με μια φίλη μου που είχε σπίτι σε ένα νησάκι απέναντι από το San Marco. Είχα πάει απογευματάκι από Bologna με το Intruder το οποίο και άφησα στο πάρκινγκ πριν τον σταθμό.
Αφού κάναμε την βόλτα μας στις έρημες πλατείες και aperitivoτσάρκα μας (με τα κρασάκια και τους μεζέδες που έγραψα παραπάνω), κάτσαμε σε ένα ανοιχτό καφέ-μπαράκι με μια παρέα που είχε κανονίσει ραντεβού.
Ένας από την παρέα ήθελε να πάει το γκομενάκι σπίτι της και ζητάει από ένα άλλο παιδί να του δανείσει.... την βάρκα του! Την παίρνει, φεύγουν και περιμένουμε, περιμένουμε, περιμένουμε.... Βρε τι έγινε, δεν παίρναμε και τηλέφωνο μπας και του είχε κάτσει και τους κάναμε χαλάστρα... Μετά από 1+ ώρα να σου τον να έρχεται μόνος του κάνοντας κουπί!
"Βρε ηλίθιε", λέει στον ιδιοκτήτη της βάρκας, "δεν μου είπες ότι δεν έχεις καύσιμα και την πήγα την άλλη για ρομαντική βόλτα και μείναμε! Μια ώρα κάνω κουπί!" :D

Στη Βενετία είναι εκπληκτικό να βλέπεις (πέραν του αρχιτεκτονικού της πόλης) πως όλα τα οχήματα που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σε ρόδες έχουν σκαρί! Αστυνομία, carabinieri, πυροσβεστικά, ταξί, λεωφορεία, φορτηγά, ασθενοφόρα... Έχω πετύχει μπλόκο αστυνομίας με ραντάρ (υπάρχει πολύ χαμηλό όριο ταχύτητας γιατί ο κυματισμός είναι καταστροφικός για τα παλιά κτήρια)!
Αυτό που δεν θα σου αρέσει είναι η μυρωδιά, μυρίζει άσχημα σχεδόν παντού καθώς τα νερά είναι σχεδόν στάσιμα και σε πολλά σημεία της πόλης αποκλείουν και στεγνώνουν κανάλια για να επισκευάσουν τα θεμέλια των κτηρίων.

Η κλασική πάντως επίσκεψη αν δεν μείνεις για βράδυ είναι με τα πόδια από τον σιδηροδρομικό σταθμό μέχρι την πλατεία του San Marco (και λίγο παραπέρα) και μετά επιστροφή με το πλωτό λεωφορείο κάνοντας την διαδρομή που περνάει από το Canale Grande για να απολαύσεις και τα αξιοθέατα εν πλω. Μπορείς να επισκεφτείς βέβαια και τα άλλα νησάκια Murano κτλ και να δεις τους τεχνίτες πώς δουλεύουν τα πανέμορφα κρύσταλλα.

Μιας και έγραψα, δες αν χωράει κάπου και μια επίσκεψη στο San Marino. Έχει καταπληκτικά επισκέψιμα κάστρα (βασικά όλη η παλιά πόλη-κρατίδιο είναι ένα μεγάλο κάστρο) και ένα ωραίο μουσείο με αναγεννησιακά όπλα και πανοπλίες.

Αλλά και η Bologna είναι υπέροχη.... Η Verona, η λίμνη της Garda... τι λέμε τώρα... πω ρε φίλε μια νοσταλγία που μ'έπιασε! Θέλω Ιταλία!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vamael

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα,Καρυά Βοιωτίας,Ορχομενός,Λιβαδειά
Όνομα
Μχάλης Βαμβακούσης
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 Abs
Μήπως να σκεφτόσουν και την επιστροφή Βενετία-Ηγουμενίτσα και από εκεί να πάρεις τον κατήφορο για Αθήνα ? Θα μου πεις τις διαδρομές μέσα στην Ελλάδα τις έχουμε μέσ' τα πόδια μας, αλλά το συγκεκριμένο κατέβασμα, μου αρέσει πάρα πολύ !
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μήπως να σκεφτόσουν και την επιστροφή Βενετία-Ηγουμενίτσα και από εκεί να πάρεις τον κατήφορο για Αθήνα ? Θα μου πεις τις διαδρομές μέσα στην Ελλάδα τις έχουμε μέσ' τα πόδια μας, αλλά το συγκεκριμένο κατέβασμα, μου αρέσει πάρα πολύ !
πολλες ωρες μεσα στο καραβι
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Αν δεν μείνεις μια νύχτα στη Βενετία θα χάσεις αυτό που οι περισσότεροι ΔΕΝ έχουν απολαύσει. Την πόλη άδεια με τις ρομαντικές πλατείες και τα σκοτεινά σοκάκια χωρίς κόσμο.

Είχα την ευκαιρία σαν φοιτητής να περάσω μία νύχτα έτσι με μια φίλη μου που είχε σπίτι σε ένα νησάκι απέναντι από το San Marco. Είχα πάει απογευματάκι από Bologna με το Intruder το οποίο και άφησα στο πάρκινγκ πριν τον σταθμό.
Αφού κάναμε την βόλτα μας στις έρημες πλατείες και aperivoτσάρκα μας (με τα κρασάκια και τους μεζέδες που έγραψα παραπάνω), κάτσαμε σε ένα ανοιχτό καφέ-μπαράκι με μια παρέα που είχε κανονίσει ραντεβού.
Ένας από την παρέα ήθελε να πάει το γκομενάκι σπίτι της και ζητάει από ένα άλλο παιδί να του δανείσει.... την βάρκα του! Την παίρνει, φεύγουν και περιμένουμε, περιμένουμε, περιμένουμε.... Βρε τι έγινε, δεν παίρναμε και τηλέφωνο μπας και του είχε κάτσει και τους κάναμε χαλάστρα... Μετά από 1+ ώρα να σου τον να έρχεται μόνος του κάνοντας κουπί!
"Βρε ηλίθιε", λέει στον ιδιοκτήτη της βάρκας, "δεν μου είπες ότι δεν έχεις καύσιμα και την πήγα την άλλη για ρομαντική βόλτα και μείναμε! Μια ώρα κάνω κουπί!" :D

Στη Βενετία είναι εκπληκτικό να βλέπεις (πέραν του αρχιτεκτονικού της πόλης) πως όλα τα οχήματα που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σε ρόδες έχουν σκαρί! Αστυνομία, carabinieri, πυροσβεστικά, ταξί, λεωφορεία, φορτηγά, ασθενοφόρα... Έχω πετύχει μπλόκο αστυνομίας με ραντάρ (υπάρχει πολύ χαμηλό όριο ταχύτητας γιατί ο κυματισμός είναι καταστροφικός για τα παλιά κτήρια)!
Αυτό που δεν θα σου αρέσει είναι η μυρωδιά, μυρίζει άσχημα σχεδόν παντού καθώς τα νερά είναι σχεδόν στάσιμα και σε πολλά σημεία της πόλης αποκλείουν και στεγνώνουν κανάλια για να επισκευάσουν τα θεμέλια των κτηρίων.

Η κλασική πάντως επίσκεψη αν δεν μείνεις για βράδυ είναι με τα πόδια από τον σιδηροδρομικό σταθμό μέχρι την πλατεία του San Marco (και λίγο παραπέρα) και μετά επιστροφή με το πλωτό λεωφορείο κάνοντας την διαδρομή που περνάει από το Canale Grande για να απολαύσεις και τα αξιοθέατα εν πλω. Μπορείς να επισκεφτείς βέβαια και τα άλλα νησάκια Murano κτλ και να δεις τους τεχνίτες πώς δουλεύουν τα πανέμορφα κρύσταλλα.

Μιας και έγραψα, δες αν χωράει κάπου και μια επίσκεψη στο San Marino. Έχει καταπληκτικά επισκέψιμα κάστρα (βασικά όλη η παλιά πόλη-κρατίδιο είναι ένα μεγάλο κάστρο) και ένα ωραίο μουσείο με αναγεννησιακά όπλα και πανοπλίες.

Αλλά και η Bologna είναι υπέροχη.... Η Verona, η λίμνη της Garda... τι λέμε τώρα... πω ρε φίλε μια νοσταλγία που μ'έπιασε! Θέλω Ιταλία!!!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.:)
Ξερετε πως παει , μαζευεις πληροφοριες , διαβαζεις βιωματα απο οδοιπορικα αλλων και στο τελος αποφασιζεις ενω εχεις αλλαξει ξανα και ξανα διαμονες και προγραμμα.
Αλλωστε ειναι κι αυτο και ολη η προετοιμασια καθε φορα αναποσπαστο κομματι ολων των ταξιδιων μας.

Και σαν μαρινο εχω δει και μαρεσαν κριτικες ,οπως και τεργεστη απο την αλλη .
Καπως θα τα χωρεσω


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.:)
Ξερετε πως παει , μαζευεις πληροφοριες , διαβαζεις βιωματα απο οδοιπορικα αλλων και στο τελος αποφασιζεις ενω εχεις αλλαξει ξανα και ξανα διαμονες και προγραμμα.
Αλλωστε ειναι κι αυτο και ολη η προετοιμασια καθε φορα αναποσπαστο κομματι ολων των ταξιδιων μας.

Και σαν μαρινο εχω δει και μαρεσαν κριτικες ,οπως και τεργεστη απο την αλλη .
Καπως θα τα χωρεσω


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εκτος της πρωτης βραδυας, θα σε συμβουλευα να μην κανεις αλλη κρατηση.
Την εποχη που θα πας, θα βρεις ευκολα καλα και σχετικα οικονομικα δωματια
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Μήπως να σκεφτόσουν και την επιστροφή Βενετία-Ηγουμενίτσα και από εκεί να πάρεις τον κατήφορο για Αθήνα ? Θα μου πεις τις διαδρομές μέσα στην Ελλάδα τις έχουμε μέσ' τα πόδια μας, αλλά το συγκεκριμένο κατέβασμα, μου αρέσει πάρα πολύ !
Καλη ιδεα κ αυτη κ το εχω σκεφτεικαι αυτο.
Χθες κοιταγα με Μινοαν δρομολογιο Πατρα-Ανκονα με επιστροφη και μου φανηκαν λιγα τα 300 ευρω συνολο για 2 ατομα πηγαινε ελα μαζι με μηχανη παντως.
Καλοκαιρι ερυσι φιλοι μου δωσανε 400 καθε ζευγαριμε μηχανη για Πατρα -Ανκονα & Βενετια-Πατρα αλλα κατακαλοκαιρο... Εννοειται καταστρωμα φυσικα !:):cool:

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Εκτος της πρωτης βραδυας, θα σε συμβουλευα να μην κανεις αλλη κρατηση.
Την εποχη που θα πας, θα βρεις ευκολα καλα και σχετικα οικονομικα δωματια
Συμφωνω ΑπολυτΑ μαζι σου οχι μονο για Ιουνιο που θα παω εγω τωρα αλλα για καθε εποχη.
Δεν αξιζει να κλεισεις παρα μονοτο προηγουμενο βραδυ ητο ιδιο οπου εχεις φτασει και γουσταρεις.
Αυτο το κολλημα να κλεινουνε ολοι λες και θα χαθουν τα δωματια δεν την καταλαβαινω.
Περυσι και προπερσυ καναμε δυστυχως κρατησεις για ολες τις μερες απο πριν φυγουμε απο Ελλαδα ...

(7.000χλμ συνολο και 10 χωρες εξωτερικου.)

Που μπορει για πλακα να κολλησεις καπου η να θες ;) να μεινεις καπου. Τελικα δεν χρειαστηκε αλλα. Δεν μαρεσει καθολου το αγχος να προλαβεις μην χασεις τα λεφτα της κρατησης .

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
να θυμασαι οτι απο Γενναρη εως τελη Φλεβαρη οι ακτοπλοικες εταιριες της Αδριατικης βγαζουν το λεγομενο early booking με το οποιο αν κλεισεις τα εισητηρια σου εχεις επιπλεον εκτπωση απο 10 εως κ 30% περαν των συνηθισμενων εκπτωσεων.
ασχετως εαν εσυ ταξιδεψεις Ιουνη η' Σεπτεβρη..αυτοι την εγκαιρη κρατηση ζητουν να καβατζαρουν κ εσυ την εκπτωση.;)
καποτε (2009-10-11) επαιζε σταθερα απο 30% + πανω,
ενω ειχα πετυχει κ 50% με την Ανεκ.:woot:
Ιουνιος απο Πατρα-Βενετια κ πισω σε 2κλινη lux πλωριαια + μοτο 404 ευρω...ωρε χλιδες θυμαμαι,φρουτα μεσα,μινι bar,αναψυκτικα:D
βασικη προυποθεση να ξερεις εως τελη Φλεβαρη ποτε θα ταξιδεψεις ωστε να κλεισεις μεσα στο 2μηνο αυτο.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
...............
* * * * * Γ-Ε-Ν-Ι-Κ-Ο $$$ Π-Λ-Α-Ν-Ο * * * * *
................
Φίλε Γιώργο, με την σχετικά μεγάλη εμπειρία που έχω από την Ιταλία, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως ΟΛΑ αυτά σε ένα ταξίδι, δεν γίνονται. Ή μάλλον, δεν έχει νόημα να γίνουν σε ένα ταξίδι. Τί εννοώ: Η κάθε μία από αυτές τις περιοχές αξίζει να της αφιερώσεις τουλάχιστον μία εβδομάδα, περνώντας έτσι βιαστικά, δεν παίρνεις ούτε μυρουδιά......... Η συμβουλή μου είναι να "στοχεύσεις" μία περιοχή και να της αφιερώσεις τον χρόνο που της αξίζει. Την εποχή που σκέφτεσαι να πας, θεωρώ πως Στέλβιο και Δολομίτες είναι ανέφικτα, θα βρεθείς μπροστά σε κλειστούς από βροχή, χιόνι ή ομίχλη δρόμους και θα χάσεις τον χρόνο σου, οπότε διάλεξε μια άλλη περιοχή, την Τοσκάνη για παράδειγμα, και "ξεψάχνισέ" την.

Κάνε λοιπόν ένα νέο πλάνο και στην διάθεσή σου. Αν πάλι επιμένεις στο πλάνο σου, πάλι στην διάθεσή σου για "βελτιώσεις".
 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
Φίλε Γιώργο, με την σχετικά μεγάλη εμπειρία που έχω από την Ιταλία, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως ΟΛΑ αυτά σε ένα ταξίδι, δεν γίνονται. Ή μάλλον, δεν έχει νόημα να γίνουν σε ένα ταξίδι. Τί εννοώ: Η κάθε μία από αυτές τις περιοχές αξίζει να της αφιερώσεις τουλάχιστον μία εβδομάδα, περνώντας έτσι βιαστικά, δεν παίρνεις ούτε μυρουδιά......... Η συμβουλή μου είναι να "στοχεύσεις" μία περιοχή και να της αφιερώσεις τον χρόνο που της αξίζει. Την εποχή που σκέφτεσαι να πας, θεωρώ πως Στέλβιο και Δολομίτες είναι ανέφικτα, θα βρεθείς μπροστά σε κλειστούς από βροχή, χιόνι ή ομίχλη δρόμους και θα χάσεις τον χρόνο σου, οπότε διάλεξε μια άλλη περιοχή, την Τοσκάνη για παράδειγμα, και "ξεψάχνισέ" την.

Κάνε λοιπόν ένα νέο πλάνο και στην διάθεσή σου. Αν πάλι επιμένεις στο πλάνο σου, πάλι στην διάθεσή σου για "βελτιώσεις".
Επειδη μολις το συζητησα με φιλο που εχει παει ιταλια με μηχανη πανω απο 20φορες και μου ειπε τα ιδια.
Οποτε...
Τοσκανη θα αφιερωσω 4-5 μερες:p και μετα κομο και βενετια επιστροφη.
Βορεια που σκεφτομουνα μετατιθεται για την επομενη πιο καλοκαιρινη εποχη καποια αλλη χρονια:cool:

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
1. Ανκόνα και Βενετία εξυπηρετούνται από διαφορετικές εταιρείες, άρα θα σου κοστίσει.
2. Απέφυγε τους αυτοκινητόδρομους, υπάρχουν πολλές μαγικές διαδρομές, ο φίλος σου σίγουρα θα ξέρει να σου υποδείξει μερικές.
3. Πίζα δεν αξίζει τον κόπο, θα δεις τον πύργο και εκατοντάδες απωανατολίτες τουρίστες στην κλασσική πόζα να τον "κρατάνε" να μην πέσει. Προτίμησε την Λούκα, πανέμορφη πόλη με εξαιρετική ατμόσφαιρα.
4. Στο Κόμο όλα τα λεφτά είναι το ανέβασμα στο Μπρουνάτε με το τραινάκι funicolare. Βγάλε εισιτήριο μετ' επιστροφής, ανέβα στο Μπρουνάτε, περπάτησέ το (ένας μικρός οικισμός είναι), πιές ένα εσπρεσσάκι δίπλα στο σταθμό χαζεύοντας το Κόμο από ψηλά. Την εποχή που θα πας, κοίτα μην έχει καμιά εκδήλωση κλασσικών αυτοκινήτων στην Βίλα Έρμπα στο Τσενόμπιο (δες εδώ) -> http://www.advride.gr/threads/Μια-Κυριακή-στο-como.4431/

 

Jeronimo

Simplicity
Περιοχή
Athens
Όνομα
George
Μοτό
Suzuki GT1000
Honda Super Cub C125
Honda SH350
1. Ανκόνα και Βενετία εξυπηρετούνται από διαφορετικές εταιρείες, άρα θα σου κοστίσει.
2. Απέφυγε τους αυτοκινητόδρομους, υπάρχουν πολλές μαγικές διαδρομές, ο φίλος σου σίγουρα θα ξέρει να σου υποδείξει μερικές.
3. Πίζα δεν αξίζει τον κόπο, θα δεις τον πύργο και εκατοντάδες απωανατολίτες τουρίστες στην κλασσική πόζα να τον "κρατάνε" να μην πέσει. Προτίμησε την Λούκα, πανέμορφη πόλη με εξαιρετική ατμόσφαιρα.
4. Στο Κόμο όλα τα λεφτά είναι το ανέβασμα στο Μπρουνάτε με το τραινάκι funicolare. Βγάλε εισιτήριο μετ' επιστροφής, ανέβα στο Μπρουνάτε, περπάτησέ το (ένας μικρός οικισμός είναι), πιές ένα εσπρεσσάκι δίπλα στο σταθμό χαζεύοντας το Κόμο από ψηλά. Την εποχή που θα πας, κοίτα μην έχει καμιά εκδήλωση κλασσικών αυτοκινήτων στην Βίλα Έρμπα στο Τσενόμπιο (δες εδώ) -> http://www.advride.gr/threads/Μια-Κυριακή-στο-como.4431/

Να σε καλα τ σημειωνω ολα!:)

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom