Garmin Monterra & Sygic

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Καλησπέρα
Υπάρχει κάποιος να χρησιμοποιεί το Garmin Monterra & το Sygic να μου πει ην εκδοση του sygic?
Ρωτάω γιατί ξαφνικά η Sygic δεν το υποστηρίζει και το app αρνειται να ανοίξει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
H κλασική συμπεριφορά πολλών εταιρειών πλοήγησης. Αγοράζεις πακέτο εφ' όρου ζωής και ξαφνικά καταργούν ολόκληρη την εφαρμογή και πάει περίπατο μαζί της η παροχή.
Είχα το SYGIC CAR NAVIGATION στην έκδοση 18.6.2. στο κινητό με αγορασμένο πακέτο χάρτες ευρώπης και κάποιες ευκολίες όπως σημεία ενδιαφέροντος, radar κτλ. Την κατάργησαν και έχουν τώρα την σκέτη SYGIC όπου πρέπει να ξαναπληρώσεις για τις παροχές.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
H κλασική συμπεριφορά πολλών εταιρειών πλοήγησης. Αγοράζεις πακέτο εφ' όρου ζωής και ξαφνικά καταργούν ολόκληρη την εφαρμογή και πάει περίπατο μαζί της η παροχή.
Είχα το SYGIC CAR NAVIGATION στην έκδοση 18.6.2. στο κινητό με αγορασμένο πακέτο χάρτες ευρώπης και κάποιες ευκολίες όπως σημεία ενδιαφέροντος, radar κτλ. Την κατάργησαν και έχουν τώρα την σκέτη SYGIC όπου πρέπει να ξαναπληρώσεις για τις παροχές.
Και εγώ την είχα αγορασμενη και με ζαλισανε με διαφημίσεις και popup. Να θες να πας κάπου και να πατάς ένα σωρό κουμπιά. Άσε που δεν δούλευε εξίσου καλά με την αρχή η εφαρμογή. Ηλίθια κολλήματα και αλλά χαζά. Απεγκατασταση και ηρέμησα.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και εγώ την είχα αγορασμενη και με ζαλισανε με διαφημίσεις και popup. Να θες να πας κάπου και να πατάς ένα σωρό κουμπιά. Άσε που δεν δούλευε εξίσου καλά με την αρχή η εφαρμογή. Ηλίθια κολλήματα και αλλά χαζά. Απεγκατασταση και ηρέμησα.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
Όντως, στη Γερμανία το 2019 δε μπόρεσε να δουλέψει σωστά. Με μπέρδεψε πολύ. Ευτυχώς είχα back up πλοηγό. Τα τελευταία 2 χρόνια όμως μου δούλευε πολύ ωραία με΄χρι που το καταργήσαν πολύ πρόσφατα.
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Μέχρι πρόσφατα δούλευε άψογα, παρόλο που το android που το υποστηριζε ηταν αρχαιο.
Ξαφνικά και κάπου στην Ιταλία αρνήθηκε να ανοίξει.
Έχω περάσει μια παλιότερη version apk και φαινεται οτι πηρε μπρός
Για να δούμε
 
Reactions: STF

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Καλησπέρα
Υπάρχει κάποιος να χρησιμοποιεί το Garmin Monterra & το Sygic να μου πει ην εκδοση του sygic?
Ρωτάω γιατί ξαφνικά η Sygic δεν το υποστηρίζει και το app αρνειται να ανοίξει.
θα αναφερω αυτα που εγω γνωριζω για το θεμα

- η συσκευη monterra εχει παλιο android 4.0.4, σχεδον απιθανο σημερα να μπορεσει καποιος να κατεβασει εφαρμογη πλοηγησης απο το playstore για android μικροτερο του 6

- η εταιρεια sygic εχει απο το 2010 παρουσιασει 4 εφαρμογες πλοηγησης
sygic aura, sygic incar, sygic track, sygic taxi
απο αυτες σημερα ενεργες ειναι μονο 2, sygic aura, sygic track. Αν με καποιο μαγικο τροπο εχουμε καταφερει σε παλια συσκευη (android) να τρεχει αντιστοιχα παλια εκδοση εφαρμογης, θα εχουν σταματησει και οι αναβαθμισεις χαρτων

- ειμαι και εγω λατρης της εφαρμογης sygic aura με το παλιο UI. Aπο το 2014 και περα παρουσιαστηκε μια εντελως νεα εφαρμογη με το ονομα της παλιας και φυσικα στην ιδια σελιδα στο playstore. Καλος ή κακος αναγκαστηκα να χρησιμοποιω την sygic incar (18,6,2). Φτασαμε λοιπον στα μεσα του 2019 που και αυτη ε εφαρμογη εφυγε απο το playstore. Μπορουσα ομως να την ξανακατεβαζω σε καθε δικη μου συσκευη ή μετα απο hard reset, παντα με το ιδιο google account. Τελευται φορα εκανα εγκατασταση 4/2023. Δυστυχως πριν απο 2 μερες που εκανα hard reset, κατεβηκε η εφαρμογη απο το playstore και αφου την ετρεξα, μετα το κατεβασμα του χαρτη δεν προχωραει η ενεργοποιηση. Προφανως εχουν κλεισει τους registration servers στην sygic. Γνωστο φαινομενο, μου εχει συμβει και στο παρελθον με το Mireo don't panic

- Ναι, γνωριζω πως μπορουν να βρεθουν apk + data folders παλιων εκδοσεων σε εφαρμογες εκτος playstore, αλλα δεν θα εχουν αναβαθμισεις χαρτων. Προσωπικα δεν το κανω ουτε το προτεινω σε αλλους
 

papg

Μέλος
Περιοχή
Νέα Αγχίαλος Μαγνησίας.
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
Honta Transalp 600 mod1998
θα αναφερω αυτα που εγω γνωριζω για το θεμα

- η συσκευη monterra εχει παλιο android 4.0.4, σχεδον απιθανο σημερα να μπορεσει καποιος να κατεβασει εφαρμογη πλοηγησης απο το playstore για android μικροτερο του 6

- η εταιρεια sygic εχει απο το 2010 παρουσιασει 4 εφαρμογες πλοηγησης
sygic aura, sygic incar, sygic track, sygic taxi
απο αυτες σημερα ενεργες ειναι μονο 2, sygic aura, sygic track. Αν με καποιο μαγικο τροπο εχουμε καταφερει σε παλια συσκευη (android) να τρεχει αντιστοιχα παλια εκδοση εφαρμογης, θα εχουν σταματησει και οι αναβαθμισεις χαρτων

- ειμαι και εγω λατρης της εφαρμογης sygic aura με το παλιο UI. Aπο το 2014 και περα παρουσιαστηκε μια εντελως νεα εφαρμογη με το ονομα της παλιας και φυσικα στην ιδια σελιδα στο playstore. Καλος ή κακος αναγκαστηκα να χρησιμοποιω την sygic incar (18,6,2). Φτασαμε λοιπον στα μεσα του 2019 που και αυτη ε εφαρμογη εφυγε απο το playstore. Μπορουσα ομως να την ξανακατεβαζω σε καθε δικη μου συσκευη ή μετα απο hard reset, παντα με το ιδιο google account. Τελευται φορα εκανα εγκατασταση 4/2023. Δυστυχως πριν απο 2 μερες που εκανα hard reset, κατεβηκε η εφαρμογη απο το playstore και αφου την ετρεξα, μετα το κατεβασμα του χαρτη δεν προχωραει η ενεργοποιηση. Προφανως εχουν κλεισει τους registration servers στην sygic. Γνωστο φαινομενο, μου εχει συμβει και στο παρελθον με το Mireo don't panic

- Ναι, γνωριζω πως μπορουν να βρεθουν apk + data folders παλιων εκδοσεων σε εφαρμογες εκτος playstore, αλλα δεν θα εχουν αναβαθμισεις χαρτων. Προσωπικα δεν το κανω ουτε το προτεινω σε αλλους

Mireo don't panic τι σκαλίζεις πληγές .......πλήρωνες για πάντα αναβάθμιση και ξαφνικά το κλείνουν το μαγαζάκι.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Mireo don't panic τι σκαλίζεις πληγές .......πλήρωνες για πάντα αναβάθμιση και ξαφνικά το κλείνουν το μαγαζάκι.
τυχερος εισαι, εγω την πατησα σε 2 ακομα φορες.

λιγες μερες μετα την επισημη παρουσιαση της εφαρμογης στην χωρα μας, πισω στο 2012 (απριλιος) στα κεντρικα της forthnet καλλιθεα, πιαστικα και εγω μεγαλο κοροιδο και αγορασα την πρωτη μου συσκευη για πλοηγηση με android απο το plaisio που με μεγαλες φανφαρες σαν μαγνητης κοροιδευαν τους καταναλωτες >>>>> με την αγορα smartphone απο 200€ δωρο η εφαρμογη πλοηγησης mireo don't panic αξιας 40€.

για αρχη λοιπον πληρωσα πιο ακριβα την συσκευη, αντι να παρω απο το skroutz. Λεω δεν πειραζει 40€ εχει η εφαρμογη στην εταιρεια GI. Μετα απο 3 μηνες που δεν ειχα αναβαθμισεις, εμαθα πως πρεπει να πληρωσω αλλα 15€ για να εχω δωρεαν αναβαθμισεις. Και τα εδωσα μεχρι το τελος 2015 που η εφαρμογη ενα βραδυ "εφυγε" απο το playstore
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Οι Ελληνικές εταιρίες είναι χειρότερες.

Toponavigator, χαρτογραφική εφαρμογή, νομίζω είχα δώσει 230 ευρώ για τρεις εγκαταστάσεις σε τρία PC. Μια μέρα έκλεισε η εταιρία χωρίς ειδοποίηση. Το πήρα είδηση όταν πήγα να κάνω την δεύτερη εγκατάσταση και δεν υπήρχε κανείς να μου δώσει το κλειδί της ενεργοποίησης.

Toponavigator Android, 40 ευρώ για εγκατάσταση σε τρία κινητά. Δεν είχε κάνει αναβάθμιση στα χρόνια που λειτουργούσε και μία μέρα εξαφανίστηκε από το playstore. Δεν είχα προλάβει να χρησιμοποιήσω την τρίτη εγκατάσταση.
Αλλά το καλύτερο. H εφαρμογή λειτουργούσε online, αλλά είχες την δυνατότητα να κατεβάσεις όποιους χάρτες ήθελες για να λειτουργεί offline. Είχα κατεβάσει τους χάρτες που ήθελα για όλη την Ελλάδα. Μια διαδικασία που κράτησε αρκετές μέρες, για να δουλεύει η εφαρμογή χωρίς σύνδεση. Αφού έκλεισε η εταιρία μετά από λίγο δεν δούλευε η εφαρμογή. Είχαν δηλαδή φτιάξει την εφαρμογή να έχει περιορισμένο χρόνο λειτουργίας χωρίς να το λένε πουθενά όταν την αγόρασα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Οι Ελληνικές εταιρίες είναι χειρότερες.
εχω αντιθετη αποψη με τα εξης γεγονοτα απο το 2012 εως σημερα. Ολες ηταν επιπληρωμη

τομτομ android
- η πρωτη εφαρμογη στο playstore με εφαπαξ αγορα εφυγε καπου στα 2-3 χρονια. Ευτυχως εδωσε στους πελατες 2 χρονια απο την επομενη που ηταν με συνδρομη

TomTom In-Dash μια εφαρμογη για in dash navigation systems, πριν το android auto
- εφυγε ξαφνικα

garmin viago
- οσο πιο μεγαλη η εταιρεια, τοσο πιο μεγαλη η απατη. Παρουσιαζουν εφαρμογη στο playstore με 1 ευρω. Ναι σωστα διαβασατε. Πληρωνεις, κατεβαζεις και μετα βλεπεις πως ολα ειναι plugins. Ακομα και ο αλγοριθμος δρομολογισης. Το τελικο κοστος ηταν πανω απο 90€. Το full πακετο κοντα στα150€. Λιγους μηνες μετα ... απλα εφυγε νυχτα. Οι πελατες εβριζαν στα φορουμ σε ολο τον κοσμο

route 66
- εφυγε ξαφνικα

mireo don't panic
- εφυγε ξαφνικα

sygic taxi
- εφυγε ξαφνικα

sygic in car
- εφυγε ξαφνικα

Navigon
- εφυγε ξαφνικα

Navigon New
- εφυγε ξαφνικα

Navigon Cruiser - Motorcycle
- εφυγε ξαφνικα

Magic Earth Navigation PRO tomtom
- εφυγε ξαφνικα

Navionics με αγορα ανα χωρα (για την θαλασσα)
- εφυγε ξαφνικα

BeOnRoad
- εφυγε ξαφνικα

Ndrive δεν θυμαμαι αν ειχε χαρτες tomtom ή here
- εφυγε ξαφνικα

CitisNAV νομιζω ειχε χαρτες here
- εφυγε ξαφνικα

Destinator (απο την αυθεντικη Καναδικη εταιρεια)
- εφυγε ξαφνικα

MLS destinator (ελληνικη εφαρμογη)
- εφυγε ξαφνικα
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Ok ολα αυτα
Έχουμε λοιπόν μια λύση που να μπορούμε να βασιστούμε ?
Να σημειωθεί ότι δεν θέλω την εφαρμογή στο κινητό αλλά σε μια GPS συσκευή
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ok ολα αυτα
Έχουμε λοιπόν μια λύση που να μπορούμε να βασιστούμε ?
Να σημειωθεί ότι δεν θέλω την εφαρμογή στο κινητό αλλά σε μια GPS συσκευή
ποια ειναι αυτη η GPS συσκευη ? η garmin monterra με android 4.0.4 ?
εαν ειναι αυτη, μονο οτι υπαρχει στο playstore. Υπαρχει περιπτωση να μπορει να τρεξει το osmand free
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Για το Monterra ειναι γνωστό
Με ποια συσκευή μπορείς να έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα?
Ένα καινούργιο Garmin? (600E)
Ένα Hard core κινητό που θα κάνει μονο αυτη την δουλειά?
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Σήμερα το garmin αρνειτα να δεχτει λογαριασμό Google.
Καμία ιδέα?
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Σήμερα το garmin αρνειτα να δεχτει λογαριασμό Google.
Καμία ιδέα?
κατω απο ποιες συνθηκες ? εκανες hard reset ή εχει αρκετα χρονια το ιδιο account και σημερα δεν λειτουργει ?
αν θυμαμαι καλα εχει android 4.0 Ισως το playstore να εχει κανει εκτος λιστας συμβατοτητας τοσο παλια μοντελα
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Έκανα ένα hard reset μιας και πολλά πραγματα με ενοχλούσαν
Τώρα δεν δέχεται τον λογαριασμό του Google.
Πριν ήταν μια χαρά
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Τι να πεις......
Αρχίζω και την μισώ...
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Έκανα ένα hard reset μιας και πολλά πραγματα με ενοχλούσαν
Τώρα δεν δέχεται τον λογαριασμό του Google.
Πριν ήταν μια χαρά
με αυτα τα δεδομενα, η δικη μου λογικη λεει πως η google κανει απορριψη της συσκευης
 
Top Bottom