Garmin Zumo XT βοήθεια!

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Απίστευτο που χρησιμοποιείς όλα αυτά.
Για μένα θα ήταν εφιάλτης.
Καλά τι δουλειά κάνεις;
Δεν τα χρησιμοποιώ ταυτόχρονα. Ανάλογα την περίπτωση, προσαρμόζω και διαλέγω ότι χρειάζομαι.
Οι δουλειές που έχω κάνει είναι περισσότερες από τα Apps, δε θες να ξέρεις .
Ομαδοποιώντας τα κάπως θα πω από ξενοδοχοϋπαληλος, έως υπάλληλος σε διεθνή μεταφορική, τελωνεία λιμάνια κλπ,
από κούριερ και διανομή τύπου παλιότερα έως τη γαστρονομία και υπεύθυνος bar και foyer σε restaurant σε θέατρο,
από ειδικούς καθαρισμούς με ατμό, μέχρι barista για καπουτσίνο με λουλούδια,
από διανομή και παροχή υγειονομικών υπηρεσιών σε επαγγελματικούς χώρους, μέχρι μεταφορές ατόμων με ειδικές ανάγκες που είναι και η δουλειά μου τα τελευταία 3 χρόνια.

Θέλω σύνταξη πχια!

:mkms:
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Να κανω και εγω μια ερωτηξη για να μην ανοιγω νεο θεμα. Στο Garmin zumo XT φορτωνουμε ιχνος χωρις συνδεση με pc? Με bluetooth wifi η σηματος καπνου? Απο το κινητο κατευθειαν?

Τεμπελικη ερωτηση τελειως!! Μην βαρατε, ειμαι διακοπες!!!
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
το προιον αυτο λειτουργει στην μπαντα τον UHF και σε απολυτη ευθεια χωρις εμποδια εχει εμβελεια 10Κm. Ειναι απολυτα συμβατο με ολες τις συσκευες μαρκες / μοντελα της αγορας. Αυτες οι πληροφοριες υπαρχουν στην σελιδα του κατασκευαστη. Εκει τις βρηκα
Με την αδεια χρησης δεν το γνωριζω το θεμα. Ειναι μοντελο που υπαρχει στο σκρουτζ απο 420€
Παιδιά να σας ενημερώσω σχετικά με τα θέματα ασυρμάτων V/U/HF μιας και είμαι ραδιοερασιτέχνης αρκετά χρόνια.
  1. Χωρίς άδεια, μπορούν να τα χρησιμοποιούν όλοι δλδ. μόνο οι πομποδέκτες PMR που είναι UHF σε συγκεκριμένες συχνότητες και με περιορισμένη ισχύ. (Έχουν εμβέλεια μερικές εκατοντάδες μέτρα το πολύ, ο παραπάνω των 10 χλμ δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία !!)
  2. Με άδεια δλδ. μόνο μερικά παράβολα στην κατά τόπους δνση Μεταφορών, οι πομποδέκτες CB που εκπέμπουν στα HF με συγκεκριμένη διαμόρφωση και ισχύ.
  3. Με ειδική άδεια, εξετάσεις και επίσημο κρατικό / διεθνές πτυχίο και διακριτικό οι ραδιοερασιτέχνες κατηγορίας SY με δικαίωμα χρήσης όλων των ραδιοερασιτεχνικών ασυρμάτων αλλά με περιορισμό σε συγκεκριμένες συχνότητες και ισχύ.
  4. Με ειδική άδεια, εξετάσεις και επίσημο κρατικό / διεθνές πτυχίο και διακριτικό οι ραδιοερασιτέχνες κατηγορίας SV με δικαίωμα χρήσης όλων των ραδιοερασιτεχνικών ασυρμάτων χωρίς ειδικούς περιορισμούς σύμφωνα με τα Ευρωπαικά και διεθνή πρότυπα.
  5. Η αγοραπωλησία πομποδεκτών όλων των τύπων είναι ελεύθερη για να διευκολύνει όλους τους νόμιμους κατόχους. Όμως λάθος τύπου πομποδέκτης έστω και κλειστός σε λάθος χέρια τιμωρήται με ποινή φυλάκισης (εξαγοράσιμη) συνήθως για πρωτη φορά κανα χρόνο και 3000 ευρώπουλα πρόστιμο.
Ότι ερώτηση υπάρχει διαθέσιμος να την απαντήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Να κανω και εγω μια ερωτηξη για να μην ανοιγω νεο θεμα. Στο Garmin zumo XT φορτωνουμε ιχνος χωρις συνδεση με pc? Με bluetooth wifi η σηματος καπνου? Απο το κινητο κατευθειαν?

Τεμπελικη ερωτηση τελειως!! Μην βαρατε, ειμαι διακοπες!!!
Γενικα στα PND garmin,
ολα τα νεα μηχανηματα απο το 2019, ισως και λιγο πισω, μπορουν με την εφαρμογη Garmin Explore σε android + iOS να μεταφερουν αρχεια ή να ρυθμισουν την συσκευη τους (αναλογα το garmin) - ασυρματα. Ειδικα σε μοντελα του 2023 μπορουν με αυτη την εφαρμογη να κανει πλοηγηση το smartphone με κλειστο το κινητο (GSM modem) και τον δεκτη πλοηγησης (GNSS), να εχει δεδομενα θεσης ασυρματα (bluetooth) απο το PND garmin
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Παιδιά να σας ενημερώσω σχετικά με τα θέματα ασυρμάτων V/U/HF μιας και είμαι ραδιοερασιτέχνης αρκετά χρόνια.
  1. Χωρίς άδεια, μπορούν να τα χρησιμοποιούν όλοι δλδ. μόνο οι πομποδέκτες PMR που είναι UHF σε συγκεκριμένες συχνότητες και με περιορισμένη ισχύ. (Έχουν εμβέλεια μερικές εκατοντάδες μέτρα το πολύ, ο παραπάνω των 10 χλμ δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία !!)
  2. Με άδεια δλδ. μόνο μερικά παράβολα στην κατά τόπους δνση Μεταφορών, οι πομποδέκτες CB που εκπέμπουν στα HF με συγκεκριμένη διαμόρφωση και ισχύ.
  3. Με ειδική άδεια, εξετάσεις και επίσημο κρατικό / διεθνές πτυχίο και διακριτικό οι ραδιοερασιτέχνες κατηγορίας SY με δικαίωμα χρήσης όλων των ραδιοερασιτεχνικών ασυρμάτων αλλά με περιορισμό σε συγκεκριμένες συχνότητες και ισχύ.
  4. Με ειδική άδεια, εξετάσεις και επίσημο κρατικό / διεθνές πτυχίο και διακριτικό οι ραδιοερασιτέχνες κατηγορίας SV με δικαίωμα χρήσης όλων των ραδιοερασιτεχνικών ασυρμάτων χωρίς ειδικούς περιορισμούς σύμφωνα με τα Ευρωπαικά και διεθνή πρότυπα.
  5. Η αγοραπωλησία πομποδεκτών όλων των τύπων είναι ελεύθερη για να διευκολύνει όλους τους νόμιμους κατόχους. Όμως λάθος τύπου πομποδέκτης έστω και κλειστός σε λάθος χέρια τιμωρήται με ποινή φυλάκισης (εξαγοράσιμη) συνήθως για πρωτη φορά κανα χρόνο και 3000 ευρώπουλα πρόστιμο.
Ότι ερώτηση υπάρχει διαθέσιμος να την απαντήσω.
Μπορείς να βάλεις σαν παράδειγμα κάποιες συσκευές από κάθε κατηγορία από το Σκρουτζ;
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Μπορείς να βάλεις σαν παράδειγμα κάποιες συσκευές από κάθε κατηγορία από το Σκρουτζ;
Επειδή το σκρουτζ εχει χιλιάδες συσκευές που μερικές μπορούν να μπερδέψουν το υποψήφιο αγορατή..... και είναι αδύνατο να ψαχνω την καθε μια. Καλύτερα ότι σε ενδιαφέρει αλλά και όποιον άλλον μου δίνεται το λινκ απο την συσκευή ενδιαφέροντως και σας ενημερώνω όλους, εδώ στον χώρο μας.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γενικα στα PND garmin,
ολα τα νεα μηχανηματα απο το 2019, ισως και λιγο πισω, μπορουν με την εφαρμογη Garmin Explore σε android + iOS να μεταφερουν αρχεια ή να ρυθμισουν την συσκευη τους (αναλογα το garmin) - ασυρματα. Ειδικα σε μοντελα του 2023 μπορουν με αυτη την εφαρμογη να κανει πλοηγηση το smartphone με κλειστο το κινητο (GSM modem) και τον δεκτη πλοηγησης (GNSS), να εχει δεδομενα θεσης ασυρματα (bluetooth) απο το PND garmin
Explore δεν παίζει με το ΧΤ
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Γενικα στα PND garmin,
ολα τα νεα μηχανηματα απο το 2019, ισως και λιγο πισω, μπορουν με την εφαρμογη Garmin Explore σε android + iOS να μεταφερουν αρχεια ή να ρυθμισουν την συσκευη τους (αναλογα το garmin) - ασυρματα. Ειδικα σε μοντελα του 2023 μπορουν με αυτη την εφαρμογη να κανει πλοηγηση το smartphone με κλειστο το κινητο (GSM modem) και τον δεκτη πλοηγησης (GNSS), να εχει δεδομενα θεσης ασυρματα (bluetooth) απο το PND garmin
Κατέβασα μόλις την εφαρμογή, αλλά βγάζει το Zumo XT ως unsupported device δυστυχώς.
Όπως και να έχει, πολλά "ευχαριστώ" για τις πληροφορίες που μοιράζεσαι!

(Ταυτόχρονα γράφαμε με αμυρου)
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το Garmin Drive συνεργάζεται με το ΧΤ.

Από το web version του explorer μπορείς να ανεβάσεις διαδρομές με την ελπίδα ότι θα τις συγχρονίσει σωστά η συσκευή, μέσα από την εφαρμογή explorer που έχει.

Το drive επίσης υποτίθεται ότι στέλνει αρχεία στην συσκευή, με τα κέφια του και αυτό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγώ κάποιες φορές που πέρασα ιχνη στο ΧΤ το έκανα μέσω drive.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
δεν φανταστηκα πως υπηρχαν προβληματα με συσκευη του 2020 ....
οι κατοχοι αυτης της συσκευης ας διαβασουν την σελιδα της garmin, εχει και βιντεο

zūmo XT GPS Navigator Fails to Sync
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Device Compatibility With the Garmin Explore App

νεο κειμενο
σε αυτο το λινκ που εβαλα χθες, μπορουμε να δουμε ολα τα PND garmin με ποια εφαρμογη smartphone μπορουμε να εχουμε προσβαση. Οπως διαπιστωσα, υπαρχουν 3 διαφορετικες εφαρμογες. Δεν γνωριζω το λογο που συμβαινει αυτο, δηλαδη αντι να υπαρχει μονο μια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Το Calimoto δεν το γνώριζα, ενδιαφέρον φαίνεται, θα το δοκιμάσω!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μετά από 6 ημέρες οδήγηση σε εχθρικό περιβάλλον....

Πιθανώς να φταίει μια αναβάθμιση που έγινε πριν το ταξίδι, δεν έχω καλώδιο να περάσω μια που μου δείχνει (χάρτης άρα μάλλον δεν θα κάνει διαφορά) γιατί δεν κάνει αναβάθμιση αν δεν είναι στο ρεύμα.


Κάθε 30 δευτερόλεπτα ως λίγα λεπτά επανεκκίνηση το ΧΤ, είτε κάνει πλοήγηση είτε απλά δείχνει χάρτη.
Ντροπή τους, πραγματικά. Το να είσαι σε ξένη χώρα (δρόμοι, όρια) και να μην δουλεύει ο πλοηγός της υποτίθεται καλύτερης εταιρείας στον κόσμο κλπ απλά δεν έχει ταίρι και να γιατί τους κλείνει το σπίτι το κινητό. (Ευτυχώς πήρα μαζί και την βάση του κινητού)

Εννοείται έγινε επαναφορά σε εργοστασιακή κατάσταση κλπ μήπως κάποια ρύθμιση το ενοχλούσε, χωρίς αποτέλεσμα.


Προσθήκη:
Το πιο τραγικό είναι ότι αντίστοιχα θέματα διαβάζω για το χτ2 στο φβ (κοινό γκρουπ για τις συσκευές)
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μετά από 6 ημέρες οδήγηση σε εχθρικό περιβάλλον....

Πιθανώς να φταίει μια αναβάθμιση που έγινε πριν το ταξίδι,

Κάθε 30 δευτερόλεπτα ως λίγα λεπτά επανεκκίνηση το ΧΤ, είτε κάνει πλοήγηση είτε απλά δείχνει χάρτη.
Μερικες γενικες προσωπικες αποψεις, επειδη προβληματα υπαρχουν πραγματικα ΠΑΝΤΟΥ
  1. ακομα και σε πλοηγηση σε αλλο νομο της ιδιας χωρας, παντα εχω εναλλακτικη λυση / συσκευη. Μπορει να ειναι προσωπικη ή απο την παρεα.
  2. στον ιδιο νομο χωρας ... ας εχω στην master συσκευη καθε μορφης αναβαθμιση - εφαρμογης, χαρτη, firmaware. Σε διαφορετικη περιπτωση ειναι ενα ρισκο που δεν το θελω. Αν ειναι λειτουργικα εφικτο μονο στην backup συσκευη που θα λειτουργει παραλληλα, ωστε να γινουν δοκιμες.
  3. οι αναβαθμισεις firmaware device ή εφαρμογων γινονται με ασφαλεια μετα απο 30 μερες απο την επισημη διαθεση και καλο θα ειναι να ριξουμε και μια ματια στο επισημο φορουμ της Χ εταιρειας

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μερικες γενικες προσωπικες αποψεις, επειδη προβληματα υπαρχουν πραγματικα ΠΑΝΤΟΥ

  1. ακομα και σε πλοηγηση σε αλλο νομο της ιδιας χωρας, παντα εχω εναλλακτικη λυση / συσκευη. Μπορει να ειναι προσωπικη ή απο την παρεα.
  2. στον ιδιο νομο χωρας ... ας εχω στην master συσκευη καθε μορφης αναβαθμιση - εφαρμογης, χαρτη, firmaware. Σε διαφορετικη περιπτωση ειναι ενα ρισκο που δεν το θελω. Αν ειναι λειτουργικα εφικτο μονο στην backup συσκευη που θα λειτουργει παραλληλα, ωστε να γινουν δοκιμες.
  3. οι αναβαθμισεις firmaware device ή εφαρμογων γινονται με ασφαλεια μετα απο 30 μερες απο την επισημη διαθεση και καλο θα ειναι να ριξουμε και μια ματια στο επισημο φορουμ της Χ εταιρειας
Εγώ εντός Ελλάδας που κινούμε, έχω πάντα μαζί μου και τυπωμένους χάρτες.

Σαν μεγάλος σε ηλικία, είχα μάθει πριν τα GPS να κινούμε με χάρτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παίδες το ένα ίσον κανένα έχει αποδεχτεί λίρα 100 συμβουλή γενικότερα και για αυτό πήρα μαζί την βάση κινητού.


Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ξένη χώρα είναι τα όρια ταχύτητας. Όρια που τηρούνται ευλαβικά και επιτηρούνται με κάμερες, στην χώρα μας όλοι ξέρουμε ότι αποτελούν διακόσμηση (δεν συζητάω τώρα το καλώς η κακώς). Η πλοήγηση με τηλέφωνο θα σου δείξει που πας, δεν ξέρω πόσα προγράμματα έχουν το όριο στην οθόνη μαζί με πραγματική ταχύτητα όπως στο xt γιατί απλά δεν είχε χρειαστεί αυτό.


Χάρτινος χάρτης μέσα σε πόλη είναι κάτι ανάμεσα σε άχρηστο και επικίνδυνο.


Edit
Θα δοκιμάσω here maps σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Εγώ εντός Ελλάδας που κινούμε, έχω πάντα μαζί μου και τυπωμένους χάρτες.

Σαν μεγάλος σε ηλικία, είχα μάθει πριν τα GPS να κινούμε με χάρτες.
ξυπνας μνημες ....
τα πολυ παλια τα χρονια ξεκινησα με τους χαρτες του Καπρανιδη / ΕΛΠΑ. Μετα ετυχε να δουλεψω σε εισαγωγικη εταιρεια που ενω ειχε στα προιοντα της τα PND Route 66, εβγαινα δρομολογιο ... με τυπωμενους χαρτες απο το pc / εκτυπωτη του προισταμενου σε σελιδες Α4 μια - μια για καθε πελατη απο την σελιδα της forthnet - drive.gr
εκτος ελλαδος, θυμαμαι τον αρχηγο της "αποστολης" να μοιραζει εντυπους χαρτες - κλωνους- που ειχαν με στυλο τα SOS

σημερα τα θυμαμαι και γελαω απο τα κλαματα


Παίδες το ένα ίσον κανένα έχει αποδεχτεί λίρα 100 συμβουλή γενικότερα και για αυτό πήρα μαζί την βάση κινητού.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε ξένη χώρα είναι τα όρια ταχύτητας. Όρια που τηρούνται ευλαβικά και επιτηρούνται με κάμερες, στην χώρα μας όλοι ξέρουμε ότι αποτελούν διακόσμηση (δεν συζητάω τώρα το καλώς η κακώς). Η πλοήγηση με τηλέφωνο θα σου δείξει που πας, δεν ξέρω πόσα προγράμματα έχουν το όριο στην οθόνη μαζί με πραγματική ταχύτητα όπως στο xt γιατί απλά δεν είχε χρειαστεί αυτό.

Χάρτινος χάρτης μέσα σε πόλη είναι κάτι ανάμεσα σε άχρηστο και επικίνδυνο.

Edit
Θα δοκιμάσω here maps σήμερα.
σε γενικες γραμμες ο ΚΟΚ ειναι παγκοσμια ο ιδιος. Στην χωρα μας, οπως και σε μερικες αλλες δακτυλοδεικτουμενες, ο πεζος προσπαθει να περασει την διαβαση με πρασινο ... και σταματει για να γλυτωσει την ζωη του απο το αυτοκινητο που οδηγει αλλος ελληνας που παραβιαζει το κοκκινο.

ολες οι εφαρμογες αστικης πλοηγησης κατα την διαρκεια της πλοηγησης απεικονιζουν στην κεντρικη οθονη την ταχυτητα του οχηματος. Οταν η ταχυτητα υπερβει το οριο του δρομου εμφανιζουν επιπλεον ενδειξη με ηχητικη ειδοποιηση. Ειδικα το here we go v4 εχει επιπλεον ρυθμισεις





 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom