Garmin Zumo XT βοήθεια!

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Καλημέρα και Χρόνια πολλά,

Σε πρόσφατο ταξίδι το Μ. Σάββατο από Χαλκίδα - Καρπενήσι - Θέρμο - Ναύπακτο, φτιάχνω τη διαδρομή στο Google map, κάνω αντιγραφή το link στο mapstogpx, κατεβαίνει το αρχείο και το κάνω εισαγωγή στον φάκελο gpx του Garmin.
Σαν διαδρομή τη βλέπω όπως την έχω φτιάξει 353χιλιόμετρα, όταν το εισάγω ως ταξίδι στη συσκευή μου κόβει τη διαδρομή στα 225 χιλιόμετρα, δείχνει σημαία στο Καρπενήσι, Θέρμο, Ναύπακτο και δεν με οδηγεί όμως στα σημεία παρά μόνο μέχρι τα 225 χιλιόμετρα. Επιστρέφοντας στη Χαλκίδα κάνω κάποιες δοκιμές με το gps και το mapstogpx, δλδ κάνω δημιουργία αρχείου gpx με επιλογή στο mapstogpx σε Route Points το κάνω εισαγωγή στο gps και το κάνει απευθείας ταξίδι με όλη τη διαδρομή κανονικά, ελέγχο το gps και διαπιστώνω όμως ότι δείχνει τη διαδρομή μεγαλύτερη κατά 40 χιλιόμετρα, ελέγχο τη διαδρομή στο gps και διαπιστώνω σε δύο σημεία του ταξιδιού έχει προσθέσει διαδρομή εκτός του ταξιδιού μου...
Αν γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να κάνω λάθος στο mapstogpx, στην εισαγωγή του αρχείου ή στη διαμόρφωση της διαδρομής και
πως όταν κάνω εισαγωγή το αρχείο διαδρομή σε ταξίδι να το κάνω να μην βλέπει τις στάσεις που δημιουργούνται από το google map και κόβει το ταξίδι;

  • Το ίδιο μου έκανε και σε βόλτα στο Μαίναλο τη Μ. Παρασκευή...
  • Έχω δει ότι βίντεο και ανάρτηση υπάρχει στο διαδίκτυο :mad::D
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει περιορισμό στα σημεία που παίρνει η κάθε διαδρομή, δεν θυμάμαι την ακριβή ορολογία τώρα, οπότε στην τελειώνει (τυχαίο νούμερο) στα 10,000 σημεία, όπου βγουν αυτά.

Νομίζω έχει επιλογή το mapstogpx για να το κάνει λιγότερο "αναλυτικό" βάζοντας τα απαραίτητα και όχι όλα τα σημεία, κάνε μια δοκιμή.

Η άλλη επιλογή να σπάσεις την διαδρομή σε τμήματα, αλλά θέλει στάση και φόρτωμα του επόμενου.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Σχεδιασμός διαδρομής (όχι ίχνος) με το ITN CONVERTER και προγράμματα GPS που υποστηρίζουν εισαγωγή διαδρομών. δες αυτο εδώ το ποστ, αν θελεις δηλαδη να σχεδιαζεις διαδρομή που να δινεις οδηγίες χρησιμοποιήσε το itnconverter και χρησιμοποίησε χαρτες here που είναι ίδιοι με το γκαρμιν. Από εκει και πέρα επειδή το καθε πρόγραμμα πλοήγησης αντίστοιχα και το γκαρμιν εχει την δικιά του μηχανή πλοήγησης δηλαδη το πως σχεδιαζει την διαδρομη απο το σημειο Α στο Β παντα μπορει να υπαρχουν αποκλισεις
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Ακριβώς αυτό που γράφει ο Γιάννης από πάνω...Οι συσκευές garmin (κάποιες τουλάχιστον) δέχονται διαδρομές μέχρι 600 σημεία...Θα πρέπει ή να την κόψεις στα 2 που είναι και το πιο εύκολο ή να την κάνεις λιγότερο αναλυτική.
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Έχει περιορισμό στα σημεία που παίρνει η κάθε διαδρομή, δεν θυμάμαι την ακριβή ορολογία τώρα, οπότε στην τελειώνει (τυχαίο νούμερο) στα 10,000 σημεία, όπου βγουν αυτά.

Νομίζω έχει επιλογή το mapstogpx για να το κάνει λιγότερο "αναλυτικό" βάζοντας τα απαραίτητα και όχι όλα τα σημεία, κάνε μια δοκιμή.

Η άλλη επιλογή να σπάσεις την διαδρομή σε τμήματα, αλλά θέλει στάση και φόρτωμα του επόμενου.
Το είδα αυτό με τα σημεία ναι, πως γίνεται να μην βάζει σημεία-στάσεις το mapstogpx;
Έκανα χτες τουλάχιστον 50 δοκιμές......
Να σπάσω τη διαδρομή σε 3 ταξίδια;... θα γίνει μπέρδεμα..... καταλαβαίνεις..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λέω ας κάνω μιά δοκιμή.

Παίρνω αυτόν τον χάρτη: EKO to Karpenisi

Τον περνάω από το mapstogpx με την επιλογή route και τον φορτώνω στο XT. Προειδοποίηση "είναι μεγάλο, να το μετατρέψω με shaping points ή να το σπάσω σε κομμάτια", λέω μετατροπή με shaping points για να μείνει ένα.

Η διαδρομή είναι ίδια μέχρι το Καρπινίς αλλά για λόγο που δεν καταλαβαίνω έχει και μιά παράκαμψη στο... Σαντάνσκι της Βουλγαρίας. O Φοίνικας έχει εταιρεία προγραμματισμού;

 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Λέω ας κάνω μιά δοκιμή.

Παίρνω αυτόν τον χάρτη: EKO to Karpenisi

Τον περνάω από το mapstogpx με την επιλογή route και τον φορτώνω στο XT. Προειδοποίηση "είναι μεγάλο, να το μετατρέψω με shaping points ή να το σπάσω σε κομμάτια", λέω μετατροπή με shaping points για να μείνει ένα.

Η διαδρομή είναι ίδια μέχρι το Καρπινίς αλλά για λόγο που δεν καταλαβαίνω έχει και μιά παράκαμψη στο... Σαντάνσκι της Βουλγαρίας. O Φοίνικας έχει εταιρεία προγραμματισμού;

Αυτό μου κάνει και εμένα όταν επιλέγω στο mapstogpx το Route Points, συμπληρώνει άσχετη διαδρομή....
Ενώ όταν το αρχείο στο mapstogpx γίνει σαν Track Points είναι κανονική η διαδρομή όμως προσθέτει σημεία-στάσεις αρκετά και κόβει την πλοήγηση- ταξίδι...
Κάποια λύση θα υπάρχει, δε γίνετε να σπας το ταξίδι σε 2-3-4 χάρτες....
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό/άσχετο.

Γιατί κάποιος να προτιμήσει κάποια συσκευή navi αντί για το κινητό του τηλκέφωνο? Ποιά είναι τα προτερήματα της έναντι μιας διαδρομής που θα μπει στο google maps, από την στιγμή που μπορείς πλέον να την κατεβάσεις κιόλας ώστε να μην χρειάζεσαι δεδομένα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό/άσχετο.

Γιατί κάποιος να προτιμήσει κάποια συσκευή navi αντί για το κινητό του τηλκέφωνο? Ποιά είναι τα προτερήματα της έναντι μιας διαδρομής που θα μπει στο google maps, από την στιγμή που μπορείς πλέον να την κατεβάσεις κιόλας ώστε να μην χρειάζεσαι δεδομένα?
Μεγαλύτερη και πιο φωτεινή οθόνη σε όλες τις συνθήκες.
Δεν έχεις πρόβλημα στην πολύ βροχή, γιατί στα τηλέφωνα υπάρχει ένα θέμα με τις σταγόνες που πέφτουν στην οθόνη....αλλάζει σελίδες.

Εγώ χρησιμοποιώ τηλέφωνο...το χαρισα το zumo γιατί πραγματικά με βολεύει το κινητό, αλλά υπάρχουν ωραίες συσκευές πλοηγησης
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό/άσχετο.

Γιατί κάποιος να προτιμήσει κάποια συσκευή navi αντί για το κινητό του τηλκέφωνο? Ποιά είναι τα προτερήματα της έναντι μιας διαδρομής που θα μπει στο google maps, από την στιγμή που μπορείς πλέον να την κατεβάσεις κιόλας ώστε να μην χρειάζεσαι δεδομένα?
Στις μοτοσυκλέτες κυρίως γιατί το hardware ειναι φτιαγμένο για αυτή τη δουλειά, αντέχει θερμοκρασίες, κραδασμούς, καταπονήσεις και φόρτιση πολύ καλύτερα απο την πλειονότητα των κινητών τηλεφώνων και αυτά διαπιστώνονται κυρίως σε πιο απαιτητική χρήση όπως offroad, μεγάλα ταξίδια με μεγάλες διαδρομές, πολλα waypoints κλπ. Αν μιλάμε για μετακίνηση όπως μέσα στην πόλη click & go τότε ναι δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να χρησιμοποιήσεις κάτι αλλο πέρα απο ένα τηλέφωνο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να συμφωνήσω στο πλειονότητα, γιατί εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα με τα κινητά εδώ και πολλά χρόνια σε όλες τις συνθήκες.
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικό/άσχετο.

Γιατί κάποιος να προτιμήσει κάποια συσκευή navi αντί για το κινητό του τηλκέφωνο? Ποιά είναι τα προτερήματα της έναντι μιας διαδρομής που θα μπει στο google maps, από την στιγμή που μπορείς πλέον να την κατεβάσεις κιόλας ώστε να μην χρειάζεσαι δεδομένα?
Το πλεονέκτημα του gps έναντι μια συσκευής τηλεφώνου είναι

Αντοχή στους κραδασμούς
Αντοχή στον ήλιο, υπερθέρμανση
Φωτεινότητα οθόνης όταν χτυπάει ήλιος
Μπαταρία φτιαγμένη για μόνιμη σύνδεση στο ρεύμα
Αδιαβροχοποίηση σε περίπτωση βροχής

Τώρα αν οι μετακινήσεις είναι σύντομες στην πόλη θα συμφωνήσω πως κάνεις τη δουλειά σου και με το κινητό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το έχω ξαναγράψει και αλλού, αν γίνει η παραμικρή στραβή το κινητό το θέλω στην τσέπη μου, όχι εκεί που θα καταλήξει το μηχανάκι. Βάση για κινητό πήρα γιατί έχει προγράμματα αξιόλογα, παλιό αδιάβροχο κλπ κινητό έχω να βάλω επάνω και θα πειραματιστώ και με αυτό.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Οκ, προφανώς οι όποιες διαφορές έχουν να κάνουν σε αρκετά εξειδικευμένη χρήση μιας και προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και καιρό το κινητό για τις εκδρομές μου και δεν μου έχει λείψει ποτέ κάποια πληροφορία ούτε με έχει δυσκολέψει σε κάτι (το πολύ πολύ να το βάλω στην τσέπη μου αν με πιάσει πολύ βροχή).
 

skritikos

Μέλος
Περιοχή
Dark side of the Moon
Όνομα
Stam
Μοτό
Honda CB500X '17
Το έχω ξαναγράψει και αλλού, αν γίνει η παραμικρή στραβή το κινητό το θέλω στην τσέπη μου, όχι εκεί που θα καταλήξει το μηχανάκι. Βάση για κινητό πήρα γιατί έχει προγράμματα αξιόλογα, παλιό αδιάβροχο κλπ κινητό έχω να βάλω επάνω και θα πειραματιστώ και με αυτό.
Το πιο σωστό για καλό επίπεδο ασφάλειας είναι κάποιος μικρός δέκτης/πομπός satellite, όπως πχ τα Garmin inReach Mini και πολλά άλλα.
Είναι όλα συνδρομητικά αλλά είναι και τα μόνα που θα μπορέσεις να στείλεις SOS κτλ σχεδόν από οπουδήποτε και δεν σπάνε ή χαλάνε καθόλου εύκολα.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εννοείται ότι δεν έχεις ποτέ το βασικό σου κινητό για πλοήγηση, και εννοείται ότι το κινητό που θα χρησιμοποιείς για πλοήγηση θα είναι στην κατηγορία rugged smartphones αδιάβροχο και με άλλες πιστοποιήσεις. Αν δε έχει και ασύρματη φόρτιση τότε λύνεται και το πρόβλημα με την φόρτιση που παρουσιάζεται μερικές φορές από τα καλώδια και ειδικά αν έχεις το τηλέφωνο οριζόντια τοποθετημένο. από εκεί και πέρα υπάρχουν βάσεις που δεν φεύγει με τίποτα τι κινητό σε όποιο τερέν και να είσαι. Δεν είναι τυχαίο ότι η γνωστή itchy boots τώρα πλέον χρησιμοποιεί ένα rugged tablet. Η παραμετροποίηση δηλαδή το να έχεις ότι εφαρμογή πλοήγησης θέλεις με τα συν και τα πλην της η καθεμία απλά δεν υπάρχει, συν όποια άλλη εφαρμογή θέλεις και χρειάζεσαι. Εκεί που νομίζω υστερούν τα κινητά, είναι στην χρήση με γάντια που για εμένα μικρό το κακό και στο ποσό φωτεινή είναι η οθόνη του κινητού που θα βρεις.

Sent from my moto g32 using Tapatalk
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εννοείται ότι δεν έχεις ποτέ το βασικό σου κινητό για πλοήγηση, και εννοείται ότι το κινητό που θα χρησιμοποιείς για πλοήγηση θα είναι στην κατηγορία rugged smartphones αδιάβροχο και με άλλες πιστοποιήσεις. Αν δε έχει και ασύρματη φόρτιση τότε λύνεται και το πρόβλημα με την φόρτιση που παρουσιάζεται μερικές φορές από τα καλώδια και ειδικά αν έχεις το τηλέφωνο οριζόντια τοποθετημένο. από εκεί και πέρα υπάρχουν βάσεις που δεν φεύγει με τίποτα τι κινητό σε όποιο τερέν και να είσαι. Δεν είναι τυχαίο ότι η γνωστή itchy boots τώρα πλέον χρησιμοποιεί ένα rugged tablet. Η παραμετροποίηση δηλαδή το να έχεις ότι εφαρμογή πλοήγησης θέλεις με τα συν και τα πλην της η καθεμία απλά δεν υπάρχει, συν όποια άλλη εφαρμογή θέλεις και χρειάζεσαι. Εκεί που νομίζω υστερούν τα κινητά, είναι στην χρήση με γάντια που για εμένα μικρό το κακό και στο ποσό φωτεινή είναι η οθόνη του κινητού που θα βρεις.

Sent from my moto g32 using Tapatalk
πχοιός ήρθε?????
:)
εγώ έχω το κανονικό μου κινητό
που δεν είναι αδιάβροχο
το χρησιμοποιώ όσο πιο λίγο μπορώ
και σε μεγάλα ταξίδια και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα!
Δεν νομίζω ότι εννοούνται όλα αυτά
Α έχω και τη διαδρομή στο μυαλό μου
και ξέρω που είναι ο Βορράς και που πάω

Πολλά τα λ7 ρε παίδες για όλα αυτά
δεν είναι τυχαίο πως τα απλά τζι πι ες έχουν εξαφανιστεί πια
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Κοίτα κάποιοι κάνουν ταξίδια χωρίς gps η με μικρή χρήση όπως εσύ και κάποιοι χρησιμοποιούν αποκλειστικά gps με φορτωμενες τις διαδρομές της κάθε ημέρας του ταξιδιού. Ε για αυτήν την χρήση μπορείς να βρεις αδιάβροχο κινητό με εκατό ευρώ και κάτι οπότε δεν νομίζω ότι είναι πολλά τα λεφτά, τώρα αν ξεκινήσεις να έχεις πολλές απαιτήσεις από το κινητό που θα χρησιμοποιείς αποκλειστικά ως gps ε τότε ναι πρέπει να ρίξεις λεφτά.

Συμφωνώ και πιστεύω θα εκλείψουν οι συσκευές Gps λόγω των κινητών και των δυνατοτήτων τους.

Sent from my moto g32 using Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Βγηκε XT2 πάντως, οπότε μάλλον η Garmin δεν θεωρεί ότι θα σβήσουν.
Δεν λέω ότι θα σβήσουν τώρα, αλλά πιστεύω προς τα εκεί οδηγούμαστε , πάντως να δώσω 500 ευρώ για να πάρω μια συσκευή που θα με περιορίζει με ένα πρόγραμμα και μόνο εγώ δεν θα το έκανα, και αν έφτανα σε αυτό το ποσό τότε θα κοίταζα προς rugged tablet που βγαίνουν ειδικά για αυτόν τον σκοπό όπως έχει η itchy boots.

Sent from my moto g32 using Tapatalk
 
Top Bottom