Google Maps-Μετατροπή διαδρομής σε gpx/kml-kmz

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μέχρι πρόσφατα υπήρχε το πολύτιμο κι εύχρηστο εργαλείο που λεγόταν gpsvisualizer. Ένα online πρόγραμμα που επέτρεπε άμεση μετατροπή μιας διαδρομής που φτιάξαμε στο google maps , σε αρχείο που να είναι αξιοποιήσιμο από συσκευές gps, ή από smartphone με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης.
Η επιθυμητή μορφή είναι συνήθως gpx, kml/kmz. Δύδκολα θα βρεθεί πλέον συσκευή ή πρόγραμμα, που δεν αναγνωρίζει τίποτα από τα παραπάνω.
Από τον περασμένο Ιούλιο όμως, η Google εθεσε περιορισμούς στη μετατροπή του λινκ της σελίδας της, σε κάτι άλλο.
Μετά από αυτό, υπάρχουν 2 λύσεις:

1. Το πολύ καλό Kurviger - Ο σχεδιαστής διαδρομών για τη μοτοσικλέτα σας που θέλει λίγη προσοχή στη χρήση, αν θες αμιγώς άσφαλτο. Αρκεί να κλικάρεις την αντίστοιχη επιλογή από τις "προχωρημένες επιλογές" και γλιτώνεις την όποια περιπέτεια.

Για όποιους όμως δε θέλουν να ασχοληθούν με κάτι καινούριο και να "μπλέξουν" σε νέο περιβάλλον, υπάρχει η λύση Νο 2

2. Google/My maps !
Εδώ απαιτείται να έχουμε λογαριασμό Google και να υπάρχει η εφαρμογή google drive κατεβασμένη, γιατί εκεί σώνονται τα αρχεία μας! Το να δημιουργήσει κάποιος λογαριασμό google, δεν απαιτεί σώνει και καλά gmail. Γίνεται με οποιοδήποτε λογαριασμό e-mail.
Αφού έχουμε λογαριασμό google κι έχουμε κατεβάσει και το google drive, τότε πάμε στους χάρτες google και:
- επιλέγουμε τις 3 οριζόντιες γραμμές που δείχνει το βελος:




-Ανοίγει ένα νέο μενού κι επιλέγουμε "τα μέρη σας" και στη συνέχεια "χάρτες"









-Ανοίγει τότε μια νέα σελίδα (μελλοντικά θα βλέπουμε σ αυτήν, όσους χάρτες δημιουργήσουμε ) και στα αριστερά στο μενού, υπάρχει η επιλογή "Δημιουργία Χάρτη". Επιλέγοντας να δημιουργήσουμε χάρτη, εμφανίζεται αυτό:







Τα κουμπάκια που βρίσκονται στην έλειψη, είναι τα εργαλεία για να φτιάξουμε διαδρομή. Μπορώ να βάλω σημεία (με την πινέζα), ή να επιλέξω το εικονίδιο πλάι στο χάρακα. Και στις 2 περιπτώσεις, ανοίγει παράθυρο διαλόγου αντίστοιχο με το γνωστό από τον κλασσικό google maps.
Σημείωση: Η πινέζα είναι χρήσιμη, όταν θέλω να περάσω τη διαδρομή, από σημείο (μια διασταύρωση πχ) που δεν έχει όνομα. Ή όταν κάνω χωμάτινη διαδρομή σε μη κατοικημένους τόπους. Σε κάθε αλλη περίπτωση χρησιμοποιώ τα τοπονύμια με το γνωστό τρόπο, απευθείας με το εικονίδιο της διαδρομής. Αν επιλέξω πρώτα σημεία, ύστερα πάλι θα πρέπει να τα κάνω διαδρομή, αφού πατήσω το εν λόγω εικονίδιο.

-Αφού φτιάξω το χάρτη που θέλω, τότε πατώντας στις 3 κάθετες τελείες,




ανοίγει νέο παράθυρο διαλόγου και επιλέγω εξαγωγη!



Πατώντας "Λήψη" αποθηκεύεται το αρχείο στον Η/Υ μου.
Αν θέλω τέτοιας μορφής αρχείο για smartphone, είμαι έτοιμος!
Αν θέλω gpx, τότε ανοίγω το σωσμένο αρχείο με base camp και το μετατρέπω σε gpx. Εννοείται ότι στο base camp μπορώ να επεξεργαστώ όσο χρειάζεται τη διαδρομή μου και να φτιάξω ακριβώς αυτήν που θέλω!



-Τα "επίπεδα" που εμφανίζονται πιο πάνω, είναι πολύ χρήσιμα για την αντίστροφη διαδικασία! ΠΧ τα gpx που δίνουμε κατά καιρούς εδώ, μπαίνουν στους χαρτες google επιλέγοντας "εισαγωγή " (είναι ό,τι ακριβώς βλέπετε πχ στο 1ο ποστ του advONride, έτσι φτιάχτηκε ο χάρτης που δημοσιεύουμε) κι από εκεί κάνουμε ότι θέλουμε!
- Ο χάρτης αυτός είναι δυνατόν να κοινοποιηθεί δημόσια (να τον βλέπουν όλοι, όπως κάνουμε εδώ στο φόρουμ) ή να τον στείλουμε σε κάποιους συγκεκριμένα, με διάφορους τρόπους (e-mail κλπ). Αυτές οι επιλογές κοινοποίησης εμφανίζονται φυσικά, πατώντας "Κοινοποίηση" :)



Ελπίζω ότι θα φανεί χρήσιμο σε πολλούς το παραπάνω κειμενάκι. Καλό ψάξιμο ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
συγκίνηση και ρίγος με διαπέρασε τώρα...:p:roflmao::laugh:
Τωρα αμα σου πω οτι προχτες εψαχνα να βρω το ποστ που εξηγουσε την μετατροπη θα με πιστεψεις ?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάρα πολύ καλό μιας και το λατρεμένο gpsvisualizer , άρχισε να κάνει νερά!

:brv::brv:
Δε φταίει το gpsvisualizer Λευτέρη. Η Google έκανε "τη ζημιά". Ουσιαστικά πρέπει να γίνεις google partner πλέον.... και θέλει πολύ χρόνο κι ενασχόληση γι αυτό. Δε συμφέρει, αν το θες -όπως εμείς- μόνο για χάρτες, διαδρομές κλπ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τωρα αμα σου πω οτι προχτες εψαχνα να βρω το ποστ που εξηγουσε την μετατροπη θα με πιστεψεις ?
Αν γραφει ο #skliros_kariolis , όχι βέβαια!
Δεν πιστεύω τπτ:roflmao::laugh: . Μονίμως τρολάρεις:roflmao:



Αν γράφει ο φίλος μου ο Γιώργος, τότε σε πιστεύω και χαίρομαι που είχαμε super timing darling:cool::cool::cool::cool:
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Μέχρι πρόσφατα υπήρχε το πολύτιμο κι εύχρηστο εργαλείο που λεγόταν gpsvisualizer. Ένα online πρόγραμμα που επέτρεπε άμεση μετατροπή μιας διαδρομής που φτιάξαμε στο google maps , σε αρχείο που να είναι αξιοποιήσιμο από συσκευές gps, ή από smartphone με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης.
Η επιθυμητή μορφή είναι συνήθως gpx, kml/kmz. Δύδκολα θα βρεθεί πλέον συσκευή ή πρόγραμμα, που δεν αναγνωρίζει τίποτα από τα παραπάνω.
Από τον περασμένο Ιούλιο όμως, η Google εθεσε περιορισμούς στη μετατροπή του λινκ της σελίδας της, σε κάτι άλλο.
Μετά από αυτό, υπάρχουν 2 λύσεις:

1. Το πολύ καλό Kurviger - Ο σχεδιαστής διαδρομών για τη μοτοσικλέτα σας που θέλει λίγη προσοχή στη χρήση, αν θες αμιγώς άσφαλτο. Αρκεί να κλικάρεις την αντίστοιχη επιλογή από τις "προχωρημένες επιλογές" και γλιτώνεις την όποια περιπέτεια.

Για όποιους όμως δε θέλουν να ασχοληθούν με κάτι καινούριο και να "μπλέξουν" σε νέο περιβάλλον, υπάρχει η λύση Νο 2

2. Google/My maps !
Εδώ απαιτείται να έχουμε λογαριασμό Google και να υπάρχει η εφαρμογή google drive κατεβασμένη, γιατί εκεί σώνονται τα αρχεία μας! Το να δημιουργήσει κάποιος λογαριασμό google, δεν απαιτεί σώνει και καλά gmail. Γίνεται με οποιοδήποτε λογαριασμό e-mail.
Αφού έχουμε λογαριασμό google κι έχουμε κατεβάσει και το google drive, τότε πάμε στους χάρτες google και:
- επιλέγουμε τις 3 οριζόντιες γραμμές που δείχνει το βελος:




-Ανοίγει ένα νέο μενού κι επιλέγουμε "τα μέρη σας" και στη συνέχεια "χάρτες"









-Ανοίγει τότε μια νέα σελίδα (μελλοντικά θα βλέπουμε σ αυτήν, όσους χάρτες δημιουργήσουμε ) και στα αριστερά στο μενού, υπάρχει η επιλογή "Δημιουργία Χάρτη". Επιλέγοντας να δημιουργήσουμε χάρτη, εμφανίζεται αυτό:







Τα κουμπάκια που βρίσκονται στην έλειψη, είναι τα εργαλεία για να φτιάξουμε διαδρομή. Μπορώ να βάλω σημεία (με την πινέζα), ή να επιλέξω το εικονίδιο πλάι στο χάρακα. Και στις 2 περιπτώσεις, ανοίγει παράθυρο διαλόγου αντίστοιχο με το γνωστό από τον κλασσικό google maps.
Σημείωση: Η πινέζα είναι χρήσιμη, όταν θέλω να περάσω τη διαδρομή, από σημείο (μια διασταύρωση πχ) που δεν έχει όνομα. Ή όταν κάνω χωμάτινη διαδρομή σε μη κατοικημένους τόπους. Σε κάθε αλλη περίπτωση χρησιμοποιώ τα τοπονύμια με το γνωστό τρόπο, απευθείας με το εικονίδιο της διαδρομής. Αν επιλέξω πρώτα σημεία, ύστερα πάλι θα πρέπει να τα κάνω διαδρομή, αφού πατήσω το εν λόγω εικονίδιο.

-Αφού φτιάξω το χάρτη που θέλω, τότε πατώντας στις 3 κάθετες τελείες,




ανοίγει νέο παράθυρο διαλόγου και επιλέγω εξαγωγη!



Πατώντας "Λήψη" αποθηκεύεται το αρχείο στον Η/Υ μου.
Αν θέλω τέτοιας μορφής αρχείο για smartphone, είμαι έτοιμος!
Αν θέλω gpx, τότε ανοίγω το σωσμένο αρχείο με base camp και το μετατρέπω σε gpx. Εννοείται ότι στο base camp μπορώ να επεξεργαστώ όσο χρειάζεται τη διαδρομή μου και να φτιάξω ακριβώς αυτήν που θέλω!



-Τα "επίπεδα" που εμφανίζονται πιο πάνω, είναι πολύ χρήσιμα για την αντίστροφη διαδικασία! ΠΧ τα gpx που δίνουμε κατά καιρούς εδώ, μπαίνουν στους χαρτες google επιλέγοντας "εισαγωγή " (είναι ό,τι ακριβώς βλέπετε πχ στο 1ο ποστ του advONride, έτσι φτιάχτηκε ο χάρτης που δημοσιεύουμε) κι από εκεί κάνουμε ότι θέλουμε!
- Ο χάρτης αυτός είναι δυνατόν να κοινοποιηθεί δημόσια (να τον βλέπουν όλοι, όπως κάνουμε εδώ στο φόρουμ) ή να τον στείλουμε σε κάποιους συγκεκριμένα, με διάφορους τρόπους (e-mail κλπ). Αυτές οι επιλογές κοινοποίησης εμφανίζονται φυσικά, πατώντας "Κοινοποίηση" :)



Ελπίζω ότι θα φανεί χρήσιμο σε πολλούς το παραπάνω κειμενάκι. Καλό ψάξιμο ;)
Πολυ καλο!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Το πολύ να κάνεις 1-2 μετατροπές και σ αυτό Αλεξ ;)
Στο κόβει με το ίδιο παράθυρο διαλόγου έπειτα (όπως το gpsvisualizer) :cool:
Μπα, εφτιαξα ολο μου το ταξιδι της Ρουμανιας σε ενα απογευμα.. Πανω απο 20 διαδρομες.
Δεν νομίζω ότι υπόκειται στους περιορισμούς που λες, καθαρά και μόνο γιατι δε χρησιμοποιει το API της google ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μπα, εφτιαξα ολο μου το ταξιδι της Ρουμανιας σε ενα απογευμα.. Πανω απο 20 διαδρομες.
Δεν νομίζω ότι υπόκειται στους περιορισμούς που λες, καθαρά και μόνο γιατι δε χρησιμοποιει το API της google ;)
Tο δούλεψα κι εγώ ένα απόγευμα επίσης (όταν ήσουν Ρουμανία)*, έβγαλα κάμποσες διαδρομές, όχι πάνω από 5 πάντως και μετά έβγαλε αυτό το ΑΡΙ που λες! Ολόιδιο μνμ με του gpsvisualizer.
Προσπάθησα από άλλο λογαριασμό google, από άλλο browser..., τπτ! Προφανώς σταμπάρει ΙΡ.
Πέρα απ αυτά, σε πολλές διαδρομές τα gpx που δημιουργούσε ήταν λάθος. Με παίδεψε αρκετά όταν τα έλεγχα στο base camp. Μετά όμως σταμάτησε τελείως να δουλεύει όπως είπα πιο πάνω.


*το λέω γιατί το "πότε" μπορεί να παίζει ρόλο. Μάλλον "τους τσίμπησε" κι αυτούς η google ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Kι αν τελικα θελουμε ενα url απο Google maps διαδρομη που δημιουργησαμε, να το μετατρεψουμε σε .kml/.kmz τι λυση εχουμε αν δεν θελουμε να φταχνουμε εξ'αρχης Χαρτη/διαδρομη στο Google Earth?:Watching::cautious:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Kι αν τελικα θελουμε ενα url απο Google maps διαδρομη που δημιουργησαμε, να το μετατρεψουμε σε .kml/.kmz τι λυση εχουμε αν δεν θελουμε να φταχνουμε εξ'αρχης Χαρτη/διαδρομη στο Google Earth?:Watching::cautious:
Mα δε λεμε για google earth....
Google my maps λεμε κι εξηγησα πώς παμε σ αυτο (εναν ευκολο τροπο τες παν).
Αν επιμενεις google maps ,που δε βλεπω το λογο-αλλα δε μου πεφτει και λογος, τοτε μενει το λινκ του Αλεξ. Οσο δουλευει κι οσες φορες για καθεναν γιατι εχει παραξενη συμπεριφορα. Μου εβγαλε και καποια gpx λαθος (2 φορες).
Αλλη λυση ειναι να ξεχασεις το γουγλη εντελως και να πας εξ αρχης στο basecamp ή στο αλλο site που λεω στη λυση #1.
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Μπράβο Θοδωρή πολύ καλό το kurviger, δεν το ήξερα και τα χρήματα που ζητάει 9,99€ δεν είναι τπτ, αξίζει τον κόπο η προσπάθεια.

Πάντως εγώ το περσινό ταξίδι το έκανα με το ίδιο που έβαλε και ο Άλεξ.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είπαμε...., όσο δουλεύει κι όσες φορές για τον καθένα, πολύ καλό είναι το Maps to GPX Converter !
Το kurviger πού σου ζήτησε 9,99€ ; Δεν έχω δει κάτι τέτοιο, εκτός κι αν ψάχτηκες για έξτρα λειτουργίες , κάποια "pro" έκδοση κλπ.
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Έχει εφαρμογή για android, οπότε σκέφτηκα σε ένα ταξίδι γιατί να μην έχεις την εφαρμογή και να τα κάνεις απο browser.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έχει εφαρμογή για android, οπότε σκέφτηκα σε ένα ταξίδι γιατί να μην έχεις την εφαρμογή και να τα κάνεις απο browser.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Εδω το ζητημα ειναι η μετατροπη σε gpx για garmin gps κυριως , αλλα και για κινητα με εφαρμογες που διαβαζουν gpx ή kml.
Αυτα που λετε ειναι αλλες εφαρμογες πλοηγησης.
Αλλο πραμα τελειως.
 
Top Bottom