GPS 590LM ή 595LM?

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για πες τις διαφορές Βασίλη, γιατί δε βλέπω κάτι ουσιαστικό.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πάντως για το 590 έχω διαβάσει τα χειρότερα από άτομα φανατικούς της Garmin που είχαν 550 και 660 στην κατοχή τους.
Λένε ότι η οθόνη είναι χάλια. Για να βλέπεις καλά πρέπει να έχει συννεφιά.

Επίσης το 590 έχει το λεγόμενο "curvy roads", στο 595 έχει αντικατασταθεί από το "adventurous routing".
Μάλλον από παράπονα που ακούστηκαν για το curvy roads αντικαταστάθηκε.

Το γεγονός ότι τραβάει ιντερνετ από το κινητό και σου δείχνει τον καιρό δεν μου λέει κάτι, κοιτάω κατευθείαν το κινητό μου για πρόγνωση καιρού.

Το 595 δείχνει αναβαθμισμένη έκδοση του 590.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το καινούργιο TomTom 410.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για πες τις διαφορές Βασίλη, γιατί δε βλέπω κάτι ουσιαστικό.

αυτά τα είδα στο site της garmin (σιγά μην ψάχνω τις απόψεις στα αμερικανάκια-χρήστες.....:D ), την ουσία δε βρίσκω:confused:.
Ίδιες συσκευές είναι, η νεότερη +100 $ (μάλλον και σε € αντίστοιχα).
Για όποιον θέλει πλοηγό, καλές συσκευές. Ένα καρότσι μπλιμπλίκια και συνδέσεις κλπ έχουν.
Θα επέλεγα το πιο φτηνό (αν έπαιρνα ποτέ κάτι τέτοιο...).
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
Λόγω δουλειάς το άφησα λίιιγο..
Λοιπόν..έχω το garmin 278, είμαι ευχαριστημένος από αυτό..αλλά με μικρή μνήμη και κάρτα μνήμης που είναι πανάκριβη και μικρή..κάθε φορά σβήσε/φόρτωσε..
βαρέθηκα!
Επιθυμώ ένα μηχάνημα το οποίο θα του δίνω τη διέυθυνση, συντεταγμένες ή σημείο πάνω στο χάρτη..θα μου δείχνει τις επιλογές που έχω.. θα επιλέγω μία και θα απολαμβάνω τη βόλτα μου.
Επίσης να έχει τη δυνατότητα να κάνει και ανάποδα μία διαδρομή που έγινε σε κομμάτι του χάρτη που δεν υπάρχει χαρτογράφηση.
Χωρίς μπλέ/κίτρινα δόντια, μουσικές και λοιπά μπιχλιμπίδια, ακόμα και οι φωνητικές οδηγίες για μένα είναι περιττές.
Επέλεξα το 590lm διότι είναι garmin έχει δωρεάν αναβαθμήσεις για 45 χώρες συν την Ελλάδα..παίρνει sd καρτούλες και ένα σωρό μπιχλιμπίδια τα οποία δεν χρειάζομαι αλλά δεν με χαλάνε κιόλας!
Τελικά δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ 590 και 595.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καλημερα,

Πηρα το 590LM πριν ενα μηνα.

Το κοιταζα και εγω να περιμενω για το 595 αλλα ουσιαστικη διαφορα δεν εχουν. Αν θυμαμε καλα το curvy road αντικατασταθηκε απο το adventure roads και επιπλεον εχει και pandora για τους μουσικοφιλους.

Τιποτα απο τα παραπανω δεν με ενδιαφερει.
Αν επιλεξεις LM σημαινει lifetime maps δωρεαν.
Η 5,5 ιντσων οθονη ειναι στα θετικα.
Απο φωτεινοτητα οθονης δεν εχω παραπονο ουτε στο αμαξι ουτε και στην μηχανη.
Οι καρτες ειναι πλεον οι μινι SD.
Γενικα ειμαι ευχαριστημενος.
 

ErevoS

Μέλος
Περιοχή
PIRAEUS
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200 gs Adventure
Κατοχος του 590 απο τα Χριστούγεννα μπορω να πω οτι δεν ειχα θεμα πουθενά. Στην Ευρώπη πριν απο ενα μήνα μας εξυπηρετησε αρκετά αφου οι ενημερώσεις περιλαμβανουν ξενοδοχεία αξιοθέατα και διαφορα αλλα που σου κανουν τη ζωη εύκολη γιατι το να αντιγράψεις γερμανική λεωφόρο απο το google ειναι λιγο σπασα...δικο. Σε αυτο πετας μεσα το ονομα του ξενοδοχείου και καθαρισες. Οι δρομοι με στροφές μας έστειλαν σε μια κουκλα διαδρομή οποτεδεν ςχω να πω τιποτα αρνητικο για αυτη την υπηρεσία. Η οθονη θα μπορουσε να ειναι φωτεινοτερη χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν βλέπεις ακομα και σε εντονο ηλιο. Το touch με το γαντι ειναι εξαιρετικο ισως καλυτερο απο το γυμνο δαχτυλο

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..
Λόγω δουλειάς το άφησα λίιιγο..
Λοιπόν..έχω το garmin 278, είμαι ευχαριστημένος από αυτό..αλλά με μικρή μνήμη και κάρτα μνήμης που είναι πανάκριβη και μικρή..κάθε φορά σβήσε/φόρτωσε..
βαρέθηκα!
Επιθυμώ ένα μηχάνημα το οποίο θα του δίνω τη διέυθυνση, συντεταγμένες ή σημείο πάνω στο χάρτη..θα μου δείχνει τις επιλογές που έχω.. θα επιλέγω μία και θα απολαμβάνω τη βόλτα μου.
Επίσης να έχει τη δυνατότητα να κάνει και ανάποδα μία διαδρομή που έγινε σε κομμάτι του χάρτη που δεν υπάρχει χαρτογράφηση.
Χωρίς μπλέ/κίτρινα δόντια, μουσικές και λοιπά μπιχλιμπίδια, ακόμα και οι φωνητικές οδηγίες για μένα είναι περιττές.
Επέλεξα το 590lm διότι είναι garmin έχει δωρεάν αναβαθμήσεις για 45 χώρες συν την Ελλάδα..παίρνει sd καρτούλες και ένα σωρό μπιχλιμπίδια τα οποία δεν χρειάζομαι αλλά δεν με χαλάνε κιόλας!
Τελικά δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ 590 και 595.
Με γεια!!!
Καλές βόλτες!
 
Reactions: VDR

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Μήπως ξέρετε..αν υπάρχει ΕΝΑ καλώδιο που να συνδέει το 590 στο bmw..σε κάποιο φισάκι? π.χ. απο τα προβολάκια ομίχλης?..
Γιατί απο τη μακαρονάδα που δίνει η garmin..χρειάζομαι μόνο αυτό για τη σύνδεση στο ρεύμα..(αν κόψω τα υπόλοιπα απο τη ρίζα..υπάρχει ενδεχόμενο να δημιουργήσω πρόβλημα?).
 

ErevoS

Μέλος
Περιοχή
PIRAEUS
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200 gs Adventure
Πρέπει να αγοράσεις ένα φισακι από εξουσιοδοτημένο είναι ειδικό για τη δουλειά που θες.. Τη μακαρονάδα μην τη χαλάσεις μπορεί να τη χρειαστείς αν αλλάξεις μηχανή

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αν βρεις λυση για την μακαροναδα, πες μου και εμενα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μήπως ξέρετε..αν υπάρχει ΕΝΑ καλώδιο που να συνδέει το 590 στο bmw..σε κάποιο φισάκι? π.χ. απο τα προβολάκια ομίχλης?..
Γιατί απο τη μακαρονάδα που δίνει η garmin..χρειάζομαι μόνο αυτό για τη σύνδεση στο ρεύμα..(αν κόψω τα υπόλοιπα απο τη ρίζα..υπάρχει ενδεχόμενο να δημιουργήσω πρόβλημα?).
Δεν ξερω αν εχεις προθεση να το χρησιμοποιεις και σε αλλο οχημα....
Αν ναι, τοτε συνδεσε το καλωδιο του ρευματος με ενα σερνικο για αναπτηρα και το βαζεις στην αντιστοιχη παροχη. Ειτε στην εργοστασιακη ( θεματακι με μακρια καλωδια για να φτασουν στη σελα...), ειτε σε μια νεα που τη βαζεις στο τιμονο σου, η στο μπαρακι της ζρλατινας.
Ετσι βγαζεις το gps απο τη μηχανη και τοβαζεις σε άλλη μηχανη ή στο αυτοκινητο.
Τα αλλα καλωδια μαλλον ειναι για μεγαφωνικη εγκατασταση και μονο εσυ ξερεις αν τα θελεις....
Εγω τα εκοψα, χωρις προβλημα.
Αμα θες φωτο για τη συνδεση που λεω, σφυρα :cool:
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Δεν ξερω αν εχεις προθεση να το χρησιμοποιεις και σε αλλο οχημα....
Αν ναι, τοτε συνδεσε το καλωδιο του ρευματος με ενα σερνικο για αναπτηρα και το βαζεις στην αντιστοιχη παροχη. Ειτε στην εργοστασιακη ( θεματακι με μακρια καλωδια για να φτασουν στη σελα...), ειτε σε μια νεα που τη βαζεις στο τιμονο σου, η στο μπαρακι της ζρλατινας.
Ετσι βγαζεις το gps απο τη μηχανη και τοβαζεις σε άλλη μηχανη ή στο αυτοκινητο.
Τα αλλα καλωδια μαλλον ειναι για μεγαφωνικη εγκατασταση και μονο εσυ ξερεις αν τα θελεις....
Εγω τα εκοψα, χωρις προβλημα.
Αμα θες φωτο για τη συνδεση που λεω, σφυρα :cool:
Το σκέφτηκα για τη πατέντα με το αρσενικό του αναπτήρα..
Παράγγειλα από τη Μακάν ένα καλώδιο με φίσα που κουμπώνει στην λευκή αναμονή κάτω από τα όργανα του gs..αυτό που με απασχολεί τώρα είναι: την ασφάλεια που βρίσκεται στο θετικό καλώδιο στην καλωδίωση του πλοηγού..να την αφαιρέσω ή όχι?Αφού θα συνδεθει με το canbus..
Επίσης στην καλωδίωση του πλοηγού υπάρχει ένα καλώδιο που καταλήγει σε θυρα usb..το κόβω και αυτό? Δεν καταλαβαίνω την υπαρξή του..
Στη συσκευασία υπάρχει ειδική βάση-βεντούζα στην οποία κουμπώνει η βάση με το μεγάφωνο και το καλώδιο που τροφοδοτεί το 590, απο τον αναπτήρα.
Εύκολο στη χρήση και ο χάρτης της Ελλάδας εντυπωσιακός..λόγω δουλειάς (μελισσοκομος βλέπετε) γυρίζω στα βουνά και σε μέρη που σχεδόν δεν υπάρχουν δρόμοι..μερικοί υπάρχουν στη χαρτογράφηση!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το σκέφτηκα για τη πατέντα με το αρσενικό του αναπτήρα..
Παράγγειλα από τη Μακάν ένα καλώδιο με φίσα που κουμπώνει στην λευκή αναμονή κάτω από τα όργανα του gs..αυτό που με απασχολεί τώρα είναι: την ασφάλεια που βρίσκεται στο θετικό καλώδιο στην καλωδίωση του πλοηγού..να την αφαιρέσω ή όχι?Αφού θα συνδεθει με το canbus..
Επίσης στην καλωδίωση του πλοηγού υπάρχει ένα καλώδιο που καταλήγει σε θυρα usb..το κόβω και αυτό? Δεν καταλαβαίνω την υπαρξή του..
Στη συσκευασία υπάρχει ειδική βάση-βεντούζα στην οποία κουμπώνει η βάση με το μεγάφωνο και το καλώδιο που τροφοδοτεί το 590, απο τον αναπτήρα.
Εύκολο στη χρήση και ο χάρτης της Ελλάδας εντυπωσιακός..λόγω δουλειάς (μελισσοκομος βλέπετε) γυρίζω στα βουνά και σε μέρη που σχεδόν δεν υπάρχουν δρόμοι..μερικοί υπάρχουν στη χαρτογράφηση!!
Αν το συνδέσεις στο can bus, νομίζω ότι είναι περιττή. Δοκίμασε αν δουλεύει με την ασφάλεια κι αν ναι, άστην. Δε σε πειράζει.
Από όσα περιγράφεις, βλέπω διαφορές στην καλωδίωση της βάσης του 590 σε σχέση με το ΜΟΝΤΑΝΑ μου, οπότε δε μπορώ να συμβουλέψω..... Μάζεψέ τα όμορφα, δες τα με ένα δεματικό (ταιρ-απ) σε ένα σημείο για να μην πηγαιοέρχονται κι άστα για μελλοντική χρήση. Διάβασε και το manual μήπως βρεις λεπτομέρειες για τη χρήση κάθε καλωδίου... ;)
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Λοιπόν παίδες..ήρθε στα χέρια μου και το καλωδιο με τη φύσα για συνδεση στο canbus,αλλά..που το συνδέω???
Ψάχνω για βυσματάκι λευκό..και ξαναψάχνω αλλά..τίποτα!
Να σημειώσω οτι το μηχανάκι μου είναι adv του '08..
Forester heeelp..
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
...άρα πιο πιθανό είναι να είναι εκεί που είναι του Γιάννη (jmar), μιας και είναι ίδιας χρονολογίας τα μοτόρια σας! Το δικό μου είναι του '06.
 
Top Bottom