Gs 1150 του 2003 η Caponord 2005,ιδου η απορια...

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ο Ληστης καλος,χρυσος,αξιοπιστος αλλα μαλλον εκανε τον κυκλο του στα χερακια μου.

Για επομενη σκεφτομαι μια απο τις Gs 1150 η το Capo το 1000.

Kαι οι δυο εχουνε τα συν και τα πλυν τους.

Η πρωτη αρκετα παλια,αλλα ισως η τελευταια Μπε-Μπε που μπορεις να βαλεις χερι.Βαρια σιγουρα,αλλα ιδανικη για ξεκουραστο ταξιδι.Οι Ππερισσοτερες βλαβες της λιγο πολυ γνωστες και αντιμετωπισημες με σχετικα λογικο κοστος.Καποιες ομως απο αυτες θα με αναγκασουνε να βαλω βαθια το χερι στην τσεπη και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο για τοσο παλιο μοντελο.

Το Caponord κρυβει τα χρονια του,ειναι ελαφρυ,ομορφο και θα ελεγα πιο ανετο απο την 1150.Η αναξιοπιστια του στα ηλεκτρικα κραταει χαμηλα την τιμη του.Φυσικα εχει και αλλα θεματακια περα απο τα ηλεκτρικα τα οποια εχουνε λυθει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Το θεμα ομως με τα ακριβα ανταλλακτικα με προβληματιζει.

Εχω βρει ατομα για να κανω ανταλλαγη το bandit και με τις δυο παραπανω σε αναλογη κατασταση με το δικο μου,αλλα.Υπαρχει το αλλα.

Για βαλτε ενα χερακι παλικαρια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λογω χαρακτηρα θα διαλεγα το καπο.
Το χιλιακατομπενηντα μονο αν ηθελα μακρινα ταξιδια και πολυ συχνα.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Εμ συνονοματε εδω δεν φτανει μονο το ενα χερακι..:p:D η γνωμη μου αφου εχεις κατασταλαξει στα δυο αυτα μοντελα προχωρα με τι σου κανει ποιο πολυ το κλικ.. οπως ξερεις τα θεματακια υπαρχουν και στα δυο οπως και σε οτι αλλο παρεις. το θεμα ειναι γνωση καλη στο ιστορικο της καθε μηχανης.. καλη επιλογη και καλα ξεμπερδεματα:p γιατι τις περισσοτερες φορες θετοντας τετοια ερωτηματα σε φορα μπερδευεσε απο τις πολλες και διαφορετικες γνωμες..;):)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
αν βρεις και κανέναν να αλλάζει το 1150 με vstrom ρίξε μια φωνή...κι εγώ αυτό θα επέλεγα αν μπορούσα να το αλλάξω το στρωματάκι μου ;)
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Ίσως είχα το πιο διαλυμένο caponord (έχει σπάσει μεχρι κ μοτέρ) στον κοσμο αλλά ειλικρινά θέλω να μάθω ποια είναι τα προβλήματα που έχει... Εν σχέση πάντα με κάτι άλλο.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Εμ συνονοματε εδω δεν φτανει μονο το ενα χερακι..:p:D η γνωμη μου αφου εχεις κατασταλαξει στα δυο αυτα μοντελα προχωρα με τι σου κανει ποιο πολυ το κλικ.. οπως ξερεις τα θεματακια υπαρχουν και στα δυο οπως και σε οτι αλλο παρεις. το θεμα ειναι γνωση καλη στο ιστορικο της καθε μηχανης.. καλη επιλογη και καλα ξεμπερδεματα:p γιατι τις περισσοτερες φορες θετοντας τετοια ερωτηματα σε φορα μπερδευεσε απο τις πολλες και διαφορετικες γνωμες..;):)
Δεν υπαρχει περιπτωση να μπερδευτω,η τουλαχιστον να μπερδευτω περισσοτερο.:D

Ψαχνω ομως το κλικ που θα γυρει την πλαστιγγα.Αν και για να ειμαι ειλικρινης εχει γυρει προς το capo,
αλλα.Ειναι αυτο το αλλα που ειπα και πιο πανω.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ίσως είχα το πιο διαλυμένο caponord (έχει σπάσει μεχρι κ μοτέρ) στον κοσμο αλλά ειλικρινά θέλω να μάθω ποια είναι τα προβλήματα που έχει... Εν σχέση πάντα με κάτι άλλο.
Ενα φιλαρακι μου,ο Θανασης ειχε παρει αυτο του 2001.Αφου ταλαιπωρηθηκε καναεξαμηνο και αφου αλλαξε δυο φορες πλεξουδα,το παρατησε στην αντιπροσωπεια και ησυχασε το κεφαλακι του.Ενταξει αλλο το 01 αλλο το 05.

Επισης,ανταλλακτικα υπαρχουνε?
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Ενα φιλαρακι μου,ο Θανασης ειχε παρει αυτο του 2001.Αφου ταλαιπωρηθηκε καναεξαμηνο και αφου αλλαξε δυο φορες πλεξουδα,το παρατησε στην αντιπροσωπεια και ησυχασε το κεφαλακι του.Ενταξει αλλο το 01 αλλο το 05.

Επισης,ανταλλακτικα υπαρχουνε?
Με ανταλλακτικα υπαρχει θεμα οντως. Αν δεν κανω λαθος καπου στην θηβων περιστερι εχει αντιπρωσοπια. Καποιος φιλος ρωτουσε για το συγκεκριμενο για καποια πραγματα και δεν.. τωρα μηπως απο ιντερνετ παιζει να κανεις δουλεια.. γι'αυτο δεν εχει μεταπωληση ενω ειναι ωραιο μηχανημα..:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία διλήμματα. ....βλέπω ότι έχεις!
Ότι και να διαλέξεις, εύχομαι να το ευχαριστηθείς
 

christos ktm R

Μέλος
Όνομα
χρηστος
Μοτό
ktm adventure 990R
Yamaha xt 550
Piaggio liberty
honda cub 90
ο θανασης φιλε pan(dvs) ακομα το νοσταλγει το καπο κ λεει οτι ηταν ενα απο τα καλυτερα μηχανακια που περασαν απο τα χερια του!Α!μου εξομολογηθηκε οτι ισως φταιει λιγο κ αυτος με τα πολλα πλυσιματα με υψηλης πιεσης μηχανηματα κ οτι δεν ειχε πεσει κ σε τοσο καλους μηχανηκους τοτε..
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Ενα φιλαρακι μου,ο Θανασης ειχε παρει αυτο του 2001.Αφου ταλαιπωρηθηκε καναεξαμηνο και αφου αλλαξε δυο φορες πλεξουδα,το παρατησε στην αντιπροσωπεια και ησυχασε το κεφαλακι του.Ενταξει αλλο το 01 αλλο το 05.

Επισης,ανταλλακτικα υπαρχουνε?

Άλλαξε πλεξούδες από υπαιτιότητα του μάστορα ή δική του.
Δεν μπαίνω στην διαδικασία να σου πω ποιο από τα 2 να πάρεις, αλλά δεν παίζει με καμία να είναι αναξιόπιστο το caponord. Έχει 2-3 θεματα, όπως έχουν σχεδόν όλα στην αγορά τα μηχανάκια κ από κει και πέρα εξαρτάται από τι μαλακια έχει δειρει τον κάθε ένα που του έβαλε χέρι.
Δεν είναι transalp 600 σε αξιοπιστία αλλά δεν είναι και βάρκα νεκροθαφτη σαν αυτό.
Όσον αφορά τα ανταλλακτικά δεν γνωρίζω τί δεν υπάρχει στις αποθήκες της piaggio αλλά οι τιμές θα τις έλεγα νορμαλ για την τότε εποχή τους. Τώρα σαν καταργημενο μοντέλο θα έπρεπε να είχαν πέσει.
Τι θα έψαχνε ας πούμε που φοβάσαι μην έχει καταργηθεί ή είναι ακριβό;

Ps. Rally raid κ για μένα δαγκωτο.
Ps
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αμα εχεις βλεψεις για χωμα Παναγιωτη κοιτα για 1150GS...αν θες απλα ενα πατημενο χωμα και ΠΟΛΥ καλυτερο στα παντα στην ασφαλτο...παρε Capo χωρις δευτερη σκεψη!!!Μακραν καλυτερο και πλεον οτι μα οτι στεναχωριες κι αν εβγαζε ως νεο μοτο,θα εχει αλλαξει τα παντα ο πρωην...οπότε θα το παρεις ετοιμο.Και ειναι και κουκλι!!!Απο τα ομορφοτερα ταμπλο ακομα κ σημερα...η σελα δε,βασιλικη ανεση(ποιο 1200GS...κλαϊν...)για 2 ατομα!!!Και πλαισιο αλουμινιο που ξυνει τα παντα...αν το λεει η καρδια σου!Εχω πει κ το ξαναλεω,αν αυτο το μηχανακι ειχε μια αντιπροσωπεια που να το στηριζει,παιζει να μην ειχε πουλησει η Honda varadero ουτε πανω απο 50...και τα R1200GS θα ηταν μονο...δειγματοληπτικα...:yew:
Αν σε ενδιαφερει καπου εχω γραψει την "ιστορια μου" με ενα Capo...:cool:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Είχα οδηγήσει το Capo του Σπύρου @enkefalos μια φορά και είχα τρομάξει με τη δύναμη! Είχα βέβαια ΒεΜΒε τότε.... :D


Σεντ φρομ CBFone (ADV)
 
Top Bottom