Gtr 1400 vs Fjr 1300 (μοντελα μεταξυ 2005 εως 2009)

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το VFR800 το κοιτάς καθόλου?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Το VFR800 το κοιτάς καθόλου?
κανενα Μαυροπουλι επισης θα ηταν επιλογη,τα σκοτωνουν τωρα.
αλλα σαν το ΦΖΡ...δεν..
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αποστόλη κανείς δεν ταξιδεύει με 250. Στην Ελλάδα μπορεί να πηγαίνεις 150-180 με κίνδυνο να την φας από ραντάρ ή κάμερα αν εχεις πινακίδα πάνω.

Έξω ως 150 κοντεράτα, δηλαδή 140 πραγματικά και σε κάποιες χώρες πας με το όριο υποχρεωτικά.

Άλλο γρήγορη βόλτα και άλλο ταξίδι. Είχα ZZR που στα 200 χασμουριοταν, αλλά με 160-180 ταξίδευα όπως όλοι με μεγάλα street.

Και για αποστάσεις μη τρελαίνεσαι με το xrv 750 έκανα πολλές φορές 1200 km αυθημερόν. Και με το gs τα ίδια και με μεγαλύτερη άνεση σε κάθε δρόμο, εθνική επαρχιακό κτλ.

Τα μηχανακια που σκέφτεσαι ομως είναι καλά μόνο σε ανοιχτές διαδρομές και με καλή άσφαλτο. Σε επαρχιακούς των Βαλκανίων θα σε ταλαιπωρήσουν και τα δύο. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι πλέον αγοράζουν μεγάλα ταξιδιαρικος ον οφ.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εγω καταλαβα 250χλμ (οχι ανα ωρα) και χωρις να θελεις σταση για ξεκουραση.
250 χλμ αυθημερον γινονται με ολα τα μηχανακια.
Φιλος ξεκινησε κατα της 10:00 απο Τσεχια για να παει δικαβαλος φορτωμενος στο Βελγιο που παντρευοταν η κορη του, το απογευμα με Paneuropean. Αυτο.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αποστόλη κανείς δεν ταξιδεύει με 250. Στην Ελλάδα μπορεί να πηγαίνεις 150-180 με κίνδυνο να την φας από ραντάρ ή κάμερα αν εχεις πινακίδα πάνω.

Έξω ως 150 κοντεράτα, δηλαδή 140 πραγματικά και σε κάποιες χώρες πας με το όριο υποχρεωτικά.

Άλλο γρήγορη βόλτα και άλλο ταξίδι. Είχα ZZR που στα 200 χασμουριοταν, αλλά με 160-180 ταξίδευα όπως όλοι με μεγάλα street.

Και για αποστάσεις μη τρελαίνεσαι με το xrv 750 έκανα πολλές φορές 1200 km αυθημερόν. Και με το gs τα ίδια και με μεγαλύτερη άνεση σε κάθε δρόμο, εθνική επαρχιακό κτλ.

Τα μηχανακια που σκέφτεσαι ομως είναι καλά μόνο σε ανοιχτές διαδρομές και με καλή άσφαλτο. Σε επαρχιακούς των Βαλκανίων θα σε ταλαιπωρήσουν και τα δύο. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι πλέον αγοράζουν μεγάλα ταξιδιαρικος ον οφ.
η μεγαλη αληθεια στα κοκκινα....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άστα τα βαπόρια Αποστόλη... άσε που θες και δίπλωμα καπετάνιου για να τα ταξιδέψεις.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ειδα φωτογραφιες απο ρεζερβουαρ gtr χθες το βραδυ και μου φανηκε οτι ειναι τεραστιο γιατι σαν να χωνετε και κατω απο την σελα, ενω το fjr ειναι πιο streetadiko το ρεζερβουαρ του..... Αλλα μπορει να αλλαζουν τα λιτρα, θα το ψαξω αυτο...... Οι συντονισμοι του fjr απο τι προερχοντουσαν...... Τελος ειμαι τις αποψης οτι καλο ειναι να ειναι μαμα η εξατμιση, αλλα θελω και λιγο μπραπ μπραπ

#xrv_world_explorer
Μπραπ σε FJR... ιεροσυλία!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Yamaha FJR1300 Photos

Aφηνω αυτα εδω και επανερχομαι για τα απο πανω!!!!! Mario77 σε ευχαριστω πραγματικα για ολα, χαρηκα πολυ που σε γνωρισα!!!!!!
 

Mario77

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Marios
Μοτό
Yamaha FJR1300A
Yamaha XT1200Z Super Tenere
Yamaha FJR1300 Photos

Aφηνω αυτα εδω και επανερχομαι για τα απο πανω!!!!! Mario77 σε ευχαριστω πραγματικα για ολα, χαρηκα πολυ που σε γνωρισα!!!!!!
Να είσαι καλά..και δική μου χαρά επίσης!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Αποστόλη, σε μια παρόμοια φάση ήμουν και 'γω τον περασμένο Οκτώβρη.

Έτσι... είδα, καβάλησα, έψαξα όλα τα GΤouring....από Kawa, Yam, Honda μέχρι BMW και τελικά
πήρα BMW K... κυρίως για λόγους υποστήριξης μιας και από γκάζι και άνεση όλα έχουν χορταστικά...

Ρίξε μια ματιά και στα BMW Κ...έχουν και αυτά πολύ καλές τιμές...χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και full υποστήριξη.
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
θεωρώ πως στην κατηγορία αυτή η λύση είναι BMW K1200GT 2006 και μετά.
Επειδή έχω οδηγήσει και το GTR και το FJR πιστεύω πως το GT είναι παντού ανώτερο και σε σημαντικές λεπτομέρειες είναι πολύ καλύτερη η εργονομία του, ταξιδεύει απίστευτα άνετα (γκάζια φρένα φοβερά).
Με το gt είχα κάνει περίπου 45000 χλμ με τα περισσότερα σε επαρχιακό ορεινό δίκτυο.
Όλα τα άλλα μετά μου φαίνονταν συμβιβασμός (θέση οδήγησης , είχε από το εργοστάσιο τα πάντα και δεν έβαζες ούτε ένα ευρώ για αξεσουάρ ενώ τα άλλα δύο έμοιαζαν με φτωχούς συγγενείς) .
Στο kawasaki μεγάλο μειονέκτημα η ζέστη που βγάζει η οποία δεν παλεύεται (και το οδήγησα μόνο εκτός πόλης).
Για ρίξε μια ματιά στο Gt
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Οταν ελεγα 250αρες εννουσα χλμ ! Τωρα οσον αφορα το αφρικα , δεν νομιζω καποιος στον ογκο μου δικαβαλος φορτωμενος να κανει ευχαριστω ταξιδι μετα τα 600 ημερησια χλμ;;;;; Τωρα τα ον οφφαδικο δεν νομιζω οτι εχουν ιδια αεροδυναμικη οπως τα ποιο τουρινγκ ....

Τελος σε bmw δεν παω , ειναι κατι απιαστο για μενα γιατι δεν θα μπορω να βαλω χερι , οτι αλλο εχω δει ειναι λιγο ποιο κοντα στις γνωσεις μου ...... Ειμαι πιο κοντα στο fjr , μεχρι να μαζευψω το μπατζετ κατι μπορει να αλλαξει , αλλα πιστευω ειναι οτι μου πρεπει και εχω απειρη υποστηριξη για yamaha και εδω και στα βαλκανια που ειναι το μειζον θεμα....


Τελος το vfr800 δεν νομιζω να ειναι για τα κυβικα , εξαλου ξεχασα να τονισω οτι οτι και αν επιλεξω εγω ειμαι 1,93 140 κιλα , και η συνεπιβατης 1,80 90 κιλα , οποτε δεν ειναι για κατι απλο , πρεπει να παρω κατι τερμα ανετο.....
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οταν ελεγα 250αρες εννουσα χλμ ! Τωρα οσον αφορα το αφρικα , δεν νομιζω καποιος στον ογκο μου δικαβαλος φορτωμενος να κανει ευχαριστω ταξιδι μετα τα 600 ημερησια χλμ;;;;; Τωρα τα ον οφφαδικο δεν νομιζω οτι εχουν ιδια αεροδυναμικη οπως τα ποιο τουρινγκ ....

Τελος σε bmw δεν παω , ειναι κατι απιαστο για μενα γιατι δεν θα μπορω να βαλω χερι , οτι αλλο εχω δει ειναι λιγο ποιο κοντα στις γνωσεις μου ...... Ειμαι πιο κοντα στο fjr , μεχρι να μαζευψω το μπατζετ κατι μπορει να αλλαξει , αλλα πιστευω ειναι οτι μου πρεπει και εχω απειρη υποστηριξη για yamaha και εδω και στα βαλκανια που ειναι το μειζον θεμα....


Τελος το vfr800 δεν νομιζω να ειναι για τα κυβικα , εξαλου ξεχασα να τονισω οτι οτι και αν επιλεξω εγω ειμαι 1,93 140 κιλα , και η συνεπιβατης 1,80 90 κιλα , οποτε δεν ειναι για κατι απλο , πρεπει να παρω κατι τερμα ανετο.....
Για Varadero είσαι με τέτοιο σωματότυπο.

Το πιο σημαντικό όμως είναι να πάρεις αυτό που σου κάνει κλικ, οπότε καλορίζικο το fjr.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Οπως τα λες, νομιζω οτι το gs1200 ειναι πιο κοντα σ αυτα που θελεις να κανεις.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
HAWK_46 δεν το περιμενα απο σενα..... Και επισης θελω την δικια σου εμπειρια απο το honda..... Ειδικα για την μεταδοση και σερβις βαλβιδες κλπ

#xrv_world_explorer
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
HAWK_46 δεν το περιμενα απο σενα..... Και επισης θελω την δικια σου εμπειρια απο το honda..... Ειδικα για την μεταδοση και σερβις βαλβιδες κλπ

#xrv_world_explorer
Με την εις ατοπο απαγωγη εχουμε.
Το fjr πασχει στο πολυ βαρος.
Δεν ξερω ποσο ανεξοδο αλλαζει αυτο.
Το gtr βγαζει πολυ ζεστη (διαβασα εδω)
Βαλκανια δεν ειναι ιταλικα πασσα και autostrata ή βορειο ακρωτήρι.
Θελεις ενα 20% off
Το gt και paneuropean δεν το προτεινεις.
Για μενα το gt οταν το οδηγησα για λιγο στο Ναυπλιο, δεν εκανε καθολου για την Ελλαδα και ηταν ο μαστερ της ζεστης. Αλλα σεβομαι αυτους που την εχουν οδηγησει 45000 χλμ και ετσι θα ειναι.
Το stx δεν εχει καμια τρομερη τεχνολογια αλλα για μενα που ειμαι hondaκιας και ψειρας στην αξιοπιστια χωρις να μου κοστιζει, δεν θα επαιρνα τιποτα αλλο.
Σε ταξιδι το ολο συνολο φτανει τα 600 kg και δεν καταλαβαινει πραγματικα τιποτα. Οπως και αλλες μηχανες αυτης της κατηγοριας.
Γι αυτο σου εγραψα για gs γιατι νομιζω οτι θελεις αλλη κατηγορια.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
HAWK_46 δεν το περιμενα απο σενα..... Και επισης θελω την δικια σου εμπειρια απο το honda..... Ειδικα για την μεταδοση και σερβις βαλβιδες κλπ

#xrv_world_explorer
Μην το ψαχνεις με την μεταδοση.
Ειναι οτι καλυτερο.
Στο stx σε χαμηλες στροφες, στο ανοιγμα, καταλαβαινεις ενα αρπαγμα λιιιγο αποτομο σαν ηλεκτρικο. Κανενα θεμα.
Κατα τα αλλα, λαδια, φιλτρα και προληπτικοι ελεγχοι.
Δεν εχει ζητησει τιποτα.
Αλλα το πηρα και καινουργιο και εχω και λιγα χιλιομετρα ακομα για τετοιο κινητηρα.
 

rafanik

Μέλος
Όνομα
Ραφαηλ
Μοτό
BMW R 1200RT
HONDA INTEGRA
είχα στη κατοχή μου fjr 2006 kai meta gtr 2008
όποιο και να επιλέξεις θα μείνεις ικανοποημενος.
ταξιδεύουν και τα δυο υπέροχα.
η ουσιαστική διαφορά τους είναι ότι το gtr είναι λίγο πιο sport, και στο στήσιμο, και στη θέση οδήγησης.
το fjr έχει λίγο καλύτερη προστασία και πιο λιμουζινατο ρυθμισμα..
θα επέλεγα πάλι το gtr γιατί είναι πιο σύγχρονο στα μοντέλα που ψάχνεις.
κατά τη γνώμη μου μακριά απο bmw gt της συγκεκριμενης χρονολογίας.
δυο φίλοι δεινοπάθησαν.
 
Top Bottom