HARDVENTURE ATTICA RIDE 2/3/2024

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Τάσο, λογικά πρέπει να κάνατε αυτή τη διαδρομή: Πεντέλη- Λ.Μαραθώνα-Σέσι-Βαρυμπομπη - NEW on plotaroute.com
που είναι αγαπημένη, αν την προγραμματίσεις θα προσπαθήσω να έλθω!

2-3 πληροφορίες για κάποια σημεία:

1. Στο σημείο 38.065772,23.893430 αν αντί για ευθεία στρίψεις επιτόπου αριστερά προς τα πάνω, ο δρόμος ανεβάζει στην κορυφή και από εκεί υπάρχει ένας κατεστραμένος κατηφορικός δρόμος που σε βγάζει μέχρι κάτω, εκεί που κροσάρεις τη Λ. Διονύσου. Είναι ένα κομμάτι που περνάς από μεγάλες και μικρές πέτρες για εντούρο καταστάσεις. Από την παρέα το έχουμε περάσει και με μεγαλύτερα μονοκύλινδρα τύπου 640. Είναι ένα κομμάτι που αν σε τρώει ο κ@λος σου και έχεις απαραίτητα παρέα το δοκιμάζεις.

2. Στο σημείο 38.097290,23.930738 εκεί που φτάνεις προς τη Farmamoo, ξεκινάει ένα ρέμα με κλίση προς τα κάτω. Το ρέμα αυτό είναι εφικτό να περαστεί με μηχανή, πάλι βέβαια για εντούρο καταστάσεις. Με χέρια όμως περνάνε και μεγαλύτερα. Υπάρχουν 2 σημεία που θέλουν προσοχή. Στο μεν 1ο κάνει ένα κόψιμο ενός μέτρου οπότε εκεί για κάτι μεγαλύτερο θέλει να στρώσεις μερικές πέτρες. Στο μεν 2ο, υπάρχει ένας βράχος που κατεβαίνει 2-3 μέτρα που πρέπει να το πας τσουλητό έχοντας πάρει σωστή θέση στο πάνω μέρος του.

3. Στο φράγμα της Ραπεντώσας, μετά το σημείο 38.108967,23.928182 υπάρχει ένα ανηφορικό πιπεράτο κομμάτι με νεροφαγώματα.
Στο σημείο αυτό υπάρχει μια εναλλακτική εξίσου διασκεδαστική. Περνάς μέσα από τα ψηλά βούρλα στο αριστερό σου χέρι και ανεβαίνεις το λοφάκι απέναντι. Εκεί υπάρχει ένα μονοπάτι ανηφορικό που κυκλώνει το λοφάκι.

Τα παραπάνω τα αναφέρω μόνο και μόνο επειδή έχεις δόσεις τρέλας και μαζοχισμού και γουστάρεις τα πιπέρια :p;) οπότε αν έχεις ανάλογη παρέα μπορείς να τα εξερευνήσεις.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Κάπου εκεί κάτω από το φράγμα Ραπεντώσας στις πρώτες μοναχικές μου εξερευνήσεις στη περιοχή είχα μπει μέσα στα Βούρλα και έπεσα σε βούρκο ....αφού δεν έπιασε νύχτα να με βρούν τα γουρούνια πάλι καλά :ha

Γενικά όλη η περιοχή έχει αρκετό υλικό !!
Εκτός της βόλτας που ,αν γίνει τότε έχω κενό , θα ήταν χαρά μου να ταλαιπωρηθω μαζί σας ,αν παίξει και καμιά δοκιμαστική μη με ξεχάσετε :roflmao:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αν γίνει προς το τέλος του μήνα θα είμαι κι εγώ κοντά σας. Υπάρχουν ακόμη 2 - 3 πιπεράτα κομμάτια για μικρά (και λίγο μεγαλούτσικα με βοήθεια) ...

Αν τα ενώσουμε όλα μαζί, βγαίνει μια πιπεράτη βόλτα 15 - 18 ωρών... :wacky:
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Τάσο, λογικά πρέπει να κάνατε αυτή τη διαδρομή: Πεντέλη- Λ.Μαραθώνα-Σέσι-Βαρυμπομπη - NEW on plotaroute.com
που είναι αγαπημένη, αν την προγραμματίσεις θα προσπαθήσω να έλθω!

2-3 πληροφορίες για κάποια σημεία:

1. Στο σημείο 38.065772,23.893430 αν αντί για ευθεία στρίψεις επιτόπου αριστερά προς τα πάνω, ο δρόμος ανεβάζει στην κορυφή και από εκεί υπάρχει ένας κατεστραμένος κατηφορικός δρόμος που σε βγάζει μέχρι κάτω, εκεί που κροσάρεις τη Λ. Διονύσου. Είναι ένα κομμάτι που περνάς από μεγάλες και μικρές πέτρες για εντούρο καταστάσεις. Από την παρέα το έχουμε περάσει και με μεγαλύτερα μονοκύλινδρα τύπου 640. Είναι ένα κομμάτι που αν σε τρώει ο κ@λος σου και έχεις απαραίτητα παρέα το δοκιμάζεις.

2. Στο σημείο 38.097290,23.930738 εκεί που φτάνεις προς τη Farmamoo, ξεκινάει ένα ρέμα με κλίση προς τα κάτω. Το ρέμα αυτό είναι εφικτό να περαστεί με μηχανή, πάλι βέβαια για εντούρο καταστάσεις. Με χέρια όμως περνάνε και μεγαλύτερα. Υπάρχουν 2 σημεία που θέλουν προσοχή. Στο μεν 1ο κάνει ένα κόψιμο ενός μέτρου οπότε εκεί για κάτι μεγαλύτερο θέλει να στρώσεις μερικές πέτρες. Στο μεν 2ο, υπάρχει ένας βράχος που κατεβαίνει 2-3 μέτρα που πρέπει να το πας τσουλητό έχοντας πάρει σωστή θέση στο πάνω μέρος του.

3. Στο φράγμα της Ραπεντώσας, μετά το σημείο 38.108967,23.928182 υπάρχει ένα ανηφορικό πιπεράτο κομμάτι με νεροφαγώματα.
Στο σημείο αυτό υπάρχει μια εναλλακτική εξίσου διασκεδαστική. Περνάς μέσα από τα ψηλά βούρλα στο αριστερό σου χέρι και ανεβαίνεις το λοφάκι απέναντι. Εκεί υπάρχει ένα μονοπάτι ανηφορικό που κυκλώνει το λοφάκι.

Τα παραπάνω τα αναφέρω μόνο και μόνο επειδή έχεις δόσεις τρέλας και μαζοχισμού και γουστάρεις τα πιπέρια :p;) οπότε αν έχεις ανάλογη παρέα μπορείς να τα εξερευνήσεις.
Ναι αυτη ειναι!!! Ποιανου ειναι αυτη???
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Ναι αυτη ειναι!!! Ποιανου ειναι αυτη???
εγώ την είχα ανεβάσει εδώ. Τα περισσότερα πιπεράτα κομμάτια είναι από μια παλιά εντουράδικη διαδρομή που είχα βρει, με τα χρόνια έχει αλλάξει λίγο.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Κάπου εκεί κάτω από το φράγμα Ραπεντώσας στις πρώτες μοναχικές μου εξερευνήσεις στη περιοχή είχα μπει μέσα στα Βούρλα και έπεσα σε βούρκο ....αφού δεν έπιασε νύχτα να με βρούν τα γουρούνια πάλι καλά
Ωχ ρε συ, το έχουμε πάθει κι εμείς. Όντως έχει πολύ συγκεκριμένο πέρασμα γιατί δεξιά-αριστερά είναι βούρκος (όχι οτι το πέρασμα είναι στεγνό - μη παραξηγηθώ δλδ :ha) και φυσικά παίζει αναλόγως της εποχής. Σε περιόδους με χοντρές βροχές θα υπάρχει θεματάκι.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Αν γίνει προς το τέλος του μήνα θα είμαι κι εγώ κοντά σας. Υπάρχουν ακόμη 2 - 3 πιπεράτα κομμάτια για μικρά (και λίγο μεγαλούτσικα με βοήθεια) ...

Αν τα ενώσουμε όλα μαζί, βγαίνει μια πιπεράτη βόλτα 15 - 18 ωρών... :wacky:
ναι, ναι, ναι :yew:
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

Θα ειναι μια χαλαρη βολτουλα!!!
Πολύ ωραία πράγματα. Ο αγωγός σε αυτό το κομμάτι είναι κατάκτηση με μεγάλα ον οφφ και μπράβο σας! Είστε τρελοκομεια και καλά κάνετε!
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Φιλαράκι σε ευχαριστώ πολύ, αλλά απέχω παρασάγγας ακόμη, από το να πάω έτσι σε τέτοια μονοπάτια! :roflmao:
Δεν λέω όχι σε μια ευκολότερη διαδρομή όμως, σε χωματάκι αν τύχει :)
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Φιλαράκι σε ευχαριστώ πολύ, αλλά απέχω παρασάγγας ακόμη, από το να πάω έτσι σε τέτοια μονοπάτια! :roflmao:
Δεν λέω όχι σε μια ευκολότερη διαδρομή όμως, σε χωματάκι αν τύχει :)
Για ευκολα λεμε, μην κοιτας που μπλεκουμε εμεις!!!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Για πότε το σκέφτεσαι, να συνδυαστούμε
Κοιτάζω χάρτες αυτές τις μέρες για Νότια Εύβοια. Βγαίνει ένας ωραίος κύκλος από Μαρμάρι όλο γύρω μέχρι Κάβο-Ντόρο. Στο Wikiloc έχει ένα αρχείο του Λευκάδιος περίπου 150χλμ.
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom