Heidenau K60 Ranger

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλημέρα σε όλους. Θέλοντας και μη τελικά θα παίξει άλλο λάστιχο εμπρός άλλο πίσω. Αφού περίμενα 3 μήνες το ζευγάρι ΑΧ41 που τελικά ήρθε μόνο το μπροστινό είπα να δοκιμάσω το καινούργιο της heidenau για πίσω να δούμε τι λέει. Ελπίζω να πετύχει το ζευγάρωμα...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πρώτη επαφή σήμερα με τα καινούργια λάστιχα και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Ποιο ενδοτικα στις λακουβες στην άσφαλτο από τα μαμά STR ,πολύ καλή συμπεριφορά σε στεγνό επαρχιακό οδικό δίκτυο, μία τάση να θέλει το μπροστινό να πλαγιασει περισσότερο από αυτό που ήθελα, συνήθισα όμως μετά από λίγο και άψογα σε δασικό χωμάτινο κομμάτι παρόλο που ξέχασα να κατεβάσω πιέσεις. Τι psi και αηδίες, από την πολύ συγκίνηση ούτε το abs δεν είχα βγάλει. :p:p:D
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ήταν και η πρώτη φορά που μπήκα χώμα με το καινούργιο ελατήριο, βάλε και τα λάστιχα, νόμιζα ότι είχα άλλο μηχανάκι...Τεράστια διαφορά πραγματικά ευχαριστηθικα οδήγηση στο χώμα .
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η heidenau τα λέει 70% off-road. Λες να τα βάλω στο Χ;

Τιμή θες/μπορείς να πεις;
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Γιάννη εγώ μόνο το πίσω έχω βάλει. 145 ευρώ τοποθετημένο. Ήταν λύση ανάγκης γιατί τα bridgestone ax41 που περίμενα ήρθε μόνο το μπροστινό.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Γιάννη εγώ μόνο το πίσω έχω βάλει. 145 ευρώ τοποθετημένο. Ήταν λύση ανάγκης γιατί τα bridgestone ax41 που περίμενα ήρθε μόνο το μπροστινό.
καλησπέρα φίλε μου κράτα μας εν ημέρους για τα λάστιχα ιδικά το heidenau k60 ranger πόσα χιλιόμετρα θα βγάλει το πίσω που είναι το μεγαλύτερο βάσανο με τα χωμάτινα
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έχω κάνει 2500χλμ περίπου . Η φθορά του είναι πολύ μικρή με χρήση μικτή αλλά όταν είμαι σε άσφαλτο το φυλάω. Σαν απόδοση στο χώμα είναι πολύ καλό όπου και να πήγα , φυτευτή πέτρα ,λάσπη κλπ δεν με έχει τρομάξει κάπου. Σε βρεγμένη άσφαλτο ,καλοκαίρι κανένα πρόβλημα επίσης . Θα ήθελα να δοκιμάσω και το μπροστινό του κάποια στιγμή.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Heidenaou K60 Ranger τι διαφορά έχει από το παλιότερο Scout; Τα παλιά τουλάχιστον είχαν τον αφάγωτο ακόμη και στην άσφαλτο (τα είχα στο Tenere XT660Z).
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Heidenaou K60 Ranger τι διαφορά έχει από το παλιότερο Scout; Τα παλιά τουλάχιστον είχαν τον αφάγωτο ακόμη και στην άσφαλτο (τα είχα στο Tenere XT660Z).
Έχει άλλη χάραξη και η heidenau το δίνει σαν πιο χωμάτινο. Το scout βγαίνει ακόμα δεν το σταμάτησε
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Heidenaou K60 Ranger τι διαφορά έχει από το παλιότερο Scout; Τα παλιά τουλάχιστον είχαν τον αφάγωτο ακόμη και στην άσφαλτο (τα είχα στο Tenere XT660Z).
Θυμίζει wild οπτικά Στέφανε.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θυμίζει wild οπτικά Στέφανε.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Πάντως και το Scout στις μικρότερες διαστάσεις είχε πιο αραιό τακούνι (π.χ. 130/80-17 έναντι του αντίστοιχου 150/70-17).
Ωραίο λάστιχο πάντως το Ranger. Βασικά ήθελα να επισημάνω την αργή φθορά που είχαν τα Scout αλλά έμαθα για τα Ranger των οποίων την ύπαρξη αγνοούσα.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μετά την επιστροφή από τα Άγραφα και έχοντας μετρήσει αρκετά γλιστρήματα σε στροφές ,3-4 μόνο σε αυτή την βόλτα , κατάλαβα ότι μάλλον δέν φταίει η ποιότητα της ασφάλτου. Το εμπρός ΑΧ41 δεν έχει γλιστρήσει ποτέ ένώ το heidenau πίσω παρόλο που δέν το έχω τερματίσει σε πλάγιασμα κάνει αρκετά γλιστρήματα πλαγιασμένος. Η φθορά του έχει φτάσει στην μέση ,στα 3000χλμ, αλλά ενώ δείχνει ότι έχει μαλακή γόμα στην στροφή δεν μου δίνει εμπιστοσύνη όπως το μπροστά ΑΧ41.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έφτασε η ώρα για αλλαγή στο λάστιχο μιας και βρήκα πίσω ΑΧ 41. Ήμουν τυχερός που δεν με έπιασε λάστιχο με το ranger γιατί ακόμη εκεί θα ημουν. Πολύ σκληρά πλαϊνά το μεγαλύτερο μειονέκτημα του. Σαν φθορά στα 3500 χλμ είχε φτάσει κάτω από την μέση αλλά πιστεύω 1500-2000 τα είχε ακόμη. Καλό λάστιχο σε γενικές γραμμές αλλά στην άσφαλτο θέλει προσοχή στα πλαγιασματα. Γλιστράει χωρίς να έχει πατήσει όλο το πέλμα του..
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχω κάνει περίπου 2,500χιλ με σετ AΤ41 στο φου800. Ζεσταίνονται άμεσα και έχουν πολύ καλό γκριπ σε στεγνή και βρεγμένη άσφαλτο. Βγάζουν πολύ εμπιστοσύνη να κινηθείς γρήγορα. Ένα μικρογλιστρημα είχα μόνο από το πίσω σε στεγνό αλλά και αυτό πάνω σε 2πλη διαχωριστική γραμμή. Έχει λίγο θόρυβο κύλισης μετά τα 100 το οποίο νομίζω ότι έρχεται από το πίσω λάστιχο και είναι μάλλον λόγο της χάραξης του με τα εγκάρσια μπλοκς. Όταν βάλεις και το πίσω ΑΧ41 πες μας πως είναι από θόρυβο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Έχω κάνει περίπου 2,500χιλ με σετ AX41 στο φου800. Ζεσταίνονται άμεσα και έχουν πολύ καλό γκριπ σε στεγνή και βρεγμένη άσφαλτο. Βγάζουν πολύ εμπιστοσύνη να κινηθείς γρήγορα. Ένα μικρογλιστρημα είχα μόνο από το πίσω σε στεγνό αλλά και αυτό πάνω σε 2πλη διαχωριστική γραμμή. Έχει λίγο θόρυβο κύλισης μετά τα 100 το οποίο νομίζω ότι έρχεται από το πίσω λάστιχο και είναι μάλλον λόγο της χάραξης του με τα εγκάρσια μπλοκς. Όταν βάλεις και το πίσω πες μας πως είναι από θόρυβο.
Εγώ με τα Bridgestone τα τελευταία πάρα πολλά χρόνια, το βλέπω ως εξής:
Ομάδα που κερδίζει, δεν την αλλάζεις!!!!! ;)
Και στην μεγάλη, και στη μικρή, και στο αυτοκίνητο!!!! :ok:
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εγώ με τα Bridgestone τα τελευταία πάρα πολλά χρόνια, το βλέπω ως εξής:
Ομάδα που κερδίζει, δεν την αλλάζεις!!!!! ;)
Και στην μεγάλη, και στη μικρή, και στο αυτοκίνητο!!!! :ok:
Στο αυτοκίνητο δεν τα έχω στις πρώτες επιλογές για το yaris.
Σε μοτοσυκλέτα είναι το πρώτο Bridgestone που φοράω και κάλλιστα θα το ξανάβαζα.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχω κάνει περίπου 2,500χιλ με σετ AX41 στο φου800. Ζεσταίνονται άμεσα και έχουν πολύ καλό γκριπ σε στεγνή και βρεγμένη άσφαλτο. Βγάζουν πολύ εμπιστοσύνη να κινηθείς γρήγορα. Ένα μικρογλιστρημα είχα μόνο από το πίσω σε στεγνό αλλά και αυτό πάνω σε 2πλη διαχωριστική γραμμή. Έχει λίγο θόρυβο κύλισης μετά τα 100 το οποίο νομίζω ότι έρχεται από το πίσω λάστιχο και είναι μάλλον λόγο της χάραξης του με τα εγκάρσια μπλοκς. Όταν βάλεις και το πίσω πες μας πως είναι από θόρυβο.
Γράψτε άκυρο κύριοι, μπερδεύτηκα με τα γράμματα και τα νούμερα. Τα ΑΤ41 έχω στο φου800 τα ασφάλτινα. Διορθώθηκε και το αρχικό κείμενο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στο αυτοκίνητο δεν τα έχω στις πρώτες επιλογές για το yaris.
Σε μοτοσυκλέτα είναι το πρώτο Bridgestone που φοράω και κάλλιστα θα το ξανάβαζα.
Για να έχεις μέτρο σύγκρισης στα ελαστικά και όχι μόνο, θα πρέπει να δοκιμάσεις και κάτι άλλο.
Αλλιώς μετά από 10 χρόνια που σίγουρα θα έχουν μείνει πίσω λόγω τεχνολογίας, θα συνεχίζεις να λες ότι έχω τα καλύτερα που φυσικά δεν θα είναι.
Εγώ πολλά χρόνια εμπιστεύομαι την τεχνολογία που βάζουν σε κάθε νέο λάστιχο και πάντα δοκιμάζω το καινούργιο, χωρίς να το έχω μετανιώσει ποτέ.
 
Top Bottom