Honda xr 650

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Μήπως έχει κάποιος γνώσεις για το καρμπυρατέρ του Honda xr 650 dalara?
Και αν μπορεί να βρεθεί fcr?

Παίρνει πολύ δύσκολα μπροστά! Είτε ζεστό είτε κρύο!


Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεται αλλαγή?
Μήπως θέλει έναν καλό καρμπυρατερα να ρυθμιστεί!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Περίμενε να το δει ο ελ γατης !!!
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
γιατι να ρυθμιστει? εργοστασιακα δηλαδη τι ειναι, ''αρυθμιστο''??? και ειδικα η προτροπη για ''καρμπυρατεραδες'' ειναι καταστροφικη, καθως το 99.9% ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετοι

αμα δε παιρνει μπρος παει να πει οτι εχει καποιο προβλημα...το πιθανοτερο ειναι να εχει βουλωμενο pilot jet...το fcr δεν ειναι ακριβως μπολτ ον μοντα, θελει λιγο στραβωμα το τεποζητο...ξεκινα με ενα καθαρισματακι, μαθε να βαζεις μπρος με μανιβελα (μπορει να εισαι δηλαδη εσυ το προβλημα και οχι το καρμπ) και μετα βλεπεις
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Συμφωνώ, ένα καινούργιο pilot jet είναι ότι πρέπει για μια καλή αρχή μαζί με έναν καθαρισμό των υπολοίπων ζιγκλέρ και διόδων.

Όσον αφορά το For, πολύ δύσκολα θα βρεις μεταχειρισμένο της προκοπής, το τελευταίο μηχανάκι που φόραγε FcrMX41mm που σου κάνει (με αφαιρούμενο ανταπτορα) ήταν το 2007...
Θυμάμαι τους Αμερικάνους που του βαζαν και το Mikuni TM40mm.
Για το τι πρέπει να γίνει ώστε να μπει κτλ κάποιο από τα 2 παραπάνω καρμπυρατέρ δεν έψαξα ποτέ.

Πριν πας.σε άλλο καρμπ δες το δικό του.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Καλύτερα γνήσια ανταλλακτικά, ειδικά ζιγκλέρ και βελόνα.
Τα ζιγκλέρ Keihin(Keihin PD νομίζω το μοντέλο του καρμπ των xr650r) έχουν πάνω τους ένα σχήμα σαν αστέρι, αυτά είναι γνησια, ότι άλλο χωρίς το αστεράκι μακριά.
Την είχα πατήσει με τέτοιο κιτ για ένα Fcr που είχα, τα ζιγκλέρ με το ζόρι βιδωναν πάνω πχ στην βελονοθήκη..
Τα λαστιχάκια & βιδούλες ήταν οκ.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Σετακι καινούριο ζιγκλερ, βελόνες κ. Λ.!!!
Και ρύθμιση βαλβίδες!
Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες!!!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Έπαιζαν έτοιμα κιτ με Mikuni TM40mm & Fcr41mm από το XR'sonly έχω την εντύπωση..

ΠΡΟΣΟΧΉ!
Υπάρχουν τα Mikuni TM για 2Τ και Mikuni TM για 4Τ.
Τα Fcr βέβαια κέρδιζαν γιατί υπήρχε περισσότερη πληροφορία όσον αφορά το jetάρισμα τους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έπαιζαν έτοιμα κιτ με Mikuni TM40mm & Fcr41mm από το XR'sonly έχω την εντύπωση..

ΠΡΟΣΟΧΉ!
Υπάρχουν τα Mikuni TM για 2Τ και Mikuni TM για 4Τ.
Τα Fcr βέβαια κέρδιζαν γιατί υπήρχε περισσότερη πληροφορία όσον αφορά το jetάρισμα τους.
Λένε όμως... Ότι τα ΤΜ δουλεύουν καλύτερα στα χονδα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εχω στο XR400r ενα mikuni 34 απο xrs only , το mikuni ηρθε ετοιμο jetαρισμενο για το συγκεκριμενο μοντελο , σου εδινε οδηγιες για τον αερα (στροφες) και αλλα 2-3 ζιγκλερ με ενα νουμερο πανω -κατω.
Το μηχανακι εχει περιπου 25% παραπανω δυναμη απο το εργοστασιακο , παιρνει παντα (ζεστο η κρυο ) με την πρωτη ή μετα απο μεγαλη ακινησια .
Πολυ καλη επενδυση .
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Προτίμησε αγορά γνήσιων ζιγκλέρ κλπ, τα κιτάκια όπως αυτό του λινκ δεν είναι γνήσια.
μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο θεμα. Αλλα μιας και το λες βαλε ενα λινκ η καποια πληροφορια για το που θα βρουμε σετ της Keihin αν γνωριζεις.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Παίρνει πολύ δύσκολα μπροστά! Είτε ζεστό είτε κρύο!
Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
To έκανε ανέκαθεν ή τώρα σου παρουσιάστηκε?
Το φίλτρο αέρα είναι καθαρό?
Αν έχεις παλιό μπουζί άλλαξε το.
Έλεγξε αν υπάρχει διαρροή στα λαστιχένια τμήματα πριν και μετά το καρμπυρατέρ ρίχνοντας περιμετρικά σπρέι καρμπυρατερ την ώρα που δουλεύει,αν αλλάξουν οι στροφές κάπου τραβάει αέρα.
Κάντου ένα καλό καθάρισμα και δες τι νούμερα ζιγκλέρ έχει πάνω,τα εργοστασιακά είναι 65S και 175.
Έλεγξε την βίδα καυσίμου στις πόσες στροφές είναι απο τέρμα βιδωμένη.
Ρύθμισε βαλβίδες και τσεκάρισε το μπόσικο του χειροκίνητου αποσυμπιεστή βάση μάνουαλ.

Το σωληνάκι πάνω αριστερά είναι αυτό που πάει απο το ρουμπινέτο στο καρμπυρατέρ?Αν ναι δες μήπως τσακίζει και δεν έχει καλή ροή,το γνήσιο είναι προλυγισμένο για αυτον ακριβώς τον λόγο.


Το Mikuni tm40 είναι πολύ καλό και υπάρχει και κομπλέ κιτ για το 650 αλλά είναι δυσεύρετο σαν μεταχειρισμένo.fcr υπάρχει ένα στην γνωστή αγγελιοσελίδα αλλά μεταχειρισμένο χωρίς κιτ προσαρμογής στα 350 ευρώ προσωπικά δεν θα ακουμπούσα ..
Κιτ καρμπυρατερ εγω πήρα της allballs αλλά δεν χρησιμοποίησα τα ζιγκλέρ οχι γιατί δεν είναι γνήσια αλλά γιατί έχουν τα νούμερα των κλειστών Αμερικάνικων μοντέλων.Φλάτζες κλπ που χρησιμοποίησα είναι μια χαρά.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δεν υπαρχει λογος για αλλαγη καρμπ. Το καρμπ του χρ ειναι 42χιλ και ειναι υπεραρκετο για αυτον τον κινητηρα... Η χοντα με το κιτ στο baja 1000 εβγαλε 65 αλογα κοντα, με το ιδιο καρμπυρατερ.

Ενα απλο καθαρισμα 99% θα λυσει το προβλημα σου με μηδενικο κοστος αν το κανεις μονος σου η με μικρο αν στο κανει καποιος μηχανικος
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Δεν υπάρχει άλλη ομάδα διαδικτύακη που να έχει τόσες γνώσεις!
Και να βοηθά τόσο σε πολλά θέματα!!!
Τες πα τα πολλά λόγια είναι φτώχεια!!
Ευχαριστώ!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν υπάρχει άλλη ομάδα διαδικτύακη που να έχει τόσες γνώσεις!
Και να βοηθά τόσο σε πολλά θέματα!!!
Τες πα τα πολλά λόγια είναι φτώχεια!!
Ευχαριστώ!!!
Ένα δάκρυ κύλησε... :friend:
 
Top Bottom